یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
23:22 | | فجر 37

جشنواره سی و هفتم فیلم فجر از نگاه صاحبان آثار

جشنواره سی و هفتم فیلم فجر از نگاه صاحبان آثار

‌صاحبان آثار سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، با برشمردن نکات قوت و ضعف این دوره از جشنواره دیدگاه خود را درباره کیفیت برگزاری این دوره از جشنواره بیان کردند.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، کارگردانان وتهیه‌کنندگان حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ویژگی‌های حضور در این دوره از جشنواره و نکات قابل توجه را در گفت‌و‌گو با ستاد خبری برشمردند و همچنین پیشنهادهای خود را برای دوره‌های بعدی بیان کردند.

داوران خروجی قابل قبولی داشتند

تهیه‌کننده فیلم سینمایی«23 نفر» معتقد است که جشنواره فیلم فجر امسال از نظر سطح کیفی یکی از موفق‌ترین جشنواره‌ها بوده زیرا فیلم‌های خوب و قابل قبولی در آن حضور داشته است.

مجتبی فرآورده با بیان اینکه شرایط برگزاری جشنواره قابل قبول بود، ادامه داد:‌ جشنواره از نظر اجرایی نیز خوب بود، اما جشنواره فیلم فجر از نظر ساختاری مشکل دارد و نیاز به بازسازی دارد. در مجموع برای فیلم ما در جشنواره امسال اتفاقات خوبی افتاد و مهمتر اینکه مخاطب آن را دوست داشت و بازخوردهای بسیار خوبی از آنها گرفتیم.

او خاطرنشان کرد: در ابتدا با دیدن ترکیب داورها تصور بر این بود که با چالش اساسی مواجه خواهند شد اما خروجی قابل قبولی داشتند. می توان گفت در جشنواره امسال شرایط امنی برای فیلم ها حاکم بود اما نکته ای هم وجود دارد اینکه هیات داوری باید پاسخگو باشد یعنی توضیح دهتد که فیلم ها بر چه اساسی جایزه گرفتند و یا رد شدند.

جشنواره فیلم فجر ۳۷ با ارزش بود

کارگردان فیلم «سمفونی نهم» با بیان اینکه در همه نمایش های فیلمش حضور داشته است، بیان کرد: در مقایسه با سال های قبل امسال جشنواره منظم و باارزش تری برگزار شد.

محمدرضا هنرمند ادامه داد: البته فیلم ما اشکالات جدی داشت و تا روز دهم به دلیل ترافیک لابراتوارها برطرف نشد و مجبور شدیم فیلم با همان جا به جایی پلان ها نمایش دهیم. جشنواره موجب می شود تا ما ارزیابی درستی نسبت به فیلم پیدا کنیم و برای نمایش های گسترده و اکران عمومی آمادگی بیشتری داشته باشیم.

سال پرباری از نظر تنوع محصول برای سینمای ایران داریم

کارگردان فیلم سینمایی «حمال طلا» با بیان اینکه همه فیلم‌های جشنواره را ندیده است، گفت: فیلمم را در جشنواره با مردم، منتقدان و اهالی رسانه دیدم و در جریان بازخوردهای آنها قرار گرفتم.

تورج اصلانی ادامه داد: با برآیند جشنواره و بازتاب‌هایی که از اطرافیان گرفتم می‌توانم نتیجه بگیریم که سال پرباری از نظر تنوع محصول برای سینمای ایران پیش روست.

او با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر ۳۷ فیلم‌های خوب زیاد داشت، یادآور شد: فیلم «حمال طلا» فضای فانتزی و خاصی نداشت و درباره طبقه کارگرها در اجتماع بود که شاید در سکانس‌هایی خشونت هم داشت، اما با این حال بازخوردهای خوبی از مخاطب گرفتم.

اصلانی همچنین گفت: اینکه سینمایی مختص منتقدان و اهالی رسانه درنظر گرفته شده اتفاق خوبی است زیرا در همه جای دنیا که جشنواره برگزار می کنند به همین شکل است. تنها نکته‌ای که فکر می‌کنم برای سال‌های آینده خوب است و باید به آن توجه شود اینکه فاصله بین نمایش فیلم‌ها بیشتر شود تا مخاطبان به راحتی بعد از جلسات پرسش و پاسخ برای دیدن فیلم‌ها به سالن نمایش بروند.

جشنواره محلی برای محک زدن فیلم‌ها است

تهیه‌کننده «سمفونی نهم» معتقد است سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در نمایش فیلم‌ها و رسیدگی به وضعیت آثار موفق بوده است.

زینب تقوایی ادامه داد: جشنواره محلی برای محک زدن فیلم‌ها و کمک برای گرفتن بازخوردها برای اکران عمومی است. فیلم ما در سالن‌های مختلفی نمایش داشت و خوشبختانه با بازخوردهای خوبی از طرف مردم و اهالی رسانه مواجه شدیم.

