یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
03:16 | | فجر 35

تقدیر جشنواره فیلم فجر از همسر شهید سیاح طاهری / بزرگداشت چهار سینماگر

سینمای ایران به هیچ وجه ورشکسته نیست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سینمای ایران گفت: این عبارت را که گاهی گفته می‌شود «سینمای ایران صنعتی ورشکسته است» را به هیچ عنوان قبول ندارم. در یک صنعت هنریِ ورشکسته این همه علاقه‌مند و تولیدِ بدیع معنا ندارد.
علی جنتی در آیین افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در تالار وحدت، اظهار داشت: بسیار خشنودم که بارِ دیگر در این شبِ عزیز و به یادماندنی و تقارنِ خوش یمنِ آغازِ جشن های پیروزی انقلاب اسلامی با سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در میان شما هستم تا شاهدِ مراسمِ گشایشِ یکی از معتبرترین جشن های هنری کشور ما باشیم.
عضو شورای عالی سینمای کشور، به جایگاه جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: این رویداد فرصتِ کم نظیری است برای ارتباط هنرمندان با یکدیگر و هنرمندان با مردم و مخاطبان است، رویدادی ویژه و بی نظیر برای سینمای ایران و صاحبانِ اصلی آن که سینماگران هستند.
جشنواره سی وچهارم دولت تدبیر و امید متولد و بالیده است
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: جشنواره سی و چهارم را می توان جشنواره ای دانست که فیلم های آن در دولت تدبیر و امید متولد و بالیده است و تفاوتِ محسوسی با جشنواره های گذشته دارد.
وی تاکید کرد: سینما در جهانِ امروز، نمادِ قدرت نرم و هوشمندی و نگاه ما به توسعه سینما نگاهی به آینده است؛ با چنین نگاهی سیاست های سینمایی این دوران طراحی شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مهم ترین رویدادهای دو سال گذشته نیز در عرصه سینما اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار بیش از ۲۰۰ فیلم متقاضی حضور در جشنواره بودند و تا کنون چنین استقبالی در هیچ دوره ای وجود نداشته است.
سطح کلان و سیاست های سینمایی امیدوارتر رو به جلو
به گفته وی این نکته بیانگر آن است که سینمای ما از تحولات به وجود آمده در سطح کلان و سیاست های سینمایی امیدوارتر از همیشه رو به جلو حرکت می کند و این در حالی است که تنها بیش از ۳۰ فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی ساخته شده و تهیه کننده بقیه فیلم ها بخش خصوصی یا نهادهایی غیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: این یکی از آمالِ دیرینه ما در اقتصاد خلاق و صنایع فرهنگی بود که بخش خصوصی با تمامِ ظرفیت در حوزه های فرهنگی هنری سرمایه گذاری کند و اینک شاهد بارقه های این جریانِ سازنده هستیم.
سینمای ایران به هیچ وجه ورشکسته نیست
جنتی تصریح کرد: این عبارت را که گاهی گفته می شود «سینمای ایران صنعتی ورشکسته است» به هیچ عنوان قبول ندارم. در یک صنعت هنریِ ورشکسته این همه علاقه مند و تولیدِ بدیع معنا ندارد.
وی با اشاره به پویایی، نشاط، نو شدن سینما، گفت: خانه سینما فعال است، مشکلات مربوط به سالن­های نمایش تا حدود زیادی برطرف شده و گیشه­ها هم رونق گرفته­اند. آشتی مردم با سینما دیگر یک آرزو نیست بلکه یک واقعیت است. امسال ۶۵۰ میلیارد ریال فروشِ گیشه تا پایان دی ماه سال جاری امید آفرین است.
عضو شورای عالی سینما همچنین بابیان اینکه در دو سال گذشته فعالیت های سازنده ای در حوزه سینما انجام پذیرفت و توفیق های ارزشمندی نیز حاصل شده است گفت: شکیل «گروه هنر وتجربه» و «گروه کودک و نوجوان»، تاسیس «مدرسه ملی سینمای ایران» که از سال ۹۵ پذیرش دانشجو خواهد داشت، از جمله این اقدامات مهم است.
جنتی در ادامه توضیح فعالیت های سینمایی کشور گفت: نمایش اختصاصی فیلم برای اساتید جامعه شناسی و نمایش اختصاصی فیلم برای متخصصان دینی و اساتید حوزه در مرکز اسلامی قم، افزودن ۱۰۰ پرده سینما به فضای سینمایی کشور، بهسازی بخش قابل توجهی از سالن های سینمایی، ورود قدرتمند بخش خصوصی به عرصه تولید و زیر ساخت و برداشتن گام های بلند به سوی صنعتی کردن سینما از مهم ترین فعالیت های سازمان سینمایی در دو سال گذشته است.
