دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
23:42 | | فجر 37

خاطراتی که با فیلم «غلامرضا تختی» برای روشندلان یادآوری شد/ روایت‌هایی جذاب از زندگی پهلوان ایرانی

خاطراتی که با فیلم «غلامرضا تختی» برای روشندلان یادآوری شد/ روایت‌هایی جذاب از زندگی پهلوان ایرانی

برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر یک سانس ویژه برای نابینایان اختصاص داده شد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان روز جمعه ۱۲ بهمن ماه در سانس ساعت یک بعدازظهر برای نابینایان به نمایش درآمد و هر فرد روشندل به اتفاق یک همراه در این نمایش شرکت کرد تا این اتفاق ویژه را تجربه کند.

پس از پایان نمایش این فیلم با تعدادی از نابینایان حاضر در سینما بهمن به گفت‎وگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

یکی از زنانی که در این برنامه حضور داشت در ابتدا درباره فیلم «غلامرضا تختی» گفت: «من قبل از هر چیز از کارگردان تشکر می کنم؛ در طول نمایش فیلم خواهرم کنارم بود و برایم صحنه ها را توضیح می داد. بسیار کار سختی بود اینکه در روستاها رفته بودند و این صحنه ها را گرفته بودند. آن زمان من ۱۲ سالم بود اما یادم است که درباره تختی چه چیزها می گفتند ولی تختی در قلب همه بود. هنوز هم مرگ تختی در ابهام است. برای اینکه آنقدر به او از  همه سو فشار آوردند که اگر هم خودکشی کرده باشد مجبور به اینکار شده است.»

این بانوی نابینا همچنین در ادامه درباره اتفاق ویژه نمایش فیلم برای نابینایان در جشنواره سی و هفتم با تاکید بر این نکته که این اتفاق بسیار خوبی است گفت: «ما آمدیم برای اینکه به دست‌اندرکاران بگوییم ما هم هستیم. در همه جا ما را ندیده می گیرید ولی آمدیم که از نظر فرهنگی بگوییم ما هستیم حواستان به ما باشد. ما هم می‌خواهیم فیلم ببینیم امکاناتی برای ما فراهم کنید که این اتفاق باز هم رخ دهد و بتوانیم فیلم‌های بیشتری را ببینیم.»

آقای طالقانی یکی دیگر از افرادی بود که در این نمایش ویژه حضور داشت. او در ابتدا به خبرنگار ستاد خبری جشنواره فیلم فجر گفت: «تشکر می‌کنم که به هر حال بعد از ۴۰ سال متوجه شدند یک کاری هم باید برای ما بشود. دستشان درد نکند ولی خیلی دیر است. دوم اینکه ما همه چیز را تا جایی که عقلمان برسد رصد می کنیم. ما مواظب زندگی و اخبار مملکتی هستیم. اگر هم جشنواره تا امروز یک مقدار اغماض کرده ما چشم پوشی می کنیم.»

طالقانی همچنین درباره فیلم «غلامرضا تختی» گفت: «تختی که این همه مقاومت می کند، اگر اختلافی هم دارد و اگر نتوانسته آرزوهایش را برای مردم آن طور که دلش می خواهد برآورده کند، هیچوقت آنطور ناامید نمی‌شود که بخواهد خودش را بکشد. تختی را کشتند. آن روزها مجله توفیق هم نوشت که تختی را خودکشی کردند و سر همین تیتر هم خیلی به مشکل خورد. تختی از مردم ناامید نشد، مردم هنوز تختی را قبول دارند، آخر فیلم جمله خیلی خوبی گفت.»

یکی دیگر از روشندلانی که برای این برنامه به سینما بهمن آمده بود با تاکید بر این نکته که اگر برنامه نمایش فیلم برای نابینایان باشد خوشحال خواهیم شد می گوید: «برای دیدن فیلم «غلامرضا تختی» به اینجا آمدیم و هم رفقایمان را دیدیم و هم فیلم خوبی را گوش کردیم. می دانم که تا به حال این کار انحام نشده بود و متاسفانه نابینایان خیلی در دید نیستند و این خیلی بد است. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد و باز هم بتوانیم فیلم های خوب جشنواره را ببینیم.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.