او گفت: داوری‌های امسال جشنواره با توجه به فیلم‌های حاضر، سخت بود، و نتیجه می‌توانست بهتر از این هم باشد. باید توجه داشت که دیده نشدن فیلم‌های ما که به دنبال این هستیم تا سینما را از کمدی‌های سخیف درآوریم و ذائقه مخاطب را به سمت دیدن فیلم‌های خوب سوق دهیم، موجب دلزدگی می‌شود.

تقوایی همچنین گفت:‌ یکی از موضوعاتی که باید در سال‌های آینده مورد توجه قرار گیرد، نشست‌های پرسش و پاسخ فیلم‌ها است. به نظرم باید سطح سوالات این نشست‌ها بالاتر برود.

جشنواره منظمی برگزار شد

تهیه‌کننده فیلم «سال دوم دانشکده من» گفت:‌ جشنواره فیلم فجر امسال علاوه بر تنوع ژانر مزیت بسیار خوب دیگری داشت اینکه از نسل‌های مختلف (جوان‌ها، میانسال‌ها و پیشکسوت‌ها) در آن حضور داشتند.

مسعود ردایی ادامه داد:‌ در جشنواره امسال همه بخش‌ها تلاش زیادی کرده بودند و در حد بضاعت، جشنواره خوب و منظمی برگزار کردند. خوشبختانه فیلم ما هم در سینمای رسانه و هم در سینمای مردمی با استقبال خوبی همراه شد.

اختصاص سیمرغ به انیمیشن بهترین اتفاق جشنواره بود

تهیه کننده انیمیشن «آخرین داستان» معتقد است جشنواره امسال نظم بسیار خوبی داشت و امیدوار است این روند در سال‌های آینده هم ادامه داشته باشد.

احسان رسول‌اف ادامه داد: افتتاحیه و اختتامیه جشنواره ریتم خوبی داشت و خسته‌کننده نبود. یکی از اتفاقات بسیار خوب جشنواره فیلم فجر امسال این بود که برای فیلم‌های انیمیشن نیز یک سیمرغ درنظر گرفته شد که این امر موجب شد تا انگیزه انیمیشن‌سازها بالا برود و بدانند که کارشان دیده می‌شود.

او پیشنهاد داد: نکته‌ای که ‌به نظرم بهتر است برای سال‌های آینده به آن توجه شود اینکه فیلم‌های انیمیشن، مستند و کوتاه هم مانند فیلم‌های بخش سودای سیمرغ شانس نمایش در همه سانس‌ها را داشته باشند و سانس نخست به آن‌ها اختصاص نیابد.

امیدوارم هر سال همچون امسال شاهد فیلم‌های با کیفیت باشیم

تهیه‌کننده «شبی که ماه کامل شد» درباره جشنواره امسال گفت:‌ نکته‌ای که در جشنواره فیلم فجر امسال بسیار قابل قبول بود اینکه آثاری که در جشنواره حضور داشتند از کیفیت بالایی برخوردار بودند.

محمدحسین قاسمی ادامه داد: امسال نزدیک به ۱۱ اثر قابل توجه در جشنواره وجود داشت که می‌توان از آنها نام برد، همه آنها اعتبار جشنواره بودند.

او با بیان اینکه نکته مثبت دیگر جشنواره امسال، نظم آن است خاطرنشان کرد:‌ به جز روز اول که به خاطر دیررسیدن یک فیلم جا به جایی در نمایش فیلم‌ها صورت گرفت، بقیه نمایش‌ها در جشنواره منظم و مرتب بود. یکی از نکاتی که هر ساله دغدغه ما تهیه‌کننده‌ها بود اینکه می‌خواستیم اکران هایمان محدودتر باشد که خوشبختانه امسال سود حاصل از اکران‌ها در اختیار خودمان بود و درآمد آن به تهیه‌کننده‌ها رسید. این در حالی است که در سال‌های قبل تنها درآمد سانس‌های فوق‌العاده به ما تعلق می‌گرفت.

قاسمی در ادامه درباره داوری‌های جشنواره نیز گفت: داوری‌ها براساس فضایی که از طرف منتقدان و هنرمندان ایجاد شده بود، خیلی واضح و خوب عمل کردند. از دیگر اتفاقات خوب جشنواره این بود که ۲ سال است اکران‌ها برای اهالی رسانه متمرکز شده است و سینماگران بازخوردهای خوبی از طرف اهالی رسانه برای فیلم‌هایشان گرفتند.

