چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
09:35 | | فجر 37

داروغه‌زاده: سینما دستاورد انقلاب است و نباید تخریبش کرد/ جشنواره فجر زمینه‌ساز رقابت است

داروغه‌زاده: سینما دستاورد انقلاب است و نباید تخریبش کرد/ جشنواره فجر زمینه‌ساز رقابت است

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: سینما از دستاوردهای انقلاب است و نباید تخریبش کنیم بلکه باید کمک کنیم هر روز بهتر شود.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فجر عصر شنبه ۱۳ بهمن، مهمان برنامه فرمول یک علی ضیا در شبکه یک بود.

دبیر جشنواره فیلم فجر در مورد دلیل عدم حضورش در برنامه هفت گفت: تمام برنامه هایی که به صورت زنده در رسانه ملی در خصوص جشنواره فیلم فجر پخش می شود حتما اثر گذار هستند و اگر فرصت باشد در آن شرکت می کنم. یک بار از من در روز افتتاحیه جشنواره دعوت کردند که چون تا دیروقت درگیر مراسم بودم نتوانستم در برنامه حاضر شوم. اگر بار دیگر دعوت کنند و فرصت باشد با کمال میل در خدمت هستم.

چه اشکالی دارد لیست کسانی که درخواست کارت جشنواره کرده اند منتشر شود؟

او درباره انتشار لیست خبرنگاران رسانه ملی برای پوشش جشنواره و اینکه این مورد باعث دلخوری اهالی تلویزیون شد، گفت: دو نکته وجود دارد؛ طی یک سال گذشته سازمان سینمایی برای شفاف سازی اطلاعات، تمام مصوبات، آیین نامه‌ها و حمایت هایی که از فیلم ها شده بود را منتشر کرد. برای جشنواره امسال هم لیست کسانی که درخواست کارت داده بودند اعلام شد و بعد برای آنها کارت صادر شد. من نمی دانم چه اشکالی در اینکه لیست افرادی که از تلویزیون درخواست داده بودند هم اعلام شد، وجود دارد.

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، تاکید کرد: شاید به دلیل تعداد بالای آن ها بود که این موضوع هم قابل توضیح است و اشکالی ندارد. رسانه ملی با تعداد شبکه های زیادی که دارد و با توجه به گستره نفوذ بالا و برنامه های تولیدی‌اش، طبیعی است تعداد افرادی که درخواست می دهند زیاد باشد. این اتفاق هر سال هم می افتد و هر سال هم اکثریت افراد تایید می شوند.

نفوذ رسانه ملی از بقیه رسانه ها بیشتر است

داروغه زاده افزود: این موضوع هم مورد حمایت جشنواره است، ضمن احترام به دیگر رسانه ها، چون نفوذ رسانه ملی چه رادیو چه تلویزیون از بقیه رسانه ها بیشتر است. ما با کمال افتخار پذیرای این عزیزان هستیم.

او تاکید کرد: انتشار لیست فقط برای اجرای قانون شفاف سازی اطلاعات بود که خود مدیران رسانه ملی هم بدانند که چه کسانی درخواست کرده بودند. ممکن است خود مدیران هم اطلاع نداشته باشند که برخی به اسم رسانه ملی می خواهند وارد جشنواره شوند.

دبیر جشنواره فجر تاکید کرد: اسامی رسانه های نوشتاری قبل از رسانه ها ملی منتشر شد.

جشنواره فجر باعث ایجاد رقابت بین فیلمسازان می شود

داروغه زاده در پاسخ به این سوال که خروجی و دستاورد جشنواره دقیقا چیست و چرا باید اصلا جشنواره داشته باشیم گفت:جشنواره‌های دیگر دنیا چه دستاوردی دارند؟ جشنواره باعث ایجاد یک رقابت بین فیلمسازان کشور می شود که فیلم بسازند و در این رقابت شرکت کنند. این فیلم ها داوری می شوند و به بخش مسابقه راه می یابند. این فیلم ها توسط منتقدین و رسانه ها دیده می‌شود و برای آن فیلم ها فضای تبلیغاتی ایجاد می شود. آن هایی که در قسمت ها و رشته های مختلف عملکرد خوبی داشته باشند کاندید می شوند و سیمرغ می گیرند و از طریق همین جشنواره، به دیگر جشنواره های دنیا معرفی می شوند.

