چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
20:43 | | فجر 37

روایتی متفاوت از سینماگران باسابقه/ چهار فیلمساز از ساخت مستند درباره بزرگان گفتند

روایتی متفاوت از سینماگران باسابقه/ چهار فیلمساز از ساخت مستند درباره بزرگان گفتند

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر هم مطابق سال های گذشته برنامه هایی برای بزرگداشت چند هنرمند دارد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، از دوبلور و صداپیشه تا کارگردان و تدوینگر و بازیگر؛ کسانی‌اند که قرار است در فجر سی و هفتم از آنها تجلیل به عمل بیاید. این بزرگداشت‌ها مطابق سال‌های گذشته قرار است با تهیه مستندهایی برای این بزرگان همراه باشد و چهار کارگردان قرار است مستندهایی برای پنج هنرمند بسازند. مهرشاد کارخانی مستند عزیزالله حمیدنژاد را می سازد، کیارش اسدی‌زاده درباره فاطمه معتمدآریا مستند می‌سازد، مرجان اشرفی‌زاده برای عباس گنجوی فیلم بزرگداشت می‌سازد و مجید توکلی با دو مستند برای بزرگداشت ابراهیم حقیقی و خسرو خسروشاهی به جشنواره سی و هفتم خواهد آمد.

این کارگردانان در گفت و گو با ستاد خبری درباره این مستندها سخن گفتند.

مجید توکلی؛ ساخت دو فیلم متفاوت درباره دو شخصیت متفاوت

مجید توکلی، کارگردان سینما که امسال فیلم بزرگداشت خسرو خسروشاهی و ابراهیم حقیقی را کارگردانی می‌کند در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر درباره سابقه ساخت فیلم‌های بزرگداشت در دوره‌های پیشین جشنواره گفت: «چند سالی است که بر حسب تصادف یا شاید تشویق اهالی سینما برای ساخت فیلم‌های بزرگداشت، این قرعه به نام من می‌افتد.از این رو چون فیلم‌ها به عنوان یادگاری و تکریم از کسانی که همه ما در سینما با آنها خاطره داریم ماندگار می‌شوند، برای من جای خوشحالی دارد که سهمی داشته باشم.»

او در ادامه درباره ویژگی فیلم‌هایی که امسال برای این دو چهره می‌سازد بیان کرد: «همیشه دوست دارم فیلم‌های بزرگداشتی که می‌سازم نسبت به کارهای مرسوم متفاوت باشد. چه از لحاظ فرم و چه محتوا، ترجیح می‌دهم یک کار خلاقانه ساخته شود. کما اینکه این اتفاق درباره فیلم بزرگداشت آقای فرهاد توحیدی، آقای مهدی هاشمی و آقای اکبر عبدی هم افتاد.»

این کارگردان درباره ویژگی فیلم‌های امسال هم گفت: «زمانی که ساخت فیلم بزرگداشت آقای خسروشاهی و آقای حقیقی به من پیشنهاد شد خوشحال شدم. از این بابت که قرار است فیلم دو شخصیت متفاوت با دو حرفه مختلف که من تا به حال به آن نپرداخته‌ام را بسازم و خود همین مسئله می تواند باعث شود فیلم‌ها جذاب‌تر از آب در بیایند.»

توکلی با بیان ویژگی‌های خسرو خسروشاهی گفت: «سابقه آقای خسروشاهی مشخص است و جایگاه ایشان هم معلوم است. اما ویژگی جالبی که درباره ایشان وجود دارد و دوستان و نزدیکان ایشان  به آن آشنا هستند این است که ایشان در کارشان بسیار جدی و سخت‌گیر هستند و کمتر می‌شود قالب‌شان را شکست. طبیعتا به همین دلیل کار برای ساخت فیلم بزرگداشت متفاوت که خودشان هم در فیلم حضور داشته باشند خیلی سخت بود. ضمن اینکه ایشان در رشت زندگی می‌کنند و ما برای فیلمبرداری باید به آنجا رفتیم.»

او اضافه کرد: «با توجه به ویژگی‌های ایشان می‌توانم بگویم چهره‌ای متفاوت از آقای خسروشاهی را در این فیلم خواهیم دید. با این وجود تلاش کردم در همین فرصت اندکی که وجود داشت کاری متفاوت انجام شود که امیدوارم در شان، مقام و جایگاه ایشان هم باشد.»

کارگردان فیلم سینمایی «متولد۶۵»  درباره ویژگی‌های فیلمی که برای بزرگداشت ابراهیم حقیقی ساخته نیز توضیح داد: «آقای ابراهیم حقیقی در حرفه‌های مختلف سینما فعالیت داشتند و دارند، از حوزه عکس، گرافیک و طراحی لوگو گرفته تا طراحی نشان جشنواره فیلم فجر و طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلم‌های سینمایی. به دلیل حیطه گسترده فعالیت ایشان. با هنرمندی چندوجهی روبه‌رو بودم که طبیعتا کار را سخت‌تر می‌کرد، اما قطعا این مسیر لذت بخش خواهد بود.»

