جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
16:09 | | فجر 35

محمد حیدری: هیچ فیلمی به معنای سیاه نمایی در جشنواره وجود ندارد / رونمایی ار پوسترهای جشنواره

محمد حیدری: هیچ فیلمی به معنای سیاه نمایی در جشنواره وجود ندارد / رونمایی ار پوسترهای جشنواره

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، محمد حیدری در دومین نشست خبری خود با اهالی رسانه با اشاره به انتخاب آثار بخش های مختلف جشنواره و انتصاب هیات داوران بخش های مختلف جشنواره اظهار کرد: در انتخاب هیات داوران از سلایق و طیف‌های مختلف سینما استفاده کردیم با بیان اینکه بحث های زیادی درباره داوران در ادوار مختلف جشنواره همواره وجود داشته است.
وی ادامه داد: بخشی از انتخاب داوران بر اساس تخصص آنان در حوزه های مختلف از جمله فعالیت در عرصه کارگردانی، نویسندگی، تهیه کنندگی، فیلمبرداری و بازیگری بر می گردد و بخشی نیز بر اساس سلایق مختلف در داوری است.
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به حضور برخی بانوان سینمای ایران در ترکیب هیات های داوری توضیح داد: استفاده از بانوان در بخش های مختلف داوری در جشنواره امسال اتفاقی نیست و به این مهم توجه داشتیم.
حیدری با اشاره به انتخاب هیات داوران در بخش نگاه نو گفت: در انتخاب داوران این بخش، بیشتر از نسل میانی سینما استفاده کرده ایم و تلاش شده از مجموع تجربه و نگاه و سلایق مختلف در این ترکیب حضور داشته باشند.
تعدادی کارت بی نام برای حضور در نشست ها در اختیار رسانه ها قرار می گیرد
سید صادق موسوی گفت: امروز برنامه همه سینماها در کاخ جشنواره و در سینماهای مردمی مشخص می شود.
وی افزود: تعدادی کارت بی نام در اختیار رسانه ها برای حضور در نشست های خبری برج قرار خواهد گرفت که رسانه ها به صورت چرخشی می توانند این کارت ها را در اختیار خبرنگاران و روزنامه نگاران خودشان برای حضور در نشست ها قرار دهند.
موسوی ادامه داد: منتقدین با کارت های خودشان می توانند در نشست ها حضور داشته باشند.
برای جشنواره آیین نامه تدوین شود
حیدری درباره جدول زمان‌بندی جشنواره اظهار کرد: ما توجه ویژه‌ای به جدول زمان بندی جشنواره داشتیم و تلاش کردیم همه چیز به همان شکلی باشد که باید باشد.
وی ادامه داد: آثار مختلفی که در جشنواره حضور دارند از ابتدای سال تولیدات خود را آغاز کرده‌اند و مورد حمایت سازمان سینمایی قرار می‌گیرند، همه ما می‌دانیم آثاری که در جشنواره دیده می‌شوند، در سال بعد در چرخه اکران قرار می‌گیرند از همین رو سیاست‌های جشنواره و سارمان سینمایی با هم یکی است.
حیدری در ادامه گفت: اگر دبیری برای چند دوره در جشنواره حضور داشته باشد می‌تواند در همه بخش های تولیدی یک فیلم حضور داشته باشد و پیگیری کند و ما امیدواریم چنین اتفاقی در آیین‌نامه‌ای که باید برای جشنواره تدوین شود، بیفتد، در غیر این صورت دبیری که یک دوره در جشنواره حضور دارد نمی‌تواند روی محتوای آثار انتخابی خیلی تاثیر داشته باشد.
فیلمی به معنای سیاه نمایی در جشنواره وجود ندارد
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در خصوص تعامل جشنواره با حوزه درباره فیلم هایی با مضامین روحانی گفت: هر چقدر این ارتباطات بیشتر شود، بهتر است اما به هر صورت ما امسال هم از همه مضامین جشنواره فیلم داریم.
