یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
00:08 | | فجر 35

ایوبی: جوانان فیلمساز برای رسیدن به قله ها از « بربال سیمرغ» استفاده کنند

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین فیلم فجر، مجموعه «بربال سیمرغ» که شامل بیست و هشت فیلم برتر سی و سه دوره اخیر جشنواره فیلم فجر بود همزمان با برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر و جشن شکوهمند انقلاب اسلامی ایران منتشر گردید.
در ابتدای مراسم ابوالحسن داوودی با ابراز خوشحالی از اینکه در کنار هنرمندان و سینماگران است، گفت: این مجموعه تاریخچه‌ای از دوران میانسالی و شروع پیری ماست که در یک جا جمع شده است، امیدواریم این کار تا سال‌ها بعد هم ادامه داشته باشد و به این شکل تاریخچه ای از سینمای ایران را برای آیندگان بگذاریم.
درادامه مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی ضمن تشکر از دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، اظهار کرد: خوشحالم چنین مجموعه‌ای که شامل تاریخ سینمای ایران است، جمع آوری شده است.
وی ادامه داد: یادم می‌آید در سال ۸۵ که مسئولیت فرهنگی داشتم با همکاری خانه سینما ۳۰ سال سینمای ایران را جمع آوری کرده بودیم که تا مدت‌ها بهترین هدیه‌ای بود که به دیگران می‌دادیم، سال‌ها صبر کردیم تا دوباره این اتفاق بیفتد اما نشد تا اینکه محمد حیدری این مجموعه را تهیه کرد.
ایوبی با بیان اینکه این مجموعه نکته دیگری هم دارد، عنوان کرد: جوانانی که با انرژی وارد جشنواره شده‌اند و کارهایی را برای سینمای ایران حاضر می‌کنند، این بسته پیامی را برای همین جوانان دارد که تجربه بزرگان سینما برای آن‌ها لازم است.
وی تاکید کرد: اگر این جوان‌ها می‌خواهند رشد کنند و خودشان را در قله‌ها ببینند، باید این مجموعه را چندین و چندین بار ببینند.
رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: خوشحالیم هنرهفتم و تمدن ایرانی جایگاه خودشان را بهتر پیدا کرد و من امیدوارم که بسیاری از دستگاه‌ها و افراد و گروه‌ها که نسبت به این هنر بدگمان شده‌ بوند، دوباره وارد این حوزه شده‌اند. برای مثال، رابطه منفی که با حوزه هنری شکل گرفته‌بود تغییر کرده و به تازگی سینمایی را افتتاح کرده‌اند. حتی در جلسه‌ای که با صدا و سیما داشتیم متوجه شدیم که سیما در فضای رقابتی با سینما نیست و ما با گفت و گوهای مدل برجامی که به نظر می‌رسد همه جا جواب می‌دهد، به نتیجه‌های خوبی رسیده‌ایم و امیدواریم با این فضای همدلی بتوانیم گام‌های بزرگی را برداریم.
وی ادامه داد: در کشورهای بزرگی که صنعت سینما حرفی برای گفتن دارند، این هنر در همه زمینه‌های موسیقی، تجسمی و تمدن می تواند نقش داشته باشد و من مطمئن هستم در ایران هم شرایط به همین گونه است و حتما با VOD می‌توانیم اقتصاد ایران را بالا ببریم. در این بستر جایی برای دیده شدن همه وجود دارد و هر اثر دیدنی را می‌توانیم در اختیار همه قرار دهیم و حتما اتفاق بزرگی در این زمینه است و این حرکت که برای نوگرایی و رشد سینمای ایران از دو سال گذشته برنامه ریزی شده، به نتیجه برسد.
ایوبی با اشاره به کارگردان‌هایی که فیلم‌شان در جشنواره حضور ندارد، بیان کرد: همه عزیزانی که فیلم‌هایشان در جشنواره امسال نیست، من به عنوان عضو کوچکی از سینمای ایران آن‌ها را درک می‌کنم و می‌فهمم که برای ساخت فیلم چه خون دل‌هایی خورده‌اند اما با آدابی برای این مسابقه وجود دارد و تنها ۲۲ فیلم در سودای سیمرغ می‌تواند حضور داشته باشد و باید این آئین را رعایت کنیم و به مقررات تن دهیم.
رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: باید کاری کنیم که فیلم‌ها به خوبی در اکران دیده شوند و جشنواره فیلم فجر تنها جایی برای دیدن این آثار نباشد. من کاملا درک می‌کنم و اعتراض را هم حق این افراد می‌دانم و البته نباید فراموش کنیم که جشنواره فیلم فجر جای بزرگی است و به همین دلیل است که همه می‌خواهند در آن حضور داشته باشند.
سینما باید در کنار درد و رنج های مردم قرار گیرد
در ادامه دکتر ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز اظهار کرد: اعتقاد ندارم که پارادایم ها را در سینما دسته بندی کرد؛ همه آثار به یک نوع نیاز مخاطبان پاسخ دادند و مردم با هر فیلمی یا گریستند و یا شاد شدند و بخشی از زندگی خود را در یک اثر دیدند و سینما در کنار مردم بوده است.
وی ادامه داد: نه به عنوان یک سیاستمدار به عنوان یک سینمادوست از سینماگران سپاسگزارم.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی عنوان کرد: با بررسی تحولات سینما می توانیم تحولات اجتماع خود را بررسی کنیم. سینما باید در کنار درد و رنج های مردم قرار گیرد. دوستانی که امروز محبوب شدند به دلیل آن است که مردم با آلام خود به دیدن فیلم های شما نشستند و نیاز داریم در جامعه امید بسازیم.
ربیعی تاکید کرد: خیلی بد است که فرزندان ما بگویند امیدی به آینده نیست و کسانی که در رنج ه
۸:۳۶:۳۲ PM
ستند احساس کنند کسی پشت آنان نیست و آدم ها احساس تنهایی کنند. از سینماگران درخواست می کنم در زمینه امید آفرینی فعالیت کنند.
وی با گرامی داشت یاد رسول ملاقلی پور یاد درگذشتگان سینما را گرامی داشت.
متن محمد حیدری برای برگزیده دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر
در ادامه این مراسم محمد حیدری در این مراسم رونمایی از مجموعه «بر بال سیمرغ» متنی را بر اساس نام آثار برگزیده دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر حاضر کرده بود که به شرح زیر است: «اینجا سینما است، دیار عاشقان؛ در آن پرنده کوچک خوشبختی، برای پرواز در شب در مسیر تندباد در کنار بچه‌های آسمان آن هم با آمیختگی عطر یاس و بوی کافور و در مجاورت باران نیاز به وهمی از مترسک ندارد.
پدر هیوا از روز واقعه می‌گوید و آژانس شیشه‌ای کنار آپارتمان شماره ۱۳. از مهاجر می‌گوید و خانه‌ای روی آب و از دلواپسی‌ها و بی‌قراری‌های دیوانه‌ای که از قفس پرید و رخ دیوانه‌اش. او از جرم مسافران و مهمان مامان هم چیزهایی می‌داند که تنها به آذر، شهدخت، پرویز و دیگران گفته است. خیلی در، خیلی نزدیک، به همین سادگی. روز سوم که دیدمش دیگر دل‌شدگان به رنگ ارغوان بود.
بنابراین ترجیح دادیم به او چیزی نگوییم و کنارش بر پله سی و چهارم این عمارت ریشه دار ور فخر بایستیم و پرواز شوریده و سودایی سیمرغ را به تماشا بنشینیم که برایمان تجشم بالندگی، خیال است و آرزو. برایمان آن رنگ نقره‌ای بال‌هایش، یادآور سینماست؛ دیدار عاشقان پرده آخر ندارد! همین‌جا بایستیم و با او به نام پدر ریه‌هایمان را در این زمستان بهاری از عطر گل‌های داوودی پر کنیم…»
کیک آغاز به کار جشنواره فیلم فجر بریده شد
در مراسم «بر بال سیمرغ» که در موزه سینما برگزار شد، کیک آغاز به کار جشنواره فیلم فجر بریده شد. در این مراسم محمد حیدری، علیرضا رضاداد، علیرضا داوودنژاد، ابوالحسن داودی، محمدرضا عباسیان و برای فوت کردن شمع سی و سومین دوره جشنواره حاضر شدند و همچنین برای سینمای ایران سال خوبی را آرزو کردند.
گفتنی است در این مراسم افرادی همچون حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری، دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری و جمعی از سینماگران از جمله شمسی فضل اللهی، مجید مظفری، مهتاب کرامتی، مجید مظفری، رحمان سیفی آزاد، احمدرضا معتمدی، ابوالحسن داودی، علیرضا داوود نژاد، مرتضی رزاق کریمی، کتایون ریاحی، شهرام اسدی، علیرضا رضا داد و … در این مراسم حضور دارند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.