توکلی با اشاره به متفاوت بودن فیلم بزرگداشت حقیقی گفت: «در فیلم بزرگداشت آقای حقیقی تلاش کردم با توجه به حرفه اصلی ایشان فرم مدرنی را در ساخت در نظر بگیرم. حرفه گرافیک مدرن است  ما نیز سعی کردیم با تمهیداتی بصری فیلم متفاوتی را برای آقای حقیقی بسازیم. ایشان از بزرگان سینما و به طور کلی هنر است که در شاخه های مختلف آثار به یاد ماندنی خلق کرده اند.»

کیارش اسدی‌زاده: فیلم خانم معتمدآریا با همه فیلم‌های بزرگداشت که دیده‌اید متفاوت است

کیارش اسدی‌زاده در جشنواره سی و هفتم قرار است مستندی برای بزرگداشت فاطمه معتمدآریا بسازد. این کارگردان جوان در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر درباره مستندی که قرار است برای این بازیگر بسازد گفت: «فیلمی که برای ایشان قرار است بسازیم با همه فیلم هایی که در همه این سال ها برای بزرگداشت ساخته شده متفاوت است. حضور خودشان در این فیلم حداقل ترین شکل ممکن است. این مستند مصاحبه محور نیست. صرفا در تلاش هستیم با فیلم بزرگداشت حال خوبی به حاضران و خود ایشان منتقل کنیم کاری که خود ایشان در تمام این سال ها برای مخاطبان سینما انجام داده اند.»

کارگردان «گس» فضای مدرن و یونیک را از دیگر ویژگی‌های مستندش دانست و گفت: «یک اتفاق ویژه در فیلم افتاده که نمی توانم به آن اشاره کنم اما فیلم یک غافلگیری هم برای خود ایشان و هم برای مخاطبان مستند خواهد داشت.»

اسدی‌زاده در ادامه با اشاره به این نکته که اگر ساخت فیلم بزرگداشت هر شخص دیگری به من پیشنهاد می شد قبول نمی کردم، چون به این فضا علاقمند نیستم گفت: «خانم معتمدآریا برای من نماد حقیقی یک زن کامل در همه ابعاد هستند. چون از نزدیک خیلی عمیق ایشان را می‌شناسم. ایشان کاراکتر انسانی شریفی دارند و برای همین من برای ساخت این مستند تعلل نکردم و با تمام احساس فردی و شخصی همه تلاشم را می کنم که خیلی موجز هر آنچه درباره ایشان باید گفته شود را بگویم.»

مهرشاد کارخانی: حمیدنژاد به کسی باج نمی‌دهد

مهرشاد کارخانی شاید یکی از مهیج‌ترین سوژه ها را برای ساخت مستند در دست دارد. او قرار است برای بزرگداشت برادر بزرگترش مستند بسازد. کارخانی ویژگی های شخصی که قرار است برای او مستند بسازد را اینطور بیان می کند: «عزیزالله حمیدنژاد از آن دسته فیلمسازانی است که بدون هیاهو کارش را انجام می دهد و در حقیقت با کارش حرفش را هم می زند. او بیشتر فیلمساز صلح است تا جنگ و در واقع جنگ را بهانه‌ای می‌کند برای اینکه حرف صلح و دوستی و انسانی را بزند. این ها مهمترین ویژگی کاراکتر او و تم فیلم‌های حمیدنژاد است. عزیزالله حمیدنژاد دشواری و سختی‌ها را به جان می‌خرد و در شرایط سخت سعی می‌کند فیلم خودش را بسازد. من هیچ وقت یادم نمی آید او زیر بار کسی رفته باشد. در حقیقت به هیچ احدی باج نمی‌دهد و کاری که دلش می‌خواهد را می‌سازد.»

کارگردان و نویسنده «دو لکه ابر» درباره ویژگی مستندی که قرار است بسازد می گوید: «نمی‌توانم از مستند چیز زیادی بگویم اما تمام این ویژگی‌ها که درباره عزیزالله حمیدنژاد گفتم را در مستندی که قرار است بسازم هم خواهید دید.»

مرجان اشرفی‌زاده: مستند عباس گنجوی شاید کمی شوخ‌طبعانه باشد

مرجان اشرفی‌زاده با مستند عباس گنجوی هنرمند عرصه تدوین به سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر خواهد آمد. او درباره ویژگی‌های این هنرمند به ستاد خبری سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: «فکر می کنم درباره ایشان دو چیز برای من بارزتر شده؛ یک گره خوردن نام عباس گنجوی به تدوین و هنر صنعت تدوین در سینمای ایران و دوم خانواده دوستی و سلامت خانواده ایشان. و البته باید این نکته سوم را هم اضافه کنم؛ کاراکتر بسیار اخلاقی ایشان در سینمای ایران.»

کارگردان «آبجی» ویژگی مستندی که برای این هنرمند خواهد ساخت را اینطور بیان کرد: «ویژگی این مستند این است که سعی دارم تصویری از چیزی که درباره هنر ایشان احساس می کنیم را در این مستند بیاوریم و البته شاید کمی برخلاف خود ایشان که جدی و آرام هستند و کمتر از ایشان شوخ طبعی می بینیم شاید این مستند کمی شوخ طبعانه باشد.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.