,

هیئت داوران:

جهانگیر الماسی بازیگر و تهیه‌کننده سینما، پوران درخشنده کارگردان و تهیه‌کننده سینما، پژمان لشکری‌پور معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی و تهیه‌کننده سینما، حسن نجاریان قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی و مجری طرح و مدیرتولید سینما، بهمن حبشی سرپرست دفتر مجامع و جشنواره‌های معاونت سینمایی وزارت ارشاد و سیدعلیرضا سجادپور رئیس اداره کل ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه‌ای معاونت سینمایی و تهیه‌کننده سینما.

دبیر:

مهدی مسعود شاهی

 

مقررات جشنواره :

مقررات بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر:

الف: سينماي ايران

هدف اين بخش علاوه بر سنجش ارزشهاي هنري و تكنيكي توليدات يك ساله سينماي ايران، تشويق و تقدير سينماگراني است كه به ترجمان زيبا و هنرمندانه پيام و آرمانهاي عاليه اسلام، فرهنگ و ميراث ملي مبادرت كرده، ارزشهاي منبعث از انقلاب اسلامي را به تصوير كشيده باشند به شرح ذيل از 12 لغايت 22 بهمن برگزار مي‌شود.

1: مسابقه آثار سينمايي ايران

فيلم‌هاي سينمايي كه تا بهمن ماه 1388 در تهران و هم چنين در دوره هاي گذشته جشنواره به نمايش در نيامده باشد، مي توانند متقاضي شركت در اين بخش باشند.

هيئت داوران شامل 5 تا 7 نفر از هنرمندان و صاحب نظران، جوايز زير را اهداء مي‌كنند.

ـ سيمرغ زرين جايزه ويژه سينماي ايران به بهترين فيلم با نگاه ملي (ايراني ـ اسلامي)

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه اقتباسي

ـ سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن

ـ سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري

ـ سيمرغ بلورين بهترين تدوين

ـ سيمرغ بلورين بهترين موسيقي متن

ـ سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مكمل زن

ـ سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مكمل مرد

ـ سيمرغ بلورين بهترين صداي فيلم

ـ سيمرغ بلورين بهترين طراحي صحنه و لباس

ـ سيمرغ بلورين بهترين جلوه هاي ويژه

ـ سيمرغ بلورين بهترين چهره پردازي

 

2: مرور سينماي ايران (خارج از مسابقه)

فيلم هاي اين بخش شامل آثاري مي شوند كه:

- به لحاظ محدوديت هاي مربوط به تعداد فيلم هاي بخش مسابقه موفق به حضور در بخش رقابتي نشده اند.

- به دليل عضويت يكي از سازندگان فيلم در هيئت داوري، امكان نمايش در بخش مسابقه را نداشته باشند.

- سازنده فيلم خواستار نمايش اثرش در اين بخش شده باشد.

دبيرخانه جشنواره مي تواند از بهترين فيلم و بهترين كارگرداني اين بخش تقدير كند.

 

3: نگاه نو (مسابقه فيلم هاي اول و دوم)

هيئت داوران اين بخش شامل 3 تا 5 نفر، آثار اول و دوم فيلمسازان را جداگانه داوري كرده جوايز زير را اهدا مي كنند.

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني

 

4: ويدئو- سينما (مسابقه آثار ويديويي)

كليه آثار ويدئويي بلند و كوتاه مي توانند با شرايط ذيل متقاضي شركت در اين بخش باشند.

1- آثار ويدئويي بلندي كه طي 2 سال گذشته نمايش عمومي نداشته يا در دوره هاي قبلي جشنواره فجر و يا از تلويزيون پخش نشده باشند.

2- آثار ويدئويي كوتاهي كه در بخشهاي رقابتي جشنواره هاي معتبر داخلي و خارجي شركت كرده اند مي توانند در اين بخش به رقابت بپردازند منوط به آنكه مدت زمان آنها بين 3 تا 15 دقيقه باشند.

3- تمامي آثار بلند و كوتاه بايد به صورت نسخه ويدئويي DVCAM ارائه شوند.

هيئت داوران اين بخش شامل 3 تا 5 نفر، آثار ويديويي كوتاه و بلند ايراني را مورد ارزيابي قرار داده جوايز ذيل را اهداء مي كنند.

