شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
16:35 | | فجر 37

از عضو هیات انتخاب و داوری، تا مجری افتتاحیه و فیلمسازان جشنواره/ نقش پررنگ منتقدان در جشنواره

از عضو هیات انتخاب و داوری، تا مجری افتتاحیه و فیلمسازان  جشنواره/ نقش پررنگ منتقدان در جشنواره

منتقدان و اهالی باسابقه مطبوعات در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور پررنگی دارند.

به گزارش ستاد خبری سی ‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر، منتقدان به عنوان یکی از اعضای اصناف سینمایی و همچنین در مقام طیفی تاثیرگذار در سینمای ایران در دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر سهمی در داوری‌ها و هیات انتخاب جشنواره داشته‌ و یا به عنوان فیلمساز و کارگردان در این رویداد سینمایی حضور داشته‌اند. حالا در سی‌وهفتمین دوره جشنواره شاهد حضور پررنگ منتقدان و اهالی باسابقه مطبوعات در بخش‌های مختلف جشنواره هستیم، از داوری و انتخاب تا صاحبان آثار و برگزارکنندگان نشست‌ها.

داوری و انتخاب منتقدان

هر از گاهی در دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر منتقدان سهمی در داوری یا هیات انتخاب داشتند؛ اما امسال برای نخستین بار یک منتقد در داوری و یک منتقد در هیات انتخاب جشنواره حاضرند. شاهرخ دولکو در میان هفت عضو هیات انتخاب جشنواره حضور داشت. او از منتقدان باسابقه سینماست که البته فیلمسازی را هم تجربه کرده است و برنامه سینمایی «سینماگرام» را در شبکه چهار اجرا می کند.

از سوی دیگر حضور مهرزاد دانش در جمع هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره سی‌وهفتم هم با بازتاب‌های بسیاری همراه بود. اتفاقی که بسیاری از منتقدان و اهالی سینما درباره اش نوشتند و انتخاب این منتقد باسابقه به عنوان یکی از داوران این دوره از جشنواره را اتفاقی مثبت ارزیابی کردند.

منتقد و مطبوعاتی در قامت فیلمساز

در میان فیلمسازانی که امسال در جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ حضور دارند هم دو نامِ آشنای عرصه نقد و مطبوعات سینمایی به چشم می خورد. فریدون جیرانی که در سال‌های جوانی در مطبوعات فعالیت داشت و اولین دوره برنامه سینمایی «هفت» با حضور او کلید خورد و سابقه سردبیری مجله و روزنامه «سینما» را هم در کارنامه دارد امسال با فیلم «آشفتگی» در بخش سودای سیمرغ حضور دارد. رسول صدرعاملی هم از سینمایی‌های با سابقه مطبوعاتی است که امسال با فیلم «سال آخر دانشکده من» در جشنواره سی و هفتم به رقابت با دیگر فیلمسازان خواهد پرداخت.

مجریان نشست های پس از نمایش فیلم در سینمای رسانه

در جشنواره سی و هفتم پنج مجری نشست‌های پس از نمایش فیلم‌ها را در سینمای رسانه برگزار خواهند کرد.

محمود گبرلو مجری دومین دوره از برنامه سینمایی «هفت» و برگزارکننده نشست‌های جشنواره در سال‌های گذشته، حمیدرضا مدقق منتقد و مجری برنامه «شهر فرنگ» و منصور ضابطیان منتقد باسابقه، منتقدان و روزنامه‌نگارانی‌اند که برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ فیلم‌های این دوره از جشنواره را برعهده خواهند داشت. همچنین ضابطیان مجری مراسم افتتاحیه جشنواره نیز هست.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.