پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
17:53 | | فجر 38

اهالی سینما در سوگ سردار شجاع ایران

اهالی سینما در سوگ سردار شجاع ایران

در پی شهادت حاج قاسم سلیمانی، سردار ملی و فرمانده نیروی قدس سپاه، سینماگران ایرانی به این اتفاق واکنش نشان دادند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در پی شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، سینماگران ایرانی به این اتفاق واکنش نشان دادند.

وقت جدایی خودم را تشنه‌تر دیدم 

«ابراهیم حاتمی‌کیا» در پی شهادت «سردار سلیمانی» در حساب شخصی خود نوشت:
هوالمحبوب
بارها با عطش او را در آغوش کشیدم و وقت جدایی خودم را تشنه‌تر دیدم.
راستی چه خلعتی جز شهادت برای او زیبنده بود، ولی از محضر شهدا اجازه می‌خواهم بگویم، حاج قاسم سلیمانی نامی است که هر پیشوند و پسوندی در کنار نامش اضافه جلوه می‌کند. حاج قاسم سلیمانی یعنی همه این القاب.
یادش جاودانه باد.
سرباز کوچکش ابراهیم حاتمی‌کیا.

خون مطهر ایشان پایمال نمی‌شود 

«مجید مجیدی» در پی شهادت شهیدقاسم‌سلیمانی نوشت:
انا لله و انا الیه راجعون
شهادت شجاعانه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی و رجعت روح والایشان به درگاه ابدیت را تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.
به‌راستی در این وانفسا زیبنده‌ترین لباسی که بر تن ایشان می‌توانست مزین شود و قامت بگیرد، لباس زیبای شهادت بود. یادش گرامی و نامش بلند باد که در سرتاسر عمر پر برکت‌شان همواره ضربان قلبش برای ایجاد امنیت در کشور پهناور ایران اسلامی تپید و مانند سربازی بی‌ادعا ذره‌ای از هدف متعالی‌اش پا پس نکشید.
بدون شک خون مطهر ایشان پایمال نمی‌شود و از برکت این عروج، فانوس پر فروغی روشن می‌شود که تاثیر چشمگیری خواهد داشت بر قدرت یافتن و شکوفایی ایران اسلامی.

خون شهید سلیمانی پایمال نخواهد شد

«مسعود ده‌نمکی» در صفحه شخصی خود نوشت: باید دید آمریکا چه چیزی را از دست داده که حاضر به انجام این ترور شده است؟ مطمئنا خون شهید سلیمانی پایمال نخواهد شد و پیش درآمد اتفاقات مهمی خواهد بود.
عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است. دادن سر، نه عجب. داشتن سر، عجب است.