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني اثر كوتاه ويدئويي

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني اثر ويدئويي بلند

 

5: چشم واقعيت (مسابقه آثار مستند)

آثار مستند نيمه بلند و كوتاه كه در بخش هاي رقابتي جشنواره هاي معتبر داخلي و خارجي شركت كرده باشند مي توانند متقاضي حضور در اين بخش باشند منوط به اينكه طي 2 سال گذشته و در دوره هاي قبلي جشنواره فجر به نمايش در نيامده باشند. مدت آثار مستند بلند بالاتر از شصت دقيقه، آثار مستند نيمه بلند سي تا شصت دقيقه، آثار مستند كوتاه تا سي دقيقه مي باشد. آثار مستند بلند از اين قاعده مستثني هستند.

هيئت داوران اين بخش شامل 3 تا 5 نفر جوايز زير را اهداء مي كنند:

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني فيلم مستند نيمه بلند و كوتاه

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني مستند بلند

 

6: نقش خيال (مسابقه آثار پويانمايي ايران)

هيئت داوران اين بخش شامل 3 نفر، آثار پويانمايي كوتاه، نيمه بلند و بلند را مورد ارزيابي قرار داده، جوايز ذيل را اهدا مي كنند.

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني پويانمايي كوتاه و نيمه بلند

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني پويانمايي بلند

 

7: فيلم برگزيده تماشاگران

دبيرخانه جشنواره از طريق مراجعه به آراء تماشاگران، به محبوب ترين فيلم ايراني مسابقه آثار بلند سينمايي "سيمرغ بلورين " اهداء خواهد كرد.

 

8: (جوايز جنبي ) تجلي اراده ملي

سازمان ها، نهادها، موسسات دولتي و خصوصي مي توانند با رعايت ضوابطي كه از سوي دبيرخانه جشنواره اعلام مي گردد، بهترين اثر مسابقه سينماي ايران را انتخاب و جايزه خود را اهدا نمايند.

 

ب: سينماي جهان

هدف از برپايي اين بخش، نمايش منتخبي از آثار سينماي جهان است كه علاوه بر تعامل فرهنگي، امكان ارزيابي بهتر موقعيت سينماي ايران را در مقايسه با ديگر كشورها فراهم مي آورد.

 

 

1: جام جهان نما ( مسابقه سينماي بين الملل)

اين بخش با هدف شناخت و ارزيابي آن گونه از توانايي ها و ظرفيت هاي انساني كه موقعيت يگانه او را در جهان متمايز مي سازد، از 8 تا 12 بهمن ماه برگزار مي شود.

دبيرخانه جشنواره ، فيلم هاي بلند و كوتاهي ( با زمان نمايش 3 تا 15 دقيقه ) را مي پذيرد كه شرايط زير را دارا باشد:

- سال توليد آنها از 2007 ميلادي به بعد باشد.

- در دوره هاي گذشته جشنواره به نمايش در نيامده و پيش از فوريه 2010 در تهران نمايش داده نشده باشند.

- به زبان اصلي و داراي زيرنويس انگليسي باشند.

از هر كشور حداكثر دو فيلم بلند، سه فيلم كوتاه و از ايران سه فيلم بلند و چهار فيلم كوتاه، قابليت شركت در اين بخش را دارند.

هيئت داوران شامل 5 تا 7 نفر از هنرمندان و صاحب نظران سينماي ايران و جهان، فيلم هاي اين بخش را ارزيابي و جوايز زير را اهداء مي كنند:

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم بلند

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه

ـ سيمرغ بلورين بهترين بازيگر

ـ سيمرغ بلورين بهترين دستاورد هنري يا فني

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم كوتاه

ـ سيمرغ بلورين بهترين اثر پويانمايي

 

هيئت داوران حداكثر 48 ساعت قبل از مراسم پاياني، نامزدهاي دريافت جوايز را معرفي خواهند كرد.

نمايندگاني از سوي دبيرخانه جشنواره (بدون حق رأي) مي توانند در جلسات داوران شركت كنند.

 

 

2: در جستجوي حقيقت و عدالت

اين بخش به منظور تأكيد بر نقش رسانه سينما در بسط نگرش حقيقت جويانه و عدالت خواهي به عنوان مفاهيم و آرمان هاي مشترك انساني و الهي در همه اعصار و قرون برگزار مي شود.

دبيرخانه جشنواره در اين بخش فيلم هايي را مي پذيرد كه داراي شرايط زير باشند:

- سال توليد آنها از 2007 به بعد باشد.

