جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
21:47 | | فجر 36

توضیحات داروغه‌زاده درباره حضور «امپراطور جهنم» و «شعله‌ور» در جشنواره

توضیحات داروغه‌زاده درباره حضور «امپراطور جهنم» و «شعله‌ور» در جشنواره

ابراهیم داروغه‌زاده در توضیح انتخاب دو فیلم «امپراطور جهنم» و «شعله‌ور» و ابهام سخنان «عماد افروغ» عضو هیأت انتخاب دوره گذشته، با اشاره به این که خود افروغ در سخنانش از ناقص دیده شدن این دو فیلم دردوره گذشته سخن گفته، متذکر شد: بر اساس آیین نامه و روال همه ساله جشنواره در صورتی‌که فیلمی ناقص به دبیرخانه ارسال شود با این شرط که در طول این مدت اکران نشود، مشکلی برای حضور در جشنواره نخواهد داشت.

به گزارش ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر،  ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وششمین جشنواره ملی فیلم فجر پنج‌شنبه چهاردهم دی‌ماه در برنامه «سینما دو» حضور یافت و پیرامون جشنواره پیش‌ِ‍رو به ارائه توضیحاتی پرداخت.

داروغه‌زاده در ابتدای صحبت‌هایش به کم‌‌حاشیه بودن جشنواره سی‌ششم اشاره کرد و اظهار داشت: امسال هیأت انتخاب جشنواره حاشیه‌ای نداشتند و حتی این کم‌حاشیه بودن مورد اعتراض رسانه‌ها قرار گرفت. بازبینی‌ فیلم‌ها کمتر از یک ماه صورت گرفت و طبق قولی که داده بودیم بلافاصله بعد از جمع‌بندی اسامی فیلم‌ها اعلام شد.

او با تأکید بر این که هیچ هیأتی به‌ غیر از هیأت انتخاب فیلم‌ها را مورد بازبینی قرار نداده است، بیان داشت: نظام تولید سینمای ایران به گونه‌ای است که فیلم‌ها هنوز کامل نشده به دبیرخانه جشنواره می‌رسند و فرصت نمی‌شود قبل از هیات انتخاب کسی فیلمی را تماشا کند. حتی خبری که درباره قوه قضاییه مطرح شد، اشتباه منعکس شده بود و نهایتا توسط این قوه تکذیب شد.

دبیر جشنواره سی‌وششم فیلم فجر خبر درخواست مجلس برای بازبینی فیلم‌ها پیش از نمایش را صحیح ندانست و توضیح داد: مشکل این است که خبری را یک رسانه جعلی منتشر می‌کند و حتی این خبر کذب، مرجعی برای رسانه‌های رسمی می‌شود. اخبار مربوط به جشنواره باید از طریق کانال‌های رسمی جشنواره پیگیری شود.

او در ارتباط با توافقات صورت گرفته با کمیسیون فرهنگی، توضیح داد: تمامی تصمیمات اساسی توسط شورای سیاست‌گذاری جشنواره اتخاذ می‌شود. مجلس نماینده مردم است  و ما به عنوان دولت وظیفه داریم به نمایندگان، گزارشی درباره جشنواره ارائه دهیم. برای جشنواره نیز هر سال جلسه‌ای با نمایندگان برگزار می‌شود و امسال نیز این اتفاق افتاد و در گزارش امسال برخی خبرها مثل اجرای اقتصاد مقاومتی و کم‌کردن هزینه‌های جشنواره و حذف فرش قرمز برای نمایندگان جذاب بود و این نکات خبری شد.

داروغه‌زاده در ادامه تصریح کرد: در کمیسیون فرهنگی گرایش‌های متفاوتی وجود دارد که ممکن است برخی موافق یا مخالف اکران فیلمی باشند؛ اما من فکر می‌کنم کمیسیون فرهنگی  به درستی تصمیمی  درباره فیلمها پیش از اکران برای مداخله  نداشته باشند .

دبیر  جشنواره  فیلم فجر درباره فیلم‌های کمدی حاضر در جشنواره توضیح داد: ۴ فیلم کمدی به دبیرخانه جشنواره رسید که دو فیلم انتخاب شد. فیلم «هزار‌پا»ی آقای داوودی نیز بنا به خواسته فیلمساز که نظرش این بود بیشتر مناسب اکران است، متقاضی حضور نبود.

او درباره رویکرد هیات انتخاب به فیلم‌ها گفت: سیاست‌ها و رویکردهای جشنواره، جدا از سینمای ایران نیست که طبیعتا این اتمسفر از حال و هوای سینماگران و جامعه متأثر است. در دوره‌ای ممکن است جنگ موضوع روز جامعه باشد و در دوره‌ای دیگر موضوع اجتماعی و گاهی ممکن است جامعه به نشاط بیشتری نیاز داشته باشد و بر همین اساس امسال فیلم‌هایی علیه داعش هم در جشنواره حضور دارند.

داروغه‌زاده با بیان اینکه امسال اغلب کارگردان‌های حاضر در ادوار گذشته جشنواره، حضور دارند، افزود: فیلم برخی از فیلمسازان مطرح به جشنواره نرسید. به عنوان مثال صدر عاملی تا دقیقه آخر تلاش کرد فیلمش را برساند اما این اتفاق نیفتاد. آقای هنرمند نیز هنوز در حال فیلمبرداری است و فیلمش تا چند ماه آینده هم آماده نمی‌شود.

این مدیر سینمایی با تاکید براینکه برای حضور هیچ فیلمسازی لابی از سوی مسئولین جشنواره صورت نگرفته است، اضافه کرد: در این دوره از جشنواره علی‌رغم اینکه دوست داشتیم همه آثار  حضور داشته باشند، از هیچ فیلمسازی خواهش نکردیم فیلمش را به دبیرخانه ارائه دهد؛ زیرا جشنواره بنا به لابی ندارد؛ ما خادم سینمای ایران هستیم و اهالی سینما میزبان هستند.

او با اشاره به اینکه جشنواره امسال با کمترین تغییر آیین‌نامه‌ای برگزار می‌شود بیان داشت: اگر به آیین‌نامه جشنواره دقت داشته باشید کمترین تغییر را نسبت به سال گذشته داشتیم. مهمترین تغییر کاهش تعداد فیلم‌ها از ۳۳ فیلم به ۲۲ فیلم بود. امسال به درخواست تهیه‌کننده‌ها در شهرستان‌ها نمایش خواهیم داشت.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.