مردان بزرگ را نمی‌توان با تمام ابعاد وجودی‌شان شناخت 

«مجتبی فرآورده» تهیه‌کننده فیلم سینمایی «23 نفر» به کارگردانی مهدی جعفری که فیلمبرداری آن سال گذشته با حضور سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی کلید خورده بود، گفت: معمول این است که مردان بزرگ را نمی‌توان با تمام ابعاد وجودی‌شان شناخت. درباره سردار سلیمانی هم فکر می‌کنم هر کسی، بخش اندکی از خصوصیات این مرد بزرگ را دریافته است. سردار سلیمانی تنها به‌عنوان یک فرمانده نظامی مطرح نبود، او یک جامعه‌شناس بود، یک مرد اهل فکر بود، مستند به تصاویری که بارها از ایشان دیدیم و یا نقل قول کسانی که ارتباط نزدیک‌تری داشتند، ایشان اهل مطالعه بود، رمان‌های روز دنیا را می‌خواند، با ادبیات روز دنیا سروکار داشت. کسی بود که جدای از اینکه از منبع غنی تفکر شیعه تغذیه می‌کرد، با دیگر افکار هم آشنایی کامل داشت.آنچه برای ما به یادگار ماند، افتخار بزرگی بود که در زمان آغاز فیلمبرداری فیلم ۲۳ نفر نصیب‌مان شد و این فیلم با حضور ایشان کلید خورد. مناسبتش هم این بود که بچه‌هایی که قرار بود فیلم روایت سرگذشت آن‌ها باشد، در زمان جنگ فرمانده‌شان همین حاج قاسم بود و او بود که اجازه حضور این نوجوانان در میدان جنگ را نمی‌داد و هریک به لطایف‌الحیلی توانستند خود را به میدان جنگ برسانند. تهیه‌کننده فیلم سینمایی «23 نفر» افزود: حضور حاج قاسم در آغاز فیلمبرداری ۲۳ نفر یکی از نقاط عطفی بود که نه فقط برای فیلم ما که برای کلیت سینمای ایران رقم خورد و به‌واقع گمان نمی‌کردیم با چنین فاصله اندکی و به این زودی ایشان را از دست بدهیم. آنچه به‌صورت ویژه مورد نظرشان بود، بیشر این بود که آنچه در ۸ سال دفاع مقدس به‌دست آوردیم و امروز تبدیل به گنجینه تاریخی یک ملت شده است را پاس بداریم و تا می‌توانیم در ارائه بخش‌های مهجور و مغفول مانده این دوران قدم برداریم. با ضایعه‌ای که امروز در کشور ما و فضای مقاومت در منطقه رقم خورد، باید کمی صبوری کنیم تا بتوانیم به تمامی ابعاد وجودی این مرد بزرگ اشراف پیدا کنیم.

سلام شهیدان مهدی باکری و احمد کاظمی بر تو باد

«علی ملاقلی‌پور» کارگردان سینما در صفحه شخصی خود نوشت:
بازگشت همه به سوی اوست .
سرنوشت مقلدان خمینی چیزی جز شهادت نیست.
مطمئنا شهدا زنده‌اند و نزد خداوند روزی می‌گیرند.
سلام شهیدان مهدی باکری و احمد کاظمی بر تو باد.  چشمتان روشن.

رنجِ فقدانِ این مرد بزرگ آوردگاهی است که ما را با هر غیر حقی بیگانه خواهد کرد

«مریلا زارعی» بازیگر سینما  نوشت: «زندگی زیباست اما شهادت از آن زیباتر است (شهید سید مرتضی آوینی) شهادت سردار رشید حاج قاسم سلیمانی مصادف با سحرگاه جمعه در ایام تولد حضرت زینب و در آستانه ایام فاطمیه بار دیگر به ما مردم روزمره نشان داد که شهادت، پاداش خداوند به او پس از یک عمر مجاهدت خستگی ناپذیر در این دنیا بود و همنشینی با برادران شهیدش و اولیا الهی در سرای باقی برای او قطعاً گواراتر. رنجِ فقدانِ این مرد بزرگ آوردگاهی است که ما را با هر غیر حقی بیگانه خواهد کرد.
 

به ما قول بده از بهشت هم هوای ما رو داشته باشی

«فرهاد قائمیان» در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی در یک پیام تصویری گفت: 
به نام الله پاسدار خون شهدا
حاج قاسم عزیز هم پرواز کرد و به دلتنگی‌هایش با رفقای شهیدش پایان داد.
اما ما را برای همیشه دلتنگ گذاشت.
حاج قاسم عزیز به ما قول بده از بهشت هم هوای ما رو داشته باشی…
روحت شاد

 

آمریکایی‌ها سردار سلیمانی را قهرمانی می‌دانند

«نادر طالب‌زاده» امروز در یک گفت‌‌وگو عنوان کرد: ترامپ با شهید کردن سردار سلیمانی اشتباه فاحشی مرتکب شد که در آینده متوجه آن خواهد شد. به نظر می‌آید یا رئیس‌جمهور آمریکا متوجه خطوط قرمز نیست یا اینکه صهیونیست‌ها به اندازه‌ای به وی فشار آوردند که این اقدام را در خاک عراق انجام دهد. امروز «گوردون داف»، سرباز بازنشسته امنیتی آمریکا گفت که حاج قاسم سلیمانی تنها یک ژنرال نیست، بلکه فرمانده‌ای برای همه ماست. همه آمریکایی‌ها سردار سلیمانی را قهرمانی می‌دانند که واقعاً با داعش جنگید. ریاکاری و نفاق دولت ترامپ کاملاً مشهود است. بعد از حمله مردم معترض عراق به سفارت آمریکا در بغداد باید حمایت از مقاومت از سوی ایران بیشتر دنبال می‌شد.

