جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
20:31 | | فجر 38

صلواتی:«پدران» اولین فیلم سینمایی من است

صلواتی:«پدران» اولین فیلم سینمایی من است

سالم صلواتی، کارگردان فیلم «پدران» به این انتقاد که او جزء فیلم‌اولی‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیست، پاسخ داد.

«سالم صلواتی» کارگردان فیلم «پدران» که در بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر پذیرفته شده است، با انتقاد از حاشیه‌های به وجود آمده درباره این که او جزء فیلمسازان اول محسوب نمی‌شود، گفت: بدون هیچ شبهه‌ای فیلم من در بخش «نگاه نو» حضور دارد، به این دلیل که «پدران» اولین فیلم سینمایی من است.

او گفت: فیلم قبلی من با نام «زمستان آخر» با پروانه ساخت ویدئویی، برای تلویزیون (اما با ساختاری سینمایی) ساخته شد. حتی در سال ۹۳ با وجود اینکه توسط هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر برای حضور در بخش مسابقه انتخاب شده بود؛ اما بر اساس قواعد و به دلیل نداشتن پروانه سینمایی از حضور در جشنواره بازماند و از مسابقه کنار گذاشته شد.

صلواتی به عدم اکران فیلم قبلی خود در گروه هنر و تجربه هم اشاره کرد و گفت: آن فیلم در سینماها اکرانی نداشته و تاکنون تنها فیلم اکران شده از من فیلم کوتاه «آینه‌های پریده‌رنگ» بوده که زمستان سال گذشته در گروه هنر و تجربه در باکس زمستانه فیلم کوتاه به اکران درآمد و به غیر از آن من هیچ تجربه اکران سینمایی نداشته‌ام.

او تصریح کرد: مطمئناً در صورت اکران «زمستان آخر» من برای پیدا کردن تهیه‌کننده تا این اندازه دچار سختی نمی‌شدم و هشت تهیه‌کننده عوض نمی‌کردم! با وجود اینکه تهیه‌کننده‌ها فیلمنامه «پدران» را می‌پسندیدند اما به این دلیل که من را هنوز به عنوان کارگردانی که در اکران جواب پس داده باشد نمی‌شناختند، روی فیلم من سرمایه‌گذاری نمی‌کردند.

صلواتی با تأکید بر اینکه من هیچ علاقه‌ای به اینکه بخواهم حق یک فیلم‌اولی را بگیرم ندارم، تصریح کرد: در آن سال فیلم «زمستان آخر» با وجود شایسته بودن از بخش مسابقه کنار گذاشته شد و حتی در جشن خانه سینما هم به دلیل عدم اکران نتوانست حضور داشته باشد. فکر نمی‌کنم این عادلانه باشد که یک بار فیلم من به دلیل داشتن پروانه ویدئویی کنار گذاشته شود و بار دیگر به این دلیل که فیلمی با پروانه ساخت ویدئویی ساخته‌ام، فیلم‌اولی به حساب نیایم. برخی افراد که انتقاداتی را مطرح می‌کنند باید کمی تحقیق کنند و با اطلاعات دقیق‌تر اقدام به نگارش برخی مطالب کنند. حاشیه‌های اینچنینی تنها انرژی را از سینما می‌گیرد.

کارگردان «پدران» اضافه کرد: البته که من دوست دارم فیلم برای بخش سودای سیمرغ انتخاب شود و به این واسطه در آن بخش زحمات همه گروه سازنده فیلم دیده شود.

صلواتی در پایان با بیان این مطلب که فیلمسازان هم دوست دارند تعریف روشن‌تری از این مقوله وجود داشته باشد، گفت: بهتر است بعد از جشنواره امسال (و قبل از دادن پروانه ساخت فیلم‌های سال آینده) این آیین‌نامه به طور واضح بازتعریف شود که برای سال‌های بعد جای هیچ شبهه‌ای باقی نماند.

فیلم «پدران» به کارگردانی «سالم صلواتی» و به تهیه‌کنندگی «شهرام مسلخی» و با حمایت بنیاد سینمایی فارابی در همدان ساخته شده است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: رویارویی دو نسل می‌تواند حادثه بیافریند؛ در پدران حادثه‌ای دو نسل را رو در روی یکدیگر قرار می‌دهد.

در این فیلم هنرمندانی چون علیرضا ثانی‌فر، هدایت هاشمی، گلاره عباسی، مهشید ناصری، کیوان پرمر، مهدخت مولایی، نوید لایقی، سارینا ترقی، یوسف یزدانی، مرتضی خانجانی، شیدا مؤدب، سعید پورشعبانی و سعید باغبان ایفای نقش کرده‌اند.

منبع:خبرگزاری آنا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.