- در دوره هاي گذشته جشنواره به نمايش در نيامده و پيش از فوريه 2010 در تهران نمايش داده نشده باشند.

- به زبان اصلي و داراي زيرنويس انگليسي باشند.

هيئت داوران شامل 5 نفر از هنرمندان و صاحب نظران سينماي ايران و جهان، فيلم هاي اين بخش را ارزيابي و جوايز زير را اهدا مي كنند.

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه

 

3: جلوه‌گاه شرق (مسابقه سينماي آسيا)

اين بخش به منظور شناخت و ارتقاي جايگاه آسيا در سطح توليدات سينماي اين قاره برگزار مي شود.

جشنواره در اين بخش فيلم هايي را مي پذيرد كه شرايط زير را دارا باشند:

- سال توليد آنها از 2007 به بعد باشد.

- در دوره هاي گذشته جشنواره به نمايش در نيامده و پيش از فوريه 2010 در تهران نمايش داده نشده باشند.

- به زبان اصلي و داراي زيرنويس انگليسي باشند.

از هر كشور حداكثر دو فيلم بلند و از ايران سه فيلم بلند، قابليت شركت در اين بخش را دارند.

هيئت داوران شامل 5 نفر از هنرمندان و صاحب نظران سينماي ايران و جهان، فيلم هاي اين بخش را ارزيابي و جوايز زير را اهدا مي كنند.

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلم

ـ سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني

ـ سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه

 

4: ققنوس زرين همگرايي در آسيا (جايزه مشترك با مجمع مجالس آسيايي) به انضمام 75 ميليون ريال معادل 5000 يورو

 

5: نشان راه فيروزه به بهترين فيلم از كشورهاي عضو اكو (جايزه مشترك با سازمان فرهنگي اكو) به انضمام 75 ميليون ريال معادل 5000 يورو

هيئت داوران، شامل 3 تا 5 نفر از هنرمندان و صاحب نظران سينماي ايران و جهان، جوايز فوق را اهدا مي كنند.

 

6: بيرق طلايي (جايزه ويژه مصطفي عقاد ) به انضمام 115 ميليون ريال معادل 8000 يورو

دبيرخانه جشنواره از ميان فيلم هاي حاضر در سه بخش رقابتي بين الملل، جايزه ويژه اي را با عنوان فوق به بهترين فيلم با مضمون ايمان و اميد كه تصوير گر عظمت اسلام و مسلمانان باشد اهدا مي كند.

 

7: راه انبياء ( جايزه ويژه بين الاديان)

هيئت داوران اين بخش شامل 1داور ايراني و 2 داور خارجي پس از بررسي فيلم هاي مسابقه سينماي ايران، جايزه ويژه اي را به بهترين فيلم با مضمون گفتگوي بين اديان و تعاليم مشترك انبياي الهي به كارگردان آن اهدا مي كنند.

 

8: خارج از مسابقه

فيلم هاي اين بخش شامل آثاري مي شوند كه:

- به لحاظ مغايرت سال توليد يا محدوديت هاي مربوط به تعداد فيلم هاي بخش مسابقه موفق به حضور در بخش هاي رقابتي نشده اند.

- به دليل عضويت يكي از سازندگان فيلم در هيئت داوري، امكان نمايش در بخش مسابقه را نداشته باشند.

- سازنده فيلم خواستار نمايش اثرش در اين بخش شده باشد.

 

9: جشنواره جشنواره‌ها

فيلم هاي برگزيده‌اي كه در جشنواره هاي مختلف جهاني به نمايش درآمده اند، در اين بخش انتخاب خواهند شد.

 

10: نمايش هاي ويژه

- فيلم هايي كه به مناسبت رويدادهاي خاصي در سينما، برگزيده مي شوند.

- فيلم هاي كوتاه و بلند، اعم از داستاني يا مستند كه به شناخت سينماي يك منطقه و روند تحولات فرهنگي و فني آن مي پردازد، در اين بخش نمايش داده مي شوند.

 

11: فيلم برگزيده تماشاگران

جشنواره، از طريق مراجعه به آراي تماشاگران از ميان فيلم هاي بخش مسابقه، به محبوب ترين فيلم خارجي "سيمرغ بلورين " اهداء خواهد كرد.

 

به منظور اعتلاي هنر ـ صنعت سينماي ايران، مواد تبليغاتي و اطلاع‌رساني فيلم ها در 4 بخش عكس، پوستر، گرافيك محيطي، آنونس و تيزر مورد قضاوت يك هيئت داوري 5 نفره قرار خواهند گرفت و به برترين آثار جوايزي اهداء مي‌گردد.

