شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳
02:20 | | فجر 35

جشنواره فیلم فجر ماحصل سینمای ایران است/برگزاری جشن برای نامزدهای جشنواره

خود را به عنوان یکی از اعضای سینما می دانم

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، دبیر جشنواره سی و چهارم با اشاره به حضور افراد تئاتری در بخش‌های مختلف جشنواره عنوان کرد: حضور افراد تئاتری خیلی هم بد نیست و خود من شنیده‌ام که چرا این اتفاق را بسیار می‌بینیم، امسال این حساسیت ها بیشتر هم شده است.

وی ادامه داد: خود من وقتی وارد سینما شدم شناخت خوبی از این حوزه داشتم و امروز خوشحالم از اینکه در فضای سینما هستم و خودم را وابسته مدیریت خوب سینمای کشور می‌دانم و همه تلاشم این است که جشنواره خوب و آبرومندی را برگزار کنیم.

حیدری همچنین گفت: ظرفیت جشنواره به قدری نیست که بخش‌های زیادی را در خودش داشته باشد، اصولا باید درباره ساختار جشنواره باید بازنگری دقیقی انجام شود اما دلیل اضافه کردن بخش مردمی به جشنواره امسال باید بگویم که مردم بخش مهمی از سینمای ایران را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم فجر تنها جشن برای سینماگران نیست، برای خود مردم است و ما همچنان شرمنده‌ایم که بخش کمی را در اختیار آن ها قرار داده‌ایم و تنها پردیس ملت را براششی آن‌ها گذاشته‌ایم که مردم به همراه هنرمندان آثار را تماشا کنند.

دبیر جشنواره در پاسخ به این پرسش که بخش‌های تبلیغاتی بیشتر از محتوای آن شده، اظهار کرد: به هر حال تشریفات بخشی از جشن‌ها را تکیل می‌دهد، ما نه فقط جشن و نه فقط جشنواره هستیم، ما جشن سینمای ایران را داریم. باید این نکته را دقت کنیم که مشتاقان سینما بیشتر از گذشته شده و بیشتر آن‌ها را هم جوانان تشکیل می‌دهند.

حیدری ادامه داد: با اینکه سینمای قصه‌گوی خوبی داریم اما شاید گاهی ارتباطی با این بخش برقرار نمی‌کند. هرچه بیشتر بتوانیم با مردم ارتبط بگیریم و صادق‌تر باشیم، اتفاق بهتری می‌افتد.

وی تاکید کرد: این موضوعی است که به مرور زمان رخ می‌دهد و در همین جشنواره امسال می‌توانیم جوان‌هایی را ببینیم که با کسب تجربه از بزرگان خودشان کارهای بزرگ و خوبی انجم دهند و ما فیلم‌های درخشانی در بخش نگاه نو داریم و باید مراقب باشیم که نسل نو مطالباتی دارند که فیلم‌سازها باید به آن ها توجه بیشتری کنند.

فرش قرمز لازمه جشنواره است

،محمد حیدری با تاکید بر اینکه وجود «فرش قرمز» لازم است، ادامه داد: فرش قرمز افتخار سینمای ایران است و اصلا فرش ایرانی در همه دنیا شناخته شده است. انتقادهایی هم در این زمینه وجود دارد اما دوستانی که در جشنواره‌های دیگر هم بوده‌اند این موضوع را دیده‌اند و از اهمیت آن باخبر هستند، چرا ما استفاده نکنیم و نگران باشیم؟ اتفاقا ما می‌توانیم خیلی خوب آن را اجرا کنیم.

وی اضافه کرد: به هر اختلاف سلیقه‌هایی وجود دارد که مثلا فرش قرمز نمادی از غرب است اما من خواهش می‌کنم همه حضور پیدا کنند زیرا مردم حضور آن‌ها را دوست دارند. من با افتخار می‌گویم که فرش قرمز لازمه جشنواره است و ما در جایگاهی در سینمای جهان ایستاده‌ایم که نباید اجازه دهیم اختلاف سلیقه‌ها به بیرون درز پیدا نکند.

