کارگردان فیلم «شماره 17 سهیلا» گفت: این فیلم در ادامه دغدغه‌هاى شخصى‌ام در مورد موضوعات اجتماعى، مخصوصا حوزه زنان است و به بحران میانسالی و مخاطرات ازدواج در سنین بالا می‌پردازد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، محمود غفاری فیلمساز جوانی است  که ساخت ١٥ فيلم كوتاه داستانى و مستند را در کارنامه دارد و آثارش در جشنواره‌هایی چون فيلم كوتاه تهران، رويش، پليس، رضوى و كودك حضور حضوری موفق داشته‌اند. او همچنین توانسته در فستيوال‌هاى خارجى همچون كلرمون فرانت، سه قاره نانت و فرايبورگ موفقیت‌هایی را کسب کند. غفاری درباره اولین فیلم بلند سینمایی‌اش «شماره 17 سهیلا» به ستاد خبری جشنواره می‌گوید: «این فیلم در ادامه دغدغه‌هاى شخصى‌ام در مورد موضوعات اجتماعى، مخصوصا حوزه زنان است. بحران ميانسالى مخاطرات ازدواج در سنين بالا از موضوعاتی است که همیشه مورد توجهم بوده و دوست دارم در موردش بنویسم و فیلم بسازم.»

اعتماد به نفس مضاعف برای فیلمسازان جوان

محمود غفاری درباره قوانین جدید جشنواره و ادغام فیلم‌های بخش «نگاه نو» و «سودای سیمرغ» معتقد است: «اين اتفاق از بابت خوب است که فيلمسازان اول از قرار گرفتن نام‌شان در كنار نام بزرگان سينما اعتماد به نفسی مضاعف می‌گیرند. از طرفی، اين كه تمام بخش‌هاى یک فيلم مي‌تواند مورد قضاوت قرار بگیرد و دیده شود، برای عوامل و فیلمساز انگیزه ایجاد می‌کند.»

او در ادامه می‌گوید: «با این حال معتقدم که ثبات نیاز جشنواره است و اميدوارم اين تغييرات جديد تا سال‌ها بدون تغيير باشد و هر تغییری در مسیر اعتلای همین رویکرد باشد.»

غفاری جذب سرمایه برای فیلم‌های اول را دشوار ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «جذب سرمایه سخت است و پروسه‌ای بسيار پيچيده دارد. به دليل شرايط بحرانی اقتصاد در كشور و ريسك بالای سرمايه‌گذارى در سينما، قانع كردن افراد براى سرمايه‌گذارى -مخصوصا وقتی فیلمساز کار اول خود را بسازد- بسيار سخت است. در اين ميان، فیلمساز بايد بخشى از استقلال‌ام را بدهد تا بازگشت سرمايه تا حدودى تضمين بشود. اين مسأله از دخالت سرمايه‌گذار در انتخاب بازيگر شروع می‌شود و تا تغييرات در فيلمنامه براى نزديك كردن آن به  مخاطب عام ادامه پيدا مي‌كند. در کشور ما به دلیل نبود ژانر، مردم ذائقه متنوعی ندارند. در بسیاری از ژانرها مثل ژانر وحشت یا حتی پلیسی، حتی اگر فیلم خوب هم ساخته شود، مخاطب سراغش نمی‌رود. نمی‌خواهم درباره نبود این ذائقه ماجراجو و علت‌اش ورود کنم، چراکه بسیار می‌شود درباره‌اش حرف زد و سخن به درازا می‌کشد. اما این یک اصل است که نبود ذائقه ماجراجو، باعث می‌شود تا سرمایه‌گذار هم ریسک نکند و سراغ فیلمنامه یا بازیگران یا موضوعاتی برود که امتحان پس داده‌اند...»

غفاری گفت: «اين فرآيند باعث شد كه در مرحله‌اي از پيش توليد فیلم، قيد سرمايه‌گذار را بزنیم و تهيه كننده «شماره 17 سهیلا» آقای سیدزاده به خاطر علاقه‌اى كه به فيلمنامه داشت، تصميم گرفت با سرمايه شخصي خود فيلم را توليد كند تا به فيلم لطمه‌ای نخورد.»

محملی برای تبلیغ...

چرا زمانی که فیلمی به هر دلیلی از جشنواره کنار گذاشته شود یا در جشنواره آنچنان مورد توجه قرار نگیرد و کاندیدا یا برنده جایزه نشود، عوامل ناراحت می‌شوند و برخی صحت و سلامت جشنواره رازیر سوال می‌برند؟ غفاری در این زمینه می‌گوید: «جشنواره فيلم فجر مهمترين و تنها رويداد جدى سينمايي در كشور است و ديده شدن فيلم‌ها در اين جشنواره در بسيارى موارد، باعث ديده شدن فيلم‌ها در اكران عمومی می‌شود. به نوعى محملى براى تبلیغ فيلم‌هاست و از سوى ديگر، تنها جايي است كه عوامل فيلم‌هاى سينماي ايران به لحاظ حرفه‌اى محك مي‌خورند. به همين خاطر، حضور در اين جشن به كيفيت بالا و نبودش بعضا به كيفيت پايين آثار تعبير مي‌شود. البته من موافق اين نگاه نيستم چرا كه سليقه هيات انتخاب در هر دوره‌اى تعيين كننده است نه لزوما استاندارهاى سينمايي، درتمام فستيوال‌هاى دنيا هم البته به همين شكل است. جشنواره فیلم فجر با اين ميزان استقبال مردمى - كه به نظرم در دنيا شايد بي‌نظير باشد- حساسيت بالایی را پیرامون خود دارد و این حتى در چرخه اكران بعد از جشنواره هم تاثير مي‌گذارد. به همين خاطر، من خيلى قائل به اين نيستم كه مسير جشنواره و مخاطبانش، با روند اكران مغايرت داشته باشد.»

دیده شدن در جشنواره یا اکران عمومی موفق؟

این کارگردان در ادامه می‌گوید: «قطعا هدف از سينما جايزه نيست و قطعا هدف از سينما جشنواره نيست. سينما براى تماشاگر به‌وجود آمده است. جشنواره‌ها و جايزه‌ها به ديده شدن بهتر فيلم‌ها ختم می‌شود و اين نكته به آن اهميتی ويژه داده است.

یک پیشنهاد به محمد حیدری...

کارگردان «شماره 17 سهیلا» در پایان به دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر می‌گوید: «بهتر است آقای حیدری تلاش كنند كه هويت جشنواره فجر را به سوی مستقل شدن سوق بدهند و جايگاه دولت را از اجرا به نظارت تغيير دهند. با اين كار طلبكارى افراد مختلف از جشنواره كم مي‌شود و حساسیت‌ها در مورد انتخاب و داورى به حداقل مي‌رسد. اعتبار انتخاب‌ها و جوايز نيز افزايش پيدا مي‌كند. البته مي‌دانم که در شرایط فعلی، این درخواست زیادی است...»

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.

اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.