آثار ارائه شده به اين بخش مربوط به فيلم هايي خواهد بود كه در فاصله زماني بيست و هفتمين تا بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر به نمايش عمومي در آمده اند.

 

ج:مسابقه مواد تبليغاتي و اطلاع رساني سينماي ايران

1: مسابقه عكس فيلم

نحوه ارائه آثار:

- آنالوگ: آثاري كه به صورت آنالوگ تهيه شده‌اند ملزم به اسكن تصاوير در فرمت TIF و حداقل 300 DPI در اندازه 45×30 سانتي‌متر و ارائه نسخه چاپي مرغوب در قطع 30×20 سانتي‌متر از هر تصوير مي‌باشند.

- ديجيتال: آثاري كه به صورت ديجيتال تهيه شده‌اند لازم است با كيفيت 6 مگاپيكسل و با حداقل300 DPI در فرمت JPG يا TIF همراه با نسخه چاپي مرغوب در قطع 30×20 سانتي‌متر از هر اثر ارسال گردند.

- عكاسان ملزم به ارائه مجموعاً شش قطعه عكس شامل چهار قطعه عكس صحنه و دو قطعه عكس پشت صحنه از هر فيلم مي‌باشند.

 

2: مسابقه پوستر فيلم

نحوه ارائه آثار:

- اندازه پوستر بايد حداقل 45×60 و حداكثر 70×100 سانتي‌متر باشد.

- ارايه دو نسخه چاپ افست از پوستر هر فيلم الزامي است.

- ارايه فايل پوستر در فرمت TIF با كيفيت 300DPI در قطع 70×100 سانتي‌متر به همراه پرينت A3 نيز الزامي است.

 

3: مسابقه گرافيك محيطي فيلم

نحوه ارائه آثار:

- ارايه فايل بردهاي تبليغاتي و سردر سينما در فرمت TIF و با كيفيت 300DPI همراه با پرينت A3 الزامي است.

- حداكثر طول ‌اثر در فايل ارائه شده يكصد سانتي‌متر مي باشد.

 

4: مسابقه آنونس و تيزر فيلم

نحوه ارائه آثار:

- آنونس ها بايد در قطع 35 ميليمتري همراه با نسخه ويدئويي (DVCAM) ارائه شوند.

- تيزرها بايد به صورت نسخه ويديويي (DVCAM) ارائه شوند.

- زمان آنونس و تيزر آزاد مي‌باشد.

 

مقررات عمومي:

  1. كليه اشخاص حقيقي و حقوقي مي توانند هر تعداد فيلمي را كه مايل باشند به دبيرخانه جشنواره ارائه دهند.
  2. نهادها، سازمان هاي دولتي و تهيه كنندگان بخش خصوصي كه مايلند فيلم هاي خود را در قسمت هاي مختلف جشنواره شركت دهند، ضروريست نكات زير را رعايت نمايند:

الف ـ فرم در خواست شركت در جشنواره را تكميل كرده همراه نسخه اوليه فيلم به دبيرخانه جشنواره تحويل دهند. اين امر به منزله قبول كامل مقررات و ساير ضوابط توليد و نمايش فيلم در ايران است.

ب ـ آخرين زمان تحويل نسخه اصلي فيلم هاي پذيرفته شده، سي آذر 1388 مي باشد. آثار ويدئويي، كوتاه، مستند و پويانمايي تا 30 آبان فرصت دارند تا نسخه نهايي را به دبيرخانه تحويل دهند.

  1. تعيين تاريخ و ساعت نمايش فيلم ها به عهده دبيرخانه ي جشنواره است.
  2. پس از تحويل كپي فيلم به دبيرخانه جشنواره، امكان خارج كردن آن از برنامه وجود ندارد.
  3. هيچ جايزه اي در بخش هاي رقابتي جشنواره به طور هم ارزش ميان دو يا چند اثر تقسيم نمي شود.
  4. همه فيلم هايي كه در بخش هاي رقابتي جشنواره به نمايش در مي آيند، گواهي شركت دريافت خواهند كرد.
  5. نمايندگاني از دبيرخانه جشنواره مي توانند بدون حق رأي در جلسات هيئت هاي مختلف انتخاب و داوري شركت كنند.
  6. تفسير، رفع ابهام از مقررات و اخذ تصميم نهائي درباره موضوعات پيش بيني نشده به عهده شوراي عالي سياست گذاري جشنواره است.
  7. سيمرغ بلورين بهترين صداي فيلم بر اساس تشخيص هيئت داوران مي تواند به بهترين صدابرداري يا صداگذاري و يا هر دو تعلق بگيرد.

