یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
20:23 | | فجر 35

جشنواره فیلم فجر حرفه‌ای می‌شود

جشنواره فیلم فجر حرفه‌ای می‌شود

«مجتبی راعی» کارگردان برگزیده ادوار جشنواره فیلم فجر گفت: اقدامات دبیر جشنواره فیلم فجر در ادغام بخش‌ها و کاهش جوایز، این پتانسیل را دارد که جشنواره را به سمت حرفه‌ای شدن ببرد.

«مجتبی راعی» در گفت‌وگو با ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، انعطاف این دوره از جشنواره نسبت به شرایط موجود در سینمای ایران را منطقی دانست و گفت: «باید به این نکته توجه کنیم که شرایط سینمای ایران هرسال، شرایط خاص خود را دارد و این که جشنواره فیلم فجر خود را با این شرایط تطبیق می‌دهد، اتفاقی قابل‌تأمل است. بعضی از سال‌ها، وزنه فیلمسازان اول بسیار سنگین است و سینماگران حرفه‌ای خوب ندرخشیده‌اند و گاه، بالعکس. وقتی یک جشنواره مجبور به بخش‌بندی باشد، اگر به عنوان مثال، کار فیلمسازان اول در یک دوره از جشنواره چشمگیر نباشد، هیئت انتخاب مجبور است مثلا بین بد و بدتر در بخش «نگاه نو»، فیلم بد را انتخاب کند و فیلم رأی می‌گیرد و جایزه می‌برد. یا می‌توان جشنواره فیلم فجر در سال گذشته را مثال زد که تعداد فیلم‌های خوب در آن بسیار زیاد بود… به نظرم در سالی که در یک بخش فقیر هستیم، نباید خودمان را ملزم به بخش‌بندی و انتخاب فیلم برای بخش‌های مختلف کنیم.»

کارگردان «تولد یک پروانه» ادامه داد: «به نظرم شرایط مطلوب آنچیزی است که امسال رخ داده و به نظرم هر سال که فیلمسازان اول کارشان خوب باشد، بی‌سقف می‌توانند در بخش مسابقه (سودای سیمرغ) حضور داشته باشند.»

او درباره ارجاع برخی کارشناسان به جشنواره‌های جهانی در این زمینه، تصریح کرد: «شاید خیلی‌ها بگویند بخش‌بندی باعث می‌شود تا همه چیز شفاف باشد و جشنواره‌های خارجی را مثال بزنند؛ اما در این زمینه باید واقع‌بین بود؛ اگر جشنواره‌ای مثل کن، بخش‌بندی دارد، دلیل‌اش این است که متقاضیانش داخلی نیستند و از کل دنیا، به این جشنواره فیلم می‌فرستند و بالاخره در بین این انبوه فیلم ارسالی، کار خوب برای بخش‌های مختلف پیدا می‌شود.»

راعی در ادامه اظهار داشت: «مورد مهم‌تری که ادغام بخش‌ها در جشنواره امسال را توجیه می‌کند، کاهش جوایز است. وقتی جایزه زیاد باشد، اعتبارش را از دست می‌دهد. جشنواره فیلم فجر به‌تدریج به سمتی می‌رفت که بی‌بهانه و با بهانه، شاید هم برای به دست‌آوردن دل همه، جایزه تقسیم می‌کرد و حالا، اقدام جدید دبیر جشنواره سی و پنجم، این پتانسیل را دارد که جشنواره را به سمت حرفه‌ای شدن ببرد.»

این کارگردان که تجربه حضور در هیأت‌های انتخاب و داوری جشنواره فجر را دارد، درباره اضافه شدن بخش «چشم انداز» به جشنواره فیلم فجر نیز گفت: «این اقدام هم جالب است. جشنواره مثل یک فروشگاه است. فیلم‌های خوب و با کیفیت‌اش را در ویترین می‌گذارد و سایر اجناس‌اش را داخل جا می‌دهد. به هر حال فیلم‌هایی که انتخاب نمی‌شوند باید محلی برای دیده شدن داشته باشند و بخش «چشم‌انداز» فرصتی مطلوب برای دیده شدن است».

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.