,

داوران:

محمد بزرگ نيا       بخش مسابقه سينماي ايران

كمال تبريزي          بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم

يان تروئل              بخش مسابقه سينماي بين الملل

شارل تسون           بخش مسابقه سينماي بين الملل

فرهاد توحيدي        بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم

سعيد حاجي ميري  بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم

عادل حسني           بخش مسابقه سينماي بين الملل

ابوالحسن داوودي      بخش مسابقه سينماي ايران

محمد داوودي         بخش مسابقه سينماي ايران

مجتبي راعي           بخش مسابقه سينماي ايران

هلما ساندرز برامز     بخش مسابقه سينماي بين الملل

اليا سليمان            بخش مسابقه سينماي بين الملل

عليرضا شجاع نوري  بخش مسابقه سينماي بين الملل

مهدي شجاعي         بخش مسابقه سينماي ايران

مسعود فراستي        بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم

مينو فرشچي          بخش مسابقه سينماي ايران

مجيد مجيدي         بخش مسابقه سينماي بين الملل

احمدرضا معتمدي    بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم

علي نصيريان          بخش مسابقه سينماي ايران

دبير:

عليرضا رضاداد      

 

هيأت انتخاب جشنواره  بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲)

۱- مجتبي اقدامي     معاونت فرهنگي بنياد سينمايي فارابي

۲- جعفر صانعي مقدم            مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

۳- محمدابراهيم صلواتي فرد    قائم مقام امور سينمايي

۴- يداله صمدي       كارگردان سينما

۵- جواد طوسي       منتقد

۶- مجتبي مشيري  رئيس مركز فرهنگي و هنري صبا

۷- هارون يشايائي  

 

 

مقررات جشنواره :

 

هر استوديو، سازمان، نهاد و شخص مي تواند هر تعداد فيلم بلند و فيلم كوتاه كه مايل باشد به جشنواره ارائه كند. فيلم ها مي توانند سياه و سفيد يا رنگي، 16 يا 35 ميلي متري باشند.

نهادها، سازمان هاي دولتي و تهيه كنندگان بخش خصوصي كه مايلند فيلم هايشان را در قسمت هاي مختلف جشنواره شركت دهند بايد نكات زير را رعايت نمايند:

 

الف: برگ هاي درخواست شركت در جشنواره را تكميل و همراه عكس، پوستر، بروشور و غيره حداكثر تا اول دي ماه 1382 به دفتر جشنواره تحويل نمايند.

 

ب: نسخ اوليه فيلم ها بايد حداكثر تا پانزدهم دي ماه 1382 به دفتر جشنواره تحويل گردد.

 

تصميم درباره برنامه هاي جشنواره و همچنين تعيين تاريخ و ساعت نمايش فيلم ها با جشنواره خواهد بود.

پس از تحويل كپي فيلم ها به دفتر جشنواره، امكان خارج كردن آن ها از برنامه وجود ندارد.

اخذ تصميم نهايي درباره هر نكته اي كه در مقررات حاضر پيش بيني نشده و يا ابهامات ناشي از مفاد آن، با دبير جشنواره است.

درخواست شركت در جشنواره به منزله قبول كامل مقررات بالاست.

 

 

يادداشت دبير جشنواره :

 

خداي بزرگ را سپاس مي گويم كه اين توفيق را رفيق راه من و همكارانم نمود كه امسال بيست و دومين جشنواره فيلم فجر را همزمان با بيست و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار كنيم و از اين طريق، آينه اي در مقابل ديدگان بيدار سينماگران هوشيارمان قرار دهيم. امسال با تلاش و كوشش دست اندركاران سينما سالي پرشور و نشاط را آغاز كرده آرام آرام مي رويم تا اين پرونده گشوده را بازخواني كنيم و براي سال هاي آتي ره توشه هاي مناسب برگزينيم. اندوخته سينماي ايران، اندوخته اي گرانبها و ارزشمند است، اندوخته اي است كه به مدد تلاش فراوان به دست آمده و سرمايه اي است كه با آن مي توان به عرصه هاي خطير و جديد هنر ـ صنعت سينما پا بگذاريم و از آنچه داريم و جايي كه هستيم فراتر رويم. وقتي حضور هنرمندان جامعه و از آن جمله سينماگران، پس از حوادثي ناگوار چون زلزله مي تواند آن قدر مايه تسلا و زدودن غم از دل مصيبت زدگان شود، بي گمان هنر اين هنرمندان خواهد توانست به مخاطبان مشتاق خود آسايش و آرامش تقديم كند. مي تواند داغي از دل ببرد و جوانه اميد در آن بنشاند. بيست و دومين جشنواره فيلم فجر را در حالي آغاز مي كنيم كه عيد قربان را پيش رو داريم و در حالي پايان مي بريم كه عيد غدير را پشت سر نهاده ايم. اميدوارم به بركت اين دو عيد سعيد، همگي مان دلخوش باشيم و سال سينمايي آينده را با اميد به توفيقات بيشتر آغاز كنيم.

شتاب بايد كرد، فرصت محدود است.

 

عليرضا رضاداد

دبير جشنواره

 

 

اهداف :

 

    سينماي بين الملل

 

هدف از برپايي اين بخش، نمايش آثاري است كه امكان ارزيابي بهتر و بيشتر وضع و موقعيت سينماي ايران را در مقايسه با ساير كشورها فراهم آورد.

 

    سينماي ايران

 

هدف جشنواره در اين بخش، عرضه و معرفي فيلم هاي ارزشمند يك سال فعاليت فيلمسازي و تشويق هنرمندان برگزيده سينماي ايران است.

