پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
05:27 | | فجر 37

محمود صادقی:  برگزاری جشنواره فیلم فجر به دهه فجر رنگ خاصی می‌دهد

محمود صادقی:  برگزاری جشنواره فیلم فجر به دهه فجر رنگ خاصی می‌دهد

محمود صادقی، نماینده تهران درباره پیوند سینمای ایران و انقلاب گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری در دهه فجر که مقطع مهمی است به آن معنا و رنگ خاصی می‌دهد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتیمن جشنواره فیلم فجر، صادقی درباره سینما و جشنواره فیلم فجر گفت: سینما به هر حال در جای خودش رسانه‌ای تاثیرگذار است. هم از بعد سرگرمی و هم از بعد هنری و جنبه‌های فرهنگی و فکری می‌توان درباره آن زیاد حرف زد.

او تاکید کرد: راه‌اندازی جشنواره فیلم فجر همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی به نظرم بستر مناسبی را برای پیوند خوردن گروه‌های مختلف هنری با انقلاب فراهم کرد.

صادقی با اشاره به اهمیت دهه فجر گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری در دهه فجر که مقطع مهمی است به آن معنا و رنگ خاصی می‌دهد. خوشبختانه از اولین سال‌های بعد از انقلاب اسلامی این جشنواره راه‌اندازی شد و  به نظر من توانست با پیوند دادن این هنر یعنی سینما با انقلاب اسلامی حاشیه‌ای امن برای آن درست کند.

او ادامه داد: رفته‌رفته جشنواره فیلم فجر تبدیل به نوستالژی شده است. خود من به عنوان تماشاگر ساده درگیر این جشنواره بوده‌ام. پیوند انقلاب و سینما با برگزای هر ساله این جشنواره تکرار می‌شود. شاید لزوما فیلم‌هایی که در این جشنواره نمایش داده می‌شوند، درباره انقلاب نباشند اما این تقارن و همزمانی پیام خوبی داشته است و تاثیر مثبتی می‌گذارد.

نماینده مردم تهران درباره تاثیر فضای انقلاب بر سینما گفت: موج نوی سینمای در دهه ۴۰ شروع شد و سینما وارد فاز جدی‌تری شد. اما فضای انقلابی بستری را فراهم کرد تا سینما جهش بیشتری کند. من اهل این حرفه نیستم، اما می‌توانم تشخیص دهم که سینمای بعد از انقلاب از نظر فکری و درون‌مایه‌های فیلم‌ها بسیار متفاوت شده است. هرچند که باید این انتقاد را داشته باشم که در بعد گیشه و تجاری سینما این فکر‌ها و درون‌مایه‌ها دور شده‌اند.

او تاکید کرد: اما به طور خاص فیلم‌های سینمای ایران تحت تاثیر تفکر انقلابی هستند و پیام‌هایی مانند ظلم ستیزی، برگشتن به خویشتن و… در برخی از تولیدات سینمایی ما قابل مشاهده است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.