جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
19:57 | | فجر 35

تلاش جشنواره برای پررنگ کردن بخش مستند، قابل تحسین است

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، لقمان خالدی درباره موضوع مستند «فصل هرس»، اظهار کرد: مستند درباره فردی به نام “قاسم تک دهقان” است که اداعا می کند داروی سرطان را کشف کرده و به دنبال ثبت آن است. او به دلیل نگرانی اش از دزدیده شدن فرمول دارو، قبل از ثبت به دنبال پیدا کردن شخص یا موسسه ای قابل اعتماد است. از طرفی این فیلم صحت ادعای او را در مورد داروی سرطان زیر ذره بین قرار می دهد.

وی درباره انتخاب این سوژه برای ساخت مستند، گفت: همیشه دنبال آدم هایی هستم که سعی دارند در اجتماع پیرامون خود تغییراتی ایجاد کنند. همه دوستانم می دانند به دنبال چنین افرادی هستم و اگر فردی را با این شرایط بشناسند، معرفی می کنند. شاه محمدی تهیه کننده فصل هرس، مرا می شناخت و این سوژه را به من معرفی کرد.

این مستند ساز درباره قاسم تک دهقان، شخصیت مستندش، خاطرنشان کرد: مجاب کردن این شخصیت برای حضور مقابل دوربین، کار خیلی سختی بود. فضای فکری او به دلیل فعالیت هایش بر بی اعتمادی استوار بود. پروسه اعتماد سازی با این فرد دو ماه طول کشید.

خالدی درباره تحقیقات و مدت زمان فیلمبرداری، مستند گفت: تحقیقات این مستند دو ماه و فیلمبرداری آن، یک سال به طول انجامید.

کارگردان مستند «فوکوس» با اشاره به استقبال خوب مخاطبان از اکران مستندش، اظهار کرد: به طور حتم نمایش مستند در سالن اصلی برج میلاد، کمک بزرگی به دیده شدن مخاطبان می کند. اینکه مدیریت امسال جشنواره تصمیم گرفته بخش مستند را در کنار فیلم های داستانی، پر رنگ کند، واقعا خوشحال کننده است.

وی در ادامه افزود: زمانی که قرار بر تولید کار فرهنگی باشد، فرقی نمی کند که فیلم داستانی یا مستند باشد. جشنواره امسال فیلم فجر سعی کرد تا نگاه متفاوتی به سینمای مستند نداشته باشد و مستند را در کنار آثار داستانی به طور همسان اکران کند و این موضوع قابل تقدیر است.

خالدی در پاسخ به این سوال که آیا سینمای مستند قابل رقابت با سینمای داستانی است، گفت: با اساس تقسیم بندی مخالف هستم. احساس می کنم زمانی که تکامل فرهنگی یک جامعه مساله ما است، قالب مستند و یا داستانی فرقی ندارد. رقابت باید در فرهنگ سازی جامعه باشد.

وی در انتها افزود: زمانی که اسم جایزه جشنواره، سیمرغ است و ماهیت سیمرغ، ما بودن است، این تقسیم بندی ها هیچ معنایی ندارد. تلاش مدیریت جشنواره فجر برای پررنگ کردن بخش مستند با وجود تمام فشارهایی که وارد شد، قابل تحسین است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.