جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
19:23 | | فجر 35

«متهمین دایره بیستم»؛ مستندی درباره زندگی چند بزهکار نوجوان

«متهمین دایره بیستم»؛ مستندی درباره زندگی چند بزهکار نوجوان

حسام اسلامی کارگردان مستند «متهمین دایره بیستم» گفت: این فیلم مستند، شش سال از زندگی چند بزهکار نوجوان را به تصویر می‌کشد.
حسام اسلامی کارگردان مستند «متهمین دایره بیستم» در بخش مسابقه سینمای حقیقت سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، گفت: این مستند زندگی بی‌واسطه از چند نوجوان بزهکاررا روایت می‌کند، نوجوانانی که به من اعتماد کرده‌اند و من از خصوصی‌ترین لحظات زندگی‌شان فیلمبرداری کرده‌ام و به آنها تعهد داده‌ام که به جز نمایش محدود در جشنواره‌ها یا اکران‌های محدود، پخش تلویزیونی نداشته باشد.
اسلامی که امسال برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر حضور دارد، با اشاره به روایت زندگی نوجوانان بزهکار و شرایط سخت زندگی‌شان در این مستند هفتاد و سه دقیقه‌ای گفت: «متهمین دایره بیستم» شش سال از زندگی چند بزهکار نوجوان از سن هفده تا بیست و سه چهار سالگی‌شان را به تصیر می‍‌کشد. دوربین طی همه این سال‌ها با آنان همراه می‌شود و در شرایط مختلف زندگی‌شان که درگیر بزهکاری هستند تا زمانی که به زندان می‌افتند، کنارشان است.
وی ادامه داد: از سال ۸۹، فیلمبرداری این مستند را شروع کردیم و ساخت آن حدود شش سال به طول انجامید، البته در طول این سال‌ها و در کنار ساخت این مستند، فیلم‌های کوتاه و مستند دیگری برای تلویزیون ساختم و با جمعیت‌ها و NGO‌های زیادی درزمینه کودکان کار همکاری کردم.
این کارگردان مستند با تأکید بر اهمیت بخش فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: به نظرم جشنواره فجر برای فیلم‌های مستند کارکرد حیاتی‌تری نسبت به فیلم‌های داستانی دارد چراکه فیلم‌های داستانی بعد از جشنواره اکران می‌شوند و گیشه و یا فروش خانگی دارند، اما مستندها امکان نمایش خارج از جشنواره‌ها را ندارند.
اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد: از آنجا که جشنواره فجر فرصت خوبی برای دیده شدن فیلم‌های مستند است، امیدوارم سالن‌های نمایش مستند برای مردم هم در نظر گرفته شود.
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن ‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.