آغاز به کار شبکه وی او دی(VOD)
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به عنوان یک خبر خوب برای اهالی سینما، گفت: پس از یکسال و نیم تلاش به زودی آغاز به کار شبکه وی او دی(VOD)را جشن خواهیم گرفت.
به گفته وی، با راه اندازی وی او دی بسیاری از نگرانی های جوانان خوش ذوقِ مستندساز و تولیدکنندگانِ فیلم های کوتاه و انیمشین برطرف خواهد شد.
جنتی افزود: وی او دی بستری است که امکان دیده شدن برای همه را فراهم و گردش مالی سینما را چندین برابر خواهد کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درخواست های متعدد برای تولید فیلم های اجتماعی را نشان از دغدغه فرهنگی اجتماعی کارگردانان و سینماگران متعهد می دانم.
جنتی اضافه کرد: هنرمند در برابر شکاف ها و ناهنجاری های آزار دهنده اجتماعی سکوت کند، دیدن برخی از صحنه ها بر پرده سینما ممکن است نا زیبا و ناراحت کننده هم باشد و حتی اثراتِ نامطلوبی بر برخی طیف ها بگذارد اما دست کم وجدانِ عمومی را نسبت به حقایقِ موجود و وقایعِ زیرپوستی روشن می کند.
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: ناهنجاری های اجتماعی از نگاهِ تیزبین و ذهنِ خلاق هنرمندِ متعهد دور نمی ماند و به تصویر درمی آید. من نام آن را «دغدغه روشنگرانه سینماگرِ متعهد» می گذارم.
وی افزود: به همین دلیل سازمان سینمایی و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، ساز و کارهای دقیقی برای تعادل در پذیرش، تولید و اکرانِ فیلم ها پیش بینی کرده اند.
عضو شورای عالی سینما اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر، به عنوانِ جشنِ مردمی سینمای ایران از زد و بندهای سیاسی به دور است. در جشنواره این دوره شاهد افزایش چشمگیرِ تولید فیلم های با موضوع انقلاب اسلامی و ارزش های آن خواهیم بود. فیلم هایی که به موضوعات مهم در روند شکل گیری انقلاب اسلامی، رویدادهای حین و بعد از انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدا و جانبازان و حتی مسائل منطقه ایِ ناشی از انقلاب اسلامی پرداخته اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جشنواره فیلم فجر بعد از سی و چهار دوره وارد دورانِ پختگی خود شده است و از مقررات و ضوابط محکم و دقیقی در بخش های فراخوان، هیئت های انتخاب، هیئت های داوری، و نحوه برگزاری برخوردار است.
به گفته جنتی نکته مهمی که زمینه صیانت دقیق از حقوقِ صاحبان و پدیدآورندگانِ فیلم ها و رای ها را فراهم و ما را در برابر اتفاق هایی که می افتد پاسخگو می کند.
پسابرجام، موقعیت ممتازی برای سینمای ایران
عضو کابینه دولت یازدهم به زمان و دوره پسا تحریم و پسا برجام هم اشاره کرد و گفت: شرایط مستعدِ پسابرجام، موقعیت ممتازی برای سینمای ایران است؛ از این رو برای بهره برداری از این موقعیت ویژه، انجام تحولات ساختاری در بخش بین الملل سینمای ایران الزامی است.
جنتی تاکید کرد: باید با تشکیل کمیته پسابرجام در حوزه سینما، اقدامات جزیره ای و پراکنده متوقف و برنامه ریزی متمرکز و اقدام موثر و در خورِ سینمای ایران انجام پذیرد.
وی گفت: علاقه مندم از هنرمندانِ فقیدی یاد کنم که امروز در میان ما نیستند اما یاد و آثارشان همواره مهمانِ قلب های اهالی سینماست. آنها که برای ساخت آثارِ به یادماندنی یا ایفای نقش های ماندگار خالصانه از ذره ذره وجود خویش بهره می گرفتند تا بهترین ها را به مخاطب تقدیم کند. از درگاه یکتای بی همتا برای همه هنرمندانِ فقید و درگذشتگانِ عرصه سینما جایگاهی شایسته آرزومندم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه از سینماگرانِ گرانقدر و اهالی رسانه به خاطر همراهیِ مجدّانه این رویدادِ هنری قدردانی و تلاش های چند ماهه و بی وقفه رئیس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره، هیئت های انتخاب و اعضای ستاد برگزاری را نیز قدردانی کرد.
