سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳
01:00 | | فجر 35

سینمای ایران به هیچ وجه ورشکسته نیست / موقعیت ممتاز هنرهفتم در پسابرجام

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر علی جنتی شامگاه یکشنبه در آیین افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در تالار وحدت، اظهار داشت: بسیار خشنودم که بارِ دیگر در این شبِ عزیز و به یادماندنی و تقارنِ خوش یمنِ آغازِ جشن های پیروزی انقلاب اسلامی با سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در میان شما هستم تا شاهدِ مراسمِ گشایشِ یکی از معتبرترین جشن های هنری کشور ما باشیم.
عضو شورای عالی سینمای کشور، به جایگاه جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: این رویداد فرصتِ کم نظیری است برای ارتباط هنرمندان با یکدیگر و هنرمندان با مردم و مخاطبان است، رویدادی ویژه و بی نظیر برای سینمای ایران و صاحبانِ اصلی آن که سینماگران هستند.

** جشنواره سی وچهارم دولت تدبیر و امید متولد و بالیده است
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: جشنواره سی و چهارم را می توان جشنواره ای دانست که فیلم های آن در دولت تدبیر و امید متولد و بالیده است و تفاوتِ محسوسی با جشنواره های گذشته دارد.
وی تاکید کرد: سینما در جهانِ امروز، نمادِ قدرت نرم و هوشمندی و نگاه ما به توسعه سینما نگاهی به آینده است؛ با چنین نگاهی سیاست های سینمایی این دوران طراحی شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مهم ترین رویدادهای دو سال گذشته نیز در عرصه سینما اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار بیش از ۲۰۰ فیلم متقاضی حضور در جشنواره بودند و تا کنون چنین استقبالی در هیچ دوره ای وجود نداشته است.

**سطح کلان و سیاست های سینمایی امیدوارتر رو به جلو
به گفته وی این نکته بیانگر آن است که سینمای ما از تحولات به وجود آمده در سطح کلان و سیاست های سینمایی امیدوارتر از همیشه رو به جلو حرکت می کند و این در حالی است که تنها بیش از ۳۰ فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی ساخته شده و تهیه کننده بقیه فیلم ها بخش خصوصی یا نهادهایی غیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: این یکی از آمالِ دیرینه ما در اقتصاد خلاق و صنایع فرهنگی بود که بخش خصوصی با تمامِ ظرفیت در حوزه های فرهنگی هنری سرمایه گذاری کند و اینک شاهد بارقه های این جریانِ سازنده هستیم.

**سینمای ایران به هیچ وجه ورشکسته نیست
جنتی تصریح کرد: این عبارت را که گاهی گفته می شود «سینمای ایران صنعتی ورشکسته است» به هیچ عنوان قبول ندارم. در یک صنعت هنریِ ورشکسته این همه علاقه مند و تولیدِ بدیع معنا ندارد.
وی با اشاره به پویایی، نشاط، نو شدن سینما، گفت: خانه سینما فعال است، مشکلات مربوط به سالن­های نمایش تا حدود زیادی برطرف شده و گیشه­ها هم رونق گرفته­اند. آشتی مردم با سینما دیگر یک آرزو نیست بلکه یک واقعیت است. امسال ۶۵۰ میلیارد ریال فروشِ گیشه تا پایان دی ماه سال جاری امید آفرین است.
عضو شورای عالی سینما همچنین بابیان اینکه در دو سال گذشته فعالیت های سازنده ای در حوزه سینما انجام پذیرفت و توفیق های ارزشمندی نیز حاصل شده است گفت: شکیل «گروه هنر وتجربه» و «گروه کودک و نوجوان»، تاسیس «مدرسه ملی سینمای ایران» که از سال ۹۵ پذیرش دانشجو خواهد داشت، از جمله این اقدامات مهم است.
جنتی در ادامه توضیح فعالیت های سینمایی کشور گفت: نمایش اختصاصی فیلم برای اساتید جامعه شناسی و نمایش اختصاصی فیلم برای متخصصان دینی و اساتید حوزه در مرکز اسلامی قم، افزودن ۱۰۰ پرده سینما به فضای سینمایی کشور، بهسازی بخش قابل توجهی از سالن های سینمایی، ورود قدرتمند بخش خصوصی به عرصه تولید و زیر ساخت و برداشتن گام های بلند به سوی صنعتی کردن سینما از مهم ترین فعالیت های سازمان سینمایی در دو سال گذشته است.

