پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
00:56 | | فجر 35

اظهارات مهرداد اسکویی پس از دریافت عنوان بهترین مستندساز جهان

 به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، مهرداد اسکویی کارگردان فیلم مستند سینمایی «رویاهای دم صبح» که به تازگی برنده جایزه «True Vision» (نگاه حقیقی) شده است درباره اهمیت جایزه اش، اظهار داشت: این جایزه، برای یک عمر فعالیت در حوزه مستند اهدا می شود، از سال ۲۰۰۴ هرسال یک فیلمساز برنده این جایزه شده، که فیلم های او نقش مهمی در راستای پیشرفت خلاقانه سینمای مستند در جهان داشته است.

وی افزود: در مجموع ۱۲ مستند ساز تاکنون برنده این جایزه بوده اند که از این بین ۱۰ فیلمساز نامزد یا برنده جایزه اسکار مستند نیز شده اند. از برنده های این جایزه سینمایی که پس از آن برنده جایزه اسکار شده اند می شود به الکس دیبنی، با مستند «تاکسی به سوی تاریکی» و جیمز مارش کارگردان فیلم مستند «مرد روی سیم» یاد کرد. لورا پویت ریس مستند ساز نیز با فیلم، «سیتیزن ۴» سال گذشته برنده جایزه اسکار شد که پیش از اسکار جایزه «True Vision» را از آن خود کرده بود.

کارگردان مستند «دماغ به سبک ایرانی» خاطرنشان کرد: پس از ساخت «رویاهای دم صبح» و دعوت جشنواره مستند «تروفالس» از این فیلم پاملا کان منتقد برجسته و برنامه ریز این جشنواره، درخواست تماشای این فیلم سینمایی را داشت. پس از ارسال این فیلم، از من خواسته شد که مستندهای دیگری که ساخته ام را ارسال کنم. پس از تماشای مستند ها خواسته شد که حتما در جشنواره فیلم مستند تروفالس حاضر شوم زیرا از نگاه او بردن جایزه این جشنواره جهش بزرگی در سینمای مستند ایران است.

اسکویی در ادامه توضیح داد: پس از هماهنگی با نسرین میر شب پخش کننده جهانی مستند «رویاهای دم صبح» ، ۷ فیلم مستند دیگر من به این جشنواره ارسال شد. و در نهایت اعلام شد که جایزه برترین مستند ساز ۲۰۱۶ با نام « تروویژن » که تنها جایزه این جشنواره است به مهرداد اسکویی تعلق گرفت و سیزدهمین برنده تندیس برنز « تروویژن » شد.

کارگردان مستند «رویاهای دم صبح» درباره دلایل عدم اکران این فیلم که پربیننده ترین مستند جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم سینماحقیقت است در گروه هنر تجربه تصریح کرد: علیرغم استقبال از فیلم، برای رعایت حریم اخلاقی و اینکه همه شخصیت های این فیلم دختر هستند و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن ها به این نتیجه رسیدیم که این فیلم اکران عمومی نشود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استقبال از این فیلم نوید اکران خوب را می داد و حتی قرار داد اکران فیلم سینمایی با حمایت امیر حسین علم الهدی مدیر گروه هنر و تجربه در این گروه ثبت شده بود اما تصمیم بر این شد که از اکران این فیلم انصراف بدهیم. و فیلم «رویاهای دم صبح» را در دانشگاه ها و به طور خصوصی با کارشناسان و مسئولین دولتی و افراد صاحب نظر که می توانند کمکی برای این نوجوانان بکنند نمایش دهیم.

بر اساس این خبر، جشنواره فیلم سینمایی تروفالس در توصیف فیلم سینمایی رویاهای دم صبح، گفت: این فیلم از جهات مختلف فوق العاده است. منتقدان این جشنواره درتوصیف این فیلم مستند، ظرافت و عمق تعامل کارگردان با شخصیت های فیلم را به طور استثنایی تاثیر گذار دانسته اند.

جایزه «تروویژن» به همراه جایزه «چهره فرهنگی سال جهان» که از نهاد فرهنگی پرینس کلاوس هلند در سال ۲۰۱۰ به مهرداد اسکویی اهدا شده مهمترین جایزه ای است که تاکنون به این مستند ساز بین المللی برای سینمای ایران به ارمغان آورده است. جشنواره فیلم «تروفالس»، از سوم تا هفتم مارس در ایالت میزوری آمریکا برگزار می شود. این جشنواره پس از جشنواره برلین دومین حضور بین المللی فیلم «رویاهای دم صبح» است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.