وی ادامه داد: ماهیت اصلی این فیلم ها و فیلمسازان کشورمان نشات گرفته از جریانات روز هستند. نوع محتوای آثار به این سمت و سو رفته که امسال هم سینمای داستان گو و هم سینمای اجتماعی را داریم. یعنی دیگر فیلمی به معنای سیاه نمایی در جشنواره وجود ندارد.به هر صورت فیلمساز وظیفه اصلی اش این است که فیلمش نشات گرفته از مسائل روز کشورش باشد.
رایتل اسپانسر جشنواره فیلم فجر شد
حیدری درباره اسپانسر و حامی مالی جشنواره نیز اظهار کرد: شرکت رایتل اسپانسر جشنواره سی و چهارم فیلم فجر خواهد بود و از جشنواره فیلم فجر حمایت خواهد کرد. با توجه به معذوراتی که در حوزه مالی جشنواره داریم و وضعیت نامناسبی که در این زمینه داریم، ما تلاش کردیم باری را از دوش جشنواره برداریم و رایتل هم در کنار جشنواره ایستاد.
وی ادامه داد: صحبت‌هایی درباره شهر فرش شد که اصلا این طور نبود، ما تلاش کردیم از حضور هنرمندان در کار جشنواره بهره بگیریم و هرگز صحبت‌های مالی با آن‌ها انجام نشد. شرکت رایتل از روزهای ابتدایی اعلام آمادگی کرده بود و در حدود ۷۰-۸۰ درصد بخش مالی جشنواره را بر عهده دارد. جشنوراه فیلم فجر به اندازه کافی بزرگ هست و حامی مالی قرار است در کنار آن قرار بگیرد. شاید برای اولین یا دومین بار که اسپانسرها حاضر می‌شوند، امکان به وجود آمدن ناهماهنگی‌هایی میان ستاد اجرایی و حامی مالی باشد، اما تلاش ما این است که تنها باری را از دوش سینما برداریم.
شنوای انتقادات رحمانیان هستیم
محمد حیدی درباره انتقادات رحمانیان افزود:آقای رحمانیان از هنرمندان خوب کشورمان هستند. ما انتقادات او را شنیدیم. آقای رحمانیان با اولین فیلم خودشان در مقام کارگردان در جشنواره امسال حضور دارند. خود تهیه کننده این فیلم از ابتدا دو بخش را برگزیده بود، هم نگاه نو و هم هنر و تجربه که در نهایت فیلمشان برای هنر و تجربه انتخاب شد. با این حال باز هم ما شنوای انتقادات او هستیم.
حیدری درباره حضور گشت ارشاد در کاخ جشنواره و کاخ مردمی گفت: جلساتی با پلیس امنیت تهران در این دوره داشتیم. افتخار می کنیم به جامعه ای که با توجه به حاشیه ها و اتفاقاتی که در کشورهای همسایه افتاده است در امنیت هست و ما با فراغ باز در حال برگزاری جشنواره هستیم.
وی ادامه داد: قصد بر تعامل جشنواره با نیروی انتظامی است. همه ما قوانین موجود را می دانیم و اصلا نیازی نیست که پلیس بخواهد ورود پیدا کند و به ما تذکری کند. سعی می کنیم با همدلی و تعامل بیشتری حضور پیدا کنیم.
۸ انیمیشن در سینماهای مردمی نمایش داده می شود
حیدری درباره حضور بخش انیمیشن در جشنواره تاکید کرد: امسال بخش مجزایی برای انیمیشن در جشنواره سی و چهارم نداریم؛ در فراخوان جشنواره انیمیشن پیش بینی نشده بود اما برای حمایت از این بخش نوپا در سینمای ایران ۸ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره را در چند سینمای مردمی نمایش خواهیم داد و این آثار در برج میلاد نمایش ندارند و در سینماهای مردمی اکران‌هایی خواهند داشت.
