جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
05:45 | | فجر 35

ایوبی: جشنواره امسال، بهترین جشنواره ۱۵ سال اخیر است

ایوبی: جشنواره امسال، بهترین جشنواره ۱۵ سال اخیر است

حجت‌اله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: می‌توانم به جرأت بگویم این جشنواره بهترین جشنواره در ۱۵ سال اخیر است. نظم جشنواره عالی بود و فیلم‌های خوبی را دیدیم.

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، برنامه تلویزیونی «هفت» امشب ۲۰ بهمن ماه با حضور حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی روی آنتن شبکه ۳ سیما رفت.

ایوبی در ابتدای این برنامه ضمن تشکر از دبیر جشنواره، داوران و تمامی دست اندرکاران جشنواره و با بیان اینکه داوران این دوره از جشنواره از بهترین های سینما هستند، گفت: جشنواره فجر بزرگ ترین رویداد فرهنگی است و با عظمت برگزار می شود. فیلم های زیادی را چه در طول جشنواره و چه قبل از جشنواره دیدم و ترجیح می دهم که در برنامه هفت درباره فیلم ها حرفی نزنم چون این برنامه به خودی خود حاشیه ساز است.

وی افزود: سینماگرانی که در هیات داوران بودند از بزرگان سینما هستند و سینما مرهون و مدیون بسیاری از آنهاست. بزرگ ترین اهانت به هیات داوران این است که بگوییم آنها تحت تاثیر قرار گرفته اند و از آن بدتر این است که بگوییم ما آنها را تحت تاثیر قرار دادیم.

ایوبی اظهار کرد: یکی از اعضای هیات داوران سال گذشته در مشهد فریاد زد و اذعان داشت که ایوبی هیچ تأثیری در داوری‌ها نداشته، اما امسال همان دوست سینماگرمان به داوری‌ها معترض است. چطور می‌توانید بگویید که سال گذشته داوری‌ها خوب بوده و هیچ فشاری از سوی مدیران و دبیر جشنواره به هیات داوران وجود نداشته اما امسال رویکرد آنها تغییر کرده است. در صورتی که دبیر همان دبیر است و رییس سازمان نیز همان رییس سازمان سال گذشته.

وی در ادامه بیان کرد: نقدی به برنامه هفت دارم که این نقد به شخص شما و سازمان صداو سیما نیست بلکه به رویکرد برنامه هفت است. این برنامه از روز اول که هنوز جشنواره شروع نشده بود، با طرح سوالات شبهه‌دار و نقدهای نادرست، جشنواره را به حاشیه می‌برد. برنامه هفت برنامه مورد علاقه من نیست، من به شما ارادت دارم اما به برنامه هفت نه.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه ما دلمان می خواهد که نقدهای ما با رویکردی درست و منطقی صورت بگیرد، گفت: در سال گذشته افرادی می گفتند که سینما ورشکسته شده اما دیدیم که در سال ۹۵ سینمای بسیار پررونقی داشتیم. اگر ما را نقد کنید برای من ایرادی ندارد. من معلم هستم و به شنیدن نقد عادت دارم، اما وقتی که سینما به صورت غیرمنصفانه نقد می شود و می بینند که مورد هجمه واقع شده ورود می کنم. ما باید یک جشن انقلابی و ایرانی را تمرین کنیم  و در این راه در کار یکدیگر اخلال ایجاد نکنیم.

وی در ادامه و پس از پخش دو کلیپ که حاوی اعتراض ها و انتقادهای سینماگران و منتقدان به جشنواره سی و پنجم بود، گفت: من پیشنهاد می کنم که تعداد زیادی از این کلیپ ها درست کرده و پخش کنید چون شما علاقه زیادی به کلیپ‌ها و صحبت‌های علیه جشنواره دارید. مطمئنا اگر شبکه العربیه بخواهد کلیپی علیه جشنواره پخش کند، این ویدئوهای شما به کارشان خواهد آمد!