خروجی جشنواره فجر جدا از خروجی سینمای ایران نیست

او با بیان اینکه خروجی جشنواره فجر جدای از خروجی سینمای ایران نیست، خاطرنشان کرد: همان اندازه که سینمای ایران خروجی داشته جشنواره فجر هم داشته است. جشنواره فجر هم جزو سینمای ایران است.اتفاقا سینمای ایران یکی از پر افتخارترین حوزه هایی است که ما پس از پیروزی انقلاب داشته ایم. سینمای ایران هم در داخل توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند هم در خارج. شاهد مثال آن هم همین جشنواره فجر است که تمامی رسانه ها اخبار جشنواره را پوشش می دهند. در خارج هم سینمای ایران توانسته افتخارات زیادی را کسب کند.افتخاراتی که در هیچ حوزه دیگری به دست نیامده است.

این مدیر سینمایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نقش سینمای ایران در جهان گفت: «اتفاقا باید بگویم سینمای ایران به گواه همه یکی از پرافتخارترین حوزه‌هایی است که ما در چهل سال پس از انقلاب داشتیم که هم در داخل کشور توانسته ارتباط بسیار گسترده‌ای با مخاطبان برقرار کند، مثالش هم همین جشنواره‌ای است که برگزار می‌شود و تمام رسانه‌هایی که نیمه فعال هم هستند در ایام جشنواره فجر فعال می‌شوند و این به این دلیل است که خبرهای جشنواره فجر مهم است، و هم در خارج از کشور بسیار اهمیت دارد و توانسته افتخارات جهانی کسب کند. ما در هیچ حوزه‌ای چنین موفقیت‌هایی را نداشتیم، چه حوزه صنعت، کشاورزی و هر حوزه دیگری که شما بگویید نتوانستیم نفر اول جهان باشیم.»

در ادامه برنامه علی ضیا خطاب به داروغه زاده گفت« ممکن است برخی طیف های سیاسی سینما را از حاکمیت جدا بدانند، جواب شما به این طیف های سیاسی چیست؟» که دبیر جشنواره خطاب به او گفت: فیلم های سینمایی همیشه خوب نیستند و همیشه هم موردنظر منتقدین نیستند یا همه فیلم ها در راستای منافع ملی نیست ولی در ایران تقریبا می توان گفت هیچ فیلمی نداشتیم که در تضاد با منافع ملی باشد. شاید برخی برداشت ها این باشد که فیلمی سیاهنمایی کرده است.

سینمای ایران در خدمت نظام و مردم است

او افزود: هر سال بین ۸۰ تا ۹۰ فیلم ساخته می شود و اگر بخواهیم در مدت ۴۰ سال تعداد فیلم هایی که تولید شده اند را در نظر بگیریم نزدیک به ۴ هزار فیلم می شود که از این فیلم ها بخش قابل توجهی از آنها و نزدیک به ۲۰ درصد در سطح جهانی حضور داشتند و افتخارآفرین بودند. ممکن است تعداد فیلم های انگشت شماری بوده باشند که در تعریفی که شما به آن اشاره کردید بگنجند ولی سینمای ایران در خدمت نظام، انقلاب و مردم بوده است.

قرار است فیلم ها برای مردم ساخته شود نه مسئولان

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: چرا فکر می کنید مردم از حاکمیت جدا هستند یا نظام از حاکمیت جدا هستند، منافع مردم منافع نظام است اگر فیلمی برای منافع مردم ساخته می شود در حقیقت برای منافع نظام است. ممکن است فرد مسئولی از فیلمی خوشش نیاید، قرار نیست فیلم به خاطر مسئولان ساخته شود بلکه قرار است فیلم ها به خاطر مردمی که انقلاب کردند و پای انقلاب ایستادند ساخته شود.

برخی دنبال این هستند که کوچکترین نقص سینما را بزرگ کنند

علی ضیا خطاب به داروغه زاده گفت« پس شما مخالف این طیف نگاه هستید که چون برخی فیلم ها سیاهنمایی می کنند در سطح جهانی مورد توجه قرار می گیرند»، که دبیر جشنواره پاسخ داد: این نگاه خودش سیاهنمایی است. در ۴۰ سال گذشته برخی دنبال این بودند که کوچکترین نقص ها در سینما را بزر گ کنند و خاطر مسئولان بالای کشور را مکدر و ناراحت کنند درحالیکه سینما در خدمت مردم و نظام بوده است. در زمان انقلاب یا دفاع مقدس یا سال های اخیر همسو با نظام بودند و بسیار درخشان و خوب ظاهر شده و همیشه همراه و همدل دولت و حاکمیت بوده ولی همان کسانی که سینما را متهم به سیاهنمایی می کند مشغول سیاهنمایی هستند.

ماجرای تاخیر در اکران فیلم «شیش و نیم»

ابراهیم داروغه‌زاده در پاسخ به پرسشی درباره مشکلی که فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی در آغاز جشنواره داشته است، گفت: فیلم آقای روستایی یک روز دیرتر به جشنواره رسید یعنی تهیه‌کننده نسخه را به ما دیرتر رساند، ما فیلم را انتخاب کرده بودیم، مجوز نمایش هم داشت و هیچ مشکلی از طرف ما وجود نداشت.