 

 

توضيحات :

بيست و دومين جشنواره فيلم فجر پايان يافت

 

    مراسم اختتاميه بيست و دومين جشنواره بين المللي فيلم فجر 21 بهمن، همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، از ساعت 18 در تالار وحدت آغاز شد.

    پس از نواختن سرود جمهوري اسلامي و تلاوت قرآن كريم، موسيقي اجرا شد و سپس عليرضا خمسه، مجري ، اين گونه آغاز سخن كرد: عشق را بايد نگاهي تازه كرد.

    يك سال تلاش مي كنيم تا ده روز به تماشا بنشينيم. كه با وجود همه سختيها و دلخوريها و همه گرفتاري هايش بسيار شيرين است. شايد ده روزي كه دنيا را تكان مي دهد. يا اگر غلو نباشد ايران و اگر باز هم غلو نباشد خودمان را تكان مي دهد. بعد از آن خمسه از دبير جشنواره دعوت كرد تا روي صحنه بيايند و گزارشي از روند برگزاري جشنواره اعلام كند. عليرضا رضاداد، عيد سعيد غدير و سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت و اعلام كرد كه گزارش من بيشتر به طرح يك روايت شبيه است كه از خيابان انقلاب تا خيابان قدس منتهي مي شود. خيابان انقلاب، خيابان شريعتي، خيابان فلسطين، خيابان وليعصر، خيابان قدس كدام سينما مهم نيست. تا صبح پشت در سينما خوابيدن، براي بدست آوردن بليت، سانس هاي فوق العاده، نشست هاي مختلف، جدول سينماها، گران نبودن بليت، راه طولاني، فيلم، نازكردن، نازخريدن، و آنچه آنها بيان كردند مسابقه فيلم هاي اول و دوم، جايگاه هياًت داوري، منوچهر محمدي، اميراثباتي، جدول، جدول، جدول، جمال اميد، پيش فروش بليت و بدست آوردن بليت بايد تمام سينماهاي شهر را گشت. يك صحنه جابه جا شده، 270 اثر، عينك هاي مخصوص بچه جاسوس هاي 3، سينما استقلال، و قصه هاي طولاني بيست و دومين جشنواره فيلم فجر. سناريويي كه به بازنويسي مجدد نياز دارد كه اگر خوب نوشته شود فيلم محبوب تماشاگر مي شود. بزرگداشتها و امسال كه اين همه جايزه داريد. ما از نظر تعداد فيلم 40 درصد افزايش داشتيم و تا ديشب از نظر آراء تنوع بود از همه بايد تشكر كنم، هياًت انتخاب، هياًت داوري و همه دست اندركاران و همه بچه هايي كه دست در دست هم گذاشتند تا اين جشنواره برگزار شود. بازار فيلم، خودش يك جشنواره بود، قول داده بوديم كه حرفه اي تر برگزار كنيم و برگزاري همزمان جشنواره در استانها قصه ديگري است، نرسيدن فيلمها ، تلاش اتحاديه تهيه كنندگان براي هماهنگي در استانها، كه روز جمعه 24 بهمن، بعد ازظهر، اختتاميه همزمان جشنواره در استانها را داريم. در بخش بين الملل، 21 فيلم، خصوصاً حضور كشور مصر در اين جشنواره قابل توجه است. تلاش دست اندركاران توليد فيلم، پشتيباني صدا، ويدئو و تلاش شبانه روزي براي آماده كردن فيلمها، همه اينها باعث شد كه تمام  روزها مثل فجر باشد. پس از آن، مجري برنامه عليرضا خمسه اين بيت از شعر را خواند كه بيا تا قدر يكديگر بدانيم كه تا ناگه ز يكديگر نمانيم. قدر شناسي، بزرگداشت در فرهنگ ما وجود دارد و در سينماي ما هم اين سنت به شكل بزرگداشت اتفاق افتاده است . تقريباً امسال براي سومين سال است كه اين سنت زيبا در سينماي ما برگزار مي شود. چه بزرگداشت خارجي امسال نيز به رسم سنت دو بخش با عنوان بزرگداشت اول براي كساني است كه بيشترين جوايز را از جشنواره فجر دريافت كرده اند. و سپس با پخش تيزر به معرفي افرادي كه بزرگداشت داشتند، پرداخته شد. با پخش تيزر مشخص شد كه بزرگداشت مجيد مجيدي است كه گفت و گوهايي كوتاه با وي و قسمت هايي از فيلم هايش را پخش كردند.

    از رضا كيانيان دعوت شد كه بروي صحنه بيايد و لوح تقدير را به مجيدي بدهد، رضا كيانيان هم گفت: بسيار خوشحالم كه جايزه مجيد مجيدي را من مي دهم چون او تنها بازيگري بود كه كارگردان خوبي شد. آن گاه از احمد مسجد جامعي (وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) دعوت به عمل آمد كه به اتفاق جايزه مجيد مجيدي را بدهند. مجيد مجيدي به روي صحنه آمد و سيمرغ خود را از دست مسجد جامعي دريافت كرد. و از مسئولان برگزاري جشنواره تشكر كرد و گفت: نخستين جايزه خود را از مردم گرفتم. فيلمي كه مورد توجه مردم بوده و بعد از جشنواره جايزه گرفتم. نفر بعدي كه بزرگداشت آن بود و با پخش تيزر به معرفي آن پرداختند، داريوش مهرجويي بود كه با تشويق بسيار زياد حاضرين روبه رو شد. وي ابراز خرسندي كرد و گفت: بسيار غافلگير شدم كه اين بزرگداشت صورت گرفت و خوشحالم كه در زمان حيات افراد، از آنان يادي مي شود. بعد از آن خمسه به سراغ جوايز كه فيلم هاي مستند بود معرفي شد. مجري برنامه از هياًت داوران مستند در خواست كرد كه به روي صحنه بيايند كه فرهاد مهرانفر، فرشاد فرشته حكمت و مصطفي رزاق كريمي به روي صحنه آمدند.

