چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
00:46 | | فجر 37

احمد توکلی: رواج ارزش‌های انقلابی و اسلامی از طریق جشنواره فیلم فجر و سینما تحقق یافته است

احمد توکلی: رواج ارزش‌های انقلابی و اسلامی از طریق جشنواره فیلم فجر و سینما تحقق یافته است

احمد توکلی معتقد است که رواج ارزش‌های انقلابی، اسلامی و ایرانی فرهنگ ما از طریق سینما و جشنواره فیلم فجر تحقق پیدا کرده است.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی شامگاه یکشنبه ۲۱ بهمن به تماشای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» در پردیس سینمایی اهالی رسانه نشست.

احمد توکلی پیش از نمایش فیلم در گفت‌وگو با ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، ارزیابی خود را از برگزاری رویدادهای هنری چون جشنواره فیلم فجر در راستای معرفی ارزش‌های انقلاب اسلامی اینطور بیان کرد: «وقتی یک دولت یا حکومت یک جشنواره راه می‌اندازد یا برگزار می‌کند، انتظار دارد فیلم‌هایی در آن به نمایش دربیاید که اهداف و ارزش‌های بلند و والای ملت ایران را در نظر داشته و تعقیب کند، این مسئله خود به خود بر علاقه‌مندان به جشنواره و همچنین افراد حاضر در این رویداد تاثیرگذار است.»

نقش سینما و جشنواره فیلم فجر در رواج ارزش‌ها

او ادامه داد: «در واقع کسی جذب این جشنواره‌ها می‌شود که به وطن، دین و مردمش تعلق داشته باشد و اگر این تعلق ضعیف باشد در این جشنواره‌ها شرکت نمی‌کند. پس رواج ارزش‌های انقلابی، اسلامی و ایرانی فرهنگ ما از طریق سینما و جشنواره فیلم فجر تحقق پیدا کرده و می‌کند.»

او درباره ارتباط خود با سینما، گفت: «چهار، پنج سال پیش از انقلاب نزدیک به سال ۴۷، ۴۸ به سینما می‌رفتم، پس از آن دیگر سینما را دنبال نکردم تا انقلاب شد، پس از انقلاب دوباره به سینما رفتم.»

سینمای ایران پس از انقلاب با مردم ایجاد ارتباط کرد

او با اشاره تغییر ماهیت سینمای ایران پس از انقلاب، گفت: «ماهیت سینما پیش از انقلاب چیز دیگری بود، اما پس از انقلاب رویکرد و شکل تازه‌ای پیدا کرد که هم به سبب آن افتخارات جهانی برای ملت ایران فراهم شده و هم با مردم ایجاد ارتباط کرده است، زیرا که بهترین روش برای انتقال پیام‌های انسانی سینماست و به همین دلیل است که نمی‌شود فیلمی را ببینم و از تماشای آن متاثر نشوم.»

این چهره سیاسی درباره اینکه فیلم‌های جشنواره سی و هفتم را چطور می‌بیند و به تماشای کدام فیلم نشسته است، توضیح داد: «دیدن این فیلم جرم است» را در جشنواره امسال دیدم که خیلی خوب برخی از انحرافات جامعه و در واقع سیستم را نشان می‌دهد. نظام جمهوری اسلامی اجزایی دارد که در آن‌ها اتفاقات بدی در حال رخ دادن است و در این فیلم این مسایل به خوبی نمایان می‌شود.»

او ادامه داد: «این فیلم غیرتمندی و تغییرات افراد را در طی سال‌ها به خوبی نشان می‌دهد و پایان خیلی خوب دارد.»

در نقد تاریخ باید انصاف داشت

توکلی درباره نگاه درستی که باید در ساخت فیلم‌های تاریخی درباره مقاطع مختلف تاریخ ایران از جمله انقلاب اسلامی داشته باشیم، بیان کرد: «هر چه فیلم درباره تاریخ ایران ساخته شود کم است اما باید در نقد تاریخ انصاف داشته باشیم، یعنی باید نقدی که می‌کنیم نقد تاریخ باشد نه نقد خودمان.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره فیلم تاثیرگذاری که در طی این سال‌ها در سینما دیده است، گفت: «یاد مارمولک افتادم، خیلی فیلم خوبی بود، تحولات آدم‌ها را به خوبی نشان می‌داد. آدم‌ها ثابت نیستند، بعضی‌ها در نظر ما خوب بودند الان بد شدند و برخی نیز بد بودند و امروز خیلی خوب شدند. ما هم ممکن است اگر از خودمان مراقبت نکنیم بد شویم. این واقعیت است، سفری که ما در این جهان می‌کنیم با افت و خیزهایی همراه است که امیدوارم عاقبت به خیر شویم.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.