چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
16:08 | | فجر 37

قصه فیلم‌های اول در جشنواره فجر – بخش دوم/ از اوج‌گیری در نیمه نخست دهه ۷۰ تا حذف در نیمه دوم

قصه فیلم‌های اول در جشنواره فجر – بخش دوم/ از اوج‌گیری در نیمه نخست دهه ۷۰ تا حذف در نیمه دوم

تغییر و تحولات در بخش فیلم‌های اول و دوم جشنواره فجر در دهه ۷۰ نیز همچنان ادامه داشت، تحولاتی که از گسترده‌تر کردن این بخش شروع و تا حذف آن ادامه یافت.

در سال‌های ۷۱ تا ۸۰، باز هم بخش مربوط به فیلمسازان تازه‌وارد به سینما که در آن مقطع به عنوان بخش «فیلم‌های اول و دوم» مطرح بود، با تغییراتی همراه شد. بخشی که برای نخستین بار در سال ۱۳۶۳ به جشنواره اضافه شده بود، خیلی زود جا پای خود را در این رویداد سینمایی محکم کرد و نیمه نخست دهه ۷۰ میزبان فیلمسازانی شد که آثارشان در آن سال‌ها در سینما گل کرده بود و خوش می‌درخشید.

یازدهمین دوره جشنواره

۲۵ فیلم سینمایی در سال ۱۳۷۱ به بخش فیلم‌های اول و دوم راه یافت. سیروس مقدم با «شکوه بازگشت» و ابراهیم وحیدزاده با «مجسمه» از فیلمسازان حاضر در بخش فیلم‌های اول و دوم بودند. در این سال سیاست‌ها در مسیر کم کردن جوایز قرار گرفت و در نهایت یک سیمرغ بلورین به بهترین فیلم اول و جایزه‌ای ویژه به فیلم برگزیده دوم تعلق گرفت.

دوازدهمین دوره جشنواره

در سالی که آخرین دوره دبیری سیدمحمد بهشتی در جشنواره فیلم فجر بود ۲۰ فیلم اول و دوم در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم داوری شد. «جنگ نفتکش‌ها» ساخته محمد بزرگ‌نیا، «زینت» به کارگردانی ابراهیم مختاری و «عبور از تله» غلامرضا رمضانی از فیلم‌هایی بودند که در این بخش مورد داوری قرار گرفتند. در این دوره، تعداد جوایز فیلم‌های اول و دوم افزایش یافت.

سیزدهمین دوره جشنواره

در سال ۱۳۷۳ بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم میزبان چهره‌های جوانی بود که در سال‌های بعد نقش مهمی در سینمای ایران ایفا کردند. در این سال که ۲۱ فیلم اول و دوم به جشنواره راه یافته بود، داود میرباقری با «آدم برفی» در این بخش حضور داشت و «بادکنک سفید» جعفر پناهی وارد این رقابت شده بود. شهرام اسدی در همان سال «روز واقعه» را کارگردانی کرده و علیرضا رئیسیان «سفر» را ساخته بود. افزایش تعداد جوایز در این بخش در سیزدهمین دوره جشنواره را هم به نوعی می‌توان حاصل کیفیت فیلم‌های ارائه شده دانست.

چهاردهمین دوره جشنواره

۲۲ فیلم اول و دوم از جمله آثار مجید مجیدی، همایون اسعدیان، عبدالحسن برزیده، ابوالقاسم طالبی و فریدون حسن‌پور در سال ۱۳۷۴ مورد داوری هیات داوران قرار گرفتند. در این سال دیگر خبری از جایزه فیلمنامه و داوری نبود.

پانزدهمین دوره جشنواره

در نیمه دهه ۷۰ این پرویز شهبازی، سعید سهیلی، محمدحسین حقیقی، عباس رافعی، رفیع پیتز و فرهاد مهرانفر بودند که با آثار مطرح خود به بخش فیلم‌های اول و دوم جشنواره رونق دادند. در حالی در این دوره ۲۲ فیلم اول و دوم مورد قضاوت قرار گرفتند که یک سال بعد تغییری اساسی پیش روی بخش مربوط به این آثار بود.

