شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
23:27 | | فجر 36

داروغه‌زاده: حضور «شعله‌ور» و «امپراطور جهنم» در فجر ۳۶ قانونی است

داروغه‌زاده: حضور «شعله‌ور» و «امپراطور جهنم» در فجر ۳۶ قانونی است

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در واکنش به گفت‌وگوی یک رسانه با عماد افروغ، حضور دو فیلم «شعله‌ور» و «امپراطور جهنم» در جشنواره امسال را قانونی دانست.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در واکنش به گفت‌وگوی یک رسانه با عماد افروغ (عضو هیأت انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر) با اظهار تعجب از سخنان مطرح شده در زمینه انتخاب دو فیلم «شعله‌ور» و «امپراطور جهنم» بر اساس فضای این‌روزهای کشور، گفت: چگونه است که پذیرفته شدن این دو فیلم در جشنواره امسال با این استدلال از سوی آقای افروغ روبه‌رو می‌شود اما سال گذشته به جای ۲۲ فیلم (بر اساس آئین‌نامه)، ۳۳ فیلم در بخش سودای سیمرغ پذیرفته شد و بخشی از فیلم‌ها هم به بخش خارج از مسابقه رفت؟ آیا ایشان هم در هیأت انتخاب فضای غالب بر کشور را در نظر گرفته است؟
داروغه‌زاده گفت: همانطور که در روز اعلام اسامی ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ در پاسخ به یک خبرنگار اشاره کردم، سال گذشته «امپراطور جهنم» و «شعله‌ور» به صورت ناقص ارسال شده بود و امسال این فرصت را پیدا کردند که بازببنی شوند. 
او گفت: در نهایت، آئین‌نامه جشنواره فیلم فجر، در اینگونه موارد تصمیم نهایی درباره این که فیلم یا فیلمی برای هیأت انتخاب به نمایش دربیاید یا نه، به دبیر جشنواره واگذار کرده است. در گذشته هم موارد مختلفی وجود داشته که فیلم یا فیلم‌هایی به جشنواره ارائه شود اما به دلایلی از جشنواره کنار گذاشته شود و در دوره‌ای دیگر، در جشنواره به نمایش درآید و حتی برنده جوایز اصلی هم بشود. مثال شاخص آن «به رنگ ارغوان» ابراهیم‌حاتمی‌کیاست که در جشنواره بیست و سوم پذیرفته شد اما نتوانست مجوز نمایش بگیرد و پنج سال بعد بهترین فیلم جشنواره بیست و پنجم شد. یا فیلم «سفر سرخ» حمید فرخ‌نژاد که به دلیل دیگری، چندین سال بعد باردیگر به جشنواره آمد و موفق هم شد.  
داروغه‌زاده متذکر شد: این نکته را هم باید در نظر داشت اگر یک هیأت انتخاب فیلمی را بر اساس فشارها یا ذهنیات برای شرکت در بخش خارج از مسابقه انتخاب کرده باشند، تقصیر بر گردن آنهاست که به اشتباه و نادیده درباره فیلم قضاوت کرده‌اند و صاحبان فیلم این حق را دارند تا در فضای بهتری اثرشان را برای انتخاب ارائه دهند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.