پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
17:04 | | فجر 36

ناگفته‌های «سیروس الوند» از هیأت انتخاب دوره بیست‌وچهارم

ناگفته‌های «سیروس الوند» از هیأت انتخاب دوره بیست‌وچهارم

سیروس الوند با تجربه عضویت در هیأت انتخاب دوره‌های نوزدهم و بیست و چهارم جشنواره فیلم فجر معتقد است وقتی بحث قضاوت کیفی و هنری فیلم‌ها در میان است، برخی تفسیرها در مورد فیلم‌ها لطمه زننده است.
سیروس الوند، در خصوص تجربیات عضویت در هیأت انتخاب دوره‌های گذشته به ستاد خبری جشنواره فیلم فجر گفت: آن زمان معمولا اعمال نظرخاصی نمی‌شد، اما همیشه تنها چیزی که انتخاب‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌داد و موجب می‌شد که حرف و حدیث به میان آید، این بود که همزمان با اعضای هیأت انتخاب، اعضای شورای پروانه نمایش هم فیلم‌ها را می‌دیدند. در اینصورت فیلم‌های کسانی کنار می‌رفت که دلیل حذف فیلم‌شان، کیفیت فیلم نبود، اما هیچوقت برای فیلمسازان مشخص نمی‌شد که آن فیلم به دلیل ممیزی کنار گذاشته شده یا به لحاظ کیفیت هنری در رقابت با سایر آثار امتیاز کم‌تری گرفته و پذیرفته نشده است. این موضوع همیشه در مقطع انتخاب و اعلام‌نظر هیأت انتخاب به جشنواره لطمه می‌زد. 
الوند با اشاره به عضویت درهیأت انتخاب دوره بیست و چهارم عنوان کرد: در ان دوره «آتش بس» خانم میلانی متقاضی حضور در جشنواره بود، به هر حال این فیلم، فیلم خوش‌ساختی بود که می‌توانست در لیست مسابقه حضور داشته باشد، اجرای برخی صحنه‌هایش جسورانه بود و بازیگرانش حضور موفقی داشتند. چند تن از دوستان ما که سینماگر نبودند، موافق حضور «آتش‌بس» در جشنواره نبودند اما ما تلاش کردیم که این فیلم به نحوی در جشنواره حضور داشته باشد، چرا که همیشه فیلم‌های خانم میلانی در جشنواره حضور داشت. ضمن آن که در آن سال فیلمی هم در بخش مسابقه داشتیم که در حد فیلم «آتش بس» بود اما انتخاب شده بود. جالب است که بعدها بیرون از جشنواره اعلام شده بود که من از مخالفان «آتش بس» بودم و همین باعث شد که ذهنیت خانم میلانی سال‌ها نسبت به من منفی باشد… به هر حال آن دوستانی که چنین چیزی را از قول من عنوان کرده بودند، بی‌معرفتی کردند. 
او افزود: همانطور که اشاره کردم بهتر است انتخاب فیلم برای جشنواره معیار کیفی داشته باشد و حواشی کم‌تر بر انتخاب‌ها اثر بگذارد. به عنوان مثال در دوره‌ای این اصرار وجود داشت که اثری از تولیدات تلویزیونی در جشنواره حضور داشته باشد و گفته بودند اگر غیر از این باشد، مراسم را از تلویزیون نشان نمی‌دهیم! این نوع انتخاب، در کلیت و در یک ارزیابی تاریخی به نفع جشنواره نیست.
الوند با اشاره به در پیش بودن سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر یادآور شد: در حال حاضر مهم‌ترین نکته در جشنواره پیش‌رو، ترکیب هیأت داوران است که هنوز اعلام نشده است. داورانی که انتخاب می‌شوند باید کارشناس باشند، نسبت به فیلم‌ها و سینمای ایران دلسوزی داشته باشند و از جوانب و زوایای مختلف یک فیلم را ارزیابی کنند. به هر حال هر فیلم می‌تواند تعریف و تفسیرهای متفاوتی داشته باشد. در این سال‌ها بارها پیش آمد که فیلمی برای نمایش دچار مشکل شده و چند سال بعد که مسئولان عوض شدند، آن فیلم را اکران کردند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد. این در حالی بود که می‌گفتند اگر فلان فیلم اکران شود، اوضاع به هم می‌ریزد و… خب این تفسیرها لطمه‌زننده است. به‌خصوص وقتی بحث قضاوت کیفی و هنری فیلم‌ها در میان است. من امیدوارم جشنواره امسال هم به سلامت برگزار شود.
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.