    فرشاد فرشته حكمت ديپلم افتخار از شمس تا شمس اردعطاپور را داد، بعد از آن رزاق كريمي جايزه پنجره رسول رسول زاده را خواند كه در جمع حاضران حضور نداشت و خمسه گفت كه جايزه را با پيشتاز مي فرستيم بعد فرهاد مهرانفر براي دادن سيمرغ بلورين بهترين مستند رابه فيلم آقايان پرنده اثر رضا بهرامي نژاد داد. دربخش بعدي، دبير جشنواره به علت توجه به جلوه هاي ويژه، يك جايزه به سيزده گربه روي شيرواني داد. آقاي رداد روي صحنه آمد و به علي عبدالعلي زاده كارگردان فيلم، جايزه اي اهدا كرد. عبدالعلي زاده هم تشكر كرد كه به نوعي به او اغماض كردند سپس از تهيه كننده فيلم يادي كرد. و پس از آن ، نوبت بخش دوم بود، پرداخته شد. هياًت داوري اين بخش به روي صحنه آمدند كه البته كمال تبريزي و سعيد حاجي ميري در جمعشان نبودند. مسعود فراستي سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول را به حميد نعمت اله براي بوتيك و فرهاد توحيدي هم جايزه دوم سيمرغ بلورين را به محمدمهدي عسگرپور به روي صحنه، خمسه گفت: آقاي رضا داد اميدواريم كه سال بعد هم شما فيلم بسازيد و جايزه بگيريد. در بخش سوم و با حركت هاي موزون مربوط به فيلم هاي  كلاسيك، بخش بين المللي معرفي شد كه تيزري در رابطه با كار هياًت داوري و قسمت هايي از فيلم هاي راه رفته به بخش مسابقه به نمايش در آمد. سپس هياًت داوري بين الملل هلما ساندربرامز عادل حسني، شارل تسون، اليا سليمان ويان تروئل، مجيد مجيدي و عليرضا شجاع نوري به روي صحنه آمدند.

    هلما ساندرز از رييس هياًت داوران به پشت تريبون رفت و خيلي تشكر كرد از مردم ايران و بسيار ابراز خرسندي كرد كه الان در ايران است و در بين ايرانيها و گفت آرزوي تمام عمر من بوده كه روزي به ايران بيايم و الان اينجا هستم .

    عليرضا شجاع نوري به عنوان مترجم در كنار داوران بود. هلما ساندرز، نخستين جايزه را كه جايزه بهترين فيلم كوتاه بود به يك فيلم ايراني با نام طوفان سنجاقك (شهرام مكري). دومين جايزه بهترين دستاوردهاي هنري، به بهترين فيلمبرداري تعلق گرفت به آينده درخشان از ژاپن كه كارگردانش نبود و يكي از ميهمانان ژاپني جشنواره آن را گرفت. جايزه بهترين بازيگري هم به عزت اله انتظامي براي بازي در گاوخوني تعلق گرفت كه اليا سليمان جايزه را به عزت اله انتظامي داد. عزت اله انتظامي ضمن تشكر از برگزاركنندگان جشنواره گفت: در عرض 65 سال كار، جوايز بسيار گرفتم، اما اين جايزه برايم بسيار ارزش حاضران قرار گرفت.

    عادل حسني نيز جايزه بهترين فيلمنامه را به كريستوفر همپتن و رابرت شنكان براي فيلم آمريكايي جشنواره آن را دريافت كرد. عليرضا شجاع نوري هم ديپلم افتخار بهترين كارگرداني را براي فيلم در اين دنيا، به مايكل وينتر باتم داد كه وي نيز نبود و ميهمان ديگري آن را گرفت. جايزه بهترين كارگرداني را مجيد مجيدي براي فيلم آينده درخشان اعلام كرد. كه كارگردان فيلم كوروساوا كيوشي نبود و به همين علت به يكي از دوستانش كه در ايران فيلم مي ساخت، داده شد اين ژاپني فارسي را خوب صحبت مي كرد و مي گفت نگران نباشيد من حتماً جايزه را به كوروساوا خواهم داد. جايزه ويژه هياًت داوران را شارل تسون به فيلم گاوخوني (بهروز افخمي) داد، اما او به علت فوت مادرش در جلسه حضور نداشت و به جاي آن علي  معلم، تهيه كننده فيلم تهيه كننده فيلم جايزه را دريافت كرد از هياًت داوران بين الملل كه فيلم رابا چشمان باز ديدند، نه با چشماني بسته. جايزه بهترين فيلم در بخش بين الملل، به فيلم بازگشت ديميتري لسنفسكي از روسيه تعلق گرفت و در انتها هم عليرضا شجاع نوري گفت من اوقات خوشي را با داوران داشتم و اميدوار هستم كه  آنها هم اوقات خوشي را داشته باشند. بعد از آن جوايز بخش بين المذهب معرفي شد كه از آقاي پيتر مالونه (كه كشيش هم هست) در خواست شد كه جايزه را بدهد. اْعضاي هياًت داوري بين المذهب پيترمالونه، روي صحنه حضور داشت، كه ضمن تقدير از اشك سرما و ميهمان مامان، جايزه خود را به مارمولك (كمال تبريزي) دادند كه به علت عدم حضور كارگردان، منوچهر محمدي تهيه كننده فيلم جايزه را دريافت كرد. بخش بعدي اختتاميه، دومين برنامه بزرگداشت بود كه تعلق مي گرفت به كساني كه در 25 سال گذشته بيشترين جوايز را در سطح بين المللي و حضور بين المللي داشتند كه با پخش تيزري از آثار عباس كيا رستمي مشخص شد كه به دليل حضورهاي فراوان آثار وي در سطح جهان است. از پرويز پرستويي دعوت شد كه براي دادن جايزه كيارستمي به روي صحنه بيايد. اما كيارستمي در ايران نبود و در جلسه حضور نداشت ولي نامه اي داده بود كه خطاب به دبير جشنواره بيست و دوم بود و بسيار متاًسف بود كه در اختتاميه جشنواره حضور نداشت و در خاتمه نامه جايزه را متعلق به خود ندانسته، بلكه متعلق به همه كساني دانسته كه براي اين سينماي ارزشمند تلاش مي كنند: تصميم داشتم كه ابتدا جايزه را به غايبين جشنواره امسال و سال هاي گذشته بدهم و بعد هم فكر كردم كه به مدير امور بين الملل فارابي در دوره 63 تا 75 بدهم. بعد از آن، پرويز پرستويي از احمد مسجد جامعي دعوت كرد تا به اتفاق، جايزه را به عليرضا شجاع نوري مدير سابق امور بين الملل فارابي بدهند. و شجاع نوري هم بعد از گرفتن جايزه گفت، من اصلاً مايل نبودم كه براي كاري كه با عشق و علاقه انجام دادم، جايزه بگيرم، ولي نتوانستم دست استادم را رد كنم.