وی تصریح کرد: در صورت شایستگی، این امکان وجود دارد که جایزه ویژه ای از سوی ستاد برگزاری به یکی از این ۸ اثر به عنوان انیمیشن برتر اهدا شود.
دبیر جشنواره سی و چهارم فیلم فجر با بیان اینکه شفافیت و روشنی از اصل‌های جشنواره امسال است، تاکید کرد: در همه سال‌ها این طور بوده است و همیشه فشارهای زیادی از جاهای مختلف بوده است و این جشنواره بزرگی است، به هر حال حاشیه‌هایی همیشه وجود دارد و از سوی صاحبان آثار و دیگر سازمان‌ها صحبت‌هایی بوده، اما ما بر چارچوبی که از ابتدا در نظر گرفته بودیم، ایستادیم و همه تلاشمان این است که از آثار حاضر در جشنواره صیانت کنیم.
« یتیم خانه» خارج از مسابقه نمایش داده می شود
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: از ابتدا در فراخوان اعلام کردیم جشنواره امسال بخش خارج از مسابقه ندارد و تنها مورد خارج از مسابقه مربوط به فیلم« یتیم خانه» می شود که از ابتدا کارگردان و تهیه کننده این فیلم تقاضای حضور در بخش خارج از مسابقه را داشتند و بر این اساس فرم حضور در این رویداد را پر کردند و هیات انتخاب نیز این فیلم را برای خارج از مسابقه انتخاب کرد و در صورتجلسه نهایی هیات انتخاب به این مهم اشاره شده است.
وی افزود: ما ظرفیت بیشتری نداریم که بتوانیم فیلم های دیگری را نمایش بدهیم. شما جدول نمایش فیلم ها را اگر ببینید متوجه می شوید که چقدر با دقت این اتفاق افتاده است. اولین سانس ۲ و نیم خواهد بود و چندین شب فیلم ها را بعد از ساعت ۱۲ نمایش خواهیم داد. همچنین فیلم هایی که در جشنواره حضور نیافتند به معنی کم ارزشی آنها نیست.
آثار حاضر در جشنواره براساس نظر هیات انتخاب است
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که آیا حضور نداشتن برخی از فیلم ها در بخش ملی به دلیل حضور داشتن آنها در بخش بین الملل است گفت: تعداد آثاری که در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کردند براساس نظر انتخاب هیات انتخاب بوده است و هیچ صحبتی درباره بخش بین الملل اتفاق نیافتاده است.
وی ادامه داد: دوست داشتیم تعداد آثار بیشتر می شد اما وقتی درباره کیفیت صحبت می کنیم باید در یک جایی بایستیم. می توانست تا ۴۴ تا پیش برود ولی در مجموع هیچ صحبتی با بخش بین الملل نشده است و در آن بخش خود آقای میرکریمی تصمیم گیرنده هستند.
حیدری در خصوص حضور منتقدان در بخش داوری گفت: ما هم استقبال کردیم که در بخش داوری از منتقدان استفاده کنیم. آنها قرار بود اسامی را به ما بگویند که این اتفاق نیافتاد. ما همه پیشنهادات را می پذیریم اما در نهایت خودمان تصمیم می گیریم که چه اتفاقی بیافتد. اسامی را هم اعلام کردیم اما به دلیل مشکلات شخصی و سفرهایشان نتوانستند در بخش داوری باشند.
از بنی اعتماد و عیاری هم برای حضور در جشنواره دعوت شد
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که طبق خواسته رئیس جمهور در رابطه با فیلم هایی که محتوای امیدوارانه دارند، آیا سازوکاری در جشنواره فیلم فجر برای جایزه دادن یا ویژه کردن این آثار وجود دارد گفت: همه ما با امید زندگی می کنیم و رو به آینده می رویم. امسال و شاید در دوره های گذشته، من همه فیلم ها را ندیدماما بخش امید خیلی در فیلم ها پویا هستند و در خصوص جایزه دادن این اتفاق با توجه به موضوعات و محتویات فیلم ها نمی افتد.