وی همچنین از ربیعی، وزیر فرهنگ دوستِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با حمایت های مادی و معنوی، پشتوانه برگزاری جشنواره چهاردهم شدند سپاسگزاری کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: از رییس سازمان سینمایی می خواهم با شرایطی که برای پسابرجام موقعیتی ایجاد شده برای عرضه فیلم ها، تحولات ساختاری بخش بین الملل سینما را سرعت بخشند.
وی تصریح کرد همچنین از اقدامات جزیره ای در جاهای مختلف متوقف و در طراز سینمای ایران برنامه ریزی ها صورت گیرد.
نوگرایی در سینما باید از مدیریت آغاز شود
در ادامه این مراسم حجت الله ایوبی در افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با بیان این که امسال تصمیم داریم به دستور علی جنتی در اختتامیه سخنرانی نداشته باشیم، خطاب به هنرمندان حاضر گفت: هنرمندان ارجمند و گرامی اهالی سینمای پرافتخار ایران
آغاز سال نوی سینما بر شما مبارک باد. سالی سرشار از غرور و پیروزی. سال پیروزی حکمت و عقلانیت ایرانی. سال پیروزی تمدن بر بربریت. سالی که کلیده واژه اش برجام است. و برجام یعنی پیروزی سخن بر شمشیر، یعنی ن و القلم و ما یسطرون یعنی و جادلهم بالتی هی احسن. و ما اینک در پسابرجامیم. جهان آغوشش را به روی سخن گشوده است. جهان همه گوش است. و ما یک دنیا سخن شنیدنی. و چه خوب که در جهان کنونی شنیدنی ها را می توان دید. و این است هنر سینما. و چه خوش اقبالند مردمانی که کلید داران گنج های گرانبهای سخن اند و دستی توانا در هنر تصویر دارند.
و ما در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر رونمایی می کنیم از سخنان دیدنی فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی. رمزگشایی می کنیم از قدرت اندیشه جوانان این سرزمین. می گشاییم سی و چهارمین دفتر مثنوی بلند سینمای ایران را. به نام فجرو به نام نور از سرزمین خور ( خورشید) به تماشا می خوانیم همه جهان را:
تماشا می روی؟ تماشا می خواهی؟
بیا اندرون من تماشاکن.
تفرج عالم خود و اندرون خود کردی
تفرج عالم من و اندرون من بکن «شمش تبریزی»
ما در سینما صبوری، همراهی و همدلی را مشق کرده ایم و امروز می بینیم میوه های این صبوری را. آشتی مردم با سینما، آشتی سینما با مردم. احترام به سینمای اندیشه وپاسداری از رونق گیشه. روزآمدی، نو شدن، جهانی شدن، حفظ ریشه ها و پیوند با اندیشه ها، حرکتی است که در سینما آغاز شده و پرشتاب به پیش می رود. «نوگرایی» ، روزآمدی و دست برداشتن از عادتهای کهنه و منسوخ را باید از مدیریت سینما آغاز کرد. سینمای دیجیتال با فکر و اندیشه و رفتار و مدیریت نگاتیو ناممکن است. می توانیم نوستالژی آپارات را در کلکسیون نوستالژیهای خود همچنان داشته باشیم. اما باید بدانیم که تند باد دیجیتال در سینمای ایران وزیدن گرفته. سینمای ایران پوست انداخته . چاره ای جز «نوگرایی» و روزآمدی نیست.
رویش جوانه های امید در سینما آغاز شده. پرده های سینما روز به روز پر رونق تر و نوتر و سفره سینما کم کم گسترده تر می شود. سینما به سبد کالای مردم بازمی گردد . با پایان تردید بخش خصوصی، سرمایه و هوش ایرانی به سوی ما می آید. با هجوم جوانان خوش ذوق، سینمای ایران به آوردگاه طرح ها و اندیشه های نو تبدیل شده.
به همه سینماگران عرصه های گوناگون از فیلم کوتاه تا داستانی و بلند، بشارت می دهم که موج تازه ای از صنعتی شدن در راه است. بر بستر بی انتهای وی .او .دی.، هر اثر دیدنی دیده خواهد شد. اقتصاد سینما و همه مناسبات به سود تولیدگران دگرگون می شود.