او ادامه داد: گویا هماهنگی با نهادی که امکاناتی را در اختیار فیلم گذاشته بود مسئله اصلی بود، زیرا فیلم به موضوع زحمات نیروی انتظامی برای مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر می‌پردازد، یعنی در ستایش خدمات نیروی انتظامی و قوه قضاییه است که با جدیت برخورد می‌کنند. ضمن آنکه فیلم بسیار خوبی است زیرا که به شدت مردم و جوانان را درباره خطرناک بودن مواد مخدر انزار می‌دهد. همچنین به آسیب‌هایی که فروشندگان موادر مخدر به خودشان و جامعه می‌زنند اشاره می‌کند.

داروغه زاده درباره علت اصلی تاخیر در تحویل نسخه فیلم «متری شیش و نیم»، توضیح داد: طبق هماهنگی‌هایی که داشتند قرار بود تا امکاناتی را از نیروی انتظامی دریافت کنند. همچنین تفاهم‌هایی داشتند تا پروتکل‌های نیروی انتظامی در برخوردی که با متهمین دارند رعایت شود، پس از اتمام فیلم باید مدیران نیروی انتظامی این فیلم را می‌دیدند و نظر می دادند که پروتکل‌ها رعایت شده است یا خیر؟ و به همین دلیل فیلم با یک روز تاخیر به جشنواره رسید.

دبیر جشنواره فجر درباره حاشیه‌هایی که درباره محتوای فیلم مطرح شده بود، گفت: مسئول فیلم تهیه‌کننده است و از اول این قول و قرارها را با نیروی انتظامی داشتند و در جلساتی که به همراه کارگردان با مدیران ارشد نیروی انتظامی داشتند، توانستند آن‌ها اقناع کنند که مسایل مورد نظر رعایت کردند.

همه فیلم ها به موقع به جشنواره رسیدند

او در پاسخ به پرسشی درباره تاخیر در رسیدن فیلم «غلامرضا تختی» به جشنواره و شایعاتی درباره نحوه انتخاب فیلم هایی که کامل نبودند، بیان کرد: طبیعتا با ۲۰ دقیقه از فیلم، انتخاب امکان پذیر نیست، وقتی فیلم‌ها برای بازبینی به هیات انتخاب ارائه می‌شود هنوز در آن نسخه مسایل فنی از جمله صداگذاری، موسیقی و… انجام نشده اما کلیت فیلم و نسخه تدوین شده در اختیار هیات انتخاب قرار می‌گیرد. ممکن است که یک یا دو سکانس آن آماده نشده باشد ولی به شکلی است که قابلیت تشخیص دارد. هر جشنواره به دنبال این است که بهترین فیلم‌ها را انتخاب کند به شرط اینکه آن فیلم به برنامه جشنواره برسد و خوشبختانه امسال همه فیلم‌ها به موقع به جشنواره رسیدند و فکر کنم فیلم «غلامرضا تختی» فقط یک ساعت تاخیر داشت و در لابراتور یک مشکلی برای آن پیش آمده بود و مجبور شدیم که در نهایت یک سانس را جابه‌جا کنیم.

داروغه زاده درباره شروع زودهنگام فعالیت هیات داوران و انتخاب آثار برگزیده نیز توضیح داد: هیات دواران تقریبا یک روز زودتر از نمایش‌ فیلم‌ها کار خود را آغاز می‌کند چون از آن طرف باید زودتر به کارشان پایان دهند، ضمن آنکه ما یک هیات داوران فیلم اول، کوتاه و مستند هم داشته‌ایم که باید به ارزیابی آثار بخش خود بپردازند.

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره اضافه شدن بخش خارج از مسابقه برای نمایش دو فیلم گفت: فقط دو نمایش در چارسو و سینماهای شهرستان در خارج از مسابقه به نمایش درآمدند و جایزه جدیدی اضافه نشده است و تنها دو فیلم که درباره دفاع مقدس و مدافعان حرم بودند و نتوانسته بودند خودشان را به جشنواره برسانند، نسخه کامل خود را پس از مدتی به جشنواره رسانده و بازبینی آن‌ها انجام شد، فیلم‌های خوبی هم بودند و تنها نمایش برای آن‌ها گذاشته شد.