    هنرمند ديگري كه جوايز بين المللي زيادي دريافت كرده بود و بزرگداشت آن برگزار شد، مجيد مجيدي كه پرويز پرستويي جايزه او را داد و گفت هر زمان كه مجيدي در جشنواره ها ي خارجي حضور داشت و جوايزي دريافت مي كرد من به عنوان يك ايراني به خود باليدم و الان بسيار خوشحالم كه جايزه او را مي دهم.

    مجيد مجيدي بعد از دريافت جايزه ضمن تشكر گفت: ما هم سهم كوچكي در عرصه هاي جهاني داشتيم و نكته ديگر تشكر مي كنم از طراح سينماي نوين ايران آقايان انوار و سيدمحمد بهشتي كه كمك زيادي در تاريخ سينماي ايران به سينما كرده اند. خمسه مجري برنامه گفت انشاء الله از سال آينده بزرگداشت داشته باشيم. و بعد خود اضافه كرد كه چقدر اين سخن بي مزه بود، تشويق كنيد. بخش آخر معرفي برگزيدگان مسابقه سينماي ايران بودكه با معرفي برگزيدگان مسابقه سينماي ايران بود كه با حركات موزون منطبق با همان بخش تصاويرياز كار هياًت داوري و قسمت هاي كوتاهي از فيلم هاي راه يافته به بخش مسابقه انجام شد.

    همه داوران بخش مسابقه سينماي ايران به روي صحنه آمدند. به علت كمبود وقت بدون خواندن بيانيه هياًت داوران، ابوالحسن داوودي جايزه بهترين فيلم كوتاه داستاني را به طوفان سنجاقك (شهرام مكري) داد و بعد از آن به ترتيب سيمرغ هاي چهره پردازي، جلوه هاي ويژه، طراح صحنه و لباس، صدابردار، صداگذار، بازيگر نقش دوم زن، بازيگر نقش دوم مرد، تدوينگر، موسيقي متن، فيلمبردار، بازيگر نقش اول زن، و تقدير ويژه داوران از بازيگر فيلم او، به بهترين اثر هنر و تجربه داده شد.

    پس از اهداي جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد، چون زمان اهداي جوايز بسيار طولاني شده بود مجري از معاونت سينمايي، مهندس محمدمهدي حيدريان خواست تا سخنراني اي در خصوص جشنواره امسال داشته باشند. معاون سينمايي گفت: امسال، جشنواره، پررونق ترين دوره خود را سپري كرد، پرشمارترين توليدات را داشتيم و عظيم ترين ساخته هاي فيلمسازان را. تعداد مخاطبان به نسبت گذشته پرشمارتر بود كه حاصل تلاش همه و از جمله سينماگران است . ما از داشتن چنين سينما و سينماگران است. ما از داشتن چنين سينما و سينماگران است مي باليم. اگر امروز سينماي ما حضور قابل احترامي دارد و در خاورميانه و آسيا حرف اول را مي زند و جرياني مستمر است، حاصل تلاش اين عزيزان است.

     سينما، مؤثرترين وسيله بيان حقايق است، نه آميزه همه هنرها كه متكاملترين آن است. شايد به همين علت از سينماي ايران ، توقع بيش از اينهاست . سينماي ايران براي رسيدن به مقصود راه درازي در پيش دارد و از مشكلات آن ، ضعف در فيلمنامه است كه بايد با ايجاد بستر مناسب در رفع آن كوشيد توليد 100 فيلم و تقاضاي 83 فيلم و حضور 31 فيلم در مسابقه نشان روند رو به افزايش سينماي ايران دارد. ما براي حمايت از سينماي ايران ، سال آينده آيين نامه سازمان هاي حرفه اي توليد و تهيه فيلم و پخش فيلم بين امللي را كه تدوين كرده ايم از سال آينده اجرا ي مي كنيم . از ورود جوانان هم استقبال مي كنيم اما به دليل پيچيده بودن ابعاد اقتصادي سينما ، اين كار بايد با دقت صورت گيرد و تمهيداتي انديشيدتا جوانان پيش از ورود به سينماي حرفه اي، امكان كسب تجربه را داشته باشند. نكته ديگر آن است كه فضاي عمومي فيلمها نشان داد كه به حساسيت هاي خانواده ها توجه شده است ما براي افزايش مخاطب ، از طريق تجهيز سالن ها ي سينما مطابق استاندارد حرفه اي و اجراي طرح سينما كارت و توزيع همزمان فيلم در سراسر كشور مي كوشيم و براي متقاضيان ساخت سالن ، در صدد ايجاد تسهيلاتي هستيم، در بعد بين المللي هم، بازاري با بيش از 60 شركت خارجي برپا شد . البته درصدد تجديدنظر در ساختار اين بخش هستيم تا بخش بين المللي در بازار را از بخش داخلي فجر جدا كنيم. در ادامه، خمسه، از وزير ارشاد پرسيدكه، آيا آينده اميد بخشي در سينما داريم يا خير؟