آری می توان دید رویش جوانه های امید را. و می توان حس کردوزیدن این نسیم جانبخش را. وزش بادصبایی که ابرهای تیره ناامیدی را از آسمان پرستاره فرهنگ ایران بیرون می راند. در این هوای صاف و پاک درخشش ستاره ها را می شود بهتر دید. و جشنواره سی و چهار، جشن ستاره ها با طعم نوگرایی است. آفرین می گویم به محمد حیدری که دیروز را دید ولی نگاهش به امروز و فردا بود. جشنواره ملی فجر جشن سینمای ایران و جشن سینماگران است. میزبان شمائید. خانه خانه شماست وچه خانه ایی که:
خاک و خس این خانه همه عنبر و مشک است
بانگ درِ این خانه همه بیت وترانه است
و آفرینی از ته دل به شما جوانانی که طراوات وشادابی و اندیشه های تازه را به سینما آوردید. شما آمدید تا نشان دهید که سینمای ایران ادامه دارد. تا با صدای بلند اعلام کنید که فرهنگ و هنر در این سرزمین پایان ناپذیر است. بی گمان شما به رسم ایرانی زانوی ادب خواهید زد در برابر بزرگانی که قامت در این راه به کمان نشانده اند تا شما سروگون و استوار بایستید. یادمان نمی رود این سفارش حضرت مولانا که:
مرغ پرنارسته چون پران شود لقمه هرگربه دران شود
چون درآرد پر بپرد او بخود بی تکلف بی صفیر نیک و بد
و درود می فرستم به همه آنها که هفته هاست که به پیشواز فجر شتافته اند. سلام می کنم به چشمان خسته، دستهای توانا، ذهنهای خلاق، ذوق سرشار و عشقتان به فرهنگ. شما که سراپا دیده اید بی آنکه دیده شوید. سراپاگوشید بی آنکه شنیده شوید. ادای احترام می کنم به شما اهالی بی ادعای رسانه. خبرنگاران، منتقدان، عکاسان و فیلمبرداران و همه شما که با عشق می کوشید تا سینمای ایران تا هنر این سرزمین و تا هنرمندان ایرانی دیده شوند.
و در پایان از طرف جامعه سینمایی درود می فرستیم بر قدم های استوار، نگاه های تیزبین، بازوان قدرتمند و قامت های افراشته سرداران رشید، سربازان دلاور، پاسدارن حریم و حرم و رزمندگان مقاومت. و تقدیم می کنیم افتخارات سی و چه ارمین جشنواره فیلم فجر را به چشمان بر در مانده همسران وفرزندان شهیدان حرم. شهیدان مقاومت. پاسداران امنیت وآرامش ایران بزرگ.
برگزیدگان مسابقه تبلیغات سینما معرفی شدند
در جلسه داوری بخش مسابقه تبلیغات سینما (عکس، پوستر، آنونس) سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضورهیئت داوران متشکل از غوغا بیات و آقایان مصطفی خرقه پوش، علی وزیریان، بهرام عظیمی و رضا حداد، اسامی نامزدها و برنده سیمرغ بلورین هر بخش به شرح زیر معرفی شدند:
نامزدهای بهترین عکس:
۱- «جلال حمیدی» برای فیلم «ارغوان»
۲- «محمد بدرلو» برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»
۳- «حبیب مجیدی» برای فیلم «بهمن»
۴- «احمد رضا شجاعی» برای فیلم «یحیی سکوت نکرد»
۵- «امید صالحی» و «مهدی دلخواسته» برای فیلم «ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه»
برنده سیمرغ بلورین بهترین عکس:
ضمن تقدیر ویژه از «جلال حمیدی» برای فیلم «ارغوان»
سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به «محمد بدرلو» برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»
نامزدهای بهترین پوستر:
۱-«علی باقری» برای فیلم «من می خوام شاه بشم»
۲-«طه ذاکر» برای فیلم «خواب تلخ»
۳-«بهزاد خورشیدی» برای فیلم «کپی برابر اصل»
برنده سیمرغ بلورین بهترین پوستر:
ضمن تقدیر ویژه از «طه ذاکر» برای فیلم «خواب تلخ»
سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به «علی باقری» برای فیلم «من می خوام شاه بشم»
نامزدهای بهترین آنونس و تیزر:
۱-«مسعود فرجام» برای فیلم «فصل فراموشی فریبا»
۲-«آرش معیریان» برای فیلم «محمد رسول الله»
۳-«بهروز داوودی» برای فیلم «احتمال باران اسیدی»
۴-«معین کریم الدینی» برای فیلم «آتلان»
۵-«محسن امیر یوسفی» برای فیلم «خواب تلخ»
برنده سیمرغ بلورین بهترین آنونس و تیزر:
با تشکر ویژه از «معین کریم الدینی» برای فیلم «آتلان»، سیمرغ بلورین به «محسن امیر یوسفی» برای فیلم «خواب تلخ» تعلق گرفت.
برگزیدگان بخش تبلیغاتی جشنواره فیلم فجر چه گفتند؟
در ابتدا محمد بدرلو برگزیده بخش بهترین عکس که برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» بر روی صحنه آمد و از اینکه این جایزه را گرفته، ابراز خوشحالی کرد و گفت: اصلا فکر نمی‌کردم این بالا بایستم و کار من دیده شود. خوشحالم از اینکه به اقلام تبلیغاتی توجه می‌شود و با این کار عکس هم به جایگاهی که در گذشته داشته برمی‌گردد.