10 . اعضاي هيئت هاي انتخاب و داوري از سوي شوراي عالي سياست گذاري جشنواره تعيين و منصوب مي‌شوند.

  1. هيئت هاي مختلف داوري مي‌توانند جايزه ويژه يا ديپلم افتخار پيشنهاد نمايند.
  2. تمامي سيمرغ هاي بلورين جشنواره داراي جايزه مكمل نقدي هستند.

 

شرکتهای برگزيده در جشنواره بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و هشتم(۱۳۸۸)

 

بشرا فيلم

سيمرغ بلورين  نقش اول مرد برای فيلم  هفت دقيقه تا پاييز (1388 )

 

اسامی فیلم ها:

1- "آل" به کارگردانی "بهرام بهرامیان" و تهیه کنندگی "علی معلم"

2- "آناهیتا" به کارگردانی "عزیز الله حمید نژاد" و به تهیه کنندگی "عزیز الله حمید نژاد"- "مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی"

3- "به رنگ ارغوان" به کارگردانی "ابراهیم حاتمی کیا" و تهیه کنندگی "سیدجمال ساداتیان" (بشرا فیلم )

4- "بیداری رویاها" به کارگردانی "محمدعلی باشه آهنگر" و تهیه کنندگی "علی آشتیانی پور" - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

5- "پرسه در مه" به کارگردانی "بهرام توکلی" به تهیه کنندگی "جواد نوروزبیگی" - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

6- "پرواز مرغابی ها" به کارگردانی "علی شاه حاتمی" به تهیه کنندگی "علی شاه حاتمی"

7-" پسر آدم دختر حوا" به کارگردانی رامبد جوان و تهیه کنندگی سعید حاجی میری

8- "ترانه کوچک من" به کارگردانی "مسعود کرامتی" و تهیه کنندگی "سعید شاهسواری"

9- "تسویه حساب" به کارگردانی "تهمینه میلانی" و تهیه کنندگی "محمد نیک بین"

10- "چهل سالگی" به کارگردانی و تهیه کنندگی "علیرضا رئیسیان"

11- "خواب های دنباله دار" به کارگردانی "پوران درخشنده" و تهیه کنندگی پوران درخشنده

12- "سنگ اول" به کارگردانی "ابراهیم فروزش" و تهیه کنندگی سیما فیلم

13- "شب واقعه" به کارگردانی "شهرام اسدی" و تهیه کنندگی " سیداحمد میرعلایی"

14- "شکارچی شنبه" به کارگردانی "پرویز شیخ طادی" و تهیه کنندگی "مجید اسماعیلی"

15- "شکلات داغ" به کارگردانی و تهیه کنندگی "حامد کلاهداری"

16- "صبح روز هفتم" به کارگردانی "سید مسعود اطیابی" و تهیه کنندگی "صدرا عبداللهی" - شبکه جهانی سحر

17- "طبقه سوم" به کارگردانی "بیژن میرباقری" و تهیه کنندگی "علیرضا قاسم خان"

18- "طلا و مس" به کارگردانی "همایون اسعدیان" و تهیه کنندگی "منوچهر محمدی"

19- "طهران تهران" به کارگردانی "داریوش مهرجویی - مهدی کرم پور" و تهیه کنندگی "محمدعلی حسین نژاد"

20- "عصر روز دهم" به کارگردانی "مجتبی راعی" و تهیه کنندگی "منوچهر محمدی"

21- "کیفر" به کارگردانی "حسن فتحی" به تهیه کنندگی "سعید سعدی"

22- "کیمیا و خاک" به کارگردانی "عباس رافعی" و تهیه کنندگی "عباس رافعی"

23- "ملک سلیمان" به کارگردانی "شهریار بحرانی" و تهیه کنندگی "مجتبی فرآورده"

24- "نفوذی" به کارگردانی "احمد کاوری و مهدی فیوضی" و تهیه کنندگی "جمال شورجه" - "حسن علیمردانی"

25- "هفت دقیقه تا پاییز" به کارگردانی "علیرضا امینی" و تهیه کنندگی "سیدجمال ساداتیان"

