دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
20:17 | | فجر 38

فیلم کوتاه نماینده بخش جسور سینمای ایران

فیلم کوتاه  نماینده بخش جسور سینمای ایران

رییس هیات مدیره ایسفا،بخش فیلم کوتاه را نماینده سینمای فرهنگی، روشنگر، ایده دهنده، جسور و تجربه‌گرای سینمای ایران خواند.
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، سعید پوراسماعیلی رییس هیأت مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران و معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران، کارگردان سینمای کوتاه، مستندساز و فیلم‌بردار سینما، درباره اهمیت حضور فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر، اظهار داشت: سینما در تعریف خود تنها شامل فیلم بلند سینمایی نیست؛ بر همین اساس طبیعی است که در جشنواره فیلم فجر به غیر از نمایش فیلم‌های بلند سینمایی، آثار کوتاه داستانی، تجربی، مستند و انیمیشن‌هایی که در آن سال تولید شده‌اند نمایش داده شوند. غفلت مسئولان برگزارکننده جشنواره فیلم فجر باعث شد که به مدت چند سال فیلم کوتاه و سیمرغ آن از جشنواره حذف شود؛ اما خوشبختانه با حرکت صنفی که به همت و پیگیری انجمن فیلم کوتاه و همراهی سینمای جوان انجام شد از دوره سی‌وپنجم شاهد بازگشت دوباره این سیمرغ به جشنواره بودیم.
وی تصریح کرد: فیلم سازان فیلم کوتاه به گرفتن یک سیمرغ در جشنواره فیلم فجر دلخوش نکرده‌اند؛ بلکه خواسته‌ آن‌ها حضور فیلم کوتاه میان آثار سینمایی یک ساله کشور است. اگر مسئولان برگزارکننده بر این اعتقادند که فجر ویترین سالیانه  سینمای ایران است به طور حتم باید در آن فیلم کوتاه به عنوان سینمای مستقل و بخش مهم سینمای هر کشور به همراه فیلم مستند، انیمیشن و تجربه‌گرا، از دیگر اعضای سینمای کشور دارای جایگاه ویژه بوده و همانند آثار بلند، فضای دیده شدن و رقابت در اختیار داشته باشند.
رییس هیأت مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران بیان داشت: ممکن نیست که جشنواره‌ای به سینمای یک کشور نگاه کند و بخش خلاق آن را حذف کند. زمانی که می‌خواهیم به هویت کل سینما نگاه کنیم باید به همه اجزا آن توجه داشته باشیم. فیلم کوتاه نیز از این حیث اهمیت دارد که بخش سینمای فرهنگی، روشنگر، ایده‌دهنده، جسور و تجربه‌گرا در فرم و ساختار سینما را نمایندگی می‌کند.
 پوراسماعیلی در ادامه به درخواست انجمن فیلم کوتاه از دبیر امسال جشنواره فجر اشاره کرد و گفت: طی جلسه‌ای این موضوع که فیلم کوتاه دارای هیأت انتخاب مستقل باشد و برای انتخاب تنها به آثار جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن ایسفا در خانه سینما اکتفا نشود؛ همچنین تعداد فیلم‌های کوتاه بیشتری در جشنواره شانس حضور پیدا کنند از سوی اعضا مطرح شد که به هر دلیل امسال این مهم اتفاق نیفتاد.
وی در پایان اظهار داشت: خوشحالیم که سیمرغ بلورین فیلم کوتاه در جشنواره امسال حضور دارد؛ اما امیدواریم در سال آینده با شرایط بهتری و از بین آثار بیشتری فیلم‌های کوتاه انتخاب شوند. همچنین بخش فیلم کوتاه تجربی نیز به عنوان یک بخش مستقل به جشنواره اضافه شود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.