چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
00:55 | | فجر 35

همگام با سالن‌های مردمی | فیلم‌های پرتماشاگر چارسو

همگام با سالن‌های مردمی | فیلم‌های پرتماشاگر چارسو

اشکان خطیبی مدیر پردیس چارسو از سینماهای مردمی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر که همچنین پذیرای تعدادی از نمایندگان رسانه‌های جمعی است در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، درباره فیلم‌هایی که طی روزهای مختلف جشنواره در این سینما به سانس فوق‌‌العاده رسیده، گفت: فارغ از دو فیلم «نگار» (رامبد جوان) و «ماجرای نیمروز» (محمدحسین مهدویان) که در اولین روزهای جشنواره در این سینما به سانس فوق‌العاده رسید، دو فیلم «سد معبر» (محسن قرایی) و «گشت۲» (سعید سهیلی) نیز در روزهای اخیر در این  به اکران فوق‌العاده رسید.

او تصریح کرد: به دلیلی ظرفیت بالای پردیس چارسو و این مسأله که گاهی چهار سالن همزمان یک فیلم را نمایش می‌دادند، تقریبا تمام تماشاگران در همان سانس اصلی موفق به دیدن فیلم می‌شدند و نیازی به سانس فوق‌العاده نبود. اگرچه با توجه به ماهیت طنز «گشت ۲» (سعید سهیلی) منتظر سانس فوق‌العاده آن بودیم اما فکر می‌کردیم این اتفاق برای «خوب بد جلف» (پیمان قاسم‌خانی) هم تکرار شود که نشد.

خطیبی در پاسخ به سوالی در مورد فیلم‌هایی که احتمالا پرفروش‌های گیشه سال آینده را تشکیل می‌دهد، گفت: خیلی به راحتی نمی‌توان در این زمینه نظرداد چون صدها عامل در میان هستند که می‌توانند روی فروش فیلم تأثیر بگذارند. سال آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و قطعا فضای سیاسی حاکم بر کشور بر فروش فیلم‌های سینمایی موثر خواهد بود. البته در بین فیلم‌های حاضر در فجر، مردم ایران به دلیل طنزپردازی ذاتی خود به «خوب بد جلف» و «گشت۲» روی خوش نشان خواهند داد و فیلم‌های برنده جایزه هم در لیست پرفروش‌ها خواهد بود.

او با اشاره به تاثیر فیلم‌های غایب در جشنواره بر چرخه اکران گفت: نباید فراموش کنیم تعدادی از فیلم‌هایی که به جشنواره فجر نرسیدند، اساسا برای جذب مردم به سالن‌های سینما ساخته شده‌اند و قرار است فیلم‌های خوش‌ساخت و پرفروشی باشند.  این فارغ از حضور با عدم حضور فیلم‌ها در فجر به دلیل ارزشگذاری هنری آنها است. مثلا شنیده‌ام فیلمی به نام «زرد» اولین ساخته یک فیلمساز جوان متقاضی حضور در فجر بوده. سازندگان این فیلم و هر کسی آن را دیده، تأیید کرده‌اند که با فیلم خوش ساخت و جذابی روبرو هستیم اما چون این فیلم در فجر حاضر نبوده است، نمی‌توانیم در مورد تأثیر احتمالی آن بر گیشه نظر بدهیم. البته معتقدم مثل سال‌های قبل با فیلم‌های شگفتی‌آفرین هم روبرو خواهیم بود که می‌توانند اکران را تغییر دهند.

خطیبی افرود: این امید هم وجود دارد که مثل سال گذشته فیلم‌هایی مثل «فروشنده» و«ابد و یک روز» که در سال ۹۵ پرفروش بودند، در جدول اکران سال ۹۶ باشند و پرفروش شوند چون این آثار، سلیقه مخاطب را ارتقا دادند و همه می‌دانیم برپایی جشنواره و بسیاری از فعالیت‌های سینمایی در راستای ارتقای سلیقه مخاطب انجام می‌شود. تعدادی از فیلم‌ها هم هستند که می‌توانند پرمخاطب باشند به شرط این که خوب معرفی شوند؛ مثل «نگار» ساخته رامبد جوان که یک سینمای ناب با زبان بصری مدرن و قصه‌گویی منحصر به فرد است که باید خوب معرفی و به مخاطب شناسانده شود تا مورد توجه قرار بگیرد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.