وی درباره محدودیت داشتن جشنواره در خصوص انتخاب داوران افزود: اصلا چنین چیزی نبوده و ما هیچگونه محدودیتی نداشتیم. از خانم بنی اعتماد دعوت شد اما او هندوستان بود و آقای عیاری هم خودشان نپذیرفتند.
دبیر جشنواره سی و چهارم درباره این که آیا می خواهد به فیلمی از طرف خودش جایزه دهد تاکید کرد: من خودم را در جایگاهی نمی بینم که بخواهم به فیلمی جایزه دهم.
رای هیات داوران به خود فیلم بستگی دارد
محمد حیدری در بخشی از این نشست درباره حضور فیلمی از رضا میرکریمی به عنوان دبیر بخش بین‌الملل جشنواره عنوان کرد: رضا میرکریمی دبیر بخش بین‌المللی جشنواره فجر است و از نظر اجرایی ارتباطی با این جشنواره ندارد، اما سینمای ایران به این اقتدار رسیده که افراد هم در بخش‌های اجرایی و هم بخش‌هایی هنری حاضر باشد، و ما باید این موضوع را باور کنیم که هنرمند می‌تواند هم مشاور باشد، هم در بخش‌هایی اجرایی حضور داشته باشد و مطمئنا هیئت داوران جشنواره به قدری با تجربه هستند که بدون در نظر گرفتن شرایط فیلم‌ها را مورد بررسی قرار دهند. از طرفی آقای میرکریمی هم فیلم خودشان را در بخش ملی ارائه دادند و این مشخص است که به سینمای ملی کشور اهمیت زیادی می‌دهند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه رای هیئت داوران به خود فیلم بستگی دارد، اضافه کرد: هیئت داوران به کیفیت اصلی آثار توجه می‌کند، نه اینکه این اثر از جانب چه ارگان یا سازمانی مورد حمایت قرار گرفته‌است، همه ما می‌دانیم تمام آثاری که در سینمای ایران تولید می‌شوند، ارگان‌ها مختلف از آن‌ها حمایت می‌کنند و پشت آن‌ها هستند. در این شرایط ما از این سازمان‌ها تشکر می‌کنیم که درکنار سینمای ایران ایستاده‌اند.
جشنواره فیلم فجر برای همه هنرمندان است
دبیر جشنواره سی و چهارم فیلم فجر درباره حضور آثار فیلم‌ها در شهرهای دیگر عنوان کرد: در دوره‌های گذشته همیشه مورد بحث و بررسی بوده است و ما علاقه زیادی داریم که این فیلم‌ها در دیگر شهرها هم دیده شود اما بخشی از آن به موضوع مالی جشنواره برمی‌گردد و همچنین به تعامل میان مدیران نیز بستگی دارد. البته در این میان صاحبان آثار هم هستند که به دلیل اینکه تعداد اکران‌ها در جشنواره به شکلی است که مانند اکران عمومی است و افراد زیادی می‌بینند و باید بررسی‌ها انجام شود تا به تعامل برسیم.
وی همچنین درباره پوستر جشنواره اظهار کرد: در جشنواره امسال و برای پوستر از چهره بازیگر سینمای ایران، خسرو شکیبایی انجام دادیم، رونمایی ابتدایی داشتیم اما به هر حال مسائلی درباره پوستر مانند تاریخ و… وجود داشت و ما پوستر اصلی را چاپ کردیم و امیدواریم این اتفاق برای دیگر هنرمندان هم بیفتد، البته آقای پرستویی درباره پوستر انتقادهایی داشتند که ما شنیدیم.