شانزدهمین تا بیستمین دوره جشنواره

با تغییر دولت و تغییر مدیریت سینما، در سال ۱۳۷۶ بخش فیلم‌های اول و دوم بار دیگر از پیکره جشنواره فیلم فجر خارج شد و این وضعیت تا پایان دهه ۷۰ و همچنین در بیستمین دوره جشنواره در سال ۱۳۸۰ ادامه داشت.

 

سال

عنوان بخش

تعداد فیلم‌ها

ویژگی جوایز

برگزیدگان

۱۳۷۱

مسابقه فیلم‌های اول و دوم

۲۵

اعطای سیمرغ بلورین به بهترین فیلم اول و

جایزه ویژه به فیلم دوم

همچنین جوایز در این سال به تهیه‌کننده فیلم اهدا شد

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: «سایه‌های هجوم» به تهیه‌کنندگی شبکه دوم سیما، کارگردان: احمد امینی و «بر بال فرشتگان» به تهیه‌کنندگی موسسه امور سینمایی بنیاد مستضعفان و جانبازان، کارگردان: جواد شمقدری

جایزه ویژه فیلم دوم: «خون بس» به تهیه‌کنندگی ناصر غلامرضایی و نورمحمد تقوی، کارگردان: ناصر غلامرضایی

۱۳۷۲

مسابقه فیلم‌های اول و دوم

۲۰

اختصاص دو سیمرغ بلورین به صورت مجزا به فیلم اول و دوم و همچنین اعطای جایزه ویژه داوران و دیپلم افتخار

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: «سجاده آتش» احمد مراد پور/ دیپلم افتخار فیلم اول: «ایوب پیامبر» فرج‌الله سلحشور

سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم: «جنگ نفتکش‌ها» محمد بزرگ‌نیا/ جایزه ویژه هیات داوارن (فیلمنامه): فریدون دانشمند برای «دره هزار فانوس»

۱۳۷۳

مسابقه فیلم‌های اول و دوم

۲۱

اعطای جوایز سیمرغ بلورین بهترین، دیپلم افتخار بازیگر خردسال و دیپلم افتخار برای فیلم اول و اعطای سیمرغ بلورین بهترین فیلم و دیپلم افتخار بهترین فیلم برای فیلم دوم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: «بادکنک سفید» جعفر پناهی/ دیپلم افتخار بازیگر خردسال: آیدا محمدخانی برای بازی در «بادکنک سفید»/ دیپلم افتخار فیلمنامه: کاظم بلوچی، رضا مقصودی و کریم هاتفی «کوچه و موزه»

سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم: «روز واقعه» شهرام اسدی/ دیپلم افتخار بهترین فیلم دوم: «سفر» علیرضا رئیسیان

۱۳۷۴

مسابقه فیلم‌های اول و دوم

۲۲

اعطای سیمرغ بلورین فیلم اول و سیمرغ بلورین و جایزه ویژه هیات داوران به فیلم دوم

سیمرغ بلورین فیلم اول: «دکل» عبدالحسن برزیده

سیمرغ بلورین فیلم دوم: «پدر» مجید مجیدی/ جایزه ویژه هیات داوران: «قصه‌های بازار» عبدالله علیمراد

۱۳۷۵

مسابقه فیلم‌های اول و دوم

۲۲

اعطای سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار فیلم اول و سیمرغ بلورین و جایزه ویژه هیات داوران به فیلم دوم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: «مسافر جنوب» پرویز شهبازی/ دیپلم افتخار بهترین فیلم اول: «مردی شبیه باران» سعید سهیلی

سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم: «براده‌های خورشید» محمدحسین حقیقی/ جایزه ویژه هیات داوران «موشک کاغذی» فرهاد مهران‌فر

۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰

حذف بخش فیلم‌های اول و دوم

—-

 

بخش اول گزارش را قصه فیلم‌های اول در جشنواره فجر – بخش اول/ وقتی نخستین فیلم‌های کارگردانان صاحب‌نام، داوری می‌شد بخوانید.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.