چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳
19:56 | | فجر 35

هومن بهمنش: از کاندید شدنم غافلگیر نشدم

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، این فیلمبردار که با فیلم «اژدها وارد می شود» کاندیدای بهترین فیلمبرداری در این دوره از جشنواره است، درباره تجربه همکاری با مانی حقیقی اظهار کرد: «اژدها وارد می شود» جزو آن دسته از فیلم ها است که در کارنامه کاریم وجود نداشت و مدت ها منتظر فیلمی شبیه آن بودم. فیلمی که قصه گو و وابسته به فضا باشد و در دوره معاصر روایت شود اما در دهه های اخیر رخ نداده باشد.

او ادامه داد: دوست داشتم در فضایی خارج از منطق نوری الکتریسیته فیلمبرداری را تجربه کنم و «اژدها وارد میشود» این امکان را برایم فراهم می کرد. داستان فیلم در دهه ۴۰ اتفاق می افتد و جزیره قشم بخش عمده ای از لوکیشن فیلم است. در آن دوره برق در آن منطقه وجود نداشته و از این بابت برای من می توانست چالش برانگیز باشد. فیلم تا حدود در دسته فیلمه ای جاده ای قرار می گیرد و در شکل و فضای بومی جزیره قشم اتفاق میافتد. منابع نوری من نورهایی مثل شمع، پیسوز، آتش و… بودند.

بهمنش یادآور شد: درصد زیادی از پلان های فیلم در فضاهای خارجی یا داخلی شب اتفاق می افتاد. بنابراین جنس فضاسازی و کارهایی که در فیلمبرداری این کار کردیم، برایم تجربه ویژه و متفاوتی را به دنبال داشت. بخشی از دلیل حضورم در این پروژه نیز به این خاطر بود که شاید در دهه اخیر اکثر کارهای که فیلمبرداری آن ها را بر عهده داشتم در فضای اجتماعی می گذشت و به غیر از دو مورد کارهایم، مابقی آنها همه در همان حال و هوا بودند و این فیلم از این لحاظ زاویه دیگری از نوع کارم در فیلمبرداری را می طلبید.

وی با اشاره به کاندید شدن در بخش بهترین فیلمبرداری جشنواره فیلم فجر ادامه داد: فکر می کنم این فیلم با فیلمها قبلی مانی حقیقی نیز متفاوت است و تجربه جدیدی برای سینمای ایران به حساب می آید. جدا از آن هم در فیلم های قبلی اش این تفاوت ها را دیده ایم و در «پذیرایی ساده» هم که در کنارش بودم، او کار متفاوتی نسبت به کارهای قبلی اش را تجربه می کرد. وقتی که خبر کاندید شدن ام در بخش بهترین فیلمبرداری را شنیدم خوشحال شدم اما غافلگیر نشدم، انتظار این را داشتم که کار گروهی ما در این اثر مورد توجه هیات داوران محترم جشنواره قرار بگیرد.

بهمنش در پایان تصریح کرد: جشنواره فجر امسال موقرتر و منظم تر از سال های گذشته برگزار شد و آرزوی همه سینماگران، گسترش همین شور و نشاط در سال نو سینمای ایران است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.