شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
14:41 | | فجر 35

جذابیت «خاطرات خانه متروک» به تصاویر دیده نشده آن است

 گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، مهدی فارسی درباره مستند «خاطرات خانه متروک» اظهار کرد: این مستند، یک اثر تاریخی درباره پیامدهای جنگ جهانی اول در ایران است که تا به امروز کسی به آن نپرداخته است.

وی گفت: «خاطرات خانه متروک»، مقطع ۴ ساله جنگ جهانی را از ابتدا تا انتها در ۱۰ فصل روایت کرده است. شاید چیزی که در این مستند برای مخاطبان بسیار جذاب باشد، تصاویری است که به جرات می توانم بگویم تا به حال در هیچ کجا دیده نشده است.

این مستندساز در ادامه افزود: تلاش ما تبدیل این مقطع تاریخی به مستندی کامل بود. امیدوارم تمام دوستانی که کار داستانی و مستند انجام می دهند، فیلم را ببینند تا شاید برای ساخت فصلی های بعدی این مستند علاقه مند شوند.

فارسی با اشاره به تیم تحقیق و بررسی این مستند، گفت: به طور معمول مستند ساز تحقیقات شان را خود انجام می دهند. پس از ۴ ماه تحقیق و بررسی متوجه شدیم که راه تحقیق را اشتباه رفته ایم.

کارگردان مستند «خاطرات خانه متروک» اضافه کرد: با راهنمایی یک کارشناس خبره تاریخی، توانستیم به نکات قابل توجهی از این مقطع تاریخی برسیم. در نهایت نیز تحقیقات این مستند، در ۸ ماه به اتمام رسید.

این مستند ساز درباره علت انتخاب فعالیت در حوزه مستند به جای حوزه داستانی، گفت: من فرزند محمد علی فارسی هستم و از کودکی با مستند سازی آشنا شدم. از همان دوران نیز می دانستم که می خواهم مستند ساز شوم. هیچ وقت فکری جز این که مستندسازی نداشتم و از اول تکلیفم مشخص بود.

وی درباره نمایش مستند در جشنواره فیلم فجر، اظهار کرد: صادقانه بگویم که در گذشته خواهان حفظ مستند از جشنواره فجر حذف شود. دلیل آن هم این بود که به نظرم این جشنواره کمکی به مستند نمی کرد چرا که مستندها دیده و نقد نمی شدند.

فارسی ادامه داد: در نهایت به این نتیجه رسیدم که اتفاقا مستند باید بخش جدایی ناپذیر جشنواره فیلم فجر باشد. ترکیب ایده ها و سوژه های حوزه مستند و داستانی در کنار هم، برای سینمای ایران راه گشاست.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.