جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
01:41 | | فجر 37

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نگاه سینماگران

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نگاه سینماگران

سینماگران امسال همچون دو سال گذشته در فضایی متفاوت از منتقدان و اهالی رسانه به تماشای آثار حاضر در جشنواره نشستند.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، سینماگران در پردیس چارسو و برخی دیگر از سینماهای اختصاص یافته به جشنواره به تماشای آثار نشستند و بعد از پایان کار این رویداد سینمایی در گفت‌و‌گو با ستاد خبری جشنواره دیدگاه خود را درباره این دوره از جشنواره بیان کردند.

جشنواره امسال روند رو به رشدی داشت

ابوالحسن داودی که در پردیس سینمایی چارسو به تماشای فیلم های جشنواره فیلم فجر ۳۷ نشست معتقد است که جشنواره امسال در مقایسه با سال های گذشته روند رو به رشدی داشت و نظم خوبی در آن برقرار بود.

او ادامه داد: همانطور که می‌دانید بی‌نظمی جزو ذات ما ایرانی‌ها است اما در جشنواره امسال سعی شده بود منظم‌تر از سال‌ های گذشته باشد البته باز هم کمی آدم های نا آشنا در سینمای هنرمندان دیده می شد.

کارگردان «رخ دیوانه» یادآور شد: از دیگر نکات مثبت جشنواره امسال کیفیت خوب فیلم ها بود که انصافا فیلم های قابل اعتنایی بودند البته فیلم های ناامیدکننده هم موجود بود اما تعداد فیلم های خوب تعدادشان بیشتر بود و سال آینده شاهد اکران های خوبی در سینما خواهیم بود.

پیشرفت خوب جشنواره سی و هفتم

منوچهر محمدی درباره ارزیابی خود از جشنواره امسال گفت: سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نظر نحوه برگزاری و نظم و انضباطی که وجود داشت و همچنین تعاملی که با سازندگان فیلم ها و سینماهای نمایش دهنده برقرار کرده بود، پیشرفت نسبی خوبی داشته است.

او ادامه داد: باید توجه داشت اینکه جشنواره فیلم فجر بخواهد همه سلیقه ها را برطرف کند از عهده هیچ مدیر و دستگاهی برنمی آید زیرا در نحوه برگزاری جشنواره ها سلیقه مدیریتی وجود دارد وما باید با توجه به بضاعت سینمای ایران جشنواره را همراهی کنیم.

این تهیه کننده سینما با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر نیاز به مدیریت و دبیرخانه ثابت دارد، یادآور شد: مباحث تدارکاتی و زیرساختی جشنواره موضوعاتی هستند که نیاز به زمان زیادی دارند و در مدت زمان کم به نتیجه نمی رسند بنابراین اگر مدیریت و دبیرخانه ثابتی برای جشنواره درنظر گرفته شود می تواند به این موضوعات در طول سال بپردازد.

محمدی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که باید در جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار گیرد محل برگزاری جشنواره است. متاسفانه در تهران جایی نداریم که همه اصناف، سینماگران، عوامل فیلم ها ، اهالی رسانه و منتقدین در آنجا متمرکز شوند. پردیس هایی هم که ساخته شده گنجایش ظرفیت این تعداد را ندارد بنابراین تا زمانیکه جای مناسبی برای برگزاری این رویداد سینمایی درنظر گرفته شود باید به داشته ها اکتفا کنیم و با آن کنار بیایم.

جشنواره امسال برایم مطلوب بود

گلاب آدینه درباره سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: امسال مردم از فیلم های جشنواره استقبال خوبی داشتند و فیلم های جشنواره در بین مردم خواهان زیادی داشت تا آن جا که برخی فیلم ها به سانس های فوق العاده می رسید و این نشان از موفق بودن یک جشنواره سینمایی دارد.

او ادامه داد: اگر جریانی های پشت پرده وجود داشته است من از آنها بی خبر هستم اما آنچه در ظاهر دیدم برایم مطلوب بود.

این بازیگر سینما و تاتر خاطرنشان کرد: امسال در بنیاد سینمایی فارابی و باغ کتاب به تماشای فیلم های جشنواره نشستم که از نظر صدا و تصویر کیفیت بسیار خوبی داشتند. سالن بنیاد سینمایی فارابی با کیفیت بسیار خوب بازسازی شده بود. خوشبختانه امسال چندین فیلم خوب چند فیلم در جشنواره وجود داشت.

به قوانین و مقررات جشنواره احترام بگذاریم

احترام برومند با بیان اینکه چند فیلم جشنواره را در باغ کتاب دیده است، گفت: خوبی جشنواره به شلوغ بودن ، پرهیاهو بودن و اشتیاق جوان ها است که خوشبختانه در جشنواره امسال چنین چیزی دیده شد.

او ادامه داد: فیلم های سرخپوست، متری شش و نیم، قسم و مسخره باز را دیدم به نظرم کیفیت های خوبی داشتند البته یکی از آنها خیلی به سلیقه من نزدیک نبود اما در مجموع همگی ساختار خوبی داشتند.

