دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳
06:44 | | فجر 35

دهمین روز جشنواره | قاعده بازی

دهمین روز جشنواره | قاعده بازی

در دهمین روز جشنواره فیلم فجر از نامزدهای معرفی شده در بخش‌های مختلف جشنواره طی مراسمی تجلیل شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، دهمین روز جشنواره با اعلام فیلم‌های برگزیده آرای مردمی در هشتمین روز جشنواره در سینماهای مردمی آغاز شد، در این لیست فیلم‌های خوب بد جلف، ماجرای نیمروز، بیست و یک روز بعد، آباجان و بدون تاریخ، بدون امضا قرار دارند.

** آئین تجلیل از نامزدهای جشنواره فیلم فجر در خانه همایش برگزار شد، در این مراسم محمد حیدری به همراه اعضای هیئت داوری بخش‌های مستند و سودای سیمرغ حضور داشتند.

** اولین نشست خبری روز دهم جشنواره به فیلم «فصل نرگس» به کارگردانی نگار آذربایجانی و تهیه‌کنندگی سحر صباغ‌سرشت اختصاص داشت که تهیه‌کننده آن تنها در جلسه حضور پیدا کرد و در این باره گفت:‌ مطمئنا برای حاضران این سوال پیش آمده که چرا من تنها اینجا هستم در حالی که همه ما در سینماهای مردمی کنار هم بودیم اما امروز در سینمای رسانه تنها هستم. این عدم حضور به دلیل زمان انتخاب فیلم‌ها، داوری و خبر نامزدها ۴٨ ساعت قبل از پایان جشنواره است. زمانی که کاندیدها اعلام می‌شود، جشنواره تمام شده و اگر می‌خواستم تصمیم بی‌رحمانه‌ای  بگیرم، نباید اجازه نمایش فیلم را می‌دادم.

** دهمین روز جشنواره در حالی شروع شد که برخی از هنرمندان نسبت به نامزدهای اعلام شده اعتراض‌هایی کردند و از اینکه نام خودشان در میان نامزدها نبود، ناراضی بودند. در این میان افرادی چون ابوالفضل جلیلی و غلامرضا موسوی در این باره موضع‌های جالبی گرفتند. جلیلی در بخش‌هایی از متنی که منتشر کرده است، نوشته که «چرا ما اینگونه شده‌ایم که هر کداممان جایزه نمی‌گیریم همه چیز جشنواره را زیر سوال می‌بریم و مستقیم و غیرمستقیم به داوران بی‌احترامی می‌کنیم. اگر داوران را قبول نداریم چرا برای ورود به مسابقه آن‌همه سرو دست می‌شکنیم و اگر قبول داریم چرا وقتی احتمال می‌دهیم ممکن است سیمرغ نگیریم حتی به این نماد عرفانی مذهبی سرزمینمان بی احترامی می کنیم. در کجای دنیا چنین برخوردهایی را دیده‌اید که هنرمندان شرکت کننده در جشنواره بدلیل اینکه جایزه نگرفته‌اند و یا کم گرفته‌اند بیایند و قهر کنند و بیانیه بدهند.»

**غلامرضا موسوی هم دراین‌باره گفته وقتی کارگردان و تهیه‌کننده‌ای فیلم‌شان را به جشنواره می‌دهند، باید همه قواعد آن از جمله داوری را هم بپذیرند.

**محمد حیدری دبیر جشنواره هم در گفت‌وگویی درباره اعتراض‌هایی که درباره نامزدهای اعلام شده رخ داده، اعلام کرد که این نامزدها نظر هیئت داوری بوده و باید به آن احترام گذاشت. همچنین گفته که این اعتراض‌ها در همه جشنواره‌‌ها و درباره هیئت داوری و انتخاب وجود دارد.

**در میان این بحث‌ها سه نفر از کسانی‌‌که کاندید جشنواره شده بودند، انصراف دادند. مسعود سلامی، محسن نصرالهی و منیر قیدی هنرمندانی بودند که با وجود اینکه نا‌م‌شان در میان نامزدهای جشنواره بود، انصراف دادند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.