    وزير فرهنگ و ارشاد اسالمي گفت : در بيست و پنجمين سال پيروزي انقلاب اسلامي، كه سينماي ما به جايگاهي رسيده ، مايلم نام كسي ديگر را كه فارغ از مسئوليت سياسي شان، به سينما علاقه دارند و داشتند بياورم: آقاي خاتمي كه الان رييس جمهور هستند . ايشان حق بزرگي برگردن هنر و سينما دارند. سينما ي ايران، در شرايط دشواري پس از انقلاب شكل گرفت. ما نشريه نداشتيم ولي الان 11 مجله و يك روزنامه داريم . نهادهاي بسياري در سينما شكل گرفت . سينماي ايران يك سبك و يك چشم انداز است در سطح بين الملل.

    اما اين سينما در اوج جنگ تحميلي شكل گرفت و بنيان سينما بر عشق گذاشته شد. سينماي ايران، چون تكيه اش بر ادبيات و فرهنگ مردم است ، بيانگر اين نجاتها، دردها و مهرورزي هاست. اين سينما بازتاب مردم است، بيانگر اين نجابتها، دردها و مهرورزي هاست . اين سينما بازتاب مردم است و بيش از همه، از جنگ تاًثير گرفت .

    در آن شرايط ديديم آقاي خاتمي بيشترين اعتماد را به جامعه هنر داشتند. همان طور كه مجموعه ادبيات ايران از تك تك اعضايش چون حافظ و سعدي و ...... برتر است و  بزرگتر، مجموعه سينماي ايران هم بزرگتر از تك تك هنرمندان آن است.

    در پاسخ آقاي خمسه بايد گفت، وقتي سينما در اختيار جوانان است، بيش از 600 هزار بازديد كننده از جشنواره داشتيم، 21 فيلم هر كدام دست در يك عنوان نامزد شدند و... و درصدد رضايت از آن بالاست، آينده سينما را روشن مي بينيم و در خدمت همان آرمان هايي كه بنيادش بر آن گذاشته شد. نسل جديد در سينما، اميد را  افزايش ميدهد. اما ما هم در حوزه اقتصاد، بايد اين سرمايه نمايش را در شبكه اي غير از شبكه رسمي موجود توزيع كنيم. در سال آينده، پيش بيني ساخت 5 پرديس سينمايي شده است و اميدواريم هر سال قدمي رو به جلو برداريم.

    سپس جوايز بهترين كارگرداني، بهترين فيلم و جوايز ويژه هياًت داوران و سيمرغ بهترين فيلم مردمي اهدا شد. احمدرضا درويش، به هنگام دريافت جايزه اش گفت جاي برادرم حاتمي كيا و استادم ناصر تقوايي را خالي مي كنم. اينجا جشن است و خوب است، ولي جاي ديگر بهتر است و آن صحنه است .

    در هنگام اهداي سيمر غ بلورين فيلم مردمي، ابوالحسن داوري، رييس هياًت مديره خانه سينما گفت: آماري كه به فيلم مارمولك اختصاص يافت، در چند سال اخير، بي سابقه بوده است. منوچهر محمدي كه براي دريافت اين سيمرغ روي صحنه رفته بود هم اظهار داشت. فيلم هاي من، معمولاً نزد مردم توفيق بيشتري داشته و از مردم جايزه گرفته اند. بنابراين، خودتان را تشويق كنيد. مراسم در حالي كه ساعت از 21 گذشته بود، به پايان رسيد تا پس از وقفه اي كوتاه پذيراي ، فيلم ميهمان مامان، براي علاقه مندان، به نمايش در آيد.

            در حاشيه اهدا ي جوايز:

    * وقتي كه جايزه بهترين طراح صحنه و لباس به امير اثباتي داده شد چون كارگرداني اختتاميه را بر عهده داشت. مجري برنامه گفت: تعجب كردم كه چگونه با اين

    سرعت از اتاق فرمان خودش را به اينجا رساند، به همين علت از حاضرين خواست كه دوباره تشويق كنند.

    * حسن زاهدي كه جايزه بهترين صدابرداري را دريافت كرد به پشت تريبون رفت و گفت: نكته اي را مي خواهم بگويم كه در جشن خانه سينما من جايزه ام را به

    خانمم دادم كه دوستان به من ايراد گرفتند از جانب همسرانشان تحت فشار قرار گرفتند و اكنون هم اين جايزه ام را به دخترم اهدا مي كنم.

    * حسن زاهدي وقتي از صحنه خارج شد، خمسه گفت حسن زاهدي بچه شميران است و يك كوچه به نام زاهدي است در شميران، كه زاهدي هميشه با زير

    شلواري سر كوچه ايستاده است و هر كسي كه آدرس بخواهد از او مي پرسد. شايد پس از اين جايزه، كوچه ديگري را به نام زاهدي كنند.

    * بعد از اهداي سيمرغ بهترين صداگذاري، ابوالحسن داوودي، گفت: ده سالي است كه حميد نقيبي خارج از كشور است و در خارج هم تمام هم و غمش اين است كه كاري براي سينماي ايران كند.