وی ادامه داد: این ایده اولیه بوده و ما معتقدیم که این جشنواره برای همه هنرمندان است و هرچه بیشتر حضور داشته باشند، نتیجه بهتری به دست می‌اید، از همین رو انتقادها را می‌شنویم تا برای سال‌های بعد بتوانیم استفاده کنیم.
محکم پای همه قوانین و فراخوان ایستاده ایم
محمد حیدری در خصوص انتقاداتی که به جشنواره فیلم فجر می شود گفت: دلیل پشت پرده ای برای این انتقادات وجود ندارد. ما همیشه دربرابر تغییرات مقاومت می کنیم.
وی ادامه داد: امسال خیلی محکم پای همه قوانین و فراخوان هایمان ایستاده ایم. وظیفه مان این است که به کسانی که انتقاد کرده اند و می کنند، احترام بگذاریم. هر تغییری یک مقاومتی دربرابرش وجود دارد. در جشنواره فیلم فجر همه تلاش ما این بوده است که تغییرات در راستای بهتر برگزار شدن جشنواره اتفاق بیافتد.
سید صادق موسوی هم در این خصوص افزود: شاید دلیل برخی از این انتقادات این باشد که ما خیلی زود فعالیت های رسانه ای را شروع کردیم، طوری که بسیاری از رسانه ها که در طول سال به سینما نمی پرداختند، یک ماه و نیم است که بسیار جدی اخبار سینما را دنبال می کنند ضمن اینکه بسیاری از این انتقادات نیاز به پاسخگویی ندارند.
از نقاط مثبت جشنواره حضور فیلم های مستند است
دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر درباره زمان اکران فیلم‌های مستند اعلام کرد: امسال از ساعت ۱۴:۳۰ اکران فیلم‌ها آغاز می‌شود و بخش اول مستند و در بخش های بعدی هنر و تجربه و سینمای ایران است که بحث زیادی درباره مستند وجود داشته که عده ای می‌گویند این بخش از سینما خودشان جشنواره مستقلی داشته‌اند و بیشتر این آثار دیده شده‌اند اما در آن‌جا همه نوع مستندی وجود دارد و ما در این بخش تعدادی از آن‌ها را داریم.
وی با بیان اینکه ۹ اثر دوبار در فجر وجود دارد افزود: درمجموعه سینمای مستند سینمای جذابی است و برخی از این فیلم‌ها بسیار چشمگیر هستند و برخی موضوعاتی که در سینمای داستانی نمی‌تواند به آن‌ها پرداخت را در سینمای مستند می‌توانیم ببینیم و جشنواره فیلم فجر به هر حال اهمیت زیادی دارد و حضور مستندها در این جریان می‌تواند نکته مثبتی باشد.
توضیح حیدری در مورد کارت خبرنگاران
محمد حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا بلیت‌هایی برای خبرنگارانی که کارت ندارند، در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: آقای نوش‌ابادی هم درباره همین موضوع صحبت کردند، از ابتدا اعلام کردیم که با توجه به محدودیتی که در کاخ جشنواره وجود دارد برای دوستانی که نتوانسته‌اند کارت تهیه کنند، این امکان را فراهم می‌کنیم که در دیگر سینماها به تماشای آثار بنشینند.
موسوی ادامه داد: همان‌طور که آقای نوش‌آبادی گفته این رویکرد وزات ارشاد است که به اهالی رسانه احترام بگذارند، در سال گذشته این تجربه انجام شده و نتیجه مثبتی هم داشته، که خبرنگاران بر اساس نزدیکی به سینماهای نمایش دهنده انتخاب کردند، امسال هم به همین شکل خواهد بود و چنین امکانی برای آن دسته خبرنگارانی که نتوانستند کارت جشنواره داشته باشند، وجود خواهد داشت.
محمد حیدری درباره شهاب حسینی گفت: در مورد شهاب حسینی زیاد صحبت شد. منت بر ما گذاشتند و پذیرفتند تا جایی همراه ما باشند و از یک جایی به بعد هم نپذیرفتند در کنار ما باشند. شهاب حسینی از هنرمندان خوب کشور هستند و با فیلم هایشان در کنار ما حضور دارند.