اسطوره‌ای جاودان در تاریخ یک ملت

«مهدی جعفری» کارگردان فیلم «23 نفر» نوشت: فرمانده وقتی شنید که ساخت  فیلم «بیست و سه نفر» به جریان افتاده است در اولین روزهای  فیلمبرداری مشتاقانه به دیدار سربازان دیروزش شتافت تا پس از سال‌ها دوباره دستشان را به گرمی بفشارد و انگار به نوعی به همه ما یادآوری کند که فرصت انجام چه کار بزرگی را یافته‌ایم.
اگر این فیلم به زعم بسیاری از تماشاگرانش به دل می‌نشیند شک ندارم که در کنار استمداد ما از ارواح پاک شهدا و از خود گذشتکان در راه وطن، دعا و نفس گرم این یگانه سردار مؤمن دوران، حاج قاسم سلیمانی هم پشتیبانش بوده است. 
هم‌دوران و همنفس‌شدن با بزرگانی چون ایشان سعادتی است تا بتوان درک درست‌تری از نزدیکی مقام ایمان و عمل به یکدیگر یافت.  
وجود او اکنون فراتر از زنده بودنش به اسطوره‌ای جاودان در تاریخ یک ملت تبدیل شده است، اسطوره‌ای که چون یک انسان مؤمن و ساده‌زیست و چون یک قهرمان تاثیرگذار تا همیشه در ذهن یک ملت باقی خواهد ماند. امید که روح بلند او از همان مقام رفیع شهادت نیز همواره نگاهبان این دیار از  اهریمنان و اشرار روزگار باشد.
 

تبلور غیرت شیعه بود
«حامد عنقا» نوشت: حاج قاسم سلیمانی به راستی تبلور غیرت شیعه بود و دل هر ایرانی به ایستادگی و استقامت او قرص و محکم و مغرور. هیچ پایانی بر داستان پرشکوه و پرعشق وی جز شهادت نمی‌شد تصور کرد. نامش بر بلندای افتخارات سلسله‌ی بزرگمردان و جوانمردان جهان جاودانه خواهد درخشید و محشور است با اربابش حسین بن علی. خوشا به سعادت او هزار افسوس و تسلیت به ما. 

سرباز کوچکش حامد عنقا

ترور مسئولین عالیرتبه‌ یک حکومت پیشبرد یک نقشه است
«حسین پاکدل» نوشت: یک: بر اساس تمام تعاریف پذیرفته شده در حوزه‌ی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل قاسم سلیمانی کشته نشده، بلکه ترور شده. موافق او باشید یا نباشید.
دو: اهمیت پذیرفتن واقعیت قبلی در این است که ترور به دلیل دستیابی به نتایج، اهداف و اقداماتی صورت می‌پذیرد که برای آن فکر شده و به خاطر آن تمهیداتی فراهم آمده است
سه: ترور مسئولین عالیرتبه‌ یک حکومت توسط حکومت دیگر در یک کشور ثالث، پیش از آنکه یک اقدام تلافی‌جویانه قلمداد شود، یک عمل تحریک‌آمیز برای ایجاد واکنش‌های پیش‌بینی شده و پیشبرد یک نقشه است.
چهار: اگر به تهدید آمریکائی‌ها مبنی بر حمله به پالایشگاه‌های نفت ایران توجه کنید و فقط ده درصد احتمال آن را بدهید، متوجه خواهید شد که ما ممکن است در آستانه‌ی یک مصیبت بزرگ ملی قرار گرفته باشیم. بهتر است سطح منازعات کنونی را در اندازه‌ی یک بزن و بگیر معمولی کاهش ندهیم. واکنش‌های تند و عصبی و رجزخوانی‌های سیاسی ممکن است تا چند نسل پس از ما را گرفتار مصیبت کند و این مصیبت، جشن و پایکوبی همسایگان ایران را به همراه خواهد داشت. نه فقط اسرائیل و عربستان، که حتا عراقی‌ها را که به اعتقاد من در ترور قاسم سلیمانی با آمریکایی‌ها همکاری تام و تمام داشته‌اند.