    * مريلا زارعي جايزه بهترين بازيگر نقش دوم را به پدر و مادرش تقديم كرد. و از همه كساني كه در اين مدت او را ياري كردند، از مسعود كيميايي، از تهمينه ميلاني و

    ........ براي ياد آوري و كشف او، سپاسگزاري كرد.

    * هياًت داوران ضمن تقدير از مجيد انتظامي، جايزه بهترين موسيقي متن را به محمد عليقلي براي فيلم قدمگاه داد.

    * گوهر خيرانديش كه براي گرفتن جايزه بهترين نقش اول به روي صحنه آمده بود. اشك مي ريخت و مي گفت: جمشيد جان مي بيني بالاخره من جايزه گرفتم.

    و بالاخره بعد از نامزد شدن هاي مختلف امسال جايزه را داوران به من دادند كه شايد ديگر خيالم راحت شود و ديگر به جشنواره نيايم، ولي من باز سال آينده با كاري بهتر به جشنواره مي آيم تا شايد سيمرغي ديگر بگيرم و تك تك شما داوران را مي بوسم تا مشكلي به وجود نيايد. و افزود با يكي از دوستان منتقد كه صحبت مي كردم، مي گفت هميشه حرف هايت را مزه مزه كن بعد بگو و سعي كن كه در مواقع حساس احساسات خود را كنترل كني. و در آخر گفت: گلشيفته جان، ترانه جان و فاطمه معتمد آريا جان و گلاب آدينه عزيز خسته نباشيد .

    * رضا ناجي كه براي دريافت جايزه ويژه هياًت داوران روي صحنه آمد. علي نصيريان به استقبال ايشان آمد و صميمانه او را در آغوش كشيد و گفت، كساني كه به ايشان مي گفتند نابازيگر، بدانند ايشان بازيگري حرفه اي هستند. رضا ناجي در ادامه گفت من سه استاد داشتم دو استاد كه به من آموزش دادند و يكي كه استعدادهاي مرا شناخت كه آن مجيد مجيدي بود. در ادامه گفت: مشكلات زيادي بعد از فيلم او، برايم پيش آمد روده هايم پيچ خورده بود و مدتي در بيمارستان سينا بستري بودم. و از آقاي رهبر قنبري كه مثل پروانه دور ايشان مي چرخيد تشكر كرد و از انجمن بازيگران و بد لكاران هم تشكر كرد و از گروه پزشكي هم تشكر    بسيار كرد و جايزه خود را تقديم به مردم هنرمند آذربايجان كرد.

    * بعد از اينكه بهرام رادان جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد را دريافت كرد، پرويز پرستويي در پايين صحنه او را بوسيد و تبريك گفت.

    * محمد مهدي عسگرپور بهترين اثر هنر و تجربه را دريافت كرد و گفت دادن سيمرغ راحت تر از گرفتن سيمرغ است.

 

 

شرکتهای برگزيده در جشنواره بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲)

 

مركز سيما فيلم

سيمرغ بلورين  بهترين فيلم برای فيلم  مهمان مامان (1382 )

 

 

ليست فيلمهايي که در جشنواره بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲) شرکت داشته اند.

 

فيلم       کارگردان

مانا (1387)          عليرضا رزازي فر

اشك سرما (1382) عزيزاله حميدنژاد

الهه زيگورات (1382)            رحمان رضايي

او (1382)            رهبر قنبري

باج خور (1382)     فرزاد مؤتمن

برگ برنده (1382)   سيروس الوند

بوتيك (1382)       حميد نعمت اله

پروانه اي در باد (1382)        عباس رافعي

پنج (1382)          عباس كيارستمي

پنج عصر (1382)    سميرا مخملباف

تارا و تب توت فرنگي (1382) سعيد سهيلي

چند تار مو (1382)             ايرج كريمي

سينا سليمي

خداحافظ رفيق (اپيزود اول، خداحافظ رفيق) (1382)           بهزاد بهزادپور

خداحافظ رفيق (اپيزود دوم، يك لحظه رنگين كمان) (1382) بهزاد بهزادپور

خداحافظ رفيق (اپيزود سوم، گل شيشه اي) (1382)           بهزاد بهزادپور

داستان ناتمام (1382)          حسن يكتاپناه

دانه هاي ريز برف (1382)      عليرضا اميني

دوئل (1382)         احمدرضا درويش

روايت سه گانه (اپيزود اول، يك آرزوي كوچك) (1382)        پرويز شيخ طادي

روايت سه گانه (اپيزود دوم، شوخي هاي خدا) (1382)          عبدالحسن برزيده

روايت سه گانه (اپيزود سوم، ننه گيلانه) (1382)     رخشان بني اعتماد

ساكنين سرزمين سكوت (1382)          سامان سالور

سربازهاي جمعه (1382)       مسعود كيميايي

سيزده گربه روي شيرواني (1382)        علي عبدالعلي زاده

شاه خاموش (1382)            همايون شهنواز

شكلات (1382)      افشين شركت

شمعي در باد (1382)           پوران درخشنده

شهر زيبا (1382)    اصغر فرهادي

صبحانه اي براي دونفر (1382)             مهدي صباغ زاده

عاشق مترسك (1382)         مهدي نوربخش

عروس افغان (1382)            ابوالقاسم طالبي

قدمگاه (1382)      محمدمهدي عسگرپور

قناري (1382)       جواد اردكاني

كنار رودخانه (1382)           عليرضا اميني

مارمولك (1382)    كمال تبريزي

مزرعه پدري (1382)            رسول ملاقلي پور

معادله (1382)       ابراهيم وحيدزاده

ملاقات با طوطي (1382)       عليرضا داوودنژاد

من و نگين دات كام (1382)   حسين قناعت

مهمان مامان (1382)           داريوش مهرجويي

هم نفس (1382)    مهدي فخيم زاده

هيام (1382)         محمد درمنش

وعده ديدار (1382) جمال شورجه

به من نگاه كن (1381)          شهرام اسدي

جايي ديگر (1381) مهدي كرم پور

رسم عاشق كشي (1381)      خسرو معصومي

كودك شاعر (1381)            اميرقاسم راضي

كودكانه (1381)     مسعود كرامتي

گاوخوني (1381)    بهروز افخمي

مشت بر پوست (موشو) (1381)            محسن محسني نسب

سيدمحمدرضا عالي پيام

دايره (1378)         جعفر پناهي

 