سید صادق موسوی نیز در ادامه افزود: همه تلاشمان را کردیم تا آنهایی که اهلیت دارند کارت دریافت کنند اما با این حال ما هم ممکن است خطای انسانی داشته باشیم. این فشاری که هم به ما و هم به اصحاب رسانه تحمیل شد و فقط به دلیل برقراری نظم در کاخ جشنواره بود.
حیدری در این خصوص بیان کرد: البته نگران نباشد، امسال آقای غریب پور در کاخ هستند و نمی گذارند چنین اتفاقاتی بیافتد.
هدف جشنواره استفاده درست از هنرمندان است
دبیر جشنواره سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر درباره حضور هنرمندان در این جشنواره گفت: تلاش کردیم تا تعامل بیشتری با هنرمندان داشته باشیم و افتخارم این هست که هنرمندانی از جمله مجید مظفری در کنارمان هستند. کاخ مردمی قطعا محل تعامل مردم با هنرمندان است. این به معنی این نیست که ما از حضور دیگر هنرمندان استفاده نمی کنیم اما استفاده درست از هنرمندان در جایگاه خودشان هدف جشنواره است.
وی ادامه داد: مجید مظفری را مردم خوب می شناسند. هنرمندانی هم در مرحله بعدی به کاخ مردمی افزوده خواهند شد همچون خانم ریاحی که هر روز در آنجا برنامه دارند. می دانم که هر چقدر ارتباطم را با اهالی سینما نزدیک تر کنم در کارم موفق تر خواهم بود.
وی درباره حضور فیلم های سیاه نما در جشنواره افزود: سیاه نمایی را متوجه نمی شوم. بخش زیادی از فیلم هایی که به موضوعات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی می پردازند انتقاداتی هم دارند. نکات ظریفی که مطرح می کنند به معنی سیاه نمایی نیست و ما چنین چیزی در فیلم های امسال جشنواره ندیدیم.
حیدری درباره اظهار نظر حبیب ایل بیگی درباره این که بیشترین ممیزی امسال سیگار کشیدن بوده است گفت: منظور آقای ایل بیگی بیشتر در خصوص ترویج سیگار کشیدن بوده است وگرنه حتما شخصیت هایی در فیلم ها هستند که سیگارمی کشند. این اتفاق هم بیشتر به دلیل سلامت و فرهنگ سلامت در جامعه ما هست ولی ممیزی خاصی وجود ندارد و هر اتفاقی هم که در چارچوب نظام افتاده است. تا جایی که من اطلاع دارم حتی بسیاری از فیلم ها تاکنون پروانه نمایش دائمی شان را هم دریافت کرده اند.
با یادی از مرحوم ایرج کریمی:
از پوسترهای نگاه نو و هنر و تجربه رونمایی شد
مدیر روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: سینما بهترین فرصت برای پرداختن به معضلات اجتماعی است و طرح هر مشکلی در این مدیوم سیاه‌نمایی نیست، در بسیاری از آثار امسال روشنایی و پنجره‌ای رو به فردا هم دیده می‌شود.
موسوی در ادامه اظهار کرد: برج میلاد امسال هم با حمایت شهرداری مانند سال‌های گذشته همراه ماست و ۱۲ بهمن ماه در کاخ مردمی -پردیس ملت- افتتاحیه بخش تبلیغی را داریم که امیر عابدی این بخش را بر عهده دارد. همچنین گزیده این عکس‌ها در برج میلاد به نمایش در می‌آمد.
در این نشست خبری همچنین رونمایی از سه بخش دیگر جشنواره و اپلیکیشن جشنواره که بخش‌های مختلفی دارد نیز انجام شد. در پوستر هنر و تجربه هم به رسم یادبود از چهره ایرج کریمی استفاده شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.