در بخش بعدی محسن امیر یوسفی که برنده سیمرغ بلورین بهترین آنونس و تیزر تبلیغاتی روی صحنه حاضر شد و اظهار کرد: خواب تلخ بعد از ۱۲ سال فرصت اکران داشت و از این اتفاق خیلی خوشحال هستم. خواب تلخ تیزر تلویزیونی و بیلبورد خیابانی نداشت و این تیزر تنها چیزی بود که داشتیم و همین‌جا باید از همه مردمی که این فیلم را دیدند تشکر کنم. در بهار سینمای ایران هستیم و امیدوارم همه خوشحال باشیم، دوست داشتم من و عوامل آشغال‌ها هم اینجا باشیم و در رقابت قرار بگیریم و دست کم یک اکران داشته باشیم تا مخاطبین، موافقان و منتقدان آن را ببینند.
امیریوسفی در پایان جایزه‌اش را به شهاب حسینی تقدیم کرد.
علی باقری هم که در بخش بهترین پوستر باری فیلم «من می‌خوام شاه بشم» برگزیده شد، با لباس محلی بر روی صحنه حاضر شد و گفت: این سیمرغ بال‌بال زیادی زد تا به دست من برسد، در جوانی هم سیمرغ گرفته بودم و حالا خوشحالم که دوباره سیمرغ می‌گیرم مخصوصا برای فیلمی که داستانی نیست و آثار بخش مستند هم دیده شدند.
مراسم تقدیر از شهید سیاح طاهری
فاطمه معتمد آریا، رخشان بنی اعتماد، سید زهرا حسینی(نویسنده کتاب دا)و مهتاب کرامتی برای ادای دین و صحبت درباره شهید سیاح طاهری به روی سن آمدند.
همسر شهید طاهری به روی سن آمد و هدایایی را به رسم یادبود دریافت کرد و همه مهمانان حاضر در تالار وحدت چند دقیقه ای به افتخار این بانو ایستادند و ادای احترام کردند.
سید زهرا حسینی گفت: ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما قدم ماست. این کاری بود که شهید طاهری با عملکردشان ثابت کردند. برخلاف ظاهر آرامش، درونی سرشار از شور و هیجان داشتند. طاقت این را نداشتند که بداند در جایی مظلومی هست و او بتواند راحت سرش را بر بالین بگذارد و آرام زندگی کند. دوستانی که اینجا هستند این شهید بزرگوار را می شناسند. به دعوت این شهید در جشنواره های دانش اموزی حضور داشتند او به دنبال ایجاد وحدت بین جامعه بود. خوشا به سعادت او که خداوند قبل از ما از او تشکر کرد و حقش را به او داد. شهادت حق شهید سیاح طاهری بود. از همین جا به خانواده شان تبریک می گویم واقعا فقط باید تبریک گفت. تسلیت برای ماست که ماندیم و چه کنم چه کنم می کنیم. راهش را رفت. انشالله ما هم بتوانیم راه او را ادامه بدهیم.
فاطمه معتمدآریا گفت: من در یک کشتی دوستی با او آشنا شدم درست زمانی که در مورد صلح حرف می زدیم، در سالروز جنگ در شلمچه. کشتی دوستی بود که در آن بچه های ایرانی و عراقی به همت آقای احمدزاده که همیشه پیام آور صلح است، در مسیری روی شملچه حرکت می کردند. آشنایی ما با صلح بوده است. هر کسی که درخواستی درباره صلح داشته باشد یا بخواهد اقدامی در این باره انجام دهد، باید بداند که همیشه می تواند روی من حساب کند.
مهتاب کرامتی گفت: خوشحالم که در این جمع کنار دوستان جشنواره دانش آموزی هستم. شهید طاهری نشان داد می شود صبور بود، سکوت کرد ولی کار کرد.
بنی اعتماد گفت: ادای احترام من به سرکار خانم طارهی و همسر بزرگوراش . همیشه می گویند برای شناخت آدم ها با آنها همسفره و هم سفر شوید. من افتخار این را داشتم که در جشنواره بی سر و صدا دانش آموزی با این شهید هم سفر و همسفره باشم. او کسی بود که از جوانی سلامتش را در جبهه جنگ گذراند و از زمانی که فرصت آشنایی شان را داشتیم به طور دائم در برنامه های فرهنگی فعال بودند این بسیار قابل احترام بود. احترام و باوری که به حوزه سینما و هنرمندان فارغ از تفاوت های دیدگاهی یا اعتقادی داشتند بسیار قابل احترام بود.. آمدن و رفتن رسم روزگار است. بودن ما مثل پلک زدنی در طول زمان. ولی بعضی ها رفتنشان چیزی را از جهان کم می کند که به سادگی پر نمی کند. شهید طاهری یکی از این افراد بودند.اما دریغم می آید در این فرصت از همکار با ارزش مان که معلم درس ما بود. یدالله نجفی یاد نکنم.