26- "یک گزارش واقعی" به کارگردانی "داریوش فرهنگ" و تهیه کنندگی "منوچهر شاهسواری"

 

 

 

 

اسامی 23 فیلم بخش مسابقه فیلم های اول و دوم بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

 

1- "آل" به کارگردانی بهرام بهرامیان و تهیه کنندگی علی معلم

2- "برخورد خیلی نزدیک" به کارگردانی اسماعیل میهن دوست و تهیه کنندگی محمد خزایی با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

3- "پرسه در مه" به کارگردانی بهرام توکلی به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

4- "پسر آدم دختر حوا" به کارگردانی رامبد جوان و تهیه کنندگی سعید حاجی میری

5- "چراغ قرمز" به کارگردانی علی غفاری و تهیه کنندگی سعید شرفی کیا - علی غفاری

6- "خاطره" به کارگردانی نادر طریقت و تهیه کنندگی حبیب اسماعیلی

7- "خانواده ارنست" به کارگردانی محسن دامادی و تهیه کنندگی سید محسن طباطبایی پور- مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

8- "دموکراسی تو روز روشن" به کارگردانی علی عطشانی و تهیه کنندگی حجت الاسلام محمدعلی زم

9- "دیگری" به کارگردانی مهدی رحمانی و تهیه کنندگی محمدعلی نجفی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

10- "راز دشت تارزان" به کارگردانی هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی و تهیه کنندگی داریوش بابائیان

11- "سفر سرخ" به کارگردانی حمیدفرخ نژاد و تهیه کنندگی مجید مولایی

12- "سفر مرگ" به کارگردانی حسن آقا کریمی و تهیه کنندگی حسن آقا کریمی- مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی - وحید احمدیه

13- "شکلات داغ" به کارگردانی و تهیه کنندگی حامد کلاهداری

14- "فصل باران های موسمی" به کارگردانی مجید برزگر و تهیه کنندگی منوچهر شاهسواری

15- "کارناوال مرگ" به کارگردانی و تهیه کنندگی حبیب الله کاسه ساز

16- "گنج روان" به کارگردانی امین اصلانی و تهیه کنندگی محمدرضا اصلانی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

17- "لطفا مزاحم نشوید" به کارگردانی محسن عبدالوهاب و تهیه کنندگی محمد احمدی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

18- "مرا ببخش مادر" به کارگردانی مهدی نادری نجف آبادی و تهیه کنندگی ساسان سالور- مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

19- "مقلد شیطان" به کارگردانی و تهیه کنندگی افشین صادقی

20- "نخودی" به کارگردانی جلال فاطمی و تهیه کنندگی فرشته طائرپور

21- "نزدیک تر از آشنا" به کارگردانی رضا سرکانیان به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (تولید مشترک ایران ، فرانسه و آلمان)

22- "نفوذی" به کارگردانی احمد کاوری - مهدی فیوضی و تهیه کنندگی جمال شورجه - حسن علیمردانی

23- "وقت بودن" به کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی شبکه 4 سیما (همایون عطاردی)

 

 

اسامی 10 فیلم ایرانی خارج از مسابقه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

1- "آدمکش" به کارگردانی رضا کریمی و تهیه کنندگی محمدپوستی

2- "بیگانگان" به کارگردانی عباس رافعی و به تهیه کنندگی منصور سهراب پور

3- "زخم شانه حوا" به کارگردانی حسین قناعت و تهیه کنندگی حسن کلامی - حوزه هنری

4- "صد سال به این سال ها" به کارگردانی سامان مقدم و تهیه کنندگی مرتضی شایسته

5- "فاصله" به کارگردانی کامران قدکچیان به تهیه کنندگی حبیب الهیاری

6- "محفل اکس" به کارگردانی و تهیه کنندگی حبیب کاوش

7- "معبد جان" به کارگردانی و تهیه کنندگی محمد درمنش

8- "ناسپاس" به کارگردانی حسن هدایت و تهیه کنندگی سید محسن جاهد

9- "همبازی" به کارگردانی غلامرضا رمضانی و تهیه کنندگی مهدی کریمی

10- "یوسف پیامبر" به کارگردانی فرج الله سلحشور و تهیه کنندگی فرج الله سلحشور- سیما فیلم

 

 

 

جوایز:

سیمرغ بلورین بهترین فیلم

 

    فیلم به رنگ ارغوان به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان

 

