جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
18:43 | | فجر 37

سینماها آماده میزبانی از فیلم‌های جشنواره فجر

سینماها آماده میزبانی از فیلم‌های جشنواره فجر

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی و سینمایی کشور و همچنین بهترین راه نزدیکی بین مردم، رسانه و سینماست. چرا که برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن به شکل خاص به نفع سینما و به شکل عام به نفع فرهنگ عموم جامعه است.

آماده‌سازی سالن‌های سینما برای میزبانی جشنواره ملی فیلم فجر از مهم‌ترین مسائلی است که هر ساله توجه محافل سینمایی را به خود جلب می‌کند. 

بر این اساس دیروز محمدرضا فرجی، مدیر سینماهای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر پس از بررسی کلیه سینماهای متقاضی نمایش، اسامی سینماهای این جشنواره را به این شرح اعلام کرد: «آزادی (شهر فرنگ، شهر قصه، شهر هنر و شهرهفتم)، آستارا، استقلال، ایران مال، تماشا، جوان، راگا، زندگی، شکوفه، فرهنگ، کورش، کیان، ماندانا و مگامال». البته با این توضیح که; «حضور سینما شکوفه و ایران مال در جشنواره مشروط به رعایت قوانین و مقررات اعلام شده از سوی ستاد جشنواره فیلم فجر خواهد بود و نظر نهایی با در نظر گرفتن رعایت این قوانین اعلام خواهد شد».

در پی اعلام فهرست سینماها و پردیس‌های نمایش‌دهنده فیلم‌های فجر، مدیر سینماهای مربوطه مانند هر سال به آماده‌سازی سالن‌‌هایشان (از لحاظ نور، سیستم دیجیتال، بازسازی صندلی‌ها و…) می پردازند تا شرایط بهتری را برای این رویداد سینمایی مهیا کنند.

ضمن اینکه در این دوره از جشنواره فیلم فجر برای اولین بار قرار است درآمد حاصل از فروش بلیت ها در سینماهای مردمی به صاحبان آثار تعلق بگیرد. گویا با پیشنهاد ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره از جشنواره و نظر مساعد حسین انتظامی سرپرست سازمان امور سینمایی و سمعی بصری مقرر شده در این دوره از جشنواره ۵۰ درصد از مبلغ فروش بلیت ها در سینماهای مردمی که پیش از این به جشنواره تعلق می گرفت بعد از پایان جشنواره و پس از پایان کسورات قانونی به صاحبان آثار پرداخته می شود و ۵۰ درصد دیگر نیز سهم سالن های سینما خواهد بود که به روال گذشته پرداخت خواهد شد.

سراغ محمد قاصد اشرفی (رئیس انجمن سینماداران) و منصور نورپور (مدیر سینما قدس اصفهان) رفتیم و نظر آنها را درباره آماده سازی سینماها برای جشنواره، جویا شدیم.

*سینماهایی با استانداردهای لازم

محمد قاصداشرفی، رئیس انجمن سینماداران تمام سینماهای اعلام شده در فهرست این دوره از جشنواره فجر را صاحب استانداردهای لازم دانست. او به جام جم گفت: تمام سالن هایی که در این دوره در اختیار جشنواره فیلم فجر قرار می گیرند، سالن هایی مجهز هستند که به لحاظ تجهیزات و امکانات رفاهی در بالاترین سطح ممکن می باشند. حتی سینما آستارا در منطقه تجریش هم دارای تجهیزات کافی شده و برای این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر آماده است.

او ادامه داد: تعمیر و تعویض صندلی‌های سالن نمایش، تعویض کفپوش‌ها، به‌روز‌رسانی سیستم صوتی ـ‌تصویری و… از جمله اقداماتی است که ما در تمام ایام سال برای سالن هایمان انجام دادیم و چنانچه سالنی به آماده‌سازی مجدد نیاز داشت قطعا برای میزبانی بهتر در این دوره از جشنواره این کار را خواهیم کرد.

مدیر سینما ماندانا در ادامه یادآور شد: پردیس سینمایی ماندانا شامل چندین سالن است که در ایام جشنواره فقط در سالن اصلی اش اکران فیلم های جشنواره را داریم و در بقیه سالن هایمان فیلم های روز سینما را به نمایش در می آوریم که آنهم چنانچه به لحاظ ازدحام جمعیت یا مسائل دیگر اکران فیلم های روز، خللی به اکران فیلم های جشنواره وارد کرد آن را متوقف می کنیم. در واقع هدف اصلی ما در ایام جشنواره رضایتمندی هر چه بیشتر مخاطبان فیلم های جشنواره است.

او در پایان خاطرنشان کرد: در ایام جشنواره طراحان از تمام فضاهای مناسب و قابل دسترس سینماها استفاده می کنند‌ و ایده‌هایی را برای طراحی سر در سینماها و سالن‌های اکران آماده می کنند.

*وضعیت جشنواره در شهرستان ها مشخص نیست

منصور نورپور، مدیر سینما قدس اصفهان با بیان اینکه اکران جشنواره ای فیلم ها در اصفهان هنوز مشخص نیست به جام جم گفت: هنوز مشخص نیست که در اصفهان اکران جشنواره ای فیلم ها را داریم یا خیر. نه تنها در اصفهان بلکه اکران در ایام جشنواره در خیلی از شهرستان ها هم هنوز مشخص نیست.

او ادامه داد: روال بر این است که جشنواره فجر کپی فیلم ها را برای شهرستان ها می فرستد. آنهم در صورتیکه شهرداری یا استانداری هر استان بودجه لازم را تامین کند. در واقع بر اساس بودجه هر استان به آن فیلم می دهند. جشنواره کودک سالها در اصفهان برگزار میشد تا اینکه شهردار اصفهان تغییر کرد. شهردار جدید هم گفت ما برای برگزاری جشنواره اصفهان بودجه لازم را نداریم و جشنواره را بردند همدان. در همدان نارضایتی زیاد بود و به همین دلیل جشنواره دوباره در اصفهان برگزار شد. فیلم های جشنواره فجر هم چندین سال همزمان با تهران در اصفهان به اکران درآمد که مورد استقبال مردم قرار گرفت و یقینا امسال هم چنانچه این اتفاق بیفتد مخاطبان خودش را خواهد داشت.

منبع: روزنامه جام جم

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.