بزرگداشت مهدی فخیم زاده در جشنواره فیلم فجر
مهناز افشار از علی جنتی و مریلا زارعی برای تقدیر از مهدی فخیم زاده دعوت کرد تا به روی سن بیایند.
در ابتدای بزرگداشت فخیم زاده مریلا زارعی گفت: این دهه مبارک را به همه تبریک می گویم بسیار خوشحالم برای این بخش به روی صحنه دعوت شدم. فخیم زاده استاد من و کارگردان بزرگ سینما افتخار کار با او در ابتدای راه را داشتم. حدود یک سال کار هر روز. خوشا به حال بازیگری که با چنین کارگردانی کار کند. بعد از گذشتن بیست سال وقتی حس می کنم دارمکم میاورم به گنجینه های آن روز رجوع می کنم. فخیم زاده به ما یاد داد که برای ماندن در سینما باید بازیگر خوبی باشیم. و بازیگر خوب بودن از شناخت خودت شروع می شود این اعتماد به نفس را او به ما داد.
در ادامه علی جنتی گفت: با سلام به همه حضار، ما امشب بیشتر آمدیم که عرض ادب کنیم و تجدید دیدار با کسانی که به آنها عشق می ورزیم. در طول سال کمتر فرصت پیدا می کنیم که با شما دیدار داشته باشیم. آغاز دهه فجر و جشنواره فیلم فجر را تبریک می گویم. وزیر ورزش و جوانان و وزیر تعاون به این جمع ملحق شدند برای این که بگویند دولت تدبیر و امید با همه وجود در کنار سینماگران ایستاده است. خوشحالم که می بینیم سینما یایران روز به روز در حال تکامل است. در این مناسبت تقدیر و تشکر کنم از همه تلاش هایی که فخیم زاده از ابتدای زندگی شان تا به امروز در حوزه سینما کار و تلاش کردند. ما آدم های سیاسی بودیم کمتر می رسیدیم بعضی از سریال ها و فیلم ها را ببینیم یکی از سریال های خوبی که از ابتدا تا پایانش می دیدم سریال خواب و بیدار بود. این سریال برای من خیلی جذاب بود. سریال ولایت عشق از نیمه راه آمدند و کارگردانی آن را برعهده گرفتند. یک شخصیت همه فن و حریف، بازیگر، کارگردان، شاعر، نوازنده، بدلکار و رزمی کار .
مهدی فخیم زاده نیز در مراسم بزرگداشت خود گفت: قرار بود که از ابتدا آقای حیدری شرط کرد با خانمم بالا بیایند. متاسفانه خانم من تازه پایش را عمل کرده و نمی تواند از پله ها بالا بیاید. وقتی آقای حیدری به من زنگ زد، گفتم چه بزرگداشتی من هنوز بزرگ نشدم. هنوز صدای توپ میاد من می پرم در کوچه و گل کوچیک بازی می کنم. متشکرم از خانم زارعی مطالبی فرمودند که من بی تقصیرم. او خودش از ابتدا هنرپیشه با استعدادی بود. او یکی از کسانی بود که از ابتدا با اسب به راحتی کنار آمد. از آقای جنتی هم متشکرم. متن لوح همسر مهدی فخیم زاده را مریلا زارعی خواند و مهناز افشار این لوح را تقدیم همسر وی کرد.
بزرگداشت رضا کیانیان در جشنواره فیلم فجر
بهرام رادان مجری بخش دیگر جشنواره فیلم فجر مهمانان افتتاحیه را دعوت به تماشای کلیپ بزرگداشت رضا کیانیان کرد.دکتر ربیعی، وزیر کار و تعاون و داوود کیانیان برای تجلیل از رضا کیانیان به روی سن دعوت شدند.
رضا کیانیان در مراسم بزرگداشتش گفت: با خودم فکر می کردم بسیاری از زندگی ما به شانس مربوط است. وقتی متولد می شویم از کجا می دانیم در چه جغرافیا یا چه خانواده ای متولد می شویم. من شانس آوردم در خانواده خوبی به دنیا آمدم. برادرم، داوود یک گروه تئاتر داشت من خودم را به زور در آن چپاندم و این سرنوشت را پیدا کردم. دیدار با آقای دادگو شانس دیگری بود چون گفت دوباره می خواهم فیلم بسازم ویکی از دلایلش تو هستی. همسرم هم یکی از شانس های دیگر زندگی من است.
