سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳
07:40 | | فجر 36

 پایبندی به یک قانون تعریف شده، به اعتبار جشنواره اضافه می‌کند

 پایبندی به یک قانون تعریف شده، به اعتبار جشنواره اضافه می‌کند

شاهین شجری‌کهن، منتقد سینما، معتقد است اینکه بتوانیم یک چارچوب قانونی تعریف کنیم و تا پایان در محدوده آن قانون تعریف شده پایدار بمانیم به وزن و اعتبار جشنواره فیلم فجر اضافه می‌کند.

شاهین شجری‌کهن منتقد سینما درباره اینکه امسال بیش از نام فیلمسازان، به کیفیت آثار و تحویل به موقع آثار به دبیرخانه جشنواره تاکید شده است، به ستاد خبری جشنواره گفت: هر جشنواره‌ای به نام‌های سرشناس نیاز دارد. اگر به جشنواره‌های جهانی دقت کنید، حضور سلبریتی‌ها و بازیگران سرشناس موجب توجه عمومی بیشتر به سمت جشنواره می‌شود. به هر حال از لحاظ اعتباری حضور فیلمسازان مطرح باعث گرم شدن تنور جشنواره می‌شود، ولی طبعا سازوکار و قانون جشنواره مهم‌تر از هر اسم و امضایی است.

او افزود: شاید جشنواره ما در طول سه دهه اخیر به دلیل همین انعطاف نشان دادن‌ها و دور زدن قوانین از پیش اعلام شده، تا این که حضور چهره‌های سرشناس به آن چیزی اضافه کند و پرستیژ بیاورد، لطمه حیثیتی بیشتری به آن زده است.

شجری‌کهن گفت: در نهایت فکر می‌کنم که در عین اینکه باید قبول کرد که فیلمسازان قدیمی و صاحب نام هم با آثارشان و هم نقص حضورشان به رونق جشنواره‌ای مثل جشنواره فجر کمک می‌کنند ولی اینکه بتوانیم یک چارچوب قانونی تعریف کنیم و تا پایان در محدوده آن قانون تعریف شده پایدار بمانیم به وزن و اعتبار جشنواره اضافه می‌کند.

این منتقد با بیان اینکه جشنواره‌ای مثل جشنواره فجر مناسبات متفاوتی نسبت به جشنواره های جهانی دارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه این جشنواره از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون به نوعی ویترین سینمای کلی ایران بوده است، انتظار می‌رود در جاهایی بازتاب دهنده برخی از اتفاقات سینمایی باشد. می‌خواهم بگویم سینماگران ما نسبت به جشنواره فجر احساس دین می‌کنند و این که حقوقی دارند که جشنواره ملزم به رعایت آنهاست. با این حال پایبندی به یک قانون تعریف شده خوب است.  

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.