پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
03:01 | | فجر 35

حسین‌نژاد: مخالفت‌ با انتخاب فیلم‌های فجر، اتفاق جدیدی نیست!

حسین‌نژاد: مخالفت‌ با انتخاب فیلم‌های فجر، اتفاق جدیدی نیست!

«محمدعلی حسین‌نژاد» عضو هیأت انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: مخالفت‌هایی که با انتخاب فیلم‌ها صورت می‌گیرد، جدید نیست. همیشه فیلمسازانی بوده‌اند که با توجه به اینکه برای فیلمشان بسیار زحمت کشیده‌اند و فکر می‌کنند در حق آنها اجحاف شده که فیلمشان به جشنواره راه پیدا نکرده است نسبت به این موضوع معترض هستند اما باید با این موضوع صبورانه‌تر برخورد کنند و اعتراض نکنند، چون بقیه فیلم‌ها را ندیده‌اند و این نوع قضاوت، بی‌احترامی به فیلم‌های دیگر محسوب می‌شود.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، برنامه شهر فرنگ پنجشنبه شب با اجرای حمیدرضا مدقق و با حضور محمدعلی حسین‌نژاد عضو هیأت انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و پوریا ذوالفقاری منتقد سینما روی آنتن شبکه خبر رفت.

در ابتدای این برنامه، حسین‌نژاد در پاسخ به این پرسش مدقق که چرا باید اعضای دولتی و نظارتی در هیات انتخاب فجر حضور داشته باشند، گفت: در هیات انتخاب این دوره از جشنواره فجر تعدادی از اعضا با سابقه طولانی سینمایی حضور داشتند، تعدادی از اعضا نمایندگان شورای پروانه نمایش بودند و یک نفر هم از صدا و سیما نیز در این هیات حضور داشت که این ترکیب کار تازه‌ای نبوده و طبق قاعده رایجی که در سال‌های گذشته نیز وجود داشت، چیده شده بود.

وی با بیان اینکه ترکیب هیأت انتخاب مثل سال‌های گذشته بوده است، گفت: از گذشته و از زمان سیدمحمد بهشتی و مرحوم سیف‌الله داد، جشنواره فیلم فجر هیچ‌گاه مثل جشنواره‌های جهانی برگزار نشده و نمی‌توان آن را با مقیاس‌های کشورهای دیگر سنجید.

حسین‌نژاد ادامه داد: در جشنواره‌های بین‌المللی نوع انتخاب فیلم‌ها، سیاست‌ها و دیدگاه‌هایی که جشنواره دنبال می‌کند، متفاوت است. این جشنواره گروه‌های دیگری به غیر از سینمایی‌ها را هم به خود جذب می‌کند و از سوی دیگر به دلیل دولتی بودن باید نگاه دولت و نظام را نیز در آن مد نظر قرار داد.

وی اظهار کرد: معمولا جشنواره‌هایی که به صورت ملی در کشورهای دیگر برگزار می‌شود، حاشیه‌های زیادی دارند که ما از اخبار آن مطلع نمی‌شویم. به شخصه در جشنواره‌های کشورهای دیگر این تجربه را داشتم که بارها از ما سوال می‌شد که با مشکلات در جشنواره، چگونه برخورد می‌کنیم.

عضو هیات انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: جشنواره قرار نبوده که فقط متعلق به یک گروه سینمایی باشد. دولت تصمیم گرفته که یک جشنواره ملی برگزار کند و نباید انتظار داشت که این جشنواره خارج از دیدگاه‌های دولتی باشد.

وی در ادامه در مورد اعتراض‌ها و انتقاداتی که به انتخاب‌ها صورت گرفته، گفت: من به عنوان مدافع در این جلسه حضور ندارم و نمی‌خواهم از انتخاب‌ها دفاع کنم، فقط قرار است توضیحات لازم را ارائه دهم. قرار بود از بین ۱۰۰ فیلم که فرم حضور در جشنواره را پر کرده بودند، ۴۴ فیلم در جشنواره حضور داشته باشد. بین ۲۲ تا ۳۳ فیلم می‌توانستند در بخش مسابقه باشند و مابقی در بخش چشم‌انداز.

حسین نژاد اظهار کرد: در مرحله اول ۲۸ فیلم انتخاب شد. ۵ فیلم هم در رزرو قرار گرفت که اگر مشکلاتشان حل شد به جشنواره راه پیدا کنند. تلاش دبیرخانه و دبیر جشنواره بر این بود که مشکلات را حل کنند تا فیلم‌های انتخاب شده توسط هیات انتخاب که در اولویت قرار داشتند، به جشنواره بیایند.