وی ادامه داد: داوود من نه سال با رضا تفاوت سنی دارم. در این نه سال پدر و مادرم هر کاری می کردند رضا به دنیا نمی آمد. بعدا باید از خودش بپرسید چرا. دوا درمان می کردند، دعا کردند، حتی جادو هم کردند اما او به دنیا نیامد تا این که زد و او آمد و ما نفهمیدم چه شد که به دنیا آمد. وقتی در شکم مادرم بود، فقط من، مادرم و پدرم خبر داشتیم و او همیشه لگد می زد. مادربزرگم که این لگدها را که می دیدید می گفت زهرا خانم بچه ای که آدم به زور از خدا بگیره، بهتر از این نیست. اما مادرم به شکمش دست کشید و گفت نه مادر رضا جاش تنگ و تاریک برای همین که نا آرومی می کند و رضا از وقتی به دنیا آمد هرگز نتوانست تنگ و تاریک و فضای بسته را تحمل کند و فقط راه خودش را رفت. و اگر جلویش را می گرفتند سعی می کرد در فیلم ها و نوشته ها راه را برای خودش باز کند. مثل این که سینما هم باید چنین تصمیمی بگیرد و فضا را باز کند تا بتواند راه خودش را بازگو کند.
ربیعی گفت: همین چند دقیقه پیش به من گفتند باید از رضا کیانیان تقدیر کنید. مرور کردم و یاد کارهای تئاتری او افتادم. به مثابه مردی برای تمام فصول، مثل خورشید و ماه هم از خورشید تئاتر دارند و هم از ماه. با این که من خیلی دوستش دارم تو سریال کیمیا اینقدر بدجنس هست که حرصم را در می آورد. چه در مختارنامه، کلاه پهلوی و … هر نقشی که به او دادند به آن نقش هویت بخشی می کند و آن را زندگی می کند. در آژانس شیشه ای تقریبا همکار ما بود.
داوود کیانیان گفت:تشکر می کنم از کسانی که مرا انتخاب کردند تا توفیق این را داشته باشم که این هدیه را تقدیم رضا کنم. دلیلش این است که من تئاتری هستم و جای من همان جاست. دوست دارم این هدیه را گل بانوی سینمای ایران فاطمه معتمد آریا به رضا کیانیان تقدیم کند.
توجه به خانواده برایم بسیار قابل توجه است
برای تقدیر از محمد دادگو تهیه کننده سینما از حجت‌الله ایوبی و فاطه معتمدآریا دعوت شد که بر روی صحنه حاضر شوند و محمد مهدی دادگو به همراه همسرش مهوش مدرسی بر روی صحنه حاضر شد.
فاطمه معتمدآریا گفت: خوشحالم زیر سایه بزرگان سینما ایستاده‌ام، کسانی که سینمای علمی و خردمندانه را به من یاد دادند. از نظر من ایشان جز نوابغ سینمای ایران هستند و سایه‌شان همیشه بر سینمای ما هست. دانش ایشان خردمندانه است و من یاد گرفتم که سینما علم و هنر و مهر است.
وی همچنین افزود: چقدر خوب است که برای خوشحالی کنار یکدیگر هستیم، در این شرایط است که احساس امنیت می‌کنیم.
ایوبی نیز در همین زمینه عنوان کرد: در همان روزهای اولی که من در مسند کار قرار گرفتم، کارگروه‌های زیادی را با هم گذاشتیم و مسائل مختلف سینمای ایران را بررسی کردیم و ایشان همیشه استفاده از خرد جمعی را در کارشان اصل می‌دادند.
دادگو نیز تاکید کرد: من اگر بخواهم حرف بزنم باید به اندازه سی سال حرف بزنم، اما باید بگویم که من از آئین بزرگداشت خوشم می‌آید؛ چون آئین نام نوه اول من است و بزرگداشت خیلی خوب است و اهالی هنر از اینکه دیده شوند همیشه راضی هستند. البته این بزرگداشت از من گذشته و من آن‌را حسن ظنی از طرف حیدری می‌دانم.
وی ادامه داد: بعضی افراد هستند که وقتی در مصدر کاری قرار می‌گیرند، اعتبار پیدا می‌کنند، اما برخی خودشان هستند که به میزشان اعتبار می‌دهند، دکتر ایوبی که من زیاد او را نمی‌شناسم، از نظرم کسی است که به هر جا و هر پستی که قرار می‌گیرد اعتبار می دهد و باید بگویم توجه به خانواده برایم بسیار مورد توجه بود و این ابتکار را خیلی می پسندم که دوست دارم ادامه پیدا کند. دادگو تاکید کرد: کار هنر و سینما پشتوانه و عقبه‌ای دارد که حتما به خانواده بر می‌گردد و نباید از آن غافل شد. از مصائب و مشقات همسران هنرمندان نباید غافل شد.او در پایان از احمد حامد، همسر معتمد آریا هم تقدیر کرد که در روزگار سختی این هنرمند در کنار او بوده است.