او یادآور شد: به همه هنرمندان پیشنهاد می کنم وقتی می‌خواهند فیلمشان در جشنواره حضور داشته باشد به قوانین و مقررات جشنواره احترام بگذارند و در همه مراسم ها که نیاز است، حضور داشته باشند.

جشنوارهای بی نقصی برگزار شد

حبیب اسماعیلی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر امسال از نظر اجرایی جشنواره قوی بود و نقصی نداشت، گفت: دست اندرکاران جشنواره با تجربه هایی که از دوره های گذشته کسب کرده بودند سعی کردند نواقص را برطرف کنند تا آنجا که ما امسال شاهد جشنواره خوب و منظمی بودیم.

وی با بیان اینکه مجموعه فیلم هایی که در جشنواره امسال نمایش داده شد از نظر سطح کیفی بالا بودند، افزود: در اوایل انقلاب شاهد چند فیلمبردار خوب داشتیم اما امروز شاهد جهش خوبی هستیم و در همه بخش ها آدم های متخصص زیاد داریم مخصوصا نسل جوان که در سال های اخیر شاهد فیلم های بسیار خوبی از آنها در بخش نگاه نو بودیم.

این تهیه کننده و پخش کننده سینما یادآور شد: بهتر است شرایطی فراهم شود تا همه فیلم هایی که تولید می شود (فیلم های با کیفیت) بتوانند در رقابت جشنواره حضور داشته باشند. به عنوان مثال، شاید فیلمی از نظر موضوع مناسب نباشد و آنرا رد کنند اما باید سایر بخش های فیلم نظیر بازیگری، فیلمبرداری و … هم در نظر گرفته شود تا حقی از آنها ضایع نشود.

اسماعیلی همچنین بیان کرد: جشنواره شور و هیجان و هیاهو باید داشته باشد. به نظرم بهتر است تا سینماگران و اهالی رسانه در یک جا فیلم ها را ببینند تا اهالی رسانه بتوانند به راحتی با آنها ارتباط داشته باشند.

سال آینده سینما فروش خوبی خواهد داشت

بیژن میرباقری درباره سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: در پردیس سینمایی چارسو به تماشای فیلم های جشنواره نشستم که بسیار منظم و مرتب بود، بدون شلوغی و ماندن در صف های طولانی وارد سالن نمایش فیلم ها شدیم.

وی ادامه داد:‌ مدیران جشنواره تمهیدات خوبی برای جشنواره امسال درنظر گرفته بودند و هر سینمایی که مختص افراد خاصی بود مدیرت جداگانه ای داشت آقای حجازی از مدیران کاربلد و حرفه ای در این عرصه هستند که کارشان را به خوبی در سینمای هنرمندان انجام دادند.

این کارگزدان سینما درباره فیلم های حاضر در جشنواره نیزاظهارداشت: ‌سطح کیفی آثار از نظر فنی فوق العاده بود فیلمبردارها و تدوینگرها کارهای آرتیستیک و تازه ای انجام داده بودند ضمن اینکه فیلم ها از نظر مضامین متفاوت بود. قطعا سینمای ایران در سال آینده فروش خوبی خواهد داشت و از نظر جذب مخاطب موفق خواهد بود.

داوری های جشنواره به نظر اهالی سینما نزدیک بود

تینا پاکروان با بیان اینکه داوری های جشنواره امسال خوب بود، گفت: خوشبختانه امسال داوری های جشنواره فیلم فجر تا حدودی به نظرات اهالی سینما نزدیک بود البته انتظار می رفت فیلم «سرخپوست » جوایز بیشتری بگیرد.

او ادامه داد: در جشنواره امسال فیلم هایی حضور داشتند که پروداشکن جدی سینمایی داشتند و از قالب سینمای آپارتمانی درآمده و تبدیل به سینمای واقعی شدیم.فیلم های متری شش و نیم، سرخپوست و شبی که ماه کامل شد پروداکشن های بسیار خوبی داشتند. اینکه هزینه می شود تا اثری در حد و انتظار مخاطب تحویل داده شود ، جذاب است.

این تهیه کننده سینما با بیان اینکه جشنواره امسال منظم بود یادآور شد: به نظرم برای سال های آینده باید به فیلم های اول توجه بیشتری شود. به عنوان مثال، فیلم سینمایی«جان دار» فیلم بسیار خوبی بود و بازی های درخشانی داشت اما به دلیل اینکه در بخش سودای سیمرغ قرار نگرفت موجب شد تا بازی ها و فلیمبرداری اش دیده نشود. بهتر است فکری برای این نوع فیلم ها شود.

پاکروان خاطرنشان کرد: امسال بیشتر فیلم های جشنواره را در سینماهای مردمی دیدم و شاهد بازخوردهای خوب آنها بعد از دیدن فیلم ها بودم تا آنجا که برخی فیلم ها به سانس فوق العاده می رسید و این اتفاق خوبی برای سینما و جشنواره امسال محسوب می شود.

