جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
15:55 | | فجر 35

کاش این فیلم ها هم نشست داشتند

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر،یکی از ویژگی های جشنواره فیلم فجر امسال را می توان تعریف بخش های جدیدی چون هنر و تجربه،نگاه اول و سینما حقیقت دانست.در این میان در بخش هنر و تجربه که به منظور نمایش برخی فیلم های مخاطب خاص در نظر گرفته شده، ۱۱ فیلم انتخاب شدند تا در این رویداد فرهنگی به رقابت با یکدیگر بپردازند.

دبیر سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر پیش از این با بیان این که جشنواره بر اکران سال بعد سینما تاثیر گذار است، گفته بود: ما در این بخش همانطور که در فراخوان اعلام شده، تابع قانون و مقررات هستیم و بر این اساس حتی در جوایز هم فیلم های این بخش تندیس جشنواره را نمی‌گیرند و حضورشان بیشتر به جهت حمایت است و بدین ترتیب آثار این بخش با پروانه ویدئویی هم می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

محمدحیدری با بیان اینکه هنر و تجربه شرایط جدید و خوبی برای اکران فیلم‌ها به وجود می آورد در این باره گفت: آثار خوبی را هم در این بخش می‌بنیم. قطعا هنر و تجربه با جایگاهی که امروز به دست آورده است، می‌تواند با یک جشنواره مجزا کار خودش را ادامه بدهد.

وی همچنین متذکر شد:نکته مهم در رویکردی که امسال به بخش های مختلف داریم این است که به هر قیمتی قصد راضی کردن طیف های مختلف سینماگران را در انتخاب آثار به ویژه در بخش «سودای سیمرغ» نداریم و معتقدیم باید جشنواره به صورت کاملا حرفه‌ای و کارشناسی برگزار شود.

دبیر جشنواره فیلم فجر همچنین به حذف بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم فجراشاره کرد و گفت:این بخش در گذشته محملی برای راضی نگه داشتن طیف های گوناگون سینمای ایران شده بود و حذف آن یک ضرورت بود که خوشبختانه در دوره سی و چهار جشنواره فیلم فجر این مهم عملی شد.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر به عنوان ویترین و تنها نماینده صاحب نام سینمای ایران به شمار می آید و حضور در این رویداد سینمایی برای فیلمسازان جوان در بخش های مختلف «سودای سیمرغ»، «سینما حقیقت»، «نگاه نو» و «هنر و تجربه» از اهمیت بسیاری برخوردار است گفت: دریافت هر جایزه مادی و معنوی از سوی جشنواره فیلم فجر برد بین المللی در جهت تبلیغ آثار فیلمسازان جوان در جشنواره های مختلف دنیا محسوب می شود. البته دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر نه تنها برای حضور بین المللی بلکه برای نمایش در سینماهای کشور نیز یک برد تبلیغاتی به شمار می آید.

**کدام فیلم ها به هنر و تجربه راه یافتند؟

در نهایت بر اساس تدابیر اندیشیده شده، در جشنواره امسال ۱۱ فیلم «اینجا کسی نمی میرد» به کارگردانی حسین کندری،«برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده،«تمرینی برای اجرا» به کارگردانی محمدعلی سجادی،«چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده

،«سینما نیمکت» به کارگردانی به محمد رحمانیان،«سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی محمد قاسمی،«قیچی» به کارگردانی کریم لک زاده،«گاهی»به کارگردانی محمدرضا رحمانی،«ممیرو» به کارگردانی هادی محقق،«نیم رخ ها» به کارگردانی ایرج کریمی و«یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر راهی بخش هنر و تجربه شده و به رقابت با یکدیگر پرداختند.

هیات انتخاب بخش هنر و تجربه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر متشکل از جمال امید، هوشنگ گلمکانی،ایرج تقی پور،سیف الله صمدیان، جعفر صانعی مقدم، شهرام مکری و امیرحسین علم الهدی بوده است.

**فرصتی که برای نمایش غنیمت است

آثار این بخش از جشنواره همه روزه در دومین سانس نمایش فیلم ها در سالن اصلی به نمایش درآمده و از این منظر از شرایطی مساوی با آثار بخش سودای سیمرغ که همان بخش اصلی و مسابقه جشنواره محسوب می شود بهره بردند اما برخلاف فیلم های بخش سودای سیمرغ،آثار این بخش فاقد نشست های نقد و بررسی بودند.

نکته دیگر آنکه اگرچه این فیلم ها در بخشی جداگانه به نمایش درآمدند اما این موضوع را نمی توان به دلیل کیفیت آنها دانست.

مجید برزگر از جمله فیلمسازانی است که امسال با سینمایی «یک شهروند کاملا معمولی»در بخش هنر و تجربه جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرده است.

او که خود بر این نکته تاکید دارد که فیلمش مخاطبان خاص خود را دارد،در ارتباط با حضور فیلمش در بخش هنر و تجربه می گوید: با وجود اینکه این فیلم در بخش مسابقه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور ندارد اما نمی خواستم جای خالی این فیلم در یکی از بزرگترین رویدارهای فرهنگی کشور خالی باشد. من هم مانند هر کارگردان دیگری نمی خواهم هیچ فرصتی را برای نمایش فیلم خود از دست بدهم.

برزگر همچنین عنوان می کند:البته دوست داشتم «یک شهروند کاملا معمولی» در بخش سودای سیمرغ حاضر باشد که با نظر منتقدان و میزان استقبال مخاطبین خودم را ارزیابی می کردم تا متوجه شوم که بعد از ساخت چند فیلم کجای سینمای ایران قرار دارم؟

**قواعد جشنواره را پذیرفته ام

پویان باقری فیلمساز دیگری است که با «برداشت دوم از قضیه اول» در بخش هنر و تجربه حضور داشته است.

این کارگردان که مایل بود برای فیلم های این بخش هم مانند فیلم های بخش سودای سیمرغ نشست خبری برگزار شود با انتقاد از نبود نشست مطبوعاتی برای بخش هنر و تجربه گفت: با این وجود این جشنواره را با همه قوانین اش پذیرفتم و فیلمم را فرستادم امابا توجه به اینکه فیلم های بخش هنر و تجربه نشست مطبوعاتی ندارند یک علامت سوال بزرگ مطرح است. ما دوست داریم فیلم مان دیده شود و مورد ارزیابی منتقدین قرار بگیرد.

این کارگردان گفت: برایم این مهم و ارزشمند است که فیلمم در کنار فیلم های خوب دیگر در بخش هنر و تجربه قرار گرفته است. نمی دانم بعد از تماشای این فیلم چه اتفاقی خواهد افتاد اما بی صبرانه منتظر عکس العمل ها هستم.

**مروری بر نامزدهای هنر و تجربه

اما در نهایت از میان آثار این بخش نامزدهایی نیز معرفی شدند تا در مراسم اختتامیه جشنواره از میان این نامزدها دو اثر به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شوند.

نامزدهای دریافت تندیس و جوایز بخش هنر و تجربه عبارتند از«چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمد زاده «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی محمد قاسمی،«ممیرو» به کارگردانی هادی محقق،«نیم رخ ها» به کارگردانی زنده یاد ایرج کریمی و «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر.

در این بخش دو جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران از طرف گروه هنر و تجربه به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.