یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
15:56 | | فجر 35

نمایش فیلم های مستند در سالن اصلی برج میلاد/ خانه هنرمندان میزبان مستندسازان می شود

به گزارش ارتباطات واطلاع رسانی سی وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، مرتضی رزاق کریمی دبیر بخش مستند درباره این دیدار که در موزه سینما انجام شد گفت: محمد حیدری دبیر جشنواره با همه فیلمسازانی که آثارشان در بخش های مختلف جشنواره فیلم فجر حضور دارد پیش از برگزاری این رویداد گفت وگو خواهد کرد در همین راستا وی در نخستین جلسه با مستندسازان دیدار و گفت وگو کرد.
وی افزود: در ابتدای این جلسه نسبت به خبر اشتباهی که در خصوص حذف یکی از سیمرغ های بخش مستند منتشر شده بود، توضیحاتی داده شد تا ابهامات و سوء تفاهم ها در مورد این خبر اشتباه برطرف شود.
رزاق کریمی با تاکید بر این که خبر جایگزینی سیمرغ دستاورد فنی و هنری به جای سیمرغ پژوهش در بخش مستند پنج ماه پیش اعلام شده بود، بیان کرد: سیمرغی از بخش مستند حذف نشده و فقط عنوان آن تغییر یافته است.
وی تاکید کرد: دستاورد فنی و هنری می تواند موضوعات بیشتری مانند فیلمبرداری، جلوه های ویژه و حتی پژوهش را در برگیرد. بدین ترتیب اگر دستاورد تازه ای در فیلم های مستند دیده شود این سیمرغ به آن فیلم مستند می گیرد.
مدیر بخش مستند جشنواره فیلم فجر با اشاره به این که کارگردانان مستند پیشنهادهای بسیاری برای بهتر دیده شدن مستندها در جشنواره فیلم فجر داشتند، گفت: با توجه به اینکه فیلم های مستند همیشه فرصتی برای دیده شدن ندارند و این فیلم ها همیشه در دسترس مخاطبان نیستند، کارگردانان مستندساز پیشنهادهای جذابی را برای این بخش مطرح کردند.
رزاق کریمی در ادامه عنوان کرد: بخش اعظمی از این ماجرا به اصحاب رسانه و صدا و سیما مربوط می شود. به ویژه شبکه های چهار و مستند که نقش مهمی در مورد فیلم های مستند دارند و امیدوارم برنامه های سینمایی مثل هفت یا سینمای ایران هم فرصت بیشتری در اختیار مستند بگذارند.
وی با بیان این که در فضای مجازی هم باید تبلیغات گسترده تری برای فیلم های مستند صورت گیرد، افزود: باید توجه داشته باشیم که فیلم های مستند پتانسیل لازم برای جذب مخاطب را دارند و می توانند در کنار آثار داستانی جایگاه ممتازی داشته باشند . به عنوان نمونه چندی پیش مستند«ادیسه عراقی» توانست جایزه نگاه مردمی جشنواره برلین را از آن خود کند.
دبیر بخش مستند جشنواره فیلم فجر گفت: امسال همه فیلم های مستند در سالن اصلی جشنواره به نمایش در خواهند آمد و سانس نمایش این آثار در برج میلاد پس از برنامه ریزی ها اعلام می شود.
رزاق کریمی با اشاره به نمایش فیلم مستند در خانه هنرمندان، توضیح داد: امسال علاوه بر کاخ جشنواره به خانه هنرمندان به عنوان مرکز اصلی مستند توجه داریم و قرار است در این خانه نشست ها و کارگاه های تخصصی مستند برگزار کنیم.
رزاق کریمی در خصوص پیشنهادات مستندسازان حاضر در جلسه تصریح کرد: کارگردانان فیلم های مستند نظرات جالبی داشتند که برخی از آنها با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری جشنواره قابلیت اجرایی ندارند و باید آنها را در دروه بعدی جشنواره عملی کنیم که یکی از این پیشنهادها گسترش سالن های نمایش فیلم های مستند و نمایش این فیلم ها در خارج از تهران، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی بود.
وی تاکید کرد: چنانچه مراکز استان ها، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی برای نمایش فیلم های مستند حاضر در جشنواره اعلام آمادگی کنند می توانیم شرایط نمایش این آثار را فراهم کنیم.
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می شود.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.