باید به جشنواره امسال نمره قابل قبولی داد

محسن علی اکبری معتقد است جشنواره ای که ۳۷ دوره از برگزاری آن می گذرد باید از نظر نظم و اجرا بهتر از سال های قبل باشد.

او ادامه داد: امسال مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب بود و جشنواره حال و هوای دیگری پیدا کرده بود و در مجموع می توان به جشنواره امسال نمره قابل قبولی داد.

این تهیه کننده سینما ‌یادآور شد:‌ به نظرم هیات انتخاب باید زمان بیشتری برای دیدن فیلم ها و انتخابشان داشته باشند زیرا ۱۰ روز مدت زمان کمی برای دیدن ۱۰۰ فیلم و انتخابشان است و همین موضوع موجب می شود که گاهی فیلم های ضعیفی برای نمایش در جشنواره انتخاب شود.

علی اکبری با بیان اینکه از اتفاقات خوب دیگر جشنواره امسال اختصاص سینمایی مختص به اهالی رسانه و منتقدان بود، گفت: کار رسانه و منتقدان کاملا باهم فرق دارد. منتقدین بیشتر حَسنات و اشکالات فیلم ها را به چالش می کشند اما رسانه ها برای فیلم ها خبرسازی می کنند بنابراین کارشان مهم است و حق دارند تا سینمایی مجزا داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که بعد از سی و هفت سال برگزاری جشنواره باید مورد توجه قرار گیرد سینما یا پردیس مشخصی برای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی است.باید جایی باشد تا فیلمسازان در طول سال با برگزارکنندگان جشنواره در ارتباط باشند. هر سال که جشنواره برگزار می شود باید نسبت به سال قبل یک گام رو به جلو باشیم و این امر نیازمند تعامل دوطرفه است . قطعا اگر این تعامل و ارتباط برقرار باشد دیگر در جشنواره شاعد ۵ فیلم با موضوع قصاص نخواهیم بود.به دست اندرکاران جشنواره، هیات داوران، هیات انتخاب و دبیر محترم جشنواره خسته نباشید می گویم.

با هنرمندان برخورد خوبی شد

مقصود جباری با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر ۳۷ در مقایسه با سال های قبل از نظر نظم و اجرا بهتر بود، گفت: اولین موضوعی که در جشنواره اهمیت دارد جایی است که فیلم ها در آن نمایش داده می شود که امسال با تمهیداتی که مدیران جشنواره اندیشیده بودند صنوف، اهالی رسانه و هنرمندان هر کدام سینمای جداگانه ای داشتند و دیگر از آدم های بی ربط و متفذقه خبری نبود.

وی ادامه داد: علاوه بر نظمی که در جشنواره امسال حاکی بود عوامل و برگزارکنندگان جشنواره نیز برخورد بسیار خوبی با هنرمندان در پردیس چارسو داشتند.

این تهیه کننده سینما در مورد کیفیت فیلم های نمایش داده شده در جشنواره نیز گفت:‌ کیفیت فیلم ها از نظر تکنیکال در ابعاد فیلمبرداری، جلوه های ویژه بصری و دستاوردهای هنری فوق العاده بودند . جهت رو به رشد خوبی در فیلم ها دیده می شد که مخاطب از این حجم پیشرفت شگفت زده می شد.

وی با بیان اینکه افتخار می کنیم که در کشور ما فیلم هایی با کیفیت و استاندارد بالا ساخته می شود، خاطرنشان کرد: سبد جشنواره فیلم فجر باید متنوع باشد که امسال صرف نظر از نقاط قوت و ضعف فیلم ها سبد جشنواره تکمیل بود.

جباری پیشنهاد داد: بهتر است برای سال آینده امکانات به صورت مساوی در اختیار فیلمسازان قرار گیرد زیرا در کشورمان فیلمسازان خوبی داریم مخصوصا فیلمسازان جوان که اگر امکانات در اختیارشان قرار گیرند می توانند فیلم های خوبی در بخش نگاه نو داشته باشند.

نقطه پراهمیت جشنواره فیلم های بامحتوا بود

علی روئین تن معتقد است که مهمترین اتفاق جشنواره امسال مربوط به محتوای فیلم هاست که شاهد حضور فیلم های بسیار خوب در جشنواره امسال بودیم که نشان داد سینمای ایران از نظر تکنولوژی رشد خوبی داشته است.

وی ادامه داد: رقابت بین چند فیلم بسیار نزدیک بود اما این رقابت ساده، صمیمی و درست بود.ابراهیم داروغه زاده آدم پاک و روشنی است به همین دلیل هم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را با شرافت برگزار کرد.

این تهیه کننده سینما یادآور شد: یکی از نکاتی که بهتر است مدیران و دست اندرکاران جشنواره برای سال های آینده توجه داشته باشند این است که اساسنامه ای بگذارند و بندی در آن وجود داشته باشد که وقتی فیلمی کاندید می شود عوامل آن حضور داشته باشند تا تنور جشنواره گرم تر شود همانطور که قرعه کشی فیلم های جشنواره شور و هیجان خاصی در شروع جشنواره داشت.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.