پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
00:35 | | فجر 35

اهالی رسانه از نظم کاخ‌رسانه‌ها می‌گویند

اهالی رسانه از نظم کاخ‌رسانه‌ها می‌گویند

برقراری نظم و ترتیب و شروع بدون تاخیر فیلم‌ها و نشست‌ها یکی از اصلی‌ترین اهداف این دوره از جشنواره فیلم فجر بود. گروهی از اهالی رسانه در این زمینه نظر داده‌اند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، یکی از اهداف اصلی سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر امسال برقراری نظم و ترتیب در سالن نمایش فیلم‌ها و برگزاری بدون تاخیر نشست‌‌های پرسش و پاسخ بود. در همین راستا از اهالی رسانه که از مخاطبان اصلی برگزاری برنامه‌های جشنواره در برج میلاد بودند، خواستیم که نظرشان را در این‌باره برای ما بنویسند.

این یادداشت‌ها در قالب چند گزارش طی روزهای جشنواره منتشر می‌شود.

میثم محمدی، روزنامه‌نگار: فرضیه‌های خودساخته باطل شد

شیوه اجرایی و تمهیداتی که برای اکران فیلم‌ها در کاخ رسانه در نظر گرفته شد و به اجرا درآمد، موفق و با کمترین اشکال مواجه بود. شاید بتوان گفت برای اولین بار اهالی رسانه احساس کردند که در محفلی مرتبط با صنف خود به تماشای فیلم‌ها نشستند و در نشست‌ها حضور داشتند؛ این جریان ثابت کرد که می توان با قاطعیت و احترام به حقوق اهالی رسانه که از ارکان اثرگذار در برآیند کلی این رویداد فرهنگی هستند، فرضیه‌های خودساخته دوره‌های پیشین را باطل کرد. امیدوارم فارغ از دیگر زوایای مرتبط با عملکرد برگزارگنندگان سی و پنجمین جشنواره فجر در شرایط کلی، این اتفاق را به فال نیک گرفته و به آن از منظر الگویی موفق برای دوره‌های آینده و اعتلای بیشتر در این زمینه نگاه کنیم.

امیرحسین مکاریان (تسنیم): برپایی منظم نشست‌ها قابل قدردانی است

امسال برگزاری نشست‌ها در زمان مقرر، برقرار شده است و از این منظر قابل تقدیر است، منتها به دلیل فشردگی برنامه‌ها و جای تأمل زیادی در نشست‌ها و بحث بر سر فیلم‌ها وجود نداشت که این موضوع به کیفیت بررسی و تحلیل فیلم‌ها آسیب می‌رساند؛ با توجه به اینکه جشنواره محفلی برای مراودات سینمایی بین خبرنگاران، منتقدان و هنرمندان است به نظر باید فرصت مناسبی در راستای تحقق این موضوع در نظر گرفته شود. اتفاق مثبتی که در برگزاری نشست‌های فیلم افتاد در نظر گرفتن جایگاه ویژه برای عکاسان و فیلم‌برداران بود البته باید حضور عکاسان کنترل می‌شد تا دوباره مانند سال‌های پیش حاشیه‌سازی نکنند. بخش درنظر گفته شده برای خبرنگاران در لابی همکف هم کفایت تعداد فعالان رسانه‌ای را نداشت. همچنین انتخاب فیلم‌ها در سانس‌ها نیز مورد انتقاد است چرا که برای بهترین سانس‌ها فیلم‌های خوبی در نظر گرفته نشد.

زهرا نجفی (نوآوران): کاخ جشنواره به نظم قابل قبول رسیده است

کاخ جشنواره فیلم فجر در سی و پنجمین دوره برگزاری‌اش به نظم قابل قبولی در نمایش فیلم‌ها و حضور تعداد مناسبی از افراد در سالن برج میلاد رسیده است. هر چند که برگزاری جشنواره طی یازده روز و فقط از ظهر تا یک ساعت بعد از نیمه شب به نظر اتفاق خوبی می‌رسد، اما همچنان خبرنگاران، منتقدان و عکاسانی که موظف یا علاقمند به حضور در نشست خبری فیلم‌ها هستند با کمبود وقت مواجه می‌شوند و ندیدن فیلم‌های جشنواره بهترین راه حلی است که در این دوره به آن رسیده‌اند، اتفاقی که چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد. با این حال نمایش فیلم‌ها و دیگر برنامه‌های برنامه تاکنون با نظم و بدون تغییر همراه بوده است.

سیدحسین رسولی (فرهیختگان): نظم بیشتری نسبت به گذشته بر کاخ جشنواره حاکم است

چند صباحی است که برج میلاد به عنوان کاخ رسانه‌ای جشنواره فیلم فجر میزبان اهالی رسانه و هنرمندان است و از طرفی بسیاری از چهره‌های مهم سیاسی و اجتماعی نیز وارد این فضا می‌شوند. مهم‌ترین نکته‌ای که در این فضا به چشم می‌آید صدای شاترها و نور پیاپی فلاش دوربین‌ها است. اگر بخواهیم جمعیت حاضر امسال را با پارسال مقایسه بکنیم باید به این نکته بپردازیم که برای خبرنگارانی مثل خود من یک روز دیر کارت صادر شد. از روز دوم وارد کاخ رسانه‌ای شدیم و سه روز بسیار عالی را پشت سر گذاشتیم. از روز چهارم جمعیت کاخ رسانه‌ای رو به افزایش گذاشت و در روز ششم که فیلم پر سر و صدای «ماجرای نیم‌روز» محمد حسین مهدویان روی پرده رفت آن‌قدر فضا شلوغ بود که جای سوزن انداختن نبود. به هر حال نسبت به سال گذشته نظم بیشتری حاکم است.

علیرضا مرادی (ایرنا):  اهالی رسانه با اعصاب آرام فیلم‌ها را می‌بینند

بخش اجرایی جشنواره امسال از چند بُعد قابل بررسی است، یکی میزان تعداد مخاطبانی که شامل اهالی رسانه، هنرمندان و منتقدان می‌شود که کارت‌های آن‌ها به اندازه صادر شده و حتی اگر زمانی‌که نیم ساعت از فیلم گذشته باشد و وارد سالن شوید، جا برای نشستن دارید، این در حالی است که چند سال قبل سالن‌ قبل از شروع شدن فیلم‌ها کاملا پُر می‌شد و آدم‌هایی که ما اصلا آن‌ها را نه در رسانه و نه در سینما دیده بودیم، صندلی‌ها را اشغال کرده بودند. در بخش دیگر و در برگزاری نشست‌ها به خاطر شانی که برای اهالی رسانه در نظر گرفته‌اند و این امکان را برای آن‌ها به وجود آورده‌اند که سوالات خودشان را شفاهی بپرسند و نظم خوبی هم دارد. مورد دیگر به تداخل نشست‌ها و اکران فیلم‌ها برمی‌گشت، سال‌های قبل این اتفاق می‌افتاد که در زمانیکه نشست در حال برگزاری بود، اکران فیلم بعدی شروع می‌شد و به این شکل خبرنگاران از فیلم جا می‌ماندند اما امسال این مشکل تا حد بسیاری حل شده و فیلم‌ها به جز در روز اول که تاخیر داشتند، در مابقی روزها در زمان خودشان اکران شدند و نشست‌ها هم سر وقت تمام شدند و امسال اهالی رسانه با اعصابی آرام نسبت به چند دوره گذشته کار خودمان را انجام داده‌ایم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.