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به افخمی که معتقد بود او باید تا پایان سال استعفا بدهد، گفت: استعفای من به خودم و رئیس فهیمم مربوط است. وزیر فرهنگ و ارشاد طی نامه‌ای دستور داده است که کمیته‌ای پس از جشنواره تشکیل شود تا ضعف‌ها و قوت‌ها را بررسی کند تا در دوره های بعدی از آنها بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه پوران درخشنده امروز طی تماسی تلفنی از داوری‌ها تشکر کرده است، گفت: من فیلم خانم درخشنده را ندیده بودم، امروز با خانواده و وزیر ورزش و جوانان این فیلم را در موزه سینما دیدیم. پس از آن در شبکه های مجازی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه هیات داوران را احضار کرده و جلسه اضطراری داشته‌ایم.

وی در واکنش به این صحبت افخمی که اعتراضات غیرعادی است و تاکنون این حجم از اعتراضات را نسبت به هیات داوران نداشتیم، گفت: اگر من هم بگویم غیرعادی است شما به عنوان یک سینماگر باید این جمله را منکر شوید.  اما شما رویکردی منفی دارید و مخاطبان را در سال گذشته به سمتی کشاندید که سینما ورشکسته است. در این فضای ایجاد شده به درستی نمی‌توان قضاوت کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: هر ساله از میان ۸۰۰ اسم، ۱۰۰ نفربه عنوان کاندیدا انتخاب می‌شوند، حجم اعتراضات و انتقادات هر سال در جشنواره بوده است؛ من می‌توانم به جرأت بگویم این جشنواره بهترین جشنواره در ۱۵ سال اخیر است. نظم جشنواره عالی بود و فیلم‌های خوبی را دیدیم.

وی ادامه داد: انتظاری که ما از رسانه ملی داریم این است که برای مردم توضیح دهد و شفاف‌سازی کند. وظیفه رسانه ملی آموزش دموکراسی است. داوری یعنی قبول رأی اکثریت. من از آقای حیدری توضیح خواستم و داوران نیز توضیحات دقیقی درباره داوری‌ها ارائه دادند. ۱۲ روز این داورها فیلم دیده‌اند و درباره آثار قضاوت کرده‌اند.

ایوبی با بیان اینکه امسال فیلم‌های خوبی دیدیم؛ ۶ کارگردان زن و ۱۹ کارگردان فیلم اولی داشتیم، گفت: گهگاهی گفته می‌شود فیلم‌های امسال تلخ است؛ در صورتی که این نگاه این درست نیست. سینما به دغدغه های مردم و مقام معظم رهبری پاسخ داد. «تابستان داغ» مهاجرت معکوس را به خوبی به نمایش گذاشت، «فراری» مقابله با شبکه های ماهواره ای را نشان داد. فیلم های دفاع مقدسی خوبی هم در جشنواره امسال دیدیم.

وی درباره فیلم «ماجرای نیمروز» گفت: شما هفت نفر از سینماگران شریف را متهم کرده‌اید که به دلیل ترس از منافقین به ماجرای نیمروز رای نداده اند در حالی که با این حرف فقط منافقین را بزرگ کرده اید. شما گفته‌اید که چند نفر از اعضای هیات داوران دوتابعیتی هستند، خیلی از افرادی که انتقاد می کنند دوتابعیتی هستند و خیلی از افراد هم سعی کرده اند تابعیت بگیرند اما نشده؛ شما می خواهید با اتهام به این سینماگران و من کل سینما را زیر سوال ببرید. بعضی از جوانان انتظار دارند که با اولین حضور ۷۰ سیمرغ بگیرند، این درست نیست، باید کی صبر پیشه کنند.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به اظهارات افخمی مبنی بر ترس هیات داوران از آزار و اذیت از سوی منافقین در خارج از کشور بیان کرد: من در فرانسه از لحاظ اجتماعی و سیاسی بسیار فعال بودم و انجمن های زیادی را راه اندازی کردم. به وضوح دیدم که منافقین هیچ هویتی ندارند و هیچ کس برای آنها تره خرد نمی کند. شما خیلی ترسو هستید، برنامه هفت را باید یک هنرمند شجاع برگزار کند. ما به هیج عنوان در هیات داوران افراد دوتابعیتی نداریم. یکی از نگرانی های سینماگران این است که فکر می‌کنند هیأت داوران تحت فشار قرار گرفته‌اند، اگر مصلحتی باشد قطعا من به همه اعلام می کنم اما ما به هیچ عنوان هیچ دخالتی در انتخاب ها نداریم. برنامه‌های سینمایی همچون برنامه هفت هستند که داوران را تحت فشار قرار می دهند که به فلان فیلم به خصوص رای ندهید.