 

 

کشورهاي شرکت کننده در جشنواره

 بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲)

آلمان      آمريكا     ارمنستان             اسپانيا     استراليا

افغانستان             اندونزي    انگلستان ايتاليا      ايران

ايرلند جنوبي         برزيل      بلژيك     پرتغال     چين

دانمارك   روسيه     روماني     ژاپن       سوئد

سوئيس   فرانسه     فنلاند     كانادا      كره جنوبي

لبنان      لهستان    مكزيك    نروژ        هلند

هندوستان            هنگ كنگ           يونان  

 

 

بخشهای جشنواره  بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲)

 

تعداد کل بخش ها : ۱۹

بخش جشنواره جشنواره ها ۴ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  پنج (۱۳۸۲)          عباس كيارستمي

  پنج عصر (۱۳۸۲)   سميرا مخملباف

  دانه هاي ريز برف (۱۳۸۲)      عليرضا اميني

  جايي ديگر (۱۳۸۱)              مهدي كرم پور

بخش جنبي ۲ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  هم نفس (۱۳۸۲)   مهدي فخيم زاده

  رسم عاشق كشي (۱۳۸۱)      خسرو معصومي

بخش جنبي ـ جشنواره روستا ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  او (۱۳۸۲)            رهبر قنبري

بخش جنبي ـ جمعيت دفاع از ملت فلسطين ۲ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  قناري (۱۳۸۲)       جواد اردكاني

  هيام (۱۳۸۲)         محمد درمنش

بخش جنبي ـ سازمان ملي جوانان ۲ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  روايت سه گانه (اپيزود سوم، ننه گيلانه) (۱۳۸۲)     رخشان بني اعتماد

  شهر زيبا (۱۳۸۲)   اصغر فرهادي

بخش جنبي ـ سازمان ميراث فرهنگي ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  او (۱۳۸۲)            رهبر قنبري

بخش جنبي ـ ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  عروس افغان (۱۳۸۲)            ابوالقاسم طالبي

بخش جنبي ـ شركت توانير ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  شمعي در باد (۱۳۸۲)           پوران درخشنده

بخش جنبي ـ كانون ايراني مدرسان سينما ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  مارمولك (۱۳۸۲)   كمال تبريزي

بخش جنبي ـ مجله گل آقا ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  مارمولك (۱۳۸۲)   كمال تبريزي

بخش جنبي ـ وزارت آموزش و پرورش ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  دوئل (۱۳۸۲)         احمدرضا درويش

بخش خارج از مسابقه ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  دايره (۱۳۷۸)         جعفر پناهي

بخش زنگ سينما ۲ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  قناري (۱۳۸۲)       جواد اردكاني

  كودكانه (۱۳۸۱)     مسعود كرامتي

بخش فيلم هاي ميهمان ۱۰ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  الهه زيگورات (۱۳۸۲)            رحمان رضايي

  چند تار مو (۱۳۸۲)             ايرج كريمي

  سينا سليمي

  داستان ناتمام (۱۳۸۲)          حسن يكتاپناه

  سيزده گربه روي شيرواني (۱۳۸۲)        علي عبدالعلي زاده

  قناري (۱۳۸۲)       جواد اردكاني

  كنار رودخانه (۱۳۸۲)           عليرضا اميني

  ملاقات با طوطي (۱۳۸۲)       عليرضا داوودنژاد

  من و نگين دات كام (۱۳۸۲)               حسين قناعت

  كودك شاعر (۱۳۸۱)            اميرقاسم راضي

  مشت بر پوست (موشو) (۱۳۸۱)            محسن محسني نسب

  سيدمحمدرضا عالي پيام

بخش مسابقه ۱ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  مانا (۱۳۸۷)          عليرضا رزازي فر

بخش مسابقه از ديدگاه منتقدان ۵ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  اشك سرما (۱۳۸۲)              عزيزاله حميدنژاد

  روايت سه گانه (اپيزود سوم، ننه گيلانه) (۱۳۸۲)     رخشان بني اعتماد

  مارمولك (۱۳۸۲)   كمال تبريزي

  مهمان مامان (۱۳۸۲)           داريوش مهرجويي

  رسم عاشق كشي (۱۳۸۱)      خسرو معصومي

بخش مسابقه بين الملل ۴ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  عاشق مترسك (۱۳۸۲)         مهدي نوربخش

  مارمولك (۱۳۸۲)   كمال تبريزي

  مزرعه پدري (۱۳۸۲)            رسول ملاقلي پور

  گاوخوني (۱۳۸۱)   بهروز افخمي

بخش مسابقه سينماي ايران ۳۴ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  اشك سرما (۱۳۸۲)              عزيزاله حميدنژاد

