شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
16:00 | | فجر 35

سینمای ایران محدودیت روایت دارد

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، نشست خبری سینمایی «عادت نمی کنیم»به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان صبح امروز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم برگزار شد.

کارگردان این فیلم در ابتدای صحبت های خود خطاب به اهالی رسانه اظهار کرد:اگر امروز به اینجا آمده ایم به احترام شماست.شنیدیم نشست برخی فیلم ها برگزار نشده اما ما مقید بودیم به احترام شما حتما در این نشست حضور داشته باشیم.

وی در ارتباط با اثر جدید خود نیز عنوان کرد:این فیلم تقریبا پولانسکی وار ساخته شده البته منظورم این نیست که بگویم مشابه آن سینما است اما از نظر بصری شباهت هایی میان این دو ساختار وجود دارد.

ابراهیمیان همچنین متذکر شد: هرچه بلد بودم در این فیلم پیاده کردم و از ابتدا سعی بسیار داشتیم که فیلمی استاندارد ساخته شود.

این کارگردان در ادامه یادآور شد:بر روی این فیلنامه حدود یازده ماه کار شده و سعی کردیم ممیزی های مرسوم ایران نیز در نظر گرفته شود.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی که در ارتباط با سختی کار با بازیگران مطرح سینما مطرح شده بود گفت:با احترام به تمام بازیگران در خیلی موارد ممکن است بازیگر در روند تولید فیلم اتفاقات خاصی ایجاد کند اما در این فیلم هیچ مشکلی نبود و واقعا بازیگران و کستینگ بسیار خوبی داشته و هیچ مشکلی در روند ساخت فیلم نداشتیم.

پیمان جعفری تهیه کننده این فیلم هم با گرامی داشت یدالله نجفی، در این نشست به ارائه توضیحاتی مختصر درباره روند ساخت این فیلم پرداخت.

 آنچه کار را سرپا نگه داشت تلاش یک گروه جوان بود

ساره بیات بازیگر نقش اول این فیلم هم در این نشست اظهار کرد:نویسنده و کارگردان کار زمانی که این متن در مرحله نگارش بود پیش فرض هایی در ذهن داشته و علاقمند بودند آنها در روند کار رخ دهد.بر این اساس چندین جلسه داشته ودرباره این موارد صحبت شد و با یک تعامل توانستیم سر صحنه به نکات بیشتری که مد نظر داشتند برسیم.

وی ادامه داد:وسواس و سخت گیری ابراهیمیان امری به جاست و لازم است یک کارگردان چنین وسواسی داشته باشد تا بتوان به نتیجه کار اعتماد کرد.

سارا سلطانی نویسنده فیلمنامه نیز با ارائه توضیحاتی درباره روند کار گفت:مهندسی فیلمنامه بدون حضور ابراهیم ابراهیمیان کار بسیار دشواری بود اما او با صبر زیاد و همکاری قوی در نگارش این فیلمنامه کمک های بسزایی داشت.

ژینوس پدرام تدوینگر «عادت نمی کنیم»نیز در این نشست عنوان کرد:در تدوین این فیلم سعی کردیم به آنچه اتفاق افتاده وفادار باشیم.

 این فیلم جای چندبار دیدن دارد

شهرام اخلاص پور مدیرپروژه و مجری این طرح نیز با اشاره به بحث هایی که مبنی بر شباهت این فیلم با آثار فرهادی مطرح می شود،گفت:داشتن شباهت با فیلم های فرهادی که از مفاخر سینماست اصلا امر بدی نیست اما ما آگاهانه تلاش کردیم و آنچه فیلم را سرپا نگه داشت آن است که این اثر حاصل کار یک گروه جوان و زبده بوده است.

وی افزود:حتی اگر این دوستان بر روی هر موضوع دیگری کار می کردند با توجه به تلاش آنها قطعا به همین خوبی از کار در می آمد.این فیلم از آثاری است که جای چند بار دیدن دارد.حتی افراد بسیاری می گویند که این فیلم مابه ازای خارجی دارد.به هرحال این نوع مضامین از بستر اجتماع گرفته شده است.اگر ما به دنبال ژانرهای سینمایی در مکاتب مختلف می گردیم شاید بد نباشد نگاهی هم به محیط پیرامونی خود داشته باشیم.

علیرضا برازنده مدیر فیلمبرداری«عادت می کنیم»نیز در بخشی از این نشست به ارائه توضیحاتی کوتاه در خصوص نحوه ساخت این فیلم پرداخت.

حامد ثابت آهنگساز این سینمایی هم درباره تفاوت موسیقی«عادت نمی کنیم»با سایر فیلم های خود گفت:موسیقی این فیلم برای پنج باند طراحی شده در حالی که فیلم های قبلی خود را استریو انجام می دادم.به زعم من موسیقی این فیلم تاکنون بهترین کار من بوده است.

پانته آ پناهی ها دیگر بازیگر فیلم نیز نقش خود در این اثر را نقشی وسوسه انگیز و متفاوت با کارهای قبلی خود دانست.

 می توان این فیلم را یک فیلم کامل دانست

خسرو نقیبی منتقد حاضر در جلسه هم عنوان کرد:این فیلم را یکی از چند فیلم جشنواره امسال می دانم که می توان به آن عنوان فیلم کامل را اطلاق کرد.

وی ادامه داد:طی روزهای گذشته از سوی برخی منتقدان، فیلم بر روی موج فیلم های شبیه فرهادی قرار گرفت اما به نظر بی انصافی می رسد صرفا به دلیل مضمون چنین بحثی مطرح شود.اینکه دایره فیلم های مشابه اصغر فرهادی را تا این اندازه گسترده کنیم که هر

فیلم اجتماعی با مضمون قضاوت در آن جا بگیرد امر درستی نیست.

این منتقد همچنین متذکر شد:شاید بتوان گفت از لحاظ ساختاری هم این فیلم از بسیاری آثار یک سر و گردن بالاتر است.ما درباره یک فیلم بی نقص صحبت نمی کنیم اما این فیلم کار کم نقصی است.

حسام الدین مقامی کیا  مدیر جلسه نیز در بخش هایی از این نشست به صحبتی کوتاه پرداخت.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.