جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳
13:38 | | فجر 36

پردیس ملت از لحاظ پخش صدا مناسب است/ تغییری به نفع جشنواره فجر

پردیس ملت از لحاظ  پخش صدا مناسب است/ تغییری به نفع جشنواره فجر

پرویز آبنار، صدابردار و صداگذار پیشکسوت سینمای ایران انتقال سینمای رسانه‌های گروهی از برج میلاد به پردیس ملت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پردیس ملت دارای صدای اکوستیک و معماری مناسب برای نمایش فیلم‌ها است و این تغییر در جشنواره فیلم فجر، اتفاق قابل قبولی خواهد بود.

پرویز آبنار در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر با ابراز خوشحالی از تغییر مکان سالن رسانه‌های گروهی در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر جهت ارزیابی درست آثار توسط اهالی رسانه، می‌گوید: سالن‌های برج میلاد از لحاظ معماری و صدای اکوستیک برای نمایش فیلم اصلا مناسب نیست. البته در این سال‌ها خیلی سعی شد تا این اشکالات اصلاح شود اما این اتفاق رخ نداد. این در حالی‌ است که سالن‌های پردیس سینمایی ملت به صورت تخصصی سالن نمایش فیلم‌ است. یعنی از لحاظ معماری و صدا و نوع چیدمان بلندگوها مناسب است و تمام مشخصه‌های صدای اکوستیک و معیار تی‌اچ‌ایکس را دارد. بدون شک این موارد در رساندن صدای مناسب به مخاطب در سالن سینما موثر است. 
به گفته آبنار، سالن‌های سینمایی پردیس ملت استانداردهای سالن‌ سینمایی را دارد. این صدابردار با اشاره به معیار جهانی تی‌اچ‌ایکس که بر اساس آن چیدمان بلندگوها باید استاندارد باشد، توضیح می‌دهد: این استاندارد باید به صورت دقیق اندازه‌گیری شود. یعنی اگر پنج صدا از پنج بلندگو پخش می‌شود، این اشتباه است و در نتیجه زمانی که صدای میکس شده را در سالن سینما می‌شنویم، نباید صدا از پُشت جلب توجه کند تا حواس مخاطب پرت شود و صدا باید در فضاسازی نقش درست داشته باشد. او می‌گوید: معمولا در سالن‌های سینمایی باید اندازه صدای بلندگوهای پُشت یک سوم بلندگوهای جلو باشد و موسیقی باید در کنار و دورتادور سالن شنیده شود و این قواعد در سالن‌های استاندارد به‌خوبی رعایت می‌شود. در واقع اگر در یک سالن نمایش فیلم، این استانداردها رعایت نشود، یعنی صدای بلندگوهای پُشت بلندتر از بلندگوهای جلو باشد، تمرکز مخاطب هنگام تماشای فیلم مختل و این باعث جدا شدن او از فیلم می‌شود. 
آبنار در ادامه با اشاره به این که سالن‌های برج میلاد، از لحاظ صدا مناسب نمایش فیلم برای منتقدان و اهالی رسانه نبود، متذکر می‌شود: قبل از هر چیز اگر سالن‌ها تحت نظر واحدی مشخص، استانداردسازی شود اتفاق بهتری برای پخش صدای فیلم‌ها رخ خواهد داد، زیرا هیچ سالنی شبیه سالن دیگر نیست اما در همه سالن‌ها باید حداقل استاندارد رعایت شود. از آنجا که فیلم‌ها در استودیوهای مختلف میکس می‌شود و نوع صداها متغیر هستند، باید قبل از نمایش فیلم بلندگوهای سالن را بررسی کنند تا صدای درست و مناسب برای تماشاگر پخش شود. همچنین باید قبل از نمایش فیلم برای مخاطبان، صدا را تست کنند و این امر در همه جای دنیا مرسوم است تا سطح مناسب صدا مشخص شود و بعد فیلم را با صدای صحیح پخش کنند. در اصل این حق تهیه‌کننده و فیلمساز است که در جشنواره فیلم فجر، فیلمش با صدای مناسب و صحیح روی پرده برود و ارزیابی شود. 
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.