جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
17:09 | | فجر 36

سلیقه‌حرفه‌ای در قضاوت‌های فجر تعیین‌کننده است

سلیقه‌حرفه‌ای در قضاوت‌های فجر تعیین‌کننده است

ابوالحسن داودی با اشاره به تجربه داوری خود در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر، گفت: انتخاب و داوری در فجر ترکیبی از استانداردهای جهانی، سینمایی، مردمی است و داوران دست‌آخر به سلیقه حرفه‌ای خود رجوع می‌کنند. 
 
ابوالحسن داودی که تجربه داوری در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر را دارد، درباره این دوره از جشنواره به ستاد خبری جشنواره فیلم فجر گفت: در جشنواره بیست و دوم که سال ۸۲ برگزار شد، من به همراه محمدرضا بزرگ‌نیا، محمد داودی، مجتبی راعی، سید مهدی شجاعی، مینو فرشچی و علی نصیریان اعضای هیئت داوران جشنواره بودیم. به خاطر دارم که در آن دوره حجم بالایی از فیلم‌های ایرانی برای شرکت در بخش مسابقه سینمای ایران انتخاب شده بود که این کار را سخت می‌کرد. 
در دوره بیست و دوم، مهمان مامان (داریوش مهرجویی) بهترین فیلم شد و دوئل (احمدرضا درویش) جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. سالی که فیلم‌هایی چون شهرزیبا، ننه گیلانه، قدمگاه، مارمولک، سربازهای جمعه، بوتیک و… در جشنواره به نمایش درآمد. داودی در پاسخ به این که اگر امروز قرار بود آثار بیست و دومین جشنواره فیلم فجر را داوری کند، قضاوتش چگونه بود، اظهار کرد: داوری در جشنواره فیلم فجر، به‌خاطر تغییر و تحولاتش بر اساس تغییر مدیریت‌ها، متأثر از شرایط است و داوری‌ در آن بیشتر رنگ سلیقه به خود می‌گیرد. 
این کارگردان موفق در ادوار جشنواره فیلم فجر بیان کرد: در واقع انتخاب و داوری در فجر ترکیبی از استانداردهای جهانی، سینمایی، مردمی است. داوران دست‌آخر به سلیقه حرفه‌ای خود رجوع می‌کنند و انتخاب‌ها به میزان تاثیرگذاری اعضاء روی آرای یکدیگر بستگی دارد.
داودی با اشاره به تأثیرپذیری داوری در جشنواره فجر از شرایط سیاسی، گفت: بارها در مقاطع مختلف تاریخی با این مسأله روبه‌رو شده‌ام، اما زمانی که من داور جشنواره بودم، چنین اتفاقی رخ نداد و فیلمی یا شخصی به‌واسطه این حواشی برنده جایزه نشد.
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.