پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
03:41 | | فجر 35

از اعتراض منتقد، خبرنگار تا تدبیر دبیر جشنواره فیلم فجر

منتقدان و خبرنگاران به شلوغی های شب چهارم جشنواره در هنگام نمایش فیلم«لانتوری» اعتراض کردند و این اعتراضات را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر کردند اما نکته جالب تر این که محمد حیدری، دبیر جشنواره فیلم فجر اهالی رسانه و منتقدان را همراهی کرد و دستور داد تا همه کارت های کاغذی باطل شوند.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، مجری نشست های نقد و بررسی روز پنجم جشنواره دیگر سوژه داغ نشست ها نبود. این بار اعتراضات خبرنگاران و منتقدان نشست های نقد و برررسی را به حاشیه برد.
از هفت هزار کارت تا نامعتبر شدن کارت های روزانه
نخستین جلسه نقد و بررسی، با انتقادات نیما حسنی نسب، منتقد جلسه آغاز شد. انتقاداتی خطاب به دبیر جشنواره فیلم فجر که با حضور مرتضی رنجبران، مدیر ستاد خبری جشنواره فیلم فجر بی پاسخ نماند. حسنی نسب درباره برنامه ریزی جشنواره و نمایش فیلم«لانتوری» که به گفته مجید توکلی، کارگردان فیلم«متولد ۶۵» تداعی کننده حادثه منا بود صحبت کرد. او همچنین اعلام کرد که هفت هزار کارت صادر شده و مجبور شده برای دیدن چندین فیلم روی پله بنشنید. رنجبران هم در پایان نشست اول پشت تریبون رفت و توضیح داد که تعداد کارت های صادر شده به نصفه این میزان نمی رسد و بعضی از بازیگران فیلم های حاضر در جشنواره کودک و نوجوان هستند. البته اتفاقات شب گذشته مورد توجه دبیر جشنواره هم قرار گرفت، به طوری که محمد حیدری اعلام کرد تمام کارت های روزانه و سانسی که برای جمعه صادر شده نامعتبر خواهد بود.
سقوط منتقد جلسه از روی سن
البته اتفاقی هم در سر جلسه نقد و بررسی فیلم«نفس» برای حسنی نسب افتاد، او با صندلی اش از روی سن به پایین پرت شد که خوشبختانه برای او اتفاقی نیافتاد. حسنی نسب همچنین به تهیه کنندگان این فیلم گفت از این که سرمایه فیلم را صرف ساختن خودش کرده اند واقعا متعجب است. چون در شرایط فعلی بیشتر تهیه کنندگان دو سوم بودجه فیلم را صرف خرید آپارتمانی می کنند و با یک سوم آن، فیلمی در فضای بسته می سازند. او نمی دانست چه اتفاقی افتاده که تهیه کنندگان «نفس» چنین هزینه ای برای ساخت تمام صحنه ها متحمل شده اند.
بهار فیلم«نفس»به خاطر قایقش گریه کرد
شیرین کاری های سیده ساره نورموسوی، بازیگر کودک فیلم تازه نرگس آبیار بسیار مورد توجه حاضران و عکاسان قرار گرفت. حتی صحبت های این کودک هم باعث خنده و تشویق حضار شد. او که همه عوامل فیلم را خاله و عمو صدا می کرد، در بخشی از صحبت هایش گفت: «دوربین خیلی سنگین بود، عمو نیک نژاد کمرش درد می گرفت.»
آنطور که آبیار می گوید ساره، بازیگر نقش بهار شب گذشته هنگام تماشای فیلم گریه کرده، اما دلیل این گریه برخلاف تصور او به خاطر ندانستن پایان فیلم نبود. بلکه ساره کوچک گفته بود از دیدن خراب شدن قایقش ناراحت شده است.
سرتق‌های فیلم آبیار سه پرستار داشتند
آبیار چهار کودک فیلم را «سرتق» نامید و گفت که در زمان فیلمبرداری مجبور شده بودند که سه نفر را برای پرستاری از این کودکان بگذارند.
مخاطب ایرانی حوصله تماشای فیلم بلند ندارد
بسیاری از مخاطبان فیلم «نفس» معتقد بودند که این فیلم طولانی است. نکته جالب این که نرگس آبیار در نشست نقد و بررسی این فیلم گفت که مجبور شده اند صحنه های درخشانی را از این فیلم حذف کنند چون تماشاگران ایرانی حوصله فیلم های طولانی را ندارند. البته آبیار باید توجه می کرد که تماشاگران حاضر در نمایش فیلم حتی حوصله این فیلم دو ساعته که در آن تا پایان فیلم اتفاقی نمی افتد را نداشتند. شاید همین توجه نداشتن به این موضوع باعث شد تا از پیشنهاد سریال شدن این فیلم که از طرف یکی از خبرنگاران مطرح شد، استقبال کرد.
حساسیت های دردساز درمیشیان
حساسیت‌ ها و سخت گیری های رضا درمیشیان مهم ترین نکته ای بود که تمام عوامل فیلم«لانتوری» در نشست به آن اشاره کردند. باران کوثری در این باره گفت: «اصلا دوست ندارید بدانید رضا درمیشیان چه برسر بازیگر می آورد؟» نوید محمدزاده هم با گفتن این که درمیشیان حتی پلک زدن بازیگر را می چیند بر این نکته تاکید کرد. «لانتوری پوست من را کند.» این اولین جمله ای بود که محمدرضا منصوری، مدیر تولید «لانتوری» در نشست گفت. گلناز گلشن، طراح لباس هم با تاکید بر این که سخت ترین همکاری اش را در سینما با درمیشیان انجام داده، وسواس او را «غیر عادی» خواند.
نشست فیلم«لانتوری» بیشترین حاشیه را به همراه داشت، چون عوامل فیلم یک ساعت دیر به محل نشست آمدند و خبرنگاران به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند.
مجید توکلی کارگردان فیلم«متولد ۶۵» هم به شلوغی های شب گذشته برج میلاد در هنگام نمایش فیلم«لانتوری» اشاره کرد و گفت ممکن بود حادثه منا در کاخ جشنواره تکرار شود.   
نمایش فیلم«بادیگارد» با استقبال زیادی رو به رو شد و حاضران درکاخ جشنواره از یک ساعت قبل پشت درهای بسته صف بسته بودند.
احمد مهران فر و شبنم مقدمی در نشست «زاپاس» به پخش صدای فیلمشان در کاخ جشنواره اعتراض کردند.
اهالی سینما همچنان از مرحوم یدالله نجفی یاد می کنند. محمدرضا دلپاک و ساعد نیک ذات از هنرمندانی بودند که امروز از او یاد کردند.
محمدرضا قالیباف، شهردار تهران به تماشای فیلم«بادیگارد»نشست.
شیلا خداداد، سعید راد، پرویز پرستویی، فرشید نوابی، همایون ارشادی، نسیم ادبی، امیر آقایی، کارن همایون فر، هستی مهدوی، الهام فتحعلی، ایلیا کیوان و مانی حقیقی از مهمانان روز پنجم جشنواره فیلم فجر بودند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.