سال آینده برای بهرام بیضایی بزرگداشت بگیرید
محمد حیدری و ویشکا آسایش برای تقدیر از رویا تیموریان بر روی صحنه آمدند و رویا تیموریان نیز به همراه مسعود رایگان بر روی صحنه آمدند.
جشنواره فیلم تیموریان با اشاره به اینکه بر روی صحنه تالار وحدت نمایش‌های زیادی را بازی کرده و بارها نیز جلوی دوربین رفته است، عنوان کرد: در این مراسم ها صحبت کردن خیلی سخت می‌شود و جالب است بدانید که وقتی اعلام شد قرار است برای من بزرگداشت بگیرند، برخی از دوستان به دخترهای من زنگ زده بودند و جویای حال من شده‌بودند زیرا فکر می‌کردند حتما اتفاقی افتاده که قرار اسیت چنین برنامه‌ای را برای من بگیرند.
وی ادامه داد: امشب یکی از شب‌های خوب زندگی من است و از محمد حیدری تشکر می کنم زیرا خاستگاه‌ ایشان مثل من تئاتر است و در این دوره توانستند ارتباط میان گذشتگان و حال و آینده سینمایی‌ها را برقرار کنند.
تیموریان با بیان اینکه امشب شب اوست، گفت: از همه کسانی که در پروژه های مختلف حتی آب و چایی در دست من گذاشتند تا کسی که در راس امور بودند، تشکر می کنم. از استادانم سمندریان، رفیعی و رکن الدین خسروی. از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد تشکر می‌کنم که در مقابل بی‌احترامی‌هایی که به بانوی سینمای ایران شد، واکنش نشان داد و از همسرم و دخترهای نازنینم بسیار تشکر می‌کنم.
رایگان نیز اظهار کرد: رویا تیموریان عاشق زندگی است، عاشق مردم است فارغ از رنگ پوست و نژاد. عاشق حرفه‌اش،سینما و تئاتر است. رویا حقیقتی شاد در زندگی من است که باعث شده من قد بکشم و سر بر بالینش بگذارم.
وی ادامه داد: آقای وزیر دو سال قبل از همین تریبون رسمی گفتم که مهربانی و خوش‌رویی کلید درهای بسته است، امیدوارم سال آینده برای بهرام بیضایی بزرگداشتی برای ایشان به اندازه‌ای که باید باشد، بگیریم.
در این مراسم افرادی همچون علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی، محمود گودرزی وزیر ورزش، سید صادق موسوی مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی، سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری، رسول صادقی و … حضور دارند.
همچنین در این مراسم هنرمندانی همچون رضا کیانیان،رویا تیموریان،مهدی فخیم زاده،بهرام رادان ،پژمان بازغی، مصطفی کیایی،مهدی کرم پور، آرش معیریان، شهرام اسدی، مهناز افشار، رضا درمیشیان، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، ویشکا آسایش، نیکی کریمی، ساره بیات، مهدی محقق، رضاعطاران، ستاره اسکندری، لاله اسکندری، نگار عابدی،شقایق فراهانی،میلاد کی مرام سحر قریشی، مسعود رایگان، بهاره کیان افشار ، رضا ناجی ،بهروز شعیبی ،بهنوش طباطبایی ،فرهاد قائمیان،حامد کمیلی ،بهروز غریب پور، باران کوثری، کتایون ریاحی، الهام کردا، احسان کرمی، آزاده نامداری،اشکان خطیبی،محمود رضوی، نوید محمدزاده، هومن سیدی، ناصر هاشمی ، جواد یحیوی ، پیمان معادی، مهدی هاشمی، شیرین یزدان بخش ، حمیدرضا آذرنگ ،هاتف علیمردانی، حامد بهداد،طناز طباطبایی، مهدی پاکدل ، باران کوثری، پانته آ پناهی ها،حامد کمیلی، بهروز شعیبی، مریلا زارعی ،عباس غزالی ،فرشاد اکتسابی، محمد داوودی ، مهدی ترابی،هادی معصوم دوست، محسن استاد علی، فرزاد موتمن ، ابوالحسن داوودی ، ابوالحسن برزیده ، ساره بیات ، مهرداد اسکویی ، مینا وحید ، پریناز ایزد یار و …. حضور دارند.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.