یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
14:16 | | فجر 38

الگوی یک قهرمان

الگوی یک قهرمان

پرویزپرستویی در طول جشنواره فیلم فجر، نقش خوب کم ندارد اما احتمالا خودش دو نقش‌آفرینی‌اش را بیش از بقیه کارهایش دوست دارد؛ «آژانس شیشه‌ای» و «بادیگارد» از جمله نقش‌هایی هستند که بیننده می‌تواند بفهمد که بازیگر دارد از کارش لذت می‌برد. این همان نقشی است که می‌خواسته…
شاید حاج کاظم در «آژانس شیشه‌ای» برای خود پرستویی هم یک سورپرایز بود اما او در تمام هجده سالی که تا ساخت «بادیگارد» زمان گذشت این نقش را با خودش داشت و آن را پروراند. پرویز پرستویی در زندگی خارج از قابش شاید بیشتر از خود سینما با حاج کاظم زندگی کرد. تا جایی که در «بادیگارد»، نقش حیدر برای او نوشته شد.

او در نزدیک به دو دهه این نقش را تمرین و زندگی کرده بود و سرانجام آنچه دنبالش بود رخ داد؛ یک عملگرای عصیانگر با ویژگی‌هایی که این کاراکترها را تبدیل به قهرمان می‌کند و آن میل بی حد و حصر و غیرقابل نفوذشان به اصولی است که دارند.

عصیان حاج کاظم برخلاف جریان غالب در یک استحاله و در نقش حیدر حتی از نظر شکلی نیز اخلاقی شد. او بادیگاردی است که نه تنها از حرفه‌اش فراتر رفته که آن را انکار می‌کند. می‌خواهد این حرفه را از یک کار دشوار فیزیکی به یک شغل معنوی تبدیل کند و از آن یک الگو بسازد.

پرستویی بعد از بازی در این فیلم گفت: "یک لحظه هم فکر این را نکردم که از حاج کاظم برای بازی نقش حیدر وام بگیرم." او شاید این کار را کرده باشد اما نمی‌توان منکر شد بازی در نقش حاج کاظم بود که او را به این نقش رساند. این انتظار وجود داشت که عاقبت او چنین نقشی را بازی کند و حاتمی‌کیا دوباره در همان تم آژانس شیشه‌ای فیلمی بسازد.

خودش اما درباره تفاوت‌های نقش حاج کاظم و حیدر ذبیحی به نکته جالبی اشاره می‌کند: "حاج کاظم زیاد فریاد می‌زند اما یک جا وجود ندارد که حیدرذبیحی داد زده باشد. یعنی کاملا آدمی است که از درون ماجرا را می‌بیند." 

پرویز پرستویی نقش‌های جدی زیادی بازی کرده است؛ مثلا بازی او در فیلم «بیست» شبیه بازی‌اش در «آژانس شیشه‌ای» نیست اما بازی‌اش در «بادیگارد» هست! به نظر می‌رسد حیدر همان نقشی است که پرستویی بعد از بازی در آژانس… به دنبالش می‌گشت و نزدیک دو دهه بعد به آن دست پیدا کرد.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.