وی در مورد موسیقی فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» اظهار کرد که این فیلم موسیقی دارد و قطعا یکی از اعضای هیات انتخاب به برنامه شما می آید و در این رابطه توضیحات لازم را ارائه می دهد و درباره ارشا اقدسی نیز گفت: در این مورد باید بگویم که اسم را اشتباه نوشته بودند.

ایوبی اظهار کرد: جیرانی در مشهد شهادت می‌داد که ایوبی هیچ دخالتی در آرای جشنواره نداشت و حال تشکر می‌کند از کسانی که در اعتراض به داوری ها از کاندید شدن انصراف داده‌اند. برای ما مردم بهترین قاضی هستند، من هنرم در سینما این بود که که فیلمسازی را از گلخانه‌ای و سفارشی بودن درآوردم. ما می‌خواهیم برای مردم فیلم بسازیم و مردم قاضی ما باشند. سینماگران به خوبی می‌دانند که مرد بهترین قاضی هستند.

وی در ادامه درباره دستاوردهای سینمای ایران گفت: ما در سال گذشته ۲۹۰ پرده سینما داشتیم اکنون ۵۰۰ پرده سینما داریم و سال آینده ۱۰۰ پرده دیگر هم اضافه خواهیم کرد. ما تنها کشوری هستیم که مردم کالای سینمایی کشور خودمان را مصرف می‌کنند. بیشتر فیلم‌ها امیدبخش است. «تابستان داغ» امیدبخش بود، همچنین «بدون تاریخ بدون امضا»، «ویلایی‌ها» و «سد معبر» نیز امیدبخش بودند.

معاون وزیر ارشاد اظهار کرد: اگر به آنهایی که سیمرغ می‌دهیم خوشحال نشوند و آنهایی که سیمرغ نمی‌گیرند ناراحت نشوند، جشنواره معنا ندارد. امیدواریم بتوانیم فضای پرامیدی را با ساخت این نوع فیلم‌ها در جامعه ایجاد کنیم تا دیگر کسی نخواهد به خارج سفر کند. البته کسانی که برنامه هفت را می‌بینند قطعا به فکر عزیمت از کشور هستند.

وی افزود: من افتخار می‌کنم که پادوی سینماگران و سرباز کوچک ملت ایران هستم. امسال سینمای ایران محصول دوره مدیریت ما و تحقق سینمای امید است. من از شما و از همه سینماگران تشکر می‌کنم. لازم نیست که بگویم چقدر دوستشان دارم. به کسانی که سیمرغ می‌گیرند تبریک می‌گویم و از کسانی که نگرفته‌اند می‌خواهم که صبر داشته باشند. محمد حیدری به عنوان دبیر جشنواره زحمات زیادی کشیده است. امسال ما علاوه بر نامزدها ۵۰ نفر دیگر از هنرمندان را دعوت کرده‌ایم که در آیین تجلیل از کاندیداها حضور داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی گفت: ما باید مثل تمام دوره‌های گذشته به رای داوران احترام بگذاریم و تردید و تزلزل ایجاد نکنیم. سینما به اندازه کافی دشمن دارد و ما نباید اجازه بدهیم که به خطر بیفتد. من به عنوان رئیس سازمان سینمایی نقدها را قبول ندارم و خود هیات داوران باید بیایند و جواب بدهند.

وی در مورد فیلم‌های جشنواره گفت: خوشحالم که طی این سال‌ها سه فیلم در مورد منافقین ساخته شده است و با احترام به «ماجرای نیمروز»، من «ویلایی‌ها» را بیشتر دوست داشتم. ما نمی‌خواهیم خودمان را ثابت کنیم و تاریخ‌ساز باشیم، فقط می خواهیم با عشق به سینما خدمت کنیم؛ هر گاه حس کنم که حضورم برای سینما ارزشی ندارد خواهم رفت و برای من جا برای خدمت زیاد است. امیدوارم که از این به بعد برنامه هفت خوبی را ببینیم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.