  او (۱۳۸۲)            رهبر قنبري

  باج خور (۱۳۸۲)     فرزاد مؤتمن

  برگ برنده (۱۳۸۲)               سيروس الوند

  پروانه اي در باد (۱۳۸۲)        عباس رافعي

  تارا و تب توت فرنگي (۱۳۸۲)              سعيد سهيلي

  خداحافظ رفيق (اپيزود اول، خداحافظ رفيق) (۱۳۸۲)           بهزاد بهزادپور

  خداحافظ رفيق (اپيزود دوم، يك لحظه رنگين كمان) (۱۳۸۲)              بهزاد بهزادپور

  خداحافظ رفيق (اپيزود سوم، گل شيشه اي) (۱۳۸۲)           بهزاد بهزادپور

  دوئل (۱۳۸۲)         احمدرضا درويش

  روايت سه گانه (اپيزود اول، يك آرزوي كوچك) (۱۳۸۲)        پرويز شيخ طادي

  روايت سه گانه (اپيزود دوم، شوخي هاي خدا) (۱۳۸۲)          عبدالحسن برزيده

  روايت سه گانه (اپيزود سوم، ننه گيلانه) (۱۳۸۲)     رخشان بني اعتماد

  ساكنين سرزمين سكوت (۱۳۸۲)          سامان سالور

  سربازهاي جمعه (۱۳۸۲)       مسعود كيميايي

  شاه خاموش (۱۳۸۲)            همايون شهنواز

  شكلات (۱۳۸۲)      افشين شركت

  شمعي در باد (۱۳۸۲)           پوران درخشنده

  شهر زيبا (۱۳۸۲)   اصغر فرهادي

  صبحانه اي براي دونفر (۱۳۸۲)             مهدي صباغ زاده

  عاشق مترسك (۱۳۸۲)         مهدي نوربخش

  عروس افغان (۱۳۸۲)            ابوالقاسم طالبي

  قدمگاه (۱۳۸۲)      محمدمهدي عسگرپور

  مارمولك (۱۳۸۲)   كمال تبريزي

  مزرعه پدري (۱۳۸۲)            رسول ملاقلي پور

  معادله (۱۳۸۲)       ابراهيم وحيدزاده

  مهمان مامان (۱۳۸۲)           داريوش مهرجويي

  هم نفس (۱۳۸۲)   مهدي فخيم زاده

  هيام (۱۳۸۲)         محمد درمنش

  وعده ديدار (۱۳۸۲)              جمال شورجه

  به من نگاه كن (۱۳۸۱)          شهرام اسدي

  رسم عاشق كشي (۱۳۸۱)      خسرو معصومي

  كودكانه (۱۳۸۱)     مسعود كرامتي

  گاوخوني (۱۳۸۱)   بهروز افخمي

بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم ۱۹ فيلم

 نام فيلم  کارگردان

  او (۱۳۸۲)            رهبر قنبري

  بوتيك (۱۳۸۲)       حميد نعمت اله

  پروانه اي در باد (۱۳۸۲)        عباس رافعي

  چند تار مو (۱۳۸۲)             ايرج كريمي

  سينا سليمي

  خداحافظ رفيق (اپيزود اول، خداحافظ رفيق) (۱۳۸۲)           بهزاد بهزادپور

  خداحافظ رفيق (اپيزود دوم، يك لحظه رنگين كمان) (۱۳۸۲)              بهزاد بهزادپور

  خداحافظ رفيق (اپيزود سوم، گل شيشه اي) (۱۳۸۲)           بهزاد بهزادپور

  داستان ناتمام (۱۳۸۲)          حسن يكتاپناه

  دانه هاي ريز برف (۱۳۸۲)      عليرضا اميني

  ساكنين سرزمين سكوت (۱۳۸۲)          سامان سالور

  شاه خاموش (۱۳۸۲)            همايون شهنواز

  شهر زيبا (۱۳۸۲)   اصغر فرهادي

  عاشق مترسك (۱۳۸۲)         مهدي نوربخش

  قدمگاه (۱۳۸۲)      محمدمهدي عسگرپور

  قناري (۱۳۸۲)       جواد اردكاني

  من و نگين دات كام (۱۳۸۲)               حسين قناعت

  هيام (۱۳۸۲)         محمد درمنش

  جايي ديگر (۱۳۸۱)              مهدي كرم پور

  كودك شاعر (۱۳۸۱)            اميرقاسم راضي

 

 

موضوعات جوايز   بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم(۱۳۸۲)

 

۱ - بهترين اثر هنر و تجربه

             

             برنده :

           

              قدمگاه (1382)    ...           محمدمهدي عسگرپور

 

۲ - بهترين تدوين

             

             برنده :

           

              دوئل (1382)       ...           مصطفي خرقه پوش

             

              نامزد :

           

              شمعي در باد (1382)         ...           محمدرضا موييني

           

              شهر زيبا (1382) ...           شهرزاد پويا

           

              مزرعه پدري (1382)          ...           بهرام دهقان

           

              رسم عاشق كشي (1381)    ...           حسن حسندوست

 

۳ - بهترين تهيه كنندگي

             

             برنده :

           

              او (1382)          ...           حبيب اله كاسه ساز

           

              شمعي در باد (1382)         ...           پوران درخشنده

           

              قناري (1382)     ...           سيدمسعود اطيابي

           

              مارمولك (1382) ...           منوچهر محمدي

 

۴ - بهترين جلوه هاي ويژه

             

             برنده :

           

              دوئل (1382)       ...           محسن روزبهاني

           

              سيزده گربه روي شيرواني (1382)      ...           يوسف صمدزاده

             

              نامزد :

           

              اشك سرما (1382)            ...           عباس شوقي

           

              خداحافظ رفيق (اپيزود اول، خداحافظ رفيق) (1382)         ...           محسن روزبهاني

           

              خداحافظ رفيق (اپيزود اول، خداحافظ رفيق) (1382)         ...           جواد شريفي راد

           

              روايت سه گانه (اپيزود اول، يك آرزوي كوچك) (1382)    &nb

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶

اخبار مرتبط