دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
00:42 | | فجر 37

سخنان ابراهیم داروغه‌زاده در برنامه «نقد سینما»/ جشنواره فجر برای ایجاد همگرایی برگزار می‌شود

سخنان ابراهیم داروغه‌زاده در برنامه «نقد سینما»/ جشنواره فجر برای ایجاد همگرایی برگزار می‌شود

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یازدهمین شب از ویژه‌برنامه تلویزیونی نقد سینما حضور پیدا کرد و به پرسش‌های بهروز افخمی مجری برنامه پاسخ داد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، داروغه‌زاده در پاسخ به پرسش افخمی در مورد آثار جشنواره امسال پاسخ داد: «امسال ما شاهد فیلم‌های بسیار خوبی بودیم و این تعداد فیلم خوب در یک جشنواره شاید هر چند سال یک بار اتفاق بیافتد و این ربطی به مدیریت جشنواره یا حتی مدیریت سازمان سینمایی ندارد و حاصل زحمات هنرمندان و اهالی سینما بوده است. تعداد قابل توجهی از آثار مرتبط و همسو با منافع ملی هم داشتیم که از قضا فیلم‌های خوبی هم بودند.»

او درباره تاثیر تعداد بالای آثار با کیفیت بر سختی کار داوران گفت: «طبیعتا هرقدر تعداد فیلم‌های خوب بیشتر می‌شود، دردسرها هم بیشتر می‌شود. تعداد بالای فیلم‌های خوب باعث دشواری بیشتر قضاوت می‌شود. ما تقریبا ۸ یا ۹ فیلم خوب داشتیم و فقط ۱۷ سیمرغ داریم. خصوصا اینکه برخی از فیلم‌ها بیگ‌پروداکشن بودند و شاید بعد از اختتامیه احساس کنند اتفاقاتی که انتظارش را داشتند نیفتاده است.»

دبیر جشنواره فیلم فجر در مورد واکنش‌ها به فهرست نامزدهای جشنواره گفت: «واکنش‌هایی که از فهرست نامزدها گرفتیم خوب بوده است. بعضی از فیلم‌ها در ۹ مورد کاندیدا شده‌اند و حالا می‌گویند چرا ما در دهمین رشته هم کاندیدا نبودیم! جشنواره فجر همیشه این مشکل را دارد که داورها تحت فشار هستند. در جشنواره‌های جهانی این مسئله وجود ندارد و کسانی که برنده نمی‌شوند از داورها تشکر می‌کنند و به سراغ جشنواره‌های دیگر می‌روند. اما در جشنواره فجر کسانی که برنده می‌شوند، سیمرغ را حق خودشان می‌دانند و کسانی که برنده نمی‌شوند شکایت می‌کنند. برخی فیلم‌ها که در جشنواره ملی نامزد شدند، در جشنواره جهانی دیگر امکان نامزد جایزه شدن را ندارند.»

داروغه‌زاده در مورد تغییرات احتمالی پیش روی جشنواره فجر گفت: «اگر قرار است تغییری در جشنواره اعمال شود، باید بسیار دقیق و همه‌جانبه باشد. حفظ همین شاکله کلی در ۳۷ سال گذشته باعث شده است که جشنواره برند شود. من به محض اینکه دبیری جشنواره را در دوره قبل برعهده گرفتم، اولین کاری که کردم مدیریت هزینه‌ها بود. تصمیم گرفتیم نیمی از هزینه‌ها را با اسپانسرها پوشش دهیم. جشنواره به همان میزانی که مورد توجه است، توقعات و پیشنهاداتی را هم از ارگان‌ها و نهادها دارد؛ مثلا پیشنهاد جوایز موضوعی برای فیلم‌ها داده می‌شود.»

او درباره بلیت‌های جشنواره گفت: «تعداد بلیت‌های جشنواره به ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و امکان دارد در سال‌های آینده به ۵۰۰ هزار نفر برسیم. اما باید دید بعضی از آثار را می‌شود در شهرستان‌ها اکران کرد یا نه. بعضی فیلم‌ها مورد پسند شهرستان‌ها هم هست که همین اکران جشنواره‌ای باعث تبلیغ برای این فیلم‌ها می‌شود. تا امسال فروش بلیت‌ها متعلق به جشنواره بود اما امسال ما سهم فروش‌ها را به صاحبان فیلم‌ها دادیم.»

داروغه‌زاده دیدگاه خود را درباره برخی نقدها که درباره جشنواره مطرح می‌شود اینچنین بیان کرد: «بخشی از برنامه‌های صداوسیما و ویژه‌برنامه‌های جشنواره به دنبال نقد منفی جشنواره می‌روند، در حالی که ما برای ایجاد همگرایی در سینمای ایران جشنواره را برگزار می‌کنیم و این نقدهای منفی باعث دلزده شدن می‌شود.»

او با اشاره به برخی نقدها گفت: «یکی از منتقدین در شب دوم جشنواره در برنامه رسانه ملی گفت که تمام فیلم‌های جشنواره تم خیانت دارند! یا یکی از دوستان گفت که امسال بدترین جشنواره‌ای بود که تا به حال داشتیم. جشنواره فجر یکی از دستاوردهای انقلاب است که ما نباید آن را پرپر  کنیم. بعضی از فیلم‌های این سینما چندین بار در سال از تلویزیون پخش می‌شود و بعضی از  آثار این سینما بزرگترین جوایز جهانی را گرفته است. چرا ما باید با این سینما این‌طور برخورد کنیم؟»

دبیر جشنواره فیلم فجرگفت: «اگر در برگزاری جشنواره مشکلی بوده است ـ که با جشنواره‌ای در این ابعاد حتما مشکلاتی داشته است ـ مسئولیتش با من است. اما امسال واقعا فیلم‌های خوبی در جشنواره شرکت کرده است و جشنواره از انحصار فیلم‌های آپارتمانی و با بودجه اندک درآمده است.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.