وی ادامه داد: دو فیلم بسیار خوب از فیلم اولی‌ها داشتیم که مشکل پروانه ساخت ویدئویی داشتند و ما نیز به اصرارِ مسئولین خانه سینما که تاکید داشتند فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر باید پروانه سینمایی داشته باشند، به دنبال حل این مشکل بودیم.

این عضو هیات انتخاب در مورد مشکل ممیزی فیلم‌های ارائه شده به جشنواره  توضیح داد: فیلم‌های ممیزی‌دار به رای‌گیری گذاشته نشد و قرار شد ابتدا مشکل ممیزی حل شود و بعد به انتخاب گذاشته شوند. در این زمینه ما از دبیر جشنواره سوال می‌کردیم که آیا فیلم‌ها مشکل دارند یا خیر.

وی در ادامه در مورد انتقادهایی که به نسبت به عملکرد هیات انتخاب مطرح شده است تاکید کرد: مخالفت‌هایی که با انتخاب فیلم‌ها صورت می‌گیرد، جدید نیست. همیشه فیلمسازانی بوده‌اند که با توجه به اینکه برای فیلمشان بسیار زحمت کشیده‌اند و فکر می‌کنند در حق آنها اجحاف شده که فیلمشان به جشنواره راه پیدا نکرده است نسبت به این موضوع معترض هستند اما باید با این موضوع صبورانه‌تر برخورد کنند و اعتراض نکنند، چون بقیه فیلم‌ها را ندیده‌اند و این نوع قضاوت، بی‌احترامی به فیلم‌های دیگر محسوب می‌شود.

این کارشناس سینما در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا جشنواره در جهت خنثی‌سازی و آرامش گام بر می‌دارد، گفت: ما قبل از دیدن فیلم‌ها راهبردی را تعیین کردیم که فیلم اولی‌ها و غیراولی‌ها در کنار هم داوری شوند و از هم تفکیک نشوند تا فیلم‌هایی که از نظر هیأت داوران لیاقت داوری دارند، در شرایط یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند و با این دیدگاه که چه کسی فیلم‌ها را ساخته آثار را ارزیابی و نگاه نکنیم.

وی افزود: هیأت انتخاب کاملا رعایت فیلمسازان جوان را کرده است. یکی از معیارهای ما بیان سینمایی و قابلیت‌ها و تکنیک‌های سینمایی بوده که به آن توجه کردیم . به غیرتکراری بودن مضمون و جذب مخاطب نیز نگاه ویژه‌ای داشته‌ایم. همچنین به مسائل حاد اجتماعی و مسائل روز و مورد بحث که در فیلم‌ها به صورت هنرمندانه بیان شده است، توجه داشتیم. شاید بسیاری از منتقدان تعدادی از فیلم‌ها را دیده باشند ولی ما تمام ۱۰۰ فیلم را دیده‌ایم و نتیجه اعلام شده نظر نهایی ما نسبت به تمامی فیلم‌ها بوده است.

حسین نژاد همچنین اظهار کرد: فیلم‌های ضعیفی که قابل رقابت با بقیه نبودند، در همان مرحله اول جدا شدند و ۴ یا ۵ فیلم وجود داشت که رای تمام هیات انتخاب را به خود اختصاص دادند.

وی در این برنامه، با تاکید بر اینکه دبیر جشنواره هیچ نوع دخالتی در انتخاب فیلم‌ها نداشته و فشاری از سوی او برای انتخاب فیلم‌ها بر هیات انتخاب وارد نشده گفت: از نظر شخص من و با توجه به تجربه‌ای که طی این سال‌ها در سینما داشته‌ام، ۸۰ درصد فیلم‌های انتخاب شده فیلم‌های خوبی است و امسال فیلم‌های خوبی را در جشنواره فجر خواهیم دید. دو یا سه فیلم وجود داشت که اگر من تصمیم گیرنده بودم انتخاب نمی‌شدند اما در برابر رای سایر اعضای هیات انتخاب تمکین کردم. در نهایت تاکید می‌کنم که فیلم‌هایی که به جشنواره راه پیدا کرده قطعا در قیاس با فیلم‌های دیگری که در همان ژانر بوده بهتر است.

پوریا ذوالفقاری نیز در این برنامه به بیان دیدگاه‌هایش درباره جشنواره امسال پرداخت و خطاب به حسین‌نژاد گفت: نکاتی که به عنوان معیارهای هیات انتخاب برشمردید به به خصوص در بخش‌های محتوایی، و نوآوری در سینما بسیار تردیدپذیر است. محتوای تکراری لزوما بد نیست، نگرانی من این است که جشنواره فجر اهمیت خود را از دست دهد. اگر صحبت‌های شما درست باشد باید ۵۰ فیلم بهتر نسبت به تمامی فیلم‌هایی که بیرون مانده‌اند ببینیم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.