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

 

    ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به رنگ ارغوان

        دیپلم افتخار به علیرضا امینی، همایون اسعدیان و علیرضا رئیسیان

 

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

 

    بهترین فیلمنامه اقتباسی: مصطفی رستگاری برای فیلم چهل سالگی

    بهترین فیلمنامه: همایون شهنواز و شهرام اسدی برای فیلم شب واقعه

 

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد

 

    محسن طنابنده برای بازی در دو فیلم سنگ اول و هفت دقیقه تا پاییز

        دیپلم افتخار به هدایت هاشمی برای فیلم لطفا مزاحم نشوید

 

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن

 

    نگار جواهریان برای فیلم طلا و مس

        دیپلم افتخار به مریلا زارعی برای فیلم کیفر

 

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

 

    مهدی فقیه برای فیلم ملک سلیمان

 

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن

 

    شیرین یزدان‌بخش برای فیلم لطفا مزاحم نشوید

 

سیمرغ بلورین بهترین تدوین

 

    حسین غضنفری برای فیلم شب واقعه

 

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری

 

    حسن کریمی برای فیلم به رنگ ارغوان

 

سیمرغ مردمی

 

    فیلم به رنگ ارغوان

 

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی

 

    سعید ملکان برای فیلم ملک سلیمان

 

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه

 

    بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای فیلم شب واقعه

    بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: هدیش بیگدلی شاملو برای فیلم هفت دقیقه تا پاییز - لئولو برای فیلم ملک سلیمان

 

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس و صحنه

 

    عباس بلوندی برای فیلم شب واقعه

 

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری

 

    وحید مقدسی برای فیلم بیداری رویاها

    لئو لو برای فیلم ملک سلیمان

 

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری

 

    سیدعلیرضا علویان برای فیلم آناهیتا

    کی سونگ چانگ برای فیلم ملک سلیمان

 

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن

 

    بهزاد عبدی برای فیلم آل

    چان کونگ وین برای فیلم ملک سلیمان

 

نگاه ملی

 

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی

 

    فیلم عصر روز دهم به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی

        پلاک زرین به فیلم ملک سلیمان به کارگردانی شهریار بحرانی

 

پویانمایی

 

سیمرغ بلورین بخش مسابقه

 

    انیمیشن شهر خاموش ساخته امیر مهران

        دیپلم افتخار به انیمیشن نوازنده ساخته کیانوش عابدی

 

چشم واقعیت

 

سیمرغ بلورین بهترین مستند

 

    بهترین مستند بلند: به فیما امامی و رضا دریانوش کارگردانان فیلم جای خالی آقا یا خانم «ب»

    بهترین مستند کوتاه و نیمه بلند: به رضا فرهمند کارگردان فیلم اتاق صعود

        دیپلم افتخار به فتح‌الله امیری کارگردان فیلم زندگی در کسوف

        دیپلم افتخار به سیدحامد نوبری کارگردان فیلم فقط کمی نور

 

آثار ویدئویی

 

آثار ویدئویی بلند:

 

    دیپلم افتخار به احسان عبدی‌پور کارگردان فیلم افسانه ۹۸

    دیپلم افتخار به امین فرج‌پور نویسنده فیلمنامه دویدن در میان ابرها

 

آثار ویدئویی کوتاه

 

    سیمرغ بلورین به فرشید اخلاقی‌پور کارگردان فیلم تالار عروسی بوف کور

        دیپلم افتخار به طوفان نهان‌قدرتی کارگردان فیلم ترانه‌ای برای لوبا

 

فیلم‌های اول و دوم

 

    سیمرغ بلورین: به بهرام توکلی کارگردان فیلم پرسه در مه

    سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و دوم: به فیلم نفوذی به تهیه‌کنندگی جمال شورجه و حسن علیمردانی

    دیپلم افتخار بهترین نویسنده: به جلیل سامان برای فیلم زندگی - احمد کاوری و داود امیریان برای فیلم نفوذی

    دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری: به تورج اصلانی برای فیلم‌های زمزمه با باد و بدرود بغداد

    دیپلم افتخار بازیگر نقش اول: به رضا خدادبیگی برای فیلم زندگی

    دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: به احمد کاوری و مهدی فیوضی برای فیلم نفوذی

    جایزه ویژه هیات داوران به فیلم زندگی به تهیه‌کنندگی همایون رضاعطاردی

افزودن دیدگاه جدید