چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
06:35 | | فجر 35

نشست «آزاد به قید شرط» در برج میلاد | اولین فیلم درباره اشتغال زندانیان

نشست «آزاد به قید شرط» در برج میلاد | اولین فیلم درباره اشتغال زندانیان

نشست پرسش و پاسخ فیلم «آزاد به قید شرط» ساخته حسین شهابی با حضور کارگردان، فرخ فدایی صدابردار، امین جعفری، اسماعیل ترک‌زاد تدوینگر، دیبا زاهدی، امیر جعفری، امیررضا دلاوری و شکرخدا گودرزی بازیگران آخرین نشست پرسش و پاسخ نخستین روز جشنواره بود که با اجرای محمود گبرلو در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، عوامل فیلم در ابتدا با سخنان کوتاهی از حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در این ساعات بامداد در برج میلاد تشکر کردند.

حسین شهابی در مورد بر عهده گرفتن تهیه‌کنندگی کارگردانی و نویسندگی فیلم گفت: «من نوعی از سینمای مستقل را مد نظر دارم که در آن نمی‌توان با سایر تهیه‌کنندگان کار کرد، چون در طول این سال‌های فعالیت در سینما با تهیه‌کنندگان زیادی روبه‌رو شده‌ام و همه آنها قصد داشتند در فیلمنامه نهایی تغییراتی ایجاد کنند که من به عنوان کارگردان زیر بار این جریان نمی‌روم.»

شهابی در پاسخ به پرسش دیگری درباره با اینکه بازی بازیگران از فیلمنامه آن قوی‌تر بود و بعضی از لحظه‌های دراماتیک «آزاد به قید شرط» تماشاگر را می‌خنداند و این صحنه‌ها بار عاطفی لازم را نداشت، گفت: «هنگام نگارش و کارگردانی فیلم تلاش می‌کنم به سمت احساساتی بودن و فیلم هندی نروم و شاید به همین علت این برداشت از فیلم انجام شده است. ضمن اینکه دوست داشتم فیلم کمی هم طناز باشد و نمی‌خواستم خیلی تراژیک باشد.»

او در مورد نکات فیلم و شباهت آن به سایر آثار مشابه گفت: «نمونه این فیلم در دنیا ساخته شده، اما این اولین فیلم در ایران است که در مورد آزادی مشروط و اشتغال زندانیان ساخته شده است.»

شهابی در مورد پایان ناگهانی فیلم گفت: «بر خلاف نظر بعضی دوستان به نظرم پایان فیلم مشخص بود. فیلم یک پایان باز دارد اما این پایان رها نشده است.

او درباره تأثیر فیلم بر مردم و مسئولان در مورد مسئله اشتغال زندانیان گفت: «مشاوری که برای این فیلم در کنار من بود به همین نکته اشاره کرد و گفت شاید «آزاد به قید شرط» تلنگری به مسئولان و مردم بزند.»

شهابی در خصوص شباهت نقش‌های امیررضا دلاوری و امیر جعفری به بازی‌های آنها در تلویزیون و این نکته که انتخاب آنها برای این فیلم به منظور جلب مخاطب بیشتر بوده است، گفت: «من اصولا زیاد سریال نمی‌بینم و سریال «زیر هشت» را هم ندیده‌ام. از نظر من امیر جعفری به درجه‌ای از پختگی در بازیگری رسیده که بهترین گزینه برای این نقش بود.»

در پایان این نشست علی علایی از منتقدان باسابقه سینما با تمجید از بازی امیر جعفری در این فیلم ریتم بخشی از فیلم را اندکی کند دانست که شهابی گفت: «این فیلم در تدوین مجدد ده دقیقه کوتاه خواهد شد.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.