و چه خوب فهمید مسیرش را…

«امیرعباس ربیعی» کارگردان فیلم «لباس شخصی» نوشت: «شرط شهید شدن شهید بودن است و چه خوب فهمید مسیرش را… خوب فهمید دنیا مزرعه آخرت را…و سخت‌ترین زراعت‌ها؛ مقاومت است و شهادت بالاترین سود آن…چه باک؛ وقتی خدا مشتری توست!
سر خم می سلامت شکند اگر سبویی…شهادت مبارک سردار. #انتقام سخت»

گروهی دیگر از اهالی سینما دل‌نوشته‌هایی را در صفحات خود منتشر کردند که گزیده‌ای از آنها در پی می‌آید.
علیرضا شجاع‌نوری: امروز هیچ‌کس خوشحال نیست جز خودش. پایان انتظارش.
محمدمهدی عسگرپور: بدانسته فلک را درگشایی…
محمدحسین مهدویان: در عالم رازی هست که جز با پیام خون فاش نمی‌شود…
سیدمحمود رضوی: انالله و اناالیه راجعون. شهادت هنر مردان خداست. 
سیاوش حقیقی: شهادتت، گوارای وجود #انتقام_سخت
کمال تبریزی: به یاد سردار "نصر" بخوانیم
محمدحسین قاسمی: گرگ‌ها خوب بدانند در این ایل غریب، گرچه پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز…
منصور سهراب‌پور: شجاعت راه و سرنوشت مردان خداست. در راه عقیده رفتن مرد می‌خواهد؛ چه در خیابان چه در جبهه جنگ
رامبد جوان: شهادت سردار قاسم سلیمانی فرزند این خاک و بوم را تسلیت می‌گویم. 
آزیتا موگویی: از سوی توییم و به سوی تو بازمی‌گردیم #قاسم_سلیمانی
منصور لشکری قوچانی: شهدا زنده‌اند… شهادت سردار سلیمانی برای تمام عدالت‌خواهان جهان سخت و جانکاه است
بهنوش بختیاری: شجاعت راه و سرنوشت مردان خداست در راه عقیده رفتن مرد می‌خواهد… چه در خیابان چه در جبهه جنگ. حاج‌قاسم خجسته باد این افتخار، گوارای وجودت این شهادت و شهامت.
امین زندگانی: در بهت فرو می‌رویم از حماقت این همه احمق‌های بزرگ
لیندا کیانی: مردی که جان داد تا جان مردم آرام بگیرد…

دانیال عبادی: برای ایران رفتینو .. برای ایران جنگیدینو…برای ایران شهید شدید

خسرو احمدی: اولین باری که دیدمتون از شیر مردیتون کلی لذت بردم. روحتون قرین رحمت خدا باشه. دلاوری بودی و هستی. شهادتت مبارک

محمدرضا گلزار: تسلیت به مناسبت شهادت قهرمان ملی
کامبیز دیرباز: سلام من رو به مجید سوزوکی و رفقاش برسون ژنرال.
لیلا اوتادی: مرد سیاسی محبوب دل‌ها که پشت میز نبود و به‌جای حرف در میادین جنگ عمل می‌کرد. پروازت مبارک
نیوشا ضیغمی: چقدر تنهاتر شدیم حاج قاسم. بزرگ‌مرد. شهادتت مبارک.
نفیسه روشن: شخصیت نترس ایشان را دوست داشتم. یادم نمی‌ره زمان کابوس (داعش) چشم‌ها به قدرت سردار سلیمانی بود.

این گزارش در حال تکمیل است…

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.