دبیر جشنواره درباره بخش فیلم‌های مستند نیز اظهار کرد: سینمای مستند ما خیلی پاک است و احتیاج به دیده شدن دارد بنابراین باید به آن‌ها کمک کنیم. هدف ما این بود که فیلم‌های سینمایی بلند در این بخش دیده شوند اما بعد از اعلام متوجه شدیم که ۹ اثر از آن‌ها در جشنواره سینما حقیقت هم حضور داشته‌اند که قطعا این فیلم ها خیلی خوب بوده‌اند که دوباره هستند.
حیدری ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره فیلم حقیقت اهمیتی زیادی دارند به همین دلیل هم جشنواره فیلم فجر درنظر دارد مجموعه‌ای از بهترین‌‌ها را در خودش داشته ضمن اینکه مردم هم می‌خواهند که آثار تازه رونمایی شده را ببینند. به عنوان نمونه می توانیم بهترین‌هایی از آن‌ها را نمایش دهیم و بخش مجزایی برای آنها نداشته باشیم.
وی تاکید کرد: به هر حال ظرفیت‌ جشنواره کم است و این بخش‌بندی‌ها کار را سخت تر می‌کند، این همه آثار در یک مدت زمان کم باید نمایش داده شوند و در جدول اکران‌ها هم فشردگی زیادی دارد که خیلی‌ها به این موضوع اعتراض کرده اند، مخصوصا بانوان خبرنگار که به دلیل دیر بودن نمایش‌ها تا دیر وقت طول می‌کشد. باید بر اساس ظرفیت سینمای کشور تصمیم گیری شود، اگر هنر و تجربه و مستند مجزا دیده شوند، دیگر این فشردگی برای ما نخواهد بود.

جشنی جداگانه برای نامزدها

دبیر جشنواره درباره برگزاری نشست‌ها در صبح روز بعد نمایش فیلم‌ها نیز گفت: سال‌های قبل سریع بعد از هر فیلم نشست‌ها شروع می‌شد و خیلی‌ها فیلم بعدی را از دست می‌دادند، برای رفع این مشکل نشست‌ها صبح برگزار می‌شود که سودای سیمرغ و نگاه نو نشست خبری دارند و روزی سه نشست داریم.

وی ادامه داد: فیلم ساعت ۹ شب روز ۲۱ بهمن را جابه جا کردیم که به زودی ساعت آن اعلام می‌شود تا نشست‌ فیلم‌های همان شب ساعت ۲۱ تا ۲۲:۳۰ خواهد بود. نشست فیلم‌های عصر پنجشنبه، صبح روز جمعه و کمی دیرتر حمتما برگزار می‌شود. همچنین برگزاری جلسات بر عهده انجمن منتقن خواهد بود.

حیدری با اشاره به اینکه حضور هیئت انتخاب خیلی نمی‌تواند موثر باشد، عنوان کرد: اصولا آن‌چیزی که خود ما در جشنواره کشف کردیم این بوده که هیئت انتخاب خیلی نمی‌تواند برای جشنواره این چنینی موثر باشد و هر انتخابی هم داشته باشند و این دبیر جشنواره است که باید پاسخگو باشد . گاهی شرایط خیلی سخت می‌شد و حتی دوست داشتیم ظرفیت بیشتری داشتیم تا فیلم‌هایی که در شرایط سخت تولید در ایران ساخته می‌شوند نیز حضور پیدا کند.

دبیر جشنواره فیلم فجردرباره برگزاری جشنواره در شهرستان‌ها نیز گفت: شرایط مالی به آن‌ها اجازه نمی‌دهد که این برنامه ریزی را داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برنامه تقدیری برای عوامل پشت صحنه ندارید، اظهار کرد: بخش پشت صحنه باید مورد تقدیر قرار گیرند اما در این دوره به نتیجه واحدی نرسیدیم و چهار نفر انتخاب شد اما در برنامه امشب ۱۴ دوبلور مورد تقدیر قرار گرفتند و برنامه‌مان این است که این تقدیرها همچنان در دوره‌های بعدی ادامه داشته باشند.

حیدری خبر داد: برای اولین بار جشنی را برای کاندیدهای جشنواره با حضور داورها و خبرنگارها خواهیم داشت.

حیدری همچنین مهمترین نقطه ضعف جشنواره نداشتن دبیرخانه ثابت دانست و تاکید کرد: به نظرم باید بلافاصله بعد از تمام شدن جشنواره برنامه‌ریزی‌ها برای سال بعد شروع شود زیرا نبود برنامه‌ریزی مدون یکی از مشکلات این جشنواره است.

دبیر جشنواره درباره آثار حاضر گفت: بیشتر این فیلم‌ها نقدهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دارد و شاید برخی فیلم‌ها تلخ باشند اما تلخی آن رو به روشنایی است.

حیدری در پایان نیز اظهار کرد: با این‌که خیلی اذیت شدم اما اگر سال بعد از من بخواهند دبیر شوم، باز هم قبول می‌کنم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.