جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
18:27 | | فجر 35

«وارونگی» سخت ترین فیلمم بود

 

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر،نشست نقد و بررسی سینمایی «وارونگی»به کارگردانی بهنام بهزادی ظهر امروز یکشنبه ۱۸ بهمن ماه برگزار شد.

بهنام بهزادی در این نشست به ارائه توضیحاتی در خصوص روند تولید ساخته جدید خود پرداخته و عنوان کرد: معمولا برایم اینگونه است که فیلم اتفاقی نیست که یکباره شکل بگیرد چراکه به طور معمول فیلمنامه برایم با یادداشت نویسی های متعدد، تفکرات طولانی و روندی بلندمدت شکل می گیرد.

وی همچنین متذکر شد: از سالها پیش طرحی درباره دختری مستقل داشتم که به هنگام ساخت این فیلم از مقطعی به یادآن طرح افتاده و کار بدین ترتیب پیش رفت.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای ایفای بهتر نقش ها ممکن است به بازیگری بگویم کتابی خوانده یا تمرین خاصی انجام دهد،خودم اسم این موارد را مشق گذاشته ام .در واقع به بازیگر مشق می دهم تا در ایفای نقش راحت تر عمل کند وگرنه ایفای نقش کاری است که از سوی بازیگر رخ می دهد.

وی ادامه داد: برایم اتفاق بسیار خوبی بود که بازیگران این فیلم افرادی بودند که ترس مرا از کار با بازیگر ریختند. همیشه فکر می کردم کار با نابازیگر این حسن را دارد که مانند کار با ماده خام است اما در این فیلم متوجه شدم که کار با بازیگر خوب چه نعمتی است.

این کارگردان افزود: از روزی که سینما را شناختم برایم سئوال یود بدانم که اساتید سینما چه می کنند که فیلم های آنها در حالتی ساده ما را از پیرامون خود جدا می کند تا واقعیتی را نشان دهند آن هم بدون آنکه مشخص باشد. این نکته و رسیدن به یک بیان ساده دشوارترین کار دنیاست و در این فیلم تلاش داشتم به چنین بیانی برسم.

وی ادامه داد: بر همین اساس این سخت ترین فیلم من بوده و روایت و داشتن فیلمی با استفاده از عناصر ساده اگرچه امری عادی به نظر می رسد اما مینیمال کردن آنها و جلوگیری برای القاء برخی مفاهیم به مخاطب کار بسیار دشواری است. به گفته سحر دولتشاهی به نوعی این کار عوامل را خلع سلاح می کند.

علی مصفا: همه در باتلاق آلودگی هوا فرو رفته ایم

علی مصفا بازیگر نیز در این نشست گفت: آنچه در ایفای این نقش برایم جذاب بود آنکه وقتی فیلم تمام می شود فرو رفتن همه ما در این باتلاق آلودگی هوا مشخص می شود. جدا از این به کارهای بهنام بهزادی هم علاقمند بودم.

وی در بخش دیگری از این نشست هم در پاسخ به صحبت هایی مبنی بر اینکه بر خلاف آنچه در ذهن مخاطب است و او به عنوان بازیگری آرام شناخته می شود پیش از این در برخی فیلم های خود شخصیت هایی عصبانی هم داشته به طنز گفت: احتمالا نقش بعدی ام دراکولا خواهد بود.

میثم مولایی تدوینگر این فیلم هم گفت: فکر می کنم بین ۱۰ تا ۱۲ فیلمی که تدوین کردم شاید «وارونگی» سخت ترین آنها بوده باشد چراکه بی دقتی در برخی موارد حتی می توانست فیلم را نابود کند.در نهایت نیز به همین دلیل تدوین این کار حدود سه ماه طول کشید و به این نتیجه رسیدم قطعا تدوین یک فیلم اکشن ازاین نوع فیلمها که تعدد پلان دارند به مراتب ساده تر است.

 سحر دولتشاهی: شاید «وارونگی» سخت ترین کارم باشد

سحر دولتشاهی بازیگر زن «وارونگی» هم که با کمی تاخیر در نشست نقد و بررسی این فیلم حاضر شده بود در این باره اظهار کرد:شاید این فیلم سخت ترین شخصیتی باشد که تاکنون بازی کرده ام.

وی که امسال سه فیلم در جشنواره دارد با تاکید بر متفاوت بودن این نقش ها متذکر شد: بازی د این نقش مانند آن است که خلع سلاح شده باشم.

علیرضا آقاخانی دیگر بازیگر این فیلم نیز در این نشست در پاسخ به این سئوال که چرا پس از فیلم اولش دیگر در سینما حضور پررنگی نداشته عنوان کرد:وقتی یک نقش موفق عمل می کند تا مدتها بسیاری از پیشنهادات شبیه آن است که من به دلیل آنکه علاقه ای به حضور در نقش های مشابه نداشتم از قبول آنها سرباززدم.

فرانک آرتا منتقد حاضر در جلسه نیز  گفت: عنوان این فیلم ما را به یاد اولین و مهم ترین بحران این روزها می اندازد.کاش کارگردان در این فیلم به این مسئله تاکید می کرد چراکه طی روزهای گذشته در بسیاری از فیلم های جشنواره معضلات مختلف و خشونت ها عنوان شده و حتی پس از سالها بار دیگر در فیلم های مختلف شاهد حضور انواع اسلحه هستیم اما با توجه به اهمیت این موضوع شاید جا داشت که کارگردان به طور مشخص به همین موضوع بپردازد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.