شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳
15:05 | | فجر 35

مستند خوب مخاطبان وسیعی دارد

به گزارش ارتباطات و اطلاعات سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، کمیل سهیلی درباره انتخاب موضوع مستند «آزادی» اظهار کرد: این سوژه شاید یکی از سخت ترین، دورترین و البته جذاب ترین سوژه ها درباره محیط زیست بود که می توانستیم انتخاب کنیم.

وی با بیان اینکه این مستند درباره مهاجرت پرندگان از سیبری و شمال اروپا به ایران است، گفت: این پرندگان جمعیتی در حدود پنج میلیون دارند و از گونه های کمیاب هستند که به مدت چهار ماه به منطقه فریدون کنار ایران می آیند.

سهیلی ادامه داد: حدود دو میلیون از این پرندگان کمیاب در این منطقه شکار می شوند و این کشتار بهانه ای برای آغاز این مستند است. ساختار فیلم صرفا درباره محیط زیست نیست و مستند سعی دارد به بهانه محیط زیست، نگاهی به یک بحران اجتماعی داشته باشد.

وی افزود: حجم زیادی از پرندگان کمیاب در این فصل به ایران می آیند و می توانیم پول زیادی را از ایجاد توریسم به دست بیاوریم. اما متاسفانه هیچ کس به این موضوع توجهی ندارد و این پرندگان کمیاب کشتار می شود.

این مستند ساز با اشاره به پروسه طولانی مدت تحقیق این مستند، گفت: پروسه طولانی ای را برای تحقیق و بررسی ابعاد مختلف این مستند از نظر مذهبی، اجتماعی و روانشانسی طی کردیم.  فیلمبرداری مستند نیز در سه ماه به طور پیوسته انجام شد.

کارگردان «آزادی» درباره استقبال از این مستند اظهار کرد: این فیلم در جشنواره سینما حقیقت و فیلم فجر نمایش داشت و استقبال خوبی از آن شد و بازخورد های خیلی خوبی از مخاطبان گرفتیم. به جرات می توانم بگویم یکی از پرمخاطب ترین مستندهای موجود است.

وی گفت: تعداد زیادی از بازیگران و اهالی سینمای داستانی برای دیدن مستند ما به سالن اصلی برج میلاد آمدند که این موضوع نشان می دهد، مستند خوب می تواند مخاطبان وسیعی داشته باشد.

در ادامه این گفت وگو کیومرث محمد چناری، مسوول تیم تحقیق مستند «آزادی» درباره روند تحقیقات این مستند، اظهار کرد: طبق تحقیقاتی که بر اساس ایده اولیه این مستند انجام شد، به فریدون کنار رسیدم. پس از تحقیقات محلی در فریدون کنار به تهران آمدیم و با فعالان محیط زیست، دانشجویان ارشد جامعه شناسی، روانشاسان جلسات مختلفی برگزار کردیم. سعی داشتیم تا این موضوع را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

محمد چناری با بیان اینکه ورود به منطقه محلی فریدون کنار، برای ساخت مستند کار سختی بود، گفت: یک ماه با مردم محلی فریدون کنار که درگیر این موضوع بودند، زندگی کردیم تا مردم به ما اعتماد کنند. در این مدت فریدون کنار را از نظر وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: تحقیقات بسیاری را در تهران و فریدون کنار داشتیم. بسیاری از افرادی که درگیر این ماجرا بودند از ما خواستند، سوژه را عوض کنیم و درباره این موضوع فیلمی نسازیم و در نهایت، شروع به تهدید برای عدم ساخت این مستند کردند اما کوتاه نیامدیم و ساخت مستند را ادامه دادیم.

 «آزادی» مستند بلندی است که رضا فرهمند و کمیل سهیلی به صورت مشترک آن را کارگردانی کرده اند.

خلاصه داستان: شمال ایران در زمستان برای بسیاری از پرندگان مهاجر ، فضایی ایده ال برای یک مهمانی موقت است مهمانی که منجر به ایجاد مثلی از میزبانان با سلایق و اهداف متفاوت و گاه متضاد می شود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.