آخرین نشست پرسش و پاسخ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به انيميشن «رهايي از بهشت» به كارگرداني علي نوري‌اسكويي اختصاص داشت که با حضور اصحاب رسانه در سالن سعدي برج ميلاد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبري جشنواره فيلم فجر، در اين نشست علي نوري‌اسكويي تهيه‌كننده و كارگردان، سيد وحيد اوليايي تهيه‌كننده، مسعود حمزه‌اي مدير توليد، آرش قاسمي صداگذار، پانته‌آ رهنمون و كتايون اعظمي صدا بازيگران این انیمیشن حضور داشتند.

در ابتداي اين نشست پانته‌آ رهنمون با اشاره به اینکه شانزده سال است در حوزه انیمیشن و سینما به طور تخصصي، فعالیت می‌کند، بیان کرد: متاسفانه به انيميشني كه اولين بار در دنيا از دو سيستم ساخت در کنار هم براي یک کار سينمايي بلند استفاده کرده و براي اولين بار در تاريخ سينماي ايران وارد بخش مسابقه جشنواره شده است، با دقت بيشتري مورد توجه قرار مي‌گرفت و کاش قدر هنرمندانی را که چهار سال از زندگي‌شان را پاي آن گذاشته‌اند، می‌دانستند. معتقدم اين انیمیشن سرشار از دقت و ظرافت است، موسيقي متن آن با احساس آدمي بازي مي‌كند و تصاوير آن گويا است.
كتايون اعظمي نیز گفت: گله‌ام از این است که اگر فیلمی از اساس درخور نبوده است، چرا به بخش مسابقه پیدا كرده و بعد رفتاري این‌چنين با آن می‌شود. يك انيميشن برای اولین بار به بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر امسال راه پیدا کرده است، اما آن را ناديده مي‌گيرند. «رهايي از بهشت» در ايران یک اتفاق كم نظيري است.
وی ادامه داد: این انیميشنی كه براي بزرگسال است، تمام مدت برايش صدا درست شده و صداگذاري محض داشته است. اما مهجور واقع شد و براي آن متاسفم. مگر مي‌شود كار منحصر به فردي كه شصت دقيقه موسيقي متن براي آن ساخته شده، شنيده نشود.
در ادامه نشست علي نوري‌اسكويي درباره روند ساخت این انیمیشن توضیح داد: پرداختن به داستان زندگي چمران در یک انیمیشن، راه رفتن بر روي لبه تيغ بود. از آنجا که مخاطبان ایرانی هنوز با يكسري از انيميشن‌ها در دنيا آشنا نیستند، فكر كردم مي‌شود دريچه‌اي را براي گشودن روايت‌هاي جدي‌تر از طريق این انيميشن در ایران باز كرد چرا که سينماي انيميشن ایران اولين قدم‌هايش است و در این میان بارقه‌ای به وجود آمده تا صنعت انيميشن ما بتواند بيش از پيش رشد كند.
این کارگردان افزود: ما جز معدود كشورهايي در دنيا هستیم كه هر سال چند فيلم انيميشن بلند را به سينما وارد مي‌كنند در حالیکه  توليد انيميشن بلند كار سنگيني است كه همه كشورها قادر به تامين زيرساخت‌هاي آن نيستند. «رهايي از بهشت» يك پله از هزاران پله‌اي است كه سینمای انیمیشن بايد طي كند تا به جايگاهي كه سينماي بلند ما اکنون در دنيا دارد، برسد.

وی در بخش دیگری ار صحبت‌هایش به مخاطبان اصلی این انیمیشن اشاره و تصریح کرد: مخاطب هدف «رهايي از بهشت» نوجوان و بزرگسال است و مخاطب كودك آن را متوجه نخواهند شد، گرچه ممكن است از تصاوير آن لذت ببرد. يكي از بزرگترين چالش‌هاي این فيلم كه به واسطه آن توسط بزرگان دنيا تحسين شده است، استفاده از عنصر روايت تركيبي از تکنیک دوبعدي و سه‌بعدي همزمان در این انیمیشن است که به غير از كارهاي اكسپريمنتال تا به حال كسي در دنيا به سراغ چنين تجربه‌اي نرفته بود.
اوليايي نیز درباره برنامه اکران این انیمیشن در عرصه بین‌المللی گفت: خدا رو شكر بحث فروش «رهایی از بهشت» در اروپا و امريكا به خوبي پيش رفته و در چين هم با وجود سختي‌هايش خوب بوده است و به زودي اكران خواهد شد.
در حاشیه این نشست مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر ضمن تشكر از اهالی رسانه برای همراهی‌شان درروزهای جشنواره، گفت: به تمامی همكاران رسانه‌اي‌ام كه تا اين وقت شب با ما در برپایی این دوره جشنواره فیلم فجر همكاري کرده‌اند، خسته نباشید می‌گویم. به ویژه شماها که تا الان در آخرین نشست پرسش و پاسخ جشنواره حضور داشتید و جزو فينالی‌ها هستید!
وی افزود: خوشبختانه امسال پس از سال‌ها، برای هر ٤٤ فيلم جشنواره نشست پرسش و پاسخ برگزار شد، حتي در نشست «فصل نرگس» هم تهيه‌كننده آن حضور پیدا کرد و بعد اعلام کرد که عوامل فیلم در نشست شرکت نخواهند کرد. به هر حال از تمامی كم و كاستي‌های این روزها عذرخواهي مي‌كنم و  اميدوارم اگر نقصي از سمت روابط عمومي جشنواره بوده است، ببخشيد و اگر هم بي‌احترامي هم به کسی شده است، به سهم خودم معذرت‌خواهی مي‌كنم.