جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
21:53 | | فجر 35

نشست «فصل نرگس» در برج میلاد | تصمیم ناگزیر…

نشست «فصل نرگس» در برج میلاد | تصمیم ناگزیر…

نشست پرسش و پاسخ فیلم «فصل نرگس» با حضور سحر صباغ‌سرشت (تهیه‌کننده فیلم) و محمود گبرلو در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، سحر صباغ‌سرشت که تنها در این نشست حاضر شده بود، درباره عدم حضور عوامل فیلم توضیح داد: مطمئنا برای حاضران این سئوال پیش آمده که چرا من تنها اینجا هستم در حالی که همه ما در سینماهای مردمی کنار هم بودیم اما امروز در سینمای رسانه تنها هستم.

وی با اشاره به اینکه اختلافی میان عوامل فیلم وجود ندارد، افزود: این عدم حضور به دلیل زمان انتخاب فیلم‌ها، داوری و خبر نامزدها ۴٨ ساعت قبل از پایان جشنواره است. زمانی که کاندیدها اعلام می‌شود، جشنواره تمام شده و اگر می‌خواستم تصمیم بی‌رحمانه‌ای بگیرم، نباید اجازه نمایش فیلم را می‌دادم.

صباغ‌سرشت ادامه داد: زمانی که کاندیدها دو روز قبل از اتمام جشنواره اعلام می‌شود، فیلم ریزش مخاطب خواهد داشت، و امروز ساعت شش بعد از ظهر جشن نامزدهای جشنواره است و ما نمی‌خواستیم وقت جشنواره را بگیریم.

وی با بیان این مطلب که پس از جشنواره برای اصحاب رسانه نمایش فیلم خواهیم داشت و جلسه واقعی نقد و بررسی فیلم را با حضور همه عوامل برگزار خواهیم کرد، افزود:  امروز، من به عنوان میزیان و به احترام شما و ستاد جشنواره اینجا هستم. این را نشانه اعتراض به کاندیدها ندانید. من مفتخرم که در بین کاندیدها نیستم. انتخاب و داوران نباید سلیقه‌ای باشد که هست.

صباغ سرشت در پاسخ به گبرلو که اجازه خواست نشست پرسش و پاسخ فیلم برگزار شود، گفت: اگر اجازه بدهید جلسه پرسش و پاسخ را پس از ایام جشنواره داشته باشیم. شاید خودمان هم دوست داشتیم همه کنار هم در اینجا حضور داشته باشیم، اما ناگزیر به این تصمیم شدیم.

در این جلسه تعدادی از خبرنگاران به اظهار نظر درباره این تصمیم و حرکت عوامل فیلم «فصل نرگس» پرداختند.

یکی از خبرنگاران حاضر در نشست خطاب به صباغ سرشت گفت: شما زمانی که وارد فضای جشنواره می‌شوید، قواعد جشنواره را می‌پذیرید. سال‌های گذشته هم کاندیدها همین‌گونه اعلام شدند.

در ادامه یکی دیگر از خبرنگاران اظهار کرد: صحیح‌تر بود که این تصمیم را قبل از نمایش فیلم اعلام می‌کردید. خبرنگاران برای حضور در جلسه فیلم شما آمدند اما این عدم حضور عوامل، توهین به خبرنگاران است که در این جلسه حضور داشتند.

تهیه کننده «فصل نرگس» در پاسخ به این انتقادات توضیح داد: زمانی که ما فیلمی را برای حضور در جشنواره آماده می‌کنیم، مجبور به پذیرفتن قواعد هستیم اما این پذیرفتن به معنی انتقاد کردن ما نیست. تصور من این است که این جلسه کوتاه به جای تحلیل فیلم می‌تواند محلفی برای بیان اینگونه انتقادات  باشد.

وی تاکید کرد: اعتراضی وجود ندارد. قصد این است  که شما این انتقاد را به گوش مسئولان برسانید.

صباغ سرشت ادامه داد: در بسیاری جشنواره‌های بین‌المللی که نامزدها اعلام می‌شوند، فصل اکران فیلم‌ها گذشته است.

صباغ سرشت، ترک سالن توسط یکی از منتقدان در وسط فیلم اشاره کرد و افزود: این منتقد قرار است در یکی از برنامه‌های سینمایی فیلم ما را نقد و بررسی کند. آقای منتقد! شما باید تا آخر فیلم را ببینی و بعد به خودت اجازه بدهی که فیلمی را نقد کنی، چرا با شأن و احترام یک گروه سازنده شوخی و بازی می‌کنید؟

وی ادامه داد: من و گروه سازنده فصل نرگس تشنه نقد هستیم برای اینکه می‌خواهیم اشکالات‌مان را بدانیم و راهمان را ادامه دهیم. ما این تصمیم را قبل از نمایش فیلم نداشتیم اما حال هیچ کدام از همکاران من خوش نبود.

گبرلو نیز توضیح داد: در همه جای دنیا دو روز قبل از اختتامیه کاندیدها را اعلام می‌کنند.

صباغ سرشت در پاسخ به این صحبت توضیح داد: در سال‌های گذشته نامزدها ۴٨ ساعت قبل اعلام نشده است. فیلم‌هایی که در بخش مسابقه هستند، نباید دو روز آخر به نمایش درآید و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که آثار زودتر نمایش داده شود.

وی تصریح کرد: اگر قرار است کاندیدها ۴٨ ساعت قبل اعلام شوند فیلمی که در بخش سودای سیمرغ است باید قبل از این زمان برای اصحاب رسانه نمایش داده شوند.

کارگردان «فصل نرگس» در پایان تأکید کرد: از ما این تصمیم را بپذیرید، همه عوامل خودشان را برای حضور در این نشست آماده کرده بودند اما ناگزیر به این انتخاب انتحاری شدند!

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.