او ادامه داد: امسال نشست‌های پرسش و پاسخ فیلم‌ها منظم‌تر برگزار شد و زمان آن کمتر بود که این روند خوب است زیرا طولانی بودن آن موجب خستگی اهالی رسانه و عوامل فیلم ها می شد. آرزو دارم در سال های آینده نیز همین دقت برای حضور فیلم ها در جشنواره از طرف سازمان سینمایی، تولیدکننده ها و دبیرخانه باشد تا آثار باکیفیت تر تولید شوند. امسال تعداد آثار خوب زیاد بود امیدوارم هرسال شاهد همین کیفیت برای فیلم ها باشیم.

بدون رسانه‌ها کار ما دیده نخواهد شد

آزیتا موگویی تهیه کننده و کارگردان فیلم «ایده اصلی» گفت: سال گذشته  به پردیس سینمایی ملت نیامده بودم، اما امسال با توجه به نمایش فیلم «ایده اصلی» برای اهالی رسانه به پردیس ملت آمدم به نظرم فضایی بسیار خوب و جمع و جور و صمیمی وجود داشت و برنامه‌های از پیش تعیین شده منظم و با احترام برگزار شد.

کارگردان «ایده اصلی» با بیان اینکه رسانه‌ها برای جشنواره و سینماگران زحمات زیادی کشیدند، اظهارداشت: همه می‌دانیم که اگر رسانه‌ها نباشند کار ما دیده نخواهد شد در همین جا از زحمات همه آنها تشکر می‌کنم.

موگویی در مورد تنوع فیلم‌ها در جشنواره امسال گفت: اکثر فیلم‌های جشنواره امسال را دیدم، به نظرم تنوع موضوع و مضمون و حتی اجرا در دوره‌های قدیمی‌تر جشنواره بسیار بیشتر بود. مثلا شما تصور کنید در دوره‌ای از جشنواره فیلمی مثل «مادر» اثر علی حاتمی و «هامون» اثر داریوش مهرجویی نمایش داده شده است. در دوره‌ای از جشنواره فیلم درخشانی مثل «پرده آخر» نمایش داده شد که هنوز بعد از گذشت ۲۸ سال تمام جزئیات آن درخشان و قابل دفاع است. همه این‌ها بدون جوگیری‌های رایج در این روزهای سینمای ایران که ریشه در خیلی چیزها دارد.

او  در مورد  بخش اجرایی جشنواره گفت: جا دارد از آقای علیزاده یکی از مدیران جشنواره تشکر کنم. در روزهایی که سینماگران در استرس بسیار برای رساندن فیلم‌ها به سانس‌ها و سینماهای مختلف داشتند، او با آرامش و صبوری برخورد می‌کرد که ناشی از تجربه زیاد ایشان است.

موگویی همچنین خاطرنشان کرد که برنامه‌ریزی اکران فیلم سینمایی «ایده اصلی» برای عید فطر است .

جشنواره امسال نمره قابل قبولی دارد

تهیه کننده فیلم سینمایی «جان دار» با بیان اینکه جشنواره امسال خوب و منظم بود، گفت:  فیلم‌ها هم در پردیس ملت که سینمای رسانه بود و هم در پردیس چارسو که اختصاص به هنرمندان داشت و هم در سینماهای دیگر به نمایش درآمد و بازخوردهای بسیار خوبی بعد از دیدن فیلم‌مان گرفتیم.

کامران مجیدی ادامه داد: چند فیلم از فیلم‌های همکارانم را در پردیس چارسو دیدم که از تنوع و کیفیت خوبی برخوردار بودند. با احترام به هیات انتخاب تصورم این است فیلم «جان‌دار» با بازیگران خوبی که داشت به خوبی دیده نشد. بسیاری از افرادی که این فیلم را دیدند می‌گفتند جای فیلم در بخش سودای سیمرغ خالی است.

او یادآور شد: اغلب فیلم‌های امسال خوب بودند اما فیلم «شبی که ماه کامل شد» و «غلامرضا تختی» ارزش های هنری بالایی داشتند. در مجموع جشنواره امسال نمره قابل قبولی دارد هم در تنوع فیلم‌ها و هم در اجرا.

تجربه‌هایم با حضور در جشنواره بیشتر شد

کارگردان فیلم سینمایی«پالتو شتری» گفت:‌ با حضور در جشنواره فیلم فجر تجربه‌های جالب توجهی در عرصه فیلمسازی کسب کردم.

مهدی علی میرزایی  افزود: جشنواره فرصتی فراهم کرد تا فیلم‌ها را در سالن‌های مختلف با مردم، اهالی رسانه و منتقدان ببینیم و ایده‌هایی را برای اکران عمومی به دست آوریم. درمجموع جشنواره خوب و منظمی بود و موجب شد تا پیش فرض‌هایمان نسبت به قبل را تصحیح کنیم.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.