او درباره اینکه نمایش دو فیلم در بخش خارج از مسابقه، خلاف قوانین است یا خیر، پاسخ داد: ما نمی‌توانیم خلاف آیین نامه عمل کنیم و فیلمی که هیات انتخاب آن را انتخاب نکرده است را وارد جشنواره کنیم اما وقتی نمایشی خارج از مسابقه می‌گذاریم ربطی به هیات انتخاب و دواران ندارد زیرا که نه داوری می‌شود و نه نشست نقد و بررسی دارد. به مناسبت چهل سالگی این دو فیلم که موضوعی مرتبط داشته و درخواست برگزاری نمایش در جشنواره را داشتند با اختیارات دبیر جشنواره به نمایش درآمدند.

داروغه زاده در پاسخ به این پرسش که سایت در جشنواره امسال از دسترس خارج شد یا خیر، گفت: همانند سال گذشته مشکلی در زمینه سایت نداشتیم و پیش فروش تمام ظرفیت را تقریبا انجام دادیم و در همان ساعت اول ۸۰ درصد بلیت‌ها به فروش رفت.

از تعداد صندلی های سینمای مردمی کاسته نشده است

او با تاکید بر اینکه تعداد صندلی در جشنواره امسال از سینماهای مردمی کاسته نشده است، گفت: تعداد صندلی کم نشده و بعضی از سینماها جایگزین شدند، زیرا قرار نیست اکران  عمومی داشته باشیم چون تهیه‌کنندگان راضی نیستند. ما در مراکز شهرستانها هم فقط یک فیلم را سه سانس نمایش می‌دهیم و سعی می‌کنیم در همه شهرها این جشن که جشن چهل سالگی انقلاب است برگزار شود. همچنین مسایل امنیتی را همچون طول سال مواظبت می‌کنیم.

 

داروغه زاده در مورد بحث‌های امنیتی هم گفت: همان‌طور که در طول سال از فیلم‌ها محافظت می‌کنیم در طول جشنواره هم این روند را ادامه می‌دهیم.

او در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه هر سال سالن‌های سینمایی که می‌خواهند به ناوگان سینمای کشور اضافه شوند، از ما درخواست دارند که با جشنواره فیلم فجر کارشان را شروع کنند. چون تبلیغ خوبی برایشان می‌شود، افزود: امسال پردیس ایران‌مال با ۱۲ سالن اضافه شد که درخواست داشتند شروع نمایش‌هایشان با جشنواره فیلم فجر باشد. وقتی سینمایی اضافه می‌شد به همان میزان باید از سالن‌های سینمای دیگر کم شود. ما در همه نقاط تهران نمایش داریم. امسال برای اولین بار اسلام شهر هم به جشنواره اضافه شد و سالن سینمایی در آنجا فیلم‌های فجر را نمایش می‌دهد.

پاسخ به انتقادات درباره صحبت های معتمدآریا در افتتاحیه جشنواره فجر

دبیر جشنواره فیلم فجر در خصوص واکنش‌ها نسبت به انتقادات فاطمه معتمد‌آریا گفت: هر سال در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر برای بزرگان سینما بزرگداشت گرفته می‌شود، یکی از بزرگداشت‌های امسال ما خانم معتمدآریا بودند. طبق روند افتتاحیه او به بالای سن می‌رود و البته صحبت‌هایی می‌کند که در گوشه‌ای از آن‌ها انتقادی نسبت به برخوردهایی که با او شده بود، داشت که مورد اعتراض برخی از رسانه‌ها و مردم قرار می‌گیرد.

 

او تاکید کرد: واکنش من این بود که اتفاقا این یکی از دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی است، اینکه ما به راحتی می‌توانیم اعتراض کنیم. هنرمند ما می‌تواند در پیشگاه مسئولان و زمانی که فیلمش از رسانه‌ ملی پخش می‌شود، اعتراض خودش را نسبت به هر جایی بیان کند. اتفاقا این مهم‌ترین تمایز دوران ما با قبل از انقلاب است. آنقدر این نظام مقتدر است که می‌تواند همه منتقدان را در خود جای دهد و پذیرا باشد. نقطه نظرات آن‌ها را بپذیرد و هیچ اتفاقی نیافتد. در صورتی که در رژیم گذشته امکان نداشت چنین اتفاقی بیافتد.

سینما دستاورد انقلاب است، نباید تخریبش کرد

داروغه زاده ضمن تشکر از صداوسیما گفت: خواهش من این است که صداوسیما به سینمای ایران کمک کند، سینما از دستاوردهای انقلاب ماست و نباید تخریبش کنیم. باید کمک کنیم هر روز بهتر شود. انتقاد خوب است،‌ ولی تخریب نکنیم. با توجه به شرایط سختی که سینماگران دارند، با توجه به اینکه حوزه هنر، حوزه فقیری است. بودجه سال گذشته ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون برای جشنواره هزینه شد؛ یعنی کمتر از ۵ میلیارد است. امسال هم سعی می‌کنیم با ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر هزینه کردن، این دوره جشنواره را تمام کنیم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.