شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳
15:40 | | فجر 35

قرارنیست مخالفان تمام ایده آل های خود را در یک فیلم اولی ببینند

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، رامتین شهبازی، منتقد جلسه ضمن تشکر از سعید روستایی و گروه تولید کننده فیلم «ابد و یک روز» گفت: ایراد گرفتن از این فیلم واقعا دشوار است. این فیلم همانطور که تشویق های پایانی فیلم در سالن نشان داد، بسیار برایم غافلگیر کننده بود.

وی تاکید کرد: فیلمسازان هم سن سعید روستایی روی فرم بسیار حساس هستند. او وام دار جریان نمایشی در ایران است. البته من پیش از این فیلم های کوتاه او را دیده بودم اما اولین بار است که با خودش مواجه می شوم.

این منتقد «ابد و یک روز» را فیلمی متولد دوران خودش دانست و عنوان کرد: این فیلم در فضایی بین ناتورالیست و رئالیست قرار دارد که اصلا اشکالی ندارد و این کاملا طبیعی است اما در چنین فیلمنامه ای زمان بندی بسیار مهم است. چون اگر بازیگران ذره ای زمان بندی را بهم بریزند، فیلم دچار مشکل می شود.

صحبت های سعید ملکان، تهیه کننده فیلم «ابد و یک روز» در ابتدا با سوال مجری جلسه به سمت ماجرای فیلم بهرام بیضایی رفت.

وی گفت: قرار بود ما برای ساخت فیلم «مقصد» پروانه ساخت بگیریم و با بیضایی آن را بسازیم. البته نمی گویم که آنچه در رسانه ها منتشر شد کاملا کذب بود اما در نهایت ما به نتیجه نرسیدیم.

وی افزود: در هر صورت آن کسی که ضرر می کند بهرام بیضایی نیست. چون او همیشه در حال تحقیق و پژوهش است.

این تهیه کننده عنوان کرد: از پیمان شادمانفر خیلی متشکرم، چون او این فیلمنامه را خوانده بود و برای من فرستاد. فیلمنامه را بسیار دوست داشتم و بعد خواستم که فیلم های کوتاه سعید روستایی را ببینم. فیلم های کوتاهش خصوصا «مراسم» بسیار خوب بود و همین موضوع باعث شد تا به او اعتماد کنم.

من اهل ریسک هستم

نوید محمدزاده در پاسخ به این سوال که چطور حاضر شده در نقش معتاد که بارها در سینمای ایران تجربه شده بازی کند، توضیح داد: من اهل ریسک هستم و بازیگری یعنی همین. درست است که پیش از این چند بازی درخشان در نقش معتاد داشته ایم اما هیچ نقشی در سینما تمام شدنی نیست. من دوست دارم نقش هایی را بازی کنم که به خودم چیزی اضافه می کنند.

وی ادامه داد: زمانی که نقشی را برای بازی انتخاب می کنم به دیگران فکر نمی کنم. اما برای بازی در این نقش نزدیک به ده کیلو کم کردم و اگر نقشم را خوب بازی کردم که خدا را شکر، اگر نه تلاش می کنم نقش بعدی ام را خوب بازی کنم. ولی دیگر نقش معتاد بازی نمی کنم.

محسن نصرالهی، طراح صحنه که در نشست حاضر بود از سعید روستایی و سعید ملکان تشکر کرد.

غزاله معتمد، طراح لباس درباره حضورش در این فیلم گفت: ما در مجموعه ای قرار گرفتیم که خیلی امکان خطا وجود نداشت. قطعا همکاری و حمایت همه گروه خیلی در کار موثر بود.

وی افزود: زمانی که ما درباره یک طبقه اجتماعی حرف می زنیم قطعا یک تصویر در ذهن همه ما نمی آید اما سعید روستایی دقیقا می دانست که کدام تصویر برای فیلمش می خواهد. این موضوع خیلی به کار کمک کرد.

من ریسک نکردم و تا امروز از انتخابم پشیمان نیستم

پیمان معادی نیز درباره همکاری با یک فیلم اولی تصریح کرد: بسیاری از من پرسیدند چطور ریسک کردی و بازی در این فیلم را قبول کردی، من باید بگویم که اصلا ریسک نکردم. از روزی که با سعید روستایی صحبت کردم تا امروز لحظه ای در مورد انتخابم تردید نداشتم.

وی افزود: چندی پیش بود که نوید محمدزاده به من گفت امیدوارم روزی با همدیگر بازی کنیم، من هم به او گفتم بسیار خوشحال می شوم با تو بازی کنم. خودش اینجا هست و می تواند گواهی دهد که ۲۴ ساعت بعد از این صحبت بازی در این فیلم به هر دوی ما پیشنهاد داده شد.

معادی تاکید کرد: فیلمنامه سعید روستایی واقعا برایم جذاب بود و دقتی که در آن وجود داشت مرا غافلگیر کرد. بعد هم که فیلم های کوتاهش را ساختم و خیلی خوب بود که فیلم هایش نیمه بلند بود و نشان می داد که او روایت داستان بلد است.

وی با اشاره به این که روستایی اهل تعامل با بازیگرانش است، عنوان کرد: او هر روز از صحبت ها یادداشت برمی داشت و فردا پاسخ آنها را به من می داد. او بسیار شنونده خوبی بود و کارش را به درستی انجام می داد. به طوری که به او اطمینان پیدا کردم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.