** آغاز به کار شبکه وی او دی(VOD)
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به عنوان یک خبر خوب برای اهالی سینما، گفت: پس از یکسال و نیم تلاش به زودی آغاز به کار شبکه وی او دی(VOD)را جشن خواهیم گرفت.
به گفته وی، با راه اندازی وی او دی بسیاری از نگرانی های جوانان خوش ذوقِ مستندساز و تولیدکنندگانِ فیلم های کوتاه و انیمشین برطرف خواهد شد.
جنتی افزود: وی او دی بستری است که امکان دیده شدن برای همه را فراهم و گردش مالی سینما را چندین برابر خواهد کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درخواست های متعدد برای تولید فیلم های اجتماعی را نشان از دغدغه فرهنگی اجتماعی کارگردانان و سینماگران متعهد می دانم.
جنتی اضافه کرد: هنرمند در برابر شکاف ها و ناهنجاری های آزار دهنده اجتماعی سکوت کند، دیدن برخی از صحنه ها بر پرده سینما ممکن است نا زیبا و ناراحت کننده هم باشد و حتی اثراتِ نامطلوبی بر برخی طیف ها بگذارد اما دست کم وجدانِ عمومی را نسبت به حقایقِ موجود و وقایعِ زیرپوستی روشن می کند.
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: ناهنجاری های اجتماعی از نگاهِ تیزبین و ذهنِ خلاق هنرمندِ متعهد دور نمی ماند و به تصویر درمی آید. من نام آن را «دغدغه روشنگرانه سینماگرِ متعهد» می گذارم.
وی افزود: به همین دلیل سازمان سینمایی و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، ساز و کارهای دقیقی برای تعادل در پذیرش، تولید و اکرانِ فیلم ها پیش بینی کرده اند.

** جشنواره فیلم فجر، به عنوانِ جشنِ مردمی سینمای ایران
عضو شورای عالی سینما اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر، به عنوانِ جشنِ مردمی سینمای ایران از زد و بندهای سیاسی به دور است. در جشنواره این دوره شاهد افزایش چشمگیرِ تولید فیلم های با موضوع انقلاب اسلامی و ارزش های آن خواهیم بود. فیلم هایی که به موضوعات مهم در روند شکل گیری انقلاب اسلامی، رویدادهای حین و بعد از انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدا و جانبازان و حتی مسائل منطقه ایِ ناشی از انقلاب اسلامی پرداخته اند.

** پختگی جشنواره فیلم فجر بعداز سی و چهار دوره
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جشنواره فیلم فجر بعد از سی و چهار دوره وارد دورانِ پختگی خود شده است و از مقررات و ضوابط محکم و دقیقی در بخش های فراخوان، هیئت های انتخاب، هیئت های داوری، و نحوه برگزاری برخوردار است.
به گفته جنتی نکته مهمی که زمینه صیانت دقیق از حقوقِ صاحبان و پدیدآورندگانِ فیلم ها و رای ها را فراهم و ما را در برابر اتفاق هایی که می افتد پاسخگو می کند.

** پسابرجام، موقعیت ممتازی برای سینمای ایران
عضو کابینه دولت یازدهم به زمان و دوره پسا تحریم و پسا برجام هم اشاره کرد و گفت: شرایط مستعدِ پسابرجام، موقعیت ممتازی برای سینمای ایران است؛ از این رو برای بهره برداری از این موقعیت ویژه، انجام تحولات ساختاری در بخش بین الملل سینمای ایران الزامی است.
جنتی تاکید کرد: باید با تشکیل کمیته پسابرجام در حوزه سینما، اقدامات جزیره ای و پراکنده متوقف و برنامه ریزی متمرکز و اقدام موثر و در خورِ سینمای ایران انجام پذیرد.
وی گفت: علاقه مندم از هنرمندانِ فقیدی یاد کنم که امروز در میان ما نیستند اما یاد و آثارشان همواره مهمانِ قلب های اهالی سینماست. آنها که برای ساخت آثارِ به یادماندنی یا ایفای نقش های ماندگار خالصانه از ذره ذره وجود خویش بهره می گرفتند تا بهترین ها را به مخاطب تقدیم کند. از درگاه یکتای بی همتا برای همه هنرمندانِ فقید و درگذشتگانِ عرصه سینما جایگاهی شایسته آرزومندم.

** قدردانی از دست اندرکاران جشنواره سی و چهارم فیلم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه از سینماگرانِ گرانقدر و اهالی رسانه به خاطر همراهیِ مجدّانه این رویدادِ هنری قدردانی و تلاش های چند ماهه و بی وقفه رئیس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره، هیئت های انتخاب و اعضای ستاد برگزاری را نیز قدردانی کرد.
وی همچنین از ربیعی، وزیر فرهنگ دوستِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با حمایت های مادی و معنوی، پشتوانه برگزاری جشنواره چهاردهم شدند سپاسگزاری کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: از رییس سازمان سینمایی می خواهم با شرایطی که برای پسابرجام موقعیتی ایجاد شده برای عرضه فیلم ها، تحولات ساختاری بخش بین الملل سینما را سرعت بخشند.
وی تصریح کرد همچنین از اقدامات جزیره ای در جاهای مختلف متوقف و در طراز سینمای ایران برنامه ریزی ها صورت گیرد.
 آیین افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر هم اکنون با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری، پیشکسوتان عرصه سینما، جمعی از هنرمندان عرصه سینما و تئاتر و تلویزیون در تالار وحدت تهران در حال برگزاری است.
این رویداد بزرگ سینمایی از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